GIMNAZJUM.......GIMNAZJUM.........GIMNAZJUM...........GIMNAZJUM...  
           
           
 

Powrót

 

 

 

   

Amatorski teatr młodzieżowy "Maska"

Nie jest tajemnicą , że teatr jest sztuką , która może wywołać wśród odbiorców głębokie przeżycia a także przyczynić się do ich rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Poszukując więc takich form i metod pracy , dzięki którym można stworzyć uczniom możliwość angażowania się , szansę zaprezentowania swoich umiejętności i pomysłów w Publicznym Gimnazjum w Suskowoli woj. mazowieckie powołano do życia koło teatralne . Funkcjonuje ono od 1999 roku . Początkowo zajęcia prowadzono częściowo społecznie, a częściowo z godzin do dyspozycji dyrektora.

Obecnie działamy pod nazwą Amatorski Teatr Młodzieżowy „Maska” . W skład grupy, liczącej 30 osób , wchodzą uczniowie i absolwenci Publicznego Gimnazjum w Suskowoli , opiekę sprawuje pani Beata Bartkiewicz .

Od czerwca 2008 r. grupa teatralna uczestniczyła w Programie Integracji Społecznej , finansowanym z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich , w ramach którego udało się podjąć wiele ciekawych inicjatyw . Powstały interesujące spektakle , np. „Zemsta ” , „ Lampa Alladyna” , „ Czymże jest wolność” , „Igraszki z diabłem” , które prezentujemy na różnych przeglądach teatralnych i podczas widowisk w kościołach , okolicznych szkołach i w naszej szkolnej sali widowiskowej . Zaskakujące może być to , że zajęcia teatralne cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży , mimo że odbywają się w soboty w godzinach od 9 – 12. Członkowie grupy uczęszczają na nie systematycznie , pokonując czasem kilka kilometrów rowerami. Młodzież świetnie się bawi , ponieważ już sam proces tworzenia , poczucie więzi ,wspólnoty daje czasem więcej satysfakcji niż sam efekt końcowy , jakim może być spektakl . Szczególnie pomocne w budowaniu wspólnych więzi są wycieczki oraz wyjazdy edukacyjne , które przyczyniają się do lepszego poznawania się a także pokonywania barier środowiskowych i emocjonalnych .

 

Grupa realizuje również widowiska o tematyce regionalnej , które mają zachęcić młodzież do pielęgnowania tradycji i obrzędów naszego regionu, są to ,,Tajemnicza noc zaduszek”, ,,Andrzejki i katarzynki”, ,,Karnawał i zapusty”.

Grupa teatralna uczestniczy w warsztatach teatralnych i regularnie w wyjazdach do teatru w Radomiu i Warszawie .

Od 3- 11 lipca 2008 roku zorganizowano wyjazd edukacyjny do Poronina , podczas którego realizowano program „ Być jak Wyspiański . Śladami młodopolskich artystów”. Zwiedzano miejsca związane z twórczością poetów i artystów tej epoki : Kraków, Zakopane ,Poronin oraz pracowano nad wystawieniem fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

We wrześniu 2009 r. powstał spektakl pt. „Czymże jest wolność”. Składał się z trzech odsłon umiejscowionych w XV, XVI i XIX wieku. Wykonaliśmy piękne dekoracje i kostiumy. Spektakl spotkał się z owacją na stojąco, a w wielu oczach widać było łzy wzruszenia.

 

W ostatnich tygodniach grudnia odbyła się premiera „Igraszek z diabłem”. Sięgnęliśmy po bardzo znaną i lubianą sztukę Jana Drdy. Chcieliśmy w ten sposób pokazać bardziej zabawne ujęcie problemu piekła.

 

W czerwcu został wystawiony dwukrotnie spektakl pt. „Przygody Sindbada Żeglarza”. Cieszył się ogromnym powodzeniem. Uczniowie i zaproszeni goście świetnie się bawili. Szczególnie dobre wrażenie zrobiły kostiumy i dekoracje, które były pięknie zdobione i stylizowane na świat arabski.

 

W terminie od 12 -18 lipca 2009 r. grupa teatralna uczestniczyła w wyjeździe wakacyjnym do Zawoi , podczas którego realizowała program „ Jak to ze zbójnikami było”. Efektem naszej pracy był spektakl pt. „Przedziwna historia o zbójniku Ondraszku”, który powstał podczas pobytu u podnóży Babiej Góry.

 

W październiku 2009 roku powstał spektakl pt.: „Gdzie jesteś Mały Książę”. Jest to montaż oparty na motywach utworu Antoine de Saint Exupery’ego oraz wierszy i piosenek znanych artystów. Widowisko obejrzeli uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście.

We wrześniu 2010 roku spektakl ponownie wystawiono dla rodziców członków amatorskiego teatru. Szczególne wrażenie robiły piękne dekoracje i profesjonalna gra aktorska.

Pierwszy semestr 2010 roku poświęciliśmy na pracę nad widowiskiem zatytułowanym „Jaskółka”. Scenariusz obejmował wątek bożonarodzeniowy wzbogacony o piosenki współczesnych artystów. Wystawiliśmy go w szkole oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach.

Dnia 22.03.2011 r. odbył się konkurs „Kocham moją Ojczyznę”.

W kategorii szkoły średnie Amatorski Teatr młodzieżowy „Maska” reprezentowały:
- Patrycja Podsiadła - 1 nagroda
- Paulina Świędzikowska – 3 nagroda
-Marlena Jaworska – wyróżnienie

 

23 marca 2011 r.

Grupa teatralna wzięła udział w Diecezjalnym Przeglądzie Teatrów pamięci Jana Pawła II w Wierzbicy. Wystawiliśmy spektakl pt. „Jaskółka” i mogliśmy obejrzeć pracę naszych rówieśników z innych miejscowości . Podczas przeglądu panowała wspaniała atmosfera, a publiczność ciepło przyjęła nasz występ. Był to już nasz czwarty udział w tym przeglądzie.

Jeszcze więcej zdjęć z przedstawień teatru można znaleźć w galerii.

 

W okresie od września do grudnia 2012 roku w naszej szkole w ramach współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania problemów Alkoholowych realizowany był program terapeutyczno-edukacyjno-profilaktyczny pod nazwą "Warsztaty Twórczości Wszelakiej".
Zajęcia odbywały się w poniedziałki w godzinach od 13.30 do 16.30. Uczestniczyło w nich 160 osób a prowadziła je mgr Beata Bartkiewicz. Celem zajęć była ochrona uczniów przed zagrożeniami współczesnego świata poprzez promowanie zdrowego trybu życia i rozbudzanie zainteresowań artystycznych, kształtowanie wrażliwości na piękno i umiejętność prezentowania własnych dokonań. Uczestnicy programu wykonywali zadania z różnych dziedzin :
-papieroplastyka - efektem były piękne kartki świąteczne i zaproszenia na jasełka
-kulinaria - wykonanie sałatek, pieczenie różnorodnych ciasteczek
-rysunek i malarstwo
-zajęcia wokalno-taneczne - opracowanie układu tanecznego na jasełka, wykonanie kolęd podczas jasełek
-autoprezentacja - przygotowanie i prezentacja inscenizacji "Dziady" cz. II oraz jasełek "Jak to z narodzeniem Jezusa było"
Spektakle zostały zrealizowane przy udziale Amatorskiego Teatru Młodzieżowego "Maska" i spotkały sie z gorącym przyjęciem.

2014/2015

12 czerwca w naszej szkole miała miejsce piękna uroczystość jubileuszu dziesięciolecia Amatorskiego  Teatru Młodzieżowego "Maska'', na którą  przybyło wielu gości na czele z panem wójtem Mirosławem Ziółkiem, panią skarbnik Marianną Dzikowską, panią kierownik Małgorzatą Warchoł. Przybyli rodzice, absolwenci  i uczniowie naszej szkoły.Ważnym punktem wieczoru był spektakl "Światło nadziei" w wykonaniu członków teatru.Wywołał on wiele emocji i wzruszeń. Kolejnym punktem wieczoru była prezentacja przedstawiająca fragmenty widowisk i zdjęcia z wyjazdów, prób i imprez.Pani Beata Bartkiewicz- opiekunka teatru otrzymała piękne kwiaty od władz gminy, absolwentów teatru oraz statuetkę od pani dyrektor. Uroczystość uświetnił tort w kształcie masek teatralnych.

zdjęcia

2015/2016

„Światło nadziei” to piękny spektakl, który opowiada historię przyjaźni dwojga młodych ludzi pochodzących z odrębnych sfer kulturowych: Pameli i Adama. To opowieść , która uczy tolerancji i odkrywa, że nie liczy się to, co widzimy tylko oczami ,bo ważniejsze jest wnętrze człowieka. To właśnie w jego sercu,  w czynach ukryte jest prawdziwe piękno.
Mimo wzruszającego przesłania płynącego ze spektaklu, został on utrzymany  w wesołym tonie. Niewątpliwie przyczynili się do tego aktorzy, muzyka, taniec  i wspaniała cygańska kultura, o której jest również to widowisko.  Całości dopełniają tajemnicze postacie pojawiające się na scenie jako uosobienie tego,   z czym każdy człowiek musi zmagać się każdego dnia.
Widowisko powstało na motywach sztuki „Światełko pana  Lampiszona” Elżbiety Jodko-Kuli i zostało wyreżyserowane przez Beatę Bartkiewicz z okazji dziesięciolecia Amatorskiego Teatru Maska z Suskowoli.
W widowisku biorą udział uczniowie i absolwenci Publicznego Zespołu Szkół  w Suskowoli

zdjęcia

 
 

Powrót