Powrót

Szkolny zestaw podręczników obowiązujący  w roku szkolnym 2023/2024

Nauczyciele

Samorząd

Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Osiągnięcia uczniów

  Galeria

Hymn szkoły

 Dla Rodziców

Egzamin ósmoklasisty

Logopeda

Pedagog i psycholog

Tu znajdziesz pomoc

Archiwum

Aktualności

rok szkolny 2023/2024Władze powiatu radomskiego po raz 15 zorganizowały Galę Mistrzów Sportu. Nagrodzono wychowawców, trenerów i sportowców z 13 gmin. Gwiazdą wieczoru, który odbył się 23 lutego 2024 roku w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu był Adam Kszczot lekkoatleta. W tym roku nagrodzeni zostali sportowcy w kategoriach – rocznik 2008 i starsi oraz rocznik 2009 i młodsi. 

Wśród laureatów gali była również uczennica naszej szkoły oraz zawodniczka Tang Soo Do i Taekwondo Aleksandra Włodarska, której na uroczystości towarzyszyli rodzice. 

Gwiazdą gali był Adam Kszczot, lekkoatleta, specjalizujący się w biegu na 800 metrów. Dwukrotny wicemistrz świata, halowy mistrz świata, trzykrotny (z rzędu) mistrz Europy oraz trzykrotny halowy mistrz Europy. Wielokrotny mistrz kraju. Rekordzista Polski w biegu na 600 m (stadion i hala) oraz na 800 m (hala). Olimpijczyk z Londynu i Rio de Janeiro. 

Na koniec gali odbył się pokaz zapaśniczo – akrobatyczny zawodników Orlika Wierzbica oraz degustacja specjalnie przygotowanego na tą okazję tortu.

   


DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego przypomnieliśmy o tym, jakie wydarzenia upamiętnia Dzień Języka Ojczystego. Posłuchaliśmy również piosenek mówiących o języku polskim.

Po raz kolejny z okazji obchodów tego ważnego dla polszczyzny święta odbył się szkolny konkurs MISTRZ NAJPIĘKNIEJSZEJ WYMOWY JĘZYKA OJCZYSTEGO.

W tym roku uczestnicy konkursu czytali fragment wybranej przez siebie książki. Mieli to zrobić tak, by zachęcić innych do jej przeczytania. Ocenie podlegała płynność czytania, wyrazistość, dykcja oraz interpretacja czytanego utworu. Poza tym jury zwracało uwagę na sposób zaprezentowania książki przez uczestnika.

Wyniki konkursu

            Mistrz Najpiękniejszej Wymowy Języka Ojczystego

w roku szkolnym 2023/2024

Kategoria I (kl. I-II)

MISTRZOWIE

Jakub Samuś  (kl. I)         Kacper Mróz (kl. II)

WICEMISTRZOWIE

Lena Warchoł  (kl. II)  Adam Abramowicz (kl. II)

Kategoria II (kl. III-VI)

MISTRZ

Nikodem Wieczorek (kl. III) 

WICEMISTRZ

Kacper Pytlak  (kl. IV)

Kategoria III (kl. VII-VIII)

MISTRZYNI

Natalia Baran (kl. VIII)

Wyróżnienia: Rzeszut Aleksandra, Zofia Łukaszewska, Maja Przybyś,

                        Kornelia Chołuj, Ignacy Leśniewski, Tymon Iwanowski.

      


W dniu 22.02.2024r. klasy VII i VIII PSP w Suskowoli udały się do pionkowskiego Centrum Aktywności Lokalnej na spektakl wrocławskiego teatru "Artenes" pt. Dziady cz. II - Adama Mickiewicza. Spektakl oglądały wszystkie starsze klasy ze szkół pionkowskich. Aktorzy z Wrocławia w sposób bardzo obrazowy i plastyczny pokazali twórczość Adama Mickiewicza. Opiekę nad grupą z Suskowoli sprawował wychowawca klasy VII p. Dariusz Czyżewski

   


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

Zapraszamy na film 


Spotkanie z Misjonarką - Panią Renatą ŁęckąNa początku Wielkiego Postu 15.02.2024r. do PZS w Suskowoli przybyła misjonarka - wolontariuszka Pani Renata Łęcka (na zaproszenie naucz. religii Aliny Lenarcik-Jurek), która opowiedziała o swoich doświadczeniach misyjnych na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Dzieci i młodzież w dwóch grupach, uczestniczyły z wielkim zainteresowaniem w tym spotkaniu, którego nadrzędnym celem jest zachęcanie do wolontariatu misyjnego. Warto zapamiętać słowa:

"Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" (Dz 20,35).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


14 lutego 2024r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jedlni odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę w reprezentował uczeń klasy VIII Aleksander Szcześniak, który zajął I miejsce w II grupie wiekowej          i będzie reprezentował naszą gminę i szkołę na eliminacjach powiatowych. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów. 


     

     

Dnia 12.02 w poniedziałek uczniowie kl. 5 wzięli udział w prelekcji i zajęciach warsztatowych pt. "Gleba i jej tajemnice". 

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Kołacz pracownik Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

   


W tym samym dniu uczniowie kl. 7 i 8 wzięli udział w wydarzeniu, które zostało przygotowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Była to lekcja online pt. "Mój (nie)widzialny cyfrowy ślad". Lekcja ta została przygotowana w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, a poprowadzili ją Ewa Domańska i Paweł Ogrodzki (NASK–PIB). Uczniowie podczas zajęć utrwalili sobie wiadomości z dziedziny bezpieczeństwa w sieci, które podejmowane są podczas lekcji i stanowią ważny element "Programu Wychowawczo-Profilaktycznego" szkoły.


BAL KARNAWAŁOWY

8 lutego odbył się Bal Karnawałowy dla uczniów kl. IV-VIII. Samorząd Uczniowski przygotował piękną scenografię i poprowadził zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników. Tradycyjnie wybrano Króla i Królową Balu. Przebojem tegorocznej imprezy był integracyjny taniec belgijka do którego przyłączyli się również nauczyciele. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


6 lutego 2024 r. obchodzimy kolejną już 20 edycję Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest:

,,Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Świętowany jest na całym świecie. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystania Internetu.

Materiały edukacyjne opracowane przez instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę dostępne są .


Najlepsza sportsmenka powiatu radomskiego! 

W 30. Plebiscycie Sportowym Echa Dnia Radomskiego uczennica naszej szkoły Aleksandra Włodarska, trenująca Tang Soo Do i Taekwondo, zwyciężyła w kategorii najlepsza sportsmenka powiatu radomskiego. 

Gala wręczania nagród odbyła się w dniu 2 lutego w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Dyplom oraz pamiątkowy medal wręczył Oli Redaktor Naczelny Echa Dnia Stanisław Wróbel oraz Dyrektor Radomskiego Oddziału Echa Dnia Sławomir Boćkowski.

Nad oprawą muzyczną gali czuwał zespół Arturo & Humi Accordion pod dyrekcją Artura Miedzianowskiego. Obecni na gali byli również rodzice Aleksandry Włodarskiej. 

    


     

Dzisiaj 31.01.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III bawiły się na balu karnawałowym. Pomysłowe przebrania przygotowane przez rodziców, pięknie udekorowana sala i zabawy zorganizowane przez wychowawczynie i animatorki zapewniły dzieciom wspaniałą rozrywkę. Pyszności przygotowane przez mamy pomogły odpocząć i zregenerować siły. Czas zabawy szybko minął. Zostały zdjęcia i miłe wspomnienia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


Ferie na sportowo

Tak spędzamy czas wolny od nauki:

        

    


„BEZPIECZNE FERIE”

   

W dniu 12.01.2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Suskowoli z uczniami spotkał się przedstawiciel Komisariatu Policji w Pionkach asp. Konrad Prygiel.

Podczas prelekcji uczniowie zostali zapoznani z najistotniejszymi zagadnieniami odnoszącymi się do bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.  Omawiano zasady bezpiecznego korzystania ze stoków i lodowisk. Wskazywano niebezpieczeństwa związane z nieodpowiedzialnym zachowaniem podczas zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegano przed wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne i nieodpowiedzialnym korzystaniem z dróg. Utrwalano alarmowe numery telefonów oraz właściwe sposoby reagowania w sytuacji zagrożenia. Nie zabrakło również informacji odnoszących się do bezpiecznego i zrównoważonego korzystania z internetu.

Kilka informacji dla rodziców 


 Zima to także czas ferii zimowych, spędzania wolnego czasu na śniegu i lodzie. BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE FERII ZIMOWYCH, NIEBEZPIECZNY LÓD - BEZPIECZNE LODOWISKA”
to temat pierwszej części spotkania z uczniami. Pan Wiesław Cybulski nauczyciel PSP w Suskowoli a także strażak OSP w CZARNEJ zwrócił dzieciom uwagę, że ślizganie się na zamarzniętych sadzawkach, stawach nie zawsze jest bezpieczne, gdyż niesie ze sobą zagrożenie załamania się lodu. Poinstruował co zrobić w  przypadku załamania się lodu pod nami, a także jak się zachować, gdy jesteśmy świadkami załamania się lodu pod kimś innym. Jak udzielić pierwszej pomocy. Jakie służby trzeba zawiadomić. Ponadto przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.

W drugiej części spotkania dzieci dowiedziały się dlaczego tlenek węgla jest tak groźny i co robić, żeby się  ustrzec przed zatruciem. W jaki sposób pomóc tym, którzy zetknęli się z tym cichym zabójcą. Następnie Pan Cybulski zwrócili uwagę na kolejne zagrożenie jakim jest ogień. Dzieci dowiedziały się co należy zrobić w przypadku zauważenia pożaru oraz kogo i jakie służby należy poinformować o takim zdarzeniu.

W trosce o bezpieczeństwo ważne jest, by każdy już od najmłodszych lat był świadom zagrożeń jakie niesie ze sobą ogień, „czad” czy korzystanie z dzikich ślizgawek. Przeprowadzone spotkanie z pewnością podniosło poziom wiedzy uczniów na tematy omawianych zagrożeń.

   

        


W dniu 8 stycznia 2024 r. uczniowie klas IV-VI pod opieką nauczycieli wzięli udział w spektaklu "Teatralne ABC" przygotowanym przez PSE Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza.


Jasełka 2023
Radosną nowinę w PZS w Suskowoli przedstawili uczniowie kl. 6 i kl. 5 oraz oddział "0" i kl. 1-3 w jasełkach na Boże Narodzenie pt. "Europo, nie możesz żyć bez Boga". W zestawieniu dwóch światów: Unii Europejskiej i Szopy Betlejemskiej, uczniowie przypomnieli, że przed laty nie było miejsca dla Jezusa w gospodzie i nie został przyjęty w swym narodzie. Młodzi artyści zaapelowali, by świat nie trwał dalej w nieładzie i w rozterce, by zaprosił Boga do swojego życia. Po obejrzeniu przedstawienia radośnie zabiły serca: Ks. Proboszcza Krzysztofa Pająka, Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców, Uczniów. (ALJ)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

Zapraszamy do obejrzenia filmu 


        

W naszej szkole panuje już świąteczna atmosfera. W dniu 18 grudnia najmłodsi uczniowie klas 0 - 3 uczestniczyli w warsztatach świątecznych z Akademią Małego Kuchcika. Tym razem mali kucharze piekli i ozdabiali pyszne pierniczki oraz własnoręcznie wykonały ozdobę świąteczną w kształcie bombki akrylowej. Było kolorowo, smacznie, wesoło i świątecznie. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


     

Nasze Szkolne Koło Wolontariatu działa bardzo prężnie i angażuje się w pomoc potrzebującym. 

Akcje charytatywne są doskonałą okazją do uwrażliwienia na potrzeby innych, kształtowania empatii wobec cierpiących.

Jak każdego roku zebraliśmy dary, które przekazane zostały dla Rodaków na Kresach. Paczki z żywnością pojadą wraz z delegacją harcerzy z ZHR Szczep Czarna Jedynka do Równego na Ukrainie.

Nasi wolontariusze zebrali również kilkadziesiąt kilogramów suchej karmy, przysmaków i batonów dla psów i kotów z "Przytuliska dla zwierząt" w Pionkach.

Wszystkie dary zostały odwiezione i przekazane potrzebującym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


W dniu 14 grudnia 2023r. w Zespole Szkół w Pionkach odbył się I Świąteczny Turniej Piłki Nożnej Halowej dla szkół podstawowych. W rozgrywkach wzięły udział cztery drużyny, jedna z miasta Pionek i trzy z gminy Pionki (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jedlni. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Pionkach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Laskach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Suskowoli).

Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, a wszyscy piłkarze z zaangażowaniem walczyli w każdym spotkaniu.

Reprezentacja Suskowoli grająca w składzie: Lena Kępczyk (klasa 5), Jarosław Mularski, Antoni Jurek, Nataniel Inglot, Nikodem Jurek, Bartosz Marchewka, Adam Połeć , Aleksander Szcześniak – wszyscy klasa 7, pokonała drużyny z Lasek i Jedlni i uległa zespołowi z Pionek. Ostatecznie po meczu o miejsca zajęła III miejsce.

Na ręce kapitanów nagrody i dyplomy wręczył dyrektor Zespołu Szkół w Pionkach p. Rafał Kącki, gratulując wszystkim uczestnikom.

Na koniec turnieju na zawodników czekał słodki poczęstunek ufundowany przez piekarnię państwa Agnieszki i Pawła Woźniaków oraz pizza z Pizzerii Duet.

Czekamy na kolejne rozgrywki w przyszłym roku.

     


Maria Leśniewska z kl. IV zdobyła nagrodę w konkursie literacko-plastycznym "List do św. Mikołaja" organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach. 10 grudnia odebrała upominek, a jej list znalazł się w paczce wysłanej do św. Mikołaja stacjonującego w Laponii. 

 zdjęcie ze strony: https://mok.pionki.pl/galerie-zdjec/poranek-z-teatrem-dla-najmlodszych-wreczenie-nagrod-w-konkursu-list-do-swietego-mikolaja/


W środę 6 grudnia w naszej szkole królował czerwony kolor z korytarze zaroiły się od Mikołajów, Mikołajek i Elfów.

Wszyscy musieli być bardzo grzeczni, bo otrzymali prezenty, a niektórzy mieli nawet możliwość porozmawiać ze Świętym Mikołajem, który wraz z panią Sekretarz Katarzyną Konopską, kierownikiem GZOiS Alicją Olszewską i panem Rafałem Molendą odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły i dzieci z naszego przedszkola. Wszyscy otrzymali słodkie upominki.

Ten dzień jest wspaniałym pretekstem do uwrażliwienia, kształtowania umiejętności obdarowywania i szerzenia radości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


 

Miło nam poinformować, że Pani Iwona Sutkowska została laureatem konkursu, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie "Opiekun Stypendysty Roku 2022/2023" realizowanego w ramach projektu "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka". 

Pani Iwona Sutkowska była opiekunem stypendystki Laury Jurek, która realizowała projekt badawczy "Za głośno, za energetycznie". 


         ANDRZEJKI     

        

Samorząd Uczniowski w dniu 30 listopada przygotował "Spotkanie z tradycją" dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Organizatorzy zapoznali ze zwyczajami katarzynkowymi i andrzejkowymi, które obchodzono w dawnych czasach. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się co spotka ich w przyszłości i zintegrować się podczas zabawy andrzejkowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


Sukces w  ogólnopolskim konkursie czytelniczym z języka angielskiego

W dn. 17 listopada 3 uczniów naszej szkoły przystąpiło do III Ogólnopolskiego Konkursu czytelniczego z języka angielskiego „Reading brings us unknown friends” pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Celem konkursu jest promowanie nauki języka angielskiego, zachęcenie uczniów do czytania książek w języku obcym, rozwijanie i doskonalenie kompetencji językowych, informatycznych, rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz kreatywności.

Zadaniem na etapie szkolnym było przeczytanie lektury „Pinocchio” w wersji oryginalnej, a następnie rozwiązanie zadań sprawdzających znajomość treści, zagadnień leksykalno-gramatycznych zawartych w książce. Pytania wymagały wysokich umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem, doskonałej pamięci i spostrzegawczości.

Okazało się, że uczennice klasy 8 Laura Jurek i Agata Zielińska znalazły się w gronie najlepszych spośród ponad 1400 uczestników i awansowały do kolejnego etapu na szczeblu wojewódzkim. Przed nimi kolejne 2 lektury i jeszcze wyższy próg wymagań. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.


  

Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej.

Dnia 28 listopada mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Pana prof. dr hab. Marka Wierzbickiego - profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Oddział Radom. Pan profesor w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawił naszej młodzieży sytuację w jakiej znaleźli się Polacy i ludność żydowska w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i sowiecką. Głód, cierpienie, prześladowanie, łapanki na ulicach, wywózki do obozów koncentracyjnych, getta i rozstrzelania były codziennością na okupowanych ziemiach polskich. W szczególności to Żydów Niemcy traktowali jak podludzi niemających żadnych praw. Polacy w tym czasie byli poddawani ciężkim wyborom. Pomagać Żydom, choć groziła za to śmierć całej rodziny i zachować człowieczeństwo czy być obojętnym na cierpienie drugiego człowieka i chronić w ten sposób swoją rodzinę. Pomimo strachu tysiące Polaków niosło pomoc ludności żydowskiej. Takim jaskrawym przykładem bezinteresownej pomocy była rodzina Ulmów. Ukrywali oni w swoim domu znajomych Żydów. Konsekwencją tego jakże bohaterskiego czynu była śmierć całej rodziny Ulmów i ukrywających się u nich Żydów. Bo tylko w Polsce i Jugosławi za każdą pomoc Żydom groziła kara śmierci.

W 1995 r. Józefa i Wiktorię zaliczono do grona Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2023 r. Kościół katolicki beatyfikował rodzinę Ulmów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć  


  Dzień Pluszowego Misia

Z okazji Dnia Pluszowego Misia 24 listopada uczniowie naszej szkoły przynieśli ze sobą swoich pluszowych przyjaciół, którzy towarzyszyli im w czasie zajęć.

Pluszowy miś to symbol ciepła, miłości i poczucia bezpieczeństwa.

Dzień ten był okazją do wzruszających wspomnień.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


Nikola Mazur wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Magia szachów" organizowanym przez Centrum Kreatywności TALENT we Wrocławiu. Jej praca została zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej. To piękne osiągnięcie. Na konkurs wpłynęło 516 prac uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do wystawy zakwalifikowano 45, w tym pracę Nikoli. Bardzo się cieszymy!


Dzień Życzliwości i Pozdrowień

W dniu 21.11.2023r. cała społeczność szkoły wraz z nauczycielami włączyła się w obchody Dnia Życzliwości i ubrała się na żółto lub zielono. Dzień wcześniej uczniowie oraz dzieci z przedszkola otrzymały pamiątkowe zakładki do książek, które będą im przypominać o tym dniu. Podczas rozdawania zakładek, poruszono temat bycia życzliwym każdego dnia, bo jak mówi cytat “Zawsze, zawsze możesz coś dać, nawet jeśli jest to tylko życzliwość! ”Anne Frank.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Podobnie jak w poprzednich latach nasza szkoła w dniu 17 listopada 2023 roku wzięła udział w akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie w zabawny i jednocześnie ciekawy sposób nauczania matematyki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na tabliczkę mnożenia.

Uczniowie pod kierunkiem p. Iwony Sutkowskiej przygotowali szereg konkursów, ćwiczeń i zabaw związanych ze sprawnym posługiwaniem się tabliczką mnożenia. Najwięcej jednak radości sprawił, zarówno „egzaminatorom” jak i uczestnikom egzamin Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Akcja zorganizowana była podczas dużych przerw, cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów klas starszych jak również tych najmłodszych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z logicznym matematycznym myśleniem.

Pomocą pani Iwonie służyli koledzy informatycy: p. Beata Kęska i p. Dariusz Czyżewski.


Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę talenciaków w ramach akcji Lidla "Szkoły Pełne Talenciaków". W tym roku udało się pozyskać:

 • Pakiet 6 gier integracyjnych,
 • Pakiet 5 gier klasycznych,
 • Zestaw 30 chust do żonglowania,
 • Chustę animacyjną.

  

  


“Oj Szanty 2023”       

15 listopada reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w 20. Małym Przeglądzie Piosenki Żeglarskiej organizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej “Ogród Jordanowski” w Kozienicach. W kategorii “Soliści klasy IV” Aleksandra Rzeszut zdobyła II miejsce za wykonanie piosenki “Bitwa”. W kategorii “Zespoły klas V-VII" zespół z klasy piątej w składzie: Ksawery Baran, Wojciech Dziedzic, Malwina Dziewit, Liliana Kowalska, Julia Miękus i Antonina Wasiak, za zaśpiewanie piosenki “Żeglarski Czardasz” zdobył II miejsce. Do konkursu uczniów przygotowała Magdalena Sobieniecka – Grosiak.  

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


W dniu 13 listopada dziewczęta reprezentujące naszą szkołę, wzięły udział w finałach międzypowiatowych w badmintonie w ramach XXVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. Zawody odbyły się w Radomiu w PSP nr 6.

W kategorii Dzieci szkołę reprezentowały uczennice: Lena Kępczyk (kl.5), Natalia Węgrzynowska (kl. 6) i Weronika Bąk (kl. 6). W kategorii Młodzież grały dziewczęta z klasy 7: Lena Ząbek, Oliwia Chylińska oraz Emilia Młynarska.

Oba zespoły zajęły w swoich kategoriach II miejsca. Zawody przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, do czego bardzo przyczyniła się główna organizatorka p. Luiza Kalbarczyk oraz profesjonalni sędziowie.

Opiekunem zespołów był p. Dariusz Czyżewski

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


10.11 w naszej szkole odbyło się widowisko upamiętniające 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spektakl pt. "Róża-Polska" inspirowany dramatem Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" w wykonaniu uczniów naszej szkoły wprowadził w trudną tematykę rozbiorów, powstań narodowych i odzyskania niepodległości.

O godz. 1111 uczniowie odśpiewali hymn w ramach akcji "Szkoła do hymnu".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

Zapraszamy na film 


  

7 listopada 2023 r. w naszej szkole uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w pokazie - szkoleniu z pierwszej pomocy. 

Zajęcia zostały zainicjowane przez Starostwo Powiatowe w Radomiu. Treści teoretyczne zostały wzbogacone o praktyczne ćwiczenia i konkursy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


W dniu 7.11.2023 r. reprezentacje dziewcząt i chłopców w kategorii dzieci – rocznik 2011 i młodsi wzięły udział w finałach powiatowych XXVI MIMSz SZS w Jedlińsku. W turnieju poza naszymi zespołami uczestniczyły zespoły z Jedlińska, Jedlanki, Iłży oraz Przytyka.

Chłopcy po wygraniu jednego meczu i porażkach w dwóch kolejnych zajęli ostatecznie III miejsce, z kolei dziewczęta uległy nieznacznie jedynie zespołowi z Jedlińska i zajęły II miejsce.

W reprezentacji chłopców wystąpili: z klasy V: Wojciech Dziedzic, Gabriel Marzec, Ksawery Baran i Bartosz Furga, z klasy VI: Jakub Kępczyk, Wiktor mróz i Bartosz Tarnowski.

W drużynie dziewcząt: z klasy V: Lena Kępczyk, z klasy VI: Natalia Węgrzynowska, Klara Mularska, Wiktoria Szlachcic, Weronika Bąk i Alicja Patyna. Opiekunem zespołów był p. Dariusz Czyżewski.


Nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoły Pełne Talentów".

Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Uczniom za zaangażowanie i przekazane Talenciaki.

W ramach akcji otrzymaliśmy:

- chustę animacyjną,

- zestaw gier integracyjnych.

Obecnie zbieramy na zestaw 30 chust do żonglowania.


#Szkoła pamięta

Nasza szkoła, jak każdego roku bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta". W klasach odbyły się pogadanki na temat upamiętnienia osób związanych z naszą szkołą i regionem. Uczniowie odwiedzili groby i zapalili znicze.

Nasz dyplom 


  

Uczennica klasy 4 Publicznej Szkoły Podstawowej w Suskowoli Aleksandra Włodarska sporty walki zaczęła uprawiać w 2019 roku, gdy miała zaledwie 4 lata. Pierwszym jej klubem był Klub Okinawa Shorin Ryu Karate Pionki a treningi prowadził sensei Marek Łagoda. 

Po kilku latach zmieniła klub i przeszła do klubu UKS Okinawa Shorin Ryu Karate w Żelechowie i trenowała pod okiem snsei Marka Rosa i sensei Mateusza Kurka. Obecnie jest posiadaczką 6 kyu, tzn. zielony pas z karate. W 2022 zaczęła trenować w Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do w Pionkach, który prowadzi trener Dariusz Sułek.

Klub ma wiele trenerów, którzy prowadzą kilka grup wiekowych i trenują oprócz koreańskiej sztuki walki Tang Soo Do, również Taekwondo oraz Kickboxing.

Od 2019 Ola z powodzeniem uczestniczyła w 7 turniejach i zawodach. Na swoim koncie zgromadziła niebagatelną liczbę medali – 14, z czego 8 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe. Ponadto wywalczyła 3 miejsce oraz puchar klubowy najlepszego zawodnika 2022/2023 roku w grupie wiekowej dzieci starsze.

Na ostatnim międzynarodowym turnieju Taekwondo Polish Open Cup w Opolu zdobyła 2 złote i jeden brązowy medal w kategoriach: układy formalne, soft stick oraz techniki specjalnie. Gratulujemy wytrwałości w treningach i dalszych równie wspaniałych sukcesów sportowych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


W dniu 26.10.2023 r. na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej odbył się Gminny Turniej Unihokeja chłopców i dziewcząt w ramach Mazowieckich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej.

Nasze reprezentacje zarówno w kat. dzieci jak też młodzież szkolna walczyły dzielnie o zwycięstwo gwarantujące udział w turnieju powiatowym.

W kategorii dzieci nasze dziewczynki wygrały 4 : 3, chłopcy zaś 4 : 2. Chłopcy starsi niestety nie zdołali nawiązać równej walki z chłopcami z Czarnej i ulegli 6 : 0. Starsze dziewczęta z Suskowoli nie brały udziału w rywalizacji.
W drużynie chłopców starszych wystąpili: Nataniel Inglot, Bartosz Marchewka, Antoni Jurek, Nikodem Jurek, Adam Połeć, Aleksander Szcześniak (wszyscy klasa 7) oraz Jakub Woszczyk z klasy 8.


Miło nam poinformować, że nasza uczennica kl. VIII Laura Jurek została stypendystką "Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka". Laura realizowała projekt "Za głośno, za energetycznie"

Opiekun - Iwona Sutkowska

Zapraszamy do prezentacji 


Pasowanie na ucznia to dla pierwszoklasistów jeden z najważniejszych momentów związanych z  edukacją. 24 października 2023 roku dla wychowanków naszej szkoły również nadszedł ten wielki dzień – zostali uroczyście przyjęci do grona uczniów. W tym doniosłym wydarzeniu towarzyszyli im licznie przybyli rodzice i bliscy, którzy ze wzruszeniem obserwowali swoje pociechy, prezentujące swoje talenty. Program artystyczny rozpoczął tradycyjny polonez. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę a Pani Dyrektor, wielkim ołówkiem, oficjalnie pasowała każde dziecko na ucznia. Na koniec wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy upamiętniające tę chwilę oraz słodkie upominki od rodziców. Naszym najmłodszym wychowankom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

Zapraszamy na film 


Witaminki, witaminki ... 🍎🍇🍓🍒🥕 

20 października dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Owoców i Warzyw.
Przedszkolaki rozpoznawały smaki i zapachy owoców i warzyw. Dowiedziały się jak ważne w codziennej diecie jest ich spożywanie.
Na zakończenie dzieci zrobiły sałatkę owocową, którą wspólnie z dużym apetytem degustowały.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


9.10.2023 r. uczniowie klas I-III byli na wycieczce w MCSW Elektrownia w Radomiu w ramach programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu", którego inicjatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dzieci wraz z przewodnikiem zwiedziły wystawę Ryszarda Grzyba " W samym środku życia jest malarstwo" i wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Podczas spaceru po wystawie edukator rozmawiał z dziećmi o sztuce. Zdobyte informacje zostały wykorzystane podczas zabaw plastycznych.

Mnóstwo wzruszeń dostarczył wszystkim film pt. "O psie, który jeździł koleją". Był to bardzo udany wyjazd.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Małgorzata Niemirska, Monika Marchewka, Izabela Grzybowska i Jakub Jasek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


XXIII Dzień Papieski

Na tydzień przed XXIII Dniem Papieskim w PSP w Suskowoli została przygotowana ekspozycja dedykowana św. Janowi Pawłowi II. Pani Alina Lenarcik-Jurek zainicjowała akcję “Podziękowanie dla św. Jana Pawła II”. Uczniowie i nauczyciele mogli wyrazić słowa wdzięczności i uznania dla Wielkiego Polaka na własnoręcznie zaprojektowanych kartkach. Wśród podziękowań znalazły się takie oto słowa:

Dziękujemy

 • Za niezłomną wiarę i miłość,

 • Za wysiłki na rzecz pokoju i jedności na świecie,

 • Za podróże i pomoc potrzebującym,

 • Za opiekę nad rodzinami,

 • Za umiejętność przebaczania,

 • Za przyjaźń z Bogiem i ludźmi,

 • Za pozytywne myślenie i mądre działanie,

 • Za zainteresowanie sportem.

Św. Janie Pawle II dziękujemy za Twoje piękne i owocne życie!

   


13 października uczniowie klasy III, klasy II oraz dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły program artystyczny dedykowany wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi. Dzieci uświetniły ten dzień inscenizacją teatralną, wierszem, piosenką, tańcem i życzeniami.

Miłym akcentem był prezent dla pracowników szkoły - tort, który uczniowie klasy V złożyli na ręce p. dyrektor.

Uczniów do występu przygotowały p. Dorota Jasiuk, p. Małgorzata Niemirska, p. Monika Marchewka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

Zapraszamy na film 


W dniu 11 października klasy VI, VII i VIII wraz z wychowawcami udała się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy, której tematem przewodnim była książka "Kamienie na Szaniec" autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Wycieczka rozpoczęła się od przejazdu na szlaku życia i działalności harcerzy z batalionu ZOŚKA, tj. "Rudego", "Zośki" oraz "Anody" - zobaczyliśmy miejsca pamięci związane z Al. Niepodległości, Placem Unii Lubelskiej oraz Aleją Szucha.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie uczniowie mogli wysłuchać listów pisanych przez więźniów i więźniarki do swoich rodzin oraz zobaczyć cele gdzie więźniowie byli przetrzymywani.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN. Dwugodzinne wizyta w Muzeum dostarczyła uczniom wielu emocji, a multimedialne i bardzo nowoczesne techniki prezentacji uatrakcyjniały zwiedzanie. Każdy mógł zakupić pamiątki lub też samodzielnie je wydrukować w prasie ręcznej.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na Cmentarzy Powązkowskim - część wojskowa. Uczniowie zobaczyli mogiły bohaterów "Kamieni na Szaniec" oraz wiele innych grobów znanych polityków, pisarzy czy sportowców. Pamiątkowe zdjęcie wykonaliśmy pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonalda, gdzie uczniowie mogli uzupełnić kalorie. Opiekunami wycieczki byli p. Iwona Sutkowska, p. Katarzyna Grabowska-Adamiec i p. Dariusz Czyżewski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z okazji tego święta uczniowie klasy 4 i dzieci  z oddziału przedszkolnego rozmawiali z psychologiem szkolnym oraz wychowawcą na temat emocji. Dzieci chętnie się zgłaszały i odpowiadały na zadawane pytania.  Zwieńczeniem spotkania były pokolorowane prace, które będą dzieciom przypominać o tym dniu. J

Starsi uczniowie klasy 4 na lekcji profilaktycznej przeprowadzonej przez psychologa szkolnego, rozmawiali o tym jak ważne jest dobre samopoczucie oraz o tym jak spędzać czas wolny. Uczniowie  podczas zajęć kolorowali mandale oraz rozkodowywali hasło mówiące, że zdrowie psychiczne jest ważne. Dla wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców/opiekunów odwiedzających szkołę przygotowano gazetkę mówiącą jak dbać o zdrowie psychiczne, którą można obejrzeć przy wejściu do szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


  

Dnia 10 października uczniowie kl. 4-5 uczestniczyli w wycieczce do Nowej Słupi - Krajna.

Opiekę nad 40 osobową grupą sprawowali: p. B. Bartkiewicz, p. A. Olejarz, p. I. Sutkowska i M. Sobieniecka-Grosiak. 

Bogaty program zakładał zwiedzanie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, warsztaty "Ogień i żelazo" oraz garncarstwo w Nowej Słupi.

W Krajnie zwiedzaliśmy Aleję Miniatur, a największą atrakcją była wizyta w parku linowym.

Dzieci świetnie się bawiły i pokonywały trasy dostosowane do ich możliwości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


  

3 października 2023 r. z okazji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Warszawski Instytut Bankowości rozpoczął cykl webinarów składający się z 3 lekcji online, w których będzie poruszać różne zagadnienia ważne dla zachowania bezpieczeństwa uczniów w przestrzeni wirtualnej. Do tego wydarzenia włączyli się  uczniowie kl. VI-VIII naszej szkoły pod opieką nauczycieli.

Pierwszy werbinal poprowadził  Pan Jakub Sabała - ekspert ds. bezpieczeństwa w Polskim Standardzie Płatności Sp. z o.o. (Blik) przekazał wiele cennych informacji np.:

- jak rozpoznawać ataki phishing-owe skierowane do młodych osób - czyli jak wyłapać oszustwo internetowe, które ma na celu pozyskanie danych osobowych oraz danych wykorzystywanych przy płatnościach, w tym z wykorzystaniem tak popularnych wśród młodzieży kodów Blik;

- w jaki sposób cyberprzestępcy wykradają dane, jakie są ich najnowsze metody;

- jak weryfikować informacje na stronach internetowych oraz np. autentyczność SMS-ów przy płatnościach elektronicznych;

-  jakie są rodzaje wirusów internetowych, które mogą im zagrozić i jak się przed nimi zabezpieczyć.


Sukcesy w konkursie z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych, który ma na celu promowanie i zachęcanie do nauki i poznawania innych kultur. Z tej okazji uczniowie klasy VII wzięli udział w konkursie językowo-plastycznym zorganizowanym przez Zespół Szkół w Pionkach. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu promującego elementy kultury i słownictwa wybranego kraju obcojęzycznego.

Miło nam zakomunikować, że aż dwie  nasze uczennice znalazły się w gronie laureatek: II miejsce zajęła Lena Ząbek, a miejsce III przyznano Emilii Młynarskiej. Jurorzy docenili pomysłowość, kreatywność i zawartość merytoryczną prac. W dniu 2 października odbyło się wręczenie nagród i dyplomów. Nagrodzeni uczniowie otrzymali materiały i gadżety przydatne w nauce języków obcych oraz pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy sukcesu i zachęcamy wszystkich aby przygoda z nauką języków trwała jak najdłużej. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


Dzień Chłopaka dzieci z oddziału przedszkolnego uczciły uroczyście w szkole. Dziewczynki wręczyły chłopcom upominki i złożyły życzenia. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabaw integracyjnych dla przedszkolaków.

28 września obchodziliśmy to święto w Publicznym Przedszkolu w Suskowoli oraz oddziale przedszkolnym przy PSP w Suskowoli.

Wszystkie przedszkolaki chętnie wzięły udział w przygotowanych przez Panią Alicję Tęczę i Panią Dorotę Jasiuk wspaniałych zabawach ruchowych, które sprawiły im wiele radości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


    

Z okazji zbliżającego się dnia chłopaka na naszą pierwszą wycieczkę,  w nowym roku szkolnym udaliśmy się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.  Uczniowie klas I –III poznali wyposażenie wozów bojowych, z dużym zainteresowaniem obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm. Nasi wychowankowie mieli możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Uczniowie uczestniczyli w lekcji dydaktycznej w „Bezpiecznym domku”, gdzie poznały przyczyny powstawania pożarów, istniejących zagrożeń wynikających z zaprószonego ognia, a także miały możliwość zadzwonić pod numer 112 i wezwać pomoc. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do restauracji McDonalds.

Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas I-III: Izabela Grzybowska, Małgorzata Niemirska, Monika Marchewka oraz Jakub Jasek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


22.09.2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie rekrutacyjne zorganizowane przez harcerzy

z 41 Pionkowskiej Drużyny Harcerzy "Zarzewie" im. Andrzeja Małkowskiego.

Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w ciekawych zajęciach i grach zespołowych.

Mamy nadzieję, że spotkanie to zachęci naszych uczniów do rozwijania swoich zainteresowań

   

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności. Tradycyjnie obchodzimy go 15 września.

W tym roku uczniowie pod kierunkiem nauczycieli, wykonywali ciekawe zadania, których celem było poznanie mocnych stron rozwijania talentów i pobudzania wyobraźni.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

Do Dnia Kropki przyłączyły się również dzieci z oddziału przedszkolnego. Przedszkolaki uważanie wysłuchały opowiadania o historii Kropki, następnie wykonały piękne prace kolorowymi kropkami.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


15 września przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej im Tadeusza Kościuszki w Suskowoli wziął udział w uroczystości patriotycznej na terenie miasta Pionki. Przy bramie głównej ZTS „ Pronit” odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci więźniów i ofiar obozu pracy przymusowej dla ludności żydowskiej w Pionkach w latach 1942 – 1944.  Prelekcję poświęconą historii obozu pracy przymusowej w Pionkach przedstawił prof. Marek Wierzbicki. Uczestnicy uroczystości  odmówili modlitwę w intencji ofiar obozu.

            Naszą szkołę reprezentowali, poczet sztandarowy w składzie: Laura Jurek, Klaudia Miękus i Aleksander Szcześniak oraz Dyrektor PZS w Suskowoli Pani Ewa Pałucka i opiekun SU Pan Wiesław Cybulski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który obchodzony jest w drugą sobotę września, został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża w 2000 roku. Ma on na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Z tej okazji 13 września zostało zorganizowane spotkanie z uczniami klas 0-III, którego celem było zwrócenie uwagi dzieciom, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy zagrożone jest ludzkie życie. Uczniowie w czasie prelekcji zdobyli praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy w różnych stanach zagrożenia życia, m.in. wykonywali ćwiczenia praktyczne, ćwiczyli resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomach. Wszystkie działania podjęte tego dnia mają nam wszystkim przypominać, że to nasza wspólna odpowiedzialność, więc od najmłodszych lat: ratujemy i uczymy ratować! 

Zajęcia dla najmłodszych uczniów przeprowadzili: pan Wiesław Cybulski oraz pan Karol Śmietanka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


NARODOWE CZYTANIE "NAD NIEMNEM" JUŻ ZA NAMI

Było to w starych czasach, w sto lat albo może jeszcze i mniej potem, jak litewski naród przyjął świętą Chrześcijańską wiarę, kiedy w te strony przyszła para ludzi. Niewiadomego oni byli nazwiska, niewiadomej kondycji, i to tylko można było poznać i z mówienia ich, i z ubioru, że przyszli z Polszczy . Dla jakiej przyczyny porzucili oni swój kraj rodzony i aż tu przywędrowali, zarówno niewiadomym było. Kiedy spotykający ich podczas ludzie pytali ich o nazwisko, odpowiadali, że przy chrzcie świętym nadano im imiona: Jan i Cecylia........

Historię Jana i Cecylii oraz piękne opisy nadniemeńskiego krajobrazu przeczytali szkolnej społeczności chłopcy z kl. VII - Michał Łukasiewicz i Bartosz Marchewka. Było niesamowicie, a nawet trochę tajemniczo, ponieważ słowa z powieści Elizy Orzeszkowej po prostu otoczyły uczniów. Dopiero po chwili zrozumieli (zwłaszcza ci młodsi), że chłopcy wykorzystali szkolny radiowęzeł.

Wysłuchaliśmy nie tylko fragmentów powieści. Chłopcy podali również najważniejsze informacje dotyczące utworu "Nad Niemnem". Nie zapomnieli o przedstawieniu autorki tego dzieła.


 

Rok szkolny 2023/2024

   

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbyło się w naszej szkole 4 września o godz. 915. Wszystkich zgormadzonych powitała Pani Dyrektor Ewa Pałucka i zapoznała z organizacją roku szkolnego i wychowawcami. Szczególnie powitała nauczycieli, którzy rozpoczynają w naszej szkole pracę oraz uczniów rozpoczynających naukę. 

Po uroczystym rozpoczęciu uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Zapraszamy do galerii