powrót na stronę szkoły

regulamin

aktualności

2023/2024     

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK


Nasza szkoła przyłączyła się do akcji OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK organizowanej przez redakcję miesięcznika "Biblioteka w Szkole" .
Akcja trwała od 4 do 10 czerwca. Ruchoma komisja wyborcza odwiedził kolejne klasy - po wcześniejszej zapowiedzi - i zebrała głosy. Uczniowie wrzucali do urny wyborczej anonimowe karty, na kt￳rych wpisywali od jednej do trzech najciekawszych książek, kt￳óre przeczytali w ciągu ostatnich dwó￳ch lat.
Frekwencja w wyborach wyniosła 69,13%.

Jakie książki zostały wybrane? Informacje są dostępne w szkolnej bibliotece.


    


LOTERIANIE

W maju w bibliotece zorganizowana została loteria, podczas której czytelnicy losowali tematykę książki do przeczytania. Los bywa ślepy, więc było ciekawie.

Uczniowie, którzy oddawali książki wylosowane w loterii, oczywiście po ich przeczytaniu, musieli wypełnić kartę rekomendacji albo narysować nową ilustrację do książki na kartce lub kamyku, albo odpowiedzieć na pytania bibliotekarki.

W loterii wzięło udział 15 osób.

Klasa 4: Zuzanna, Maria, Aleksandra, Nikola, Anastazja, Kacper.

Klasa 3: Iga, Rozalia, Oskar, Zofia.

Klasa 2: Kacper, Natan, Kornelia.

Klasa 1: Jakub, Alicja.

  SIANIE I PASOWANIE                     

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wzięliśmy udział w III Edycji Ogólnopolskiej Akcji Siania Nasionek Czytelnictwa. Po raz pierwszy przystąpiliśmy do tej akcji, a wszystko dzięki Pierwszakom. Dzieci, siejąc nasionka, nie domyślały się, że są one magiczne. W Bibliotece dzieją się jednak czary i... wszyscy Pierwszoklasiści zrozumieli, co wyrośnie z tkwiących w ziemi ziarenek. Co wykiełkuje? Mądrość, wiedza, książeczki z serii "Nudzimisie", przygody Skarpetek, kolejne części "Domku na drzewie", ciekawostki na temat zwierząt...

Uczniowie klasy I chętnie biorą udział w czytelniczych akcjach i oczywiście czytają, dlatego w dniu, w którym zasiali swoje magiczne nasionka, zostali również pasowani na Czytelniczki i Czytelników Biblioteki, a dokładniej... uzyskali tytuł Ogrodniczki/Ogrodnika Wyobraźni i Opiekunki/Opiekuna Książek.

#nasionkaczytelnictwa, #wypożyczalniaskrzydeł, #PBWLublin

 


Bookflix - nadal polecamy

Niektóre książki rozchodzą się jak świeże bułeczki. Jakie książki? Informacje w bibliotece!

Polecają: Nikola, Anastazja, Ola, Kacper, Amelia, Oskar, Piotrek.

   


DZIEŃ POEZJI       

              

Od 1999 r. z inicjatywy UNESCO 21 marca jest obchodzony Światowy Dzień Poezji. Taki dzień to idealna okazja, żeby napisać nowy utwór, więc najodważniejsi podjęli twórcze wyzwanie. Kilkunastu czytelników napisało swój kolorowy wiersz. Autorzy prac otrzymali kolorowe długopisy, by... kolorować świat nowymi utworami. Autorzy najciekawszych wierszy nagrodzeni zostali dodatkowo drobnymi upominkami.

Pisali: Agata (kl. 8), Natalia (kl. 8), Anastazja (kl. IV), Kacper (kl. IV), Nikola (kl. III), Rozalia (kl. III), Ewa (kl. III), Kornelia (kl. II), Nicola (kl. II), Nadia (z "0"), Wiktoria (z "0"), Adam (z "0"), Wiktor ( z "0").

Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka (każdego). Niektórzy pisali więc w towarzystwie koleżanek i kolegów, inni sami.

21 marca można było posłuchać w bibliotece muzyki, oczywiście poezji śpiewanej. Natomiast ze szkolnego radiowęzła popłynęły wiersze - "Urodziny" W. Szymborskiej oraz "Wiosna" B. Leśmiana . Recytowali Agata z kl. 8 oraz Bartosz z kl. 7.

Czytajmy poezję, ponieważ... "Zdradzę wam tajemnicę: nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna. Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego, a człowiek ma uczucia. Medycyna, prawo, finanse czy technika to wspaniałe dziedziny, ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości." ("Stowarzyszenie Umarłych Poetów")

     


DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Moje piosenki

śpiewam po polsku,

w mojej ojczystej mowie.

Czasem odkrywam

coś niezwykłego

w jakimś nieznanym słowie.

E. Buczyńska "Ojczysta mowa"

21 lutego przypomnieliśmy o tym, jakie wydarzenia upamiętnia Dzień Języka Ojczystego. Posłuchaliśmy również piosenek mówiących o języku polskim.

Po raz kolejny z okazji obchodów tego ważnego dla polszczyzny święta odbył się szkolny konkurs MISTRZ NAJPIĘKNIEJSZEJ WYMOWY JĘZYKA OJCZYSTEGO.

W tym roku uczestnicy konkursu czytali fragment wybranej przez siebie książki. Mieli to zrobić tak, by zachęcić innych do jej przeczytania. Ocenie podlegała płynność czytania, wyrazistość, dykcja oraz interpretacja czytanego utworu. Poza tym jury zwracało uwagę na sposób zaprezentowania książki przez uczestnika.

            Wyniki konkursu

            Mistrz Najpiękniejszej Wymowy Języka Ojczystego

w roku szkolnym 2023/2024

Kategoria I (kl. I-II)

MISTRZOWIE

Jakub Samuś

Kacper Mróz

WICEMISTRZOWIE

Lena Warchoł

Adam Abramowicz

Kategoria II (kl. III-VI)

MISTRZ

Nikodem Wieczorek

WICEMISTRZ

Kacper Pytlak

Kategoria III (kl. VII-VIII)

  MISTRZYNI

  Natalia Baran

Wyróżnienia: Rzeszut Aleksandra, Zofia Łukaszewska, Maja Przybyś,

                        Kornelia Chołuj, Ignacy Leśniewski, Tymon Iwanowski.

      


Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka

Sztuka młodych artystów jest nam niezwykle bliska. 

Jeśli malujesz, rysujesz i chesz zaprezentować swoje prace, przynieś je. Przygotujemy wystawę. 

Na zdjęciu prace uczniów z klasy IV.


Bookflix, czyli poleca gromadka Pani Izy

Pierwsza klasa przygotowała plakat nawiązujący do strony startowej popularnej platformy streamingowej z filmami i serialami, czyli Netflixa. Plakat znajduje się obok biblioteki i zachęca do wypożyczania książek polecanych przez prawie najmłodszych czytelników.

Nadal zachęcamy do udziału w akcji "Klub Pożeraczy Książek". Można dołączać do niej przez cały rok szkolny. Zasady są proste. Należy wypożyczyć i przeczytać książki z konkretnych kategorii oraz zmierzyć się z wyzwaniami. Zapraszamy! 


PROJEKT LEKTURA W PUDEŁKU

Książką, którą zamknęli w pudełku czwartoklasiści, jest "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett.

Po obejrzeniu zdjęć łatwo się domyślić, na czym polegało zadanie, z którym uczniowie poradzili sobie znakomicie. Dodatkowo każde dziecko prezentowało swoje pudełko, a przede wszystkim zgromadzone w nim przedmioty, na forum klasy. Należało zadbać o to, by wypowiedź była rzeczowa i ciekawa. Poza tym wszyscy odpowiadali na dodatkowe pytania, czasami bardzo szczegółowe. 

Zobacz 


Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka

Można wypożyczać książki zwyczajnie, ale można też... TANECZNIE!


Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka

W bibliotece czytamy i polecamy innym również książki z domowej biblioteczki. 


  KLUB POŻERACZY książek to już gromadka!

Dołączają do klubu:

Zuzia Babula z kl. 4 i Oskar Samuś z kl. 3.


MAMY KOLEJNYCH POŻERACZY KSIĄŻEK

Czytelniczym wyzwaniom sprostali

Nikola Mazur z kl. 4 oraz Franek Gotkiewicz z kl. 3.

Cieszymy się!!!


CZYTAMY RAZEM Z... !

Każde dziecko z oddziału przedszkolnego ma już swoje czytelnicze konto, a na nim pierwszą książkę wypożyczoną ze szkolnej biblioteki. Takie konto to niezwykła inwestycja - inwestycja we własną przyszłość!

Przed wizytą w bibliotece uczniowie zerówki wzięli udział w spotkaniu czytelniczym, na którym poznali straszliwego Gruffalo oraz sprytną mysz. Historia myszki rozśmieszyła dzieci oraz zachęciła do rozmowy o pomysłowości, mądrości i inteligencji, dzięki którym mały gryzoń zapewnił sobie nietykalność wśród silniejszych od siebie.

Maluchom spodobała się książka napisana przez Julię Donaldson i zilustrowana przez Axela Schefflera. Zauważyły, że opowieść pt. "Gruffalo" jest rymowana i uznały tę cechę za niezwykle ciekawą. Mogły bowiem czytać "same". Dowiedziały się, że książkę z języka angielskiego przełożył Michał Rusinek, który pisze m.in. książki dla dzieci.

Na zakończenie spotkania uczniowie zerówki poprosili o... kolejne spotkanie.

   

​​​​​​


Zosia Łukaszewska (kl. III) jako pierwsza z grona osób, które wstąpiły do Klubu Pożeraczy Książek, zrealizowała czytelnicze zadania i wyzwania. Sympatyczna Pożeraczka Książek otrzymała dyplom i nagrodę. Serdecznie gratulujemy!


Głośne Czytanie to świetna zabawa

Czytały przedszkolaczki, zeróweczka, pierwszaki, dziewczyny i chłopcy z klasy drugiej i trzeciej. Posłuchali głośnego czytania nawet najstarsi, czyli klasa VIII. Czytaliśmy różne książki, w tym nowości z naszej biblioteki. I... nadal czytamy.

   


NARODOWE CZYTANIE "NAD NIEMNEM" JUŻ ZA NAMI

Było to w starych czasach, w sto lat albo może jeszcze i mniej potem, jak litewski naród przyjął świętą Chrześcijańską wiarę, kiedy w te strony przyszła para ludzi. Niewiadomego oni byli nazwiska, niewiadomej kondycji, i to tylko można było poznać i z mówienia ich, i z ubioru, że przyszli z Polszczy . Dla jakiej przyczyny porzucili oni swój kraj rodzony i aż tu przywędrowali, zarówno niewiadomym było. Kiedy spotykający ich podczas ludzie pytali ich o nazwisko, odpowiadali, że przy chrzcie świętym nadano im imiona: Jan i Cecylia........

Historię Jana i Cecylii oraz piękne opisy nadniemeńskiego krajobrazu przeczytali szkolnej społeczności chłopcy z kl. VII - Michał Łukasiewicz i Bartosz Marchewka. Było niesamowicie, a nawet trochę tajemniczo, ponieważ słowa z powieści Elizy Orzeszkowej po prostu otoczyły uczniów. Dopiero po chwili zrozumieli (zwłaszcza ci młodsi), że chłopcy wykorzystali szkolny radiowęzeł.

Wysłuchaliśmy nie tylko fragmentów powieści. Chłopcy podali również najważniejsze informacje dotyczące utworu "Nad Niemnem". Nie zapomnieli o przedstawieniu autorki tego dzieła.


2022/2023


Uczniowie pierwszej klasy zostali poddani bibliotecznym badaniom, które potwierdziły, że Pierwszaki są stuprocentowymi czytelnikami.

Badania polegały na zmierzeniu czytelniczej teperatury kandydata na czytelnika, sprawdzeniu, czy jego serce jest gotowe do przeżywania czytanych opowieści oraz sprawdzeniu literackiego wzroku.

O włączeniu Pierwszaków w poczet czytelników decydował ostatecznie dobry Duch Biblioteki. Ponieważ u wszystkich zdiagnozowany został bakcyl czytania, konieczne było wypisanie recept, na których Duch zostawił swój znak.

Dodatkowo Pierwszaki poznawały anatomię czytelnika oraz wymieniały zalety książek. Uczniowie wylosowali dla siebie wakacyjne zadanie do wykonania, gdyż koniec roku tuż-tuż. Na do widzenia była witamina "C" :)


BLACKOUT POETRY W KL. 7

Blackout poetry (poezja zaciemnienia) to technika, której prekursorem jest Austin Kleon.

Dzięki niej na bazie cudzego tekstu możemy stworzyć własny wiersz.

Ta technika polega na zakreślaniu słów (które zwracają naszą uwagę) na stronie gazety lub zniszczonej książki. Pozostałe wyrazy należy zamalować czarnym pisakiem.

Dokładne informacje na temat blackout poetry można znaleźć tutaj:

https://blogkreatywny.pl/poezja-negatywna-blackout-poetry/

https://newspaperblackout.comWYNIKI KONKURSU

MISTRZ NAJPIĘKNIEJSZEJ WYMOWY JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

grupa młodsza

MISTRZOWIE

Liliana Wdowska z kl. 0

Jakub Samuś z kl. 0

Gabriel Brodowski z kl. I

Oskar Samuś z kl. II

 WICEMISTRZOWIE

Alicja Dziedzic z kl. II

Łukasz Chołuj z kl. I

Tymon Iwanowski z kl. I

 WYRÓŻNIENIA: Maja Przybyś z kl. 0, Lena Warchoł z kl. I, Amelia Jaworska z kl. I, Nicola Rolczak z kl. I, Zofia Łukaszewska z kl. II, Franciszek Gotkiewicz z kl. II, Julian Oko z kl. I, Antoni Grzybowski z kl. I, Szymon Brodowski z kl. I

grupa starsza

 MISTRZYNI

Maria Leśniewska z kl. III

WICEMISTRZOWIE

Nikola Mazur z kl. III

Aleksandra Rzeszut z kl. III

Kacper Pytlak z kl. III

WYRÓŻNIENIA: Nadia Iwanowska z kl. III, Ewa Zielińska z kl. III


 

Plansza + kostka do gry = zabawa

Plansze do wyturlania Pani bibliotekarki przygotowały Nikola, Zuzia i Marysia z kl. III.ZABAWA W TURLANIE

Uczniowie, którzy chcą rozwijać wyobraźnię, przystąpili na przerwach do zabawy w turlanie i wyturlali potworki. Wyszły ślicznie potworkowate.

Zabawa spodobała się czytelnikom, dlatego wkrótce kolejne turlanie. Tym razem plansze do turlania przygotowały dziewczyny z kl. III.

    


GRUDNIOWE CZYTANIE

W grudniu Biblioteka i najmłodsi Czytelnicy wraz z Wychowawczyniami obdarowali się wzajemnie niesamowitym prezentem, a mianowicie magiczną atmosferą, którą daje spotkanie z książkami. Dzieci z zerówki oraz klasy pierwszej podświetlały, odkrywały, szukały, przewidywały, opowiadały, śmiały się, zastanawiały, a nawet turlały po dywanie i nurkowały. Czarowały i zachęcały do działania oczywiście książki, m.in. następujące: "Na farmie" S. Behar i E. Kimpimaki, "Rok w lesie" E. Dziubak, książki obrazkowe P. Knorra i D. Gobel - "Nie ma jak w domu", "Na placu budowy", "Na ryneczku".
CZYTELNICZE WYZWANIE

Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych, dlatego właśnie teraz Biblioteka oficjalnie

ogłasza rozpoczęcie czytelniczych akcji. Jedna skierowana jest do czytelników kl. I-III,

druga – IV-VIII.

Obie czekają na tych, którzy nie boją się podjąć czytelniczego wyzwania.

O szczegóły pytaj w Bibliotece.

Podejmiesz wyzwanie? :)


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W Dniu Głośnego Czytania wszyscy przypomnieliśmy sobie wiersz Juliana Tuwima pt. "Spóźniony słowik", który przeczytała Ola z kl. III. Fragment

"Wybacz, moje złoto,/ Ale wieczór taki piękny, że szedłem piechotą!"

na pewno będzie się nam przypominał przez długi czas, gdyż Ola przeczyła go wyjątkowo - leciutko, wdzięcznie, urokliwie, pięknie. Olę mogło usłyszeć wielu uczniów, ponieważ... wykorzystaliśmy szkolny radiowęzeł.

Twórczość Juliana Tuwima zagościła również na kółku czytelniczym, które prowadzi Pani Małgosia. Pierwszaki poznały pasażerów lokomotywy i... prawdopodobnie udało im się wyrwać rzepkę.

Głośne czytanie rozbrzmiewało także w przedszkolu. Maluchy poznały przygodę Taylora, bohatera książki Cori Doerrfeld "A królik słuchał". Stwierdziły, że są królikami. Dlaczego? Odpowiedź oczywiście w książce.

Już wiemy, że głośne czytanie zagości u nas na dłużej...


DZIEŃ DOBREJ WIADOMOŚCI

W naszej szkole 8 września

zdarzyła się rzecz niesłychana.

W bibliotece

obecne na półkach książki

po prostu dostały gorączki!

Nie z powodu przeziębienia,

ale ogromnego jak góra zmartwienia.

Okazało się - niestety -

że dzieci nie umieją się cieszyć...

Opowiadają różności,

lecz ukrywają dobre wiadomości.

Sprawa była poważna szalenie!

Książki postanowiły opuścić szkołę!

I już ustawiły się w rządku,

by wyjść grzeczniutko w alfabetycznym porządku.

Smuciła się pani bibliotekarka,

puste półki płakały...

Lecz znów stała się rzecz niesłychana!

Pierwszaki od pani Gosi

przyniosły rysunków stosik.

Co je cieszy, narysowały i...

BIBLIOTEKĘ uratowały!


2021/2022


ZNAKOMICI I ŚWIETNI CZYTELNICY

Nagrodzeni:

Antonina Wasiak kl. 3;

Agata Dziekan kl. 3;

Lena Kępczyk kl. 3;

Nikodem Chołuj kl. 2;

Alicja Dziedzic kl. 1;

Franciszek Gotkiewicz kl. 1;

Hanna Dziekan kl. I;

Zofia Łukaszewska kl. 1;

Kornelia Chołuj kl. 0;

Liliana Wdowska kl. 0.

Informacje statystyczne na temat czytelnictwa w naszej szkole znajdują się na tablicy obok biblioteki oraz na tablicy informacyjnej. Nie jest źle, a pewnie będzie lepiej!

Czytamy także w wakacje, ponieważ "czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".


 

PASOWANIE

Uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie Czytelnikami i Strażnikami Książek. Do uroczystego pasowania prowadziła droga przede wszystkim czytelnicza, ale dodatkowo Pierwszaki musiały wkroczyć na ścieżkę rozwiązywania i zgadywania. Spotkanie wiele nas nauczyło i pokazało, że przed nami wiele rozmaitych dróg, i to nie tylko czytelniczych...


   

PRIMA APRILIS - żartobliwe rysowanie

Niełatwym zadaniem okazało się dla uczestników zabawy narysowanie w żartobliwy sposób postaci znanej z książki. Było oczywiście dużo śmiechu, ale pojawiły się także różne spostrzeżenia dotyczące tego, co nas śmieszy i dlaczego śmieszy. 

Biblioteczna refleksja

Niespodziewanie 

z żartobliwego rysowania

wynikła lekcja

właściwego zachowania.

Wszyscy się przekonali,

że śmieszne rysowanie

to niezwykle trudne zadanie.

Nie jest oczywiście kulinarne

i muzyczne wcale,

a jednak dąży do smaku i taktu wytrwale.

Naukę zabieramy ze sobą

i wykorzystujemy w praktyce.

Cóż... takie jest życie.Nagrody za aktywny udział w akcji CZYTELNICZE OKNO otrzymali:

Rozalka Glimasińska,

Nadia Iwanowska,

Franek Gotkiewicz.

Wyróżnieni zostali: Hanna Dziekan, Kornelia Chołuj, Nikodem Chołuj, Gabriel Brodowski, Nicola Rolczak, Mikołaj Warchoł, Antonina Wasiak, Iwo Smal, Piotr Marchewka, Kacper Pytlak, Zofia Łukaszewska, Tymon Inglot, Ewa Wojtyś, Bartosz Furga, Nikola Mazur.


21 LUTEGO

MIĘDZYNARODOWY 

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Kto zostanie

MISTRZEM NAJPIĘKNIEJSZEJ

WYMOWY JĘZYKA OJCZYSTEGO

oraz wymyśli najlepszy sposób na przekonanie 

innych, by dbali o książki?

Dowiedz się więcej 


Na zajęciach bibliotecznych powstają piękne prace. Tym razem wiersze...

Wiersz Darii 

Wiersz Melanii 


BAŚŃ, LEGENDA W PUDEŁKU

     

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas 1-3 wykonali nietypowe prace. Wybraną przez siebie baśń (lub legendę) zamknęli w pudełku. Powstały cudeńka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 


JESIENNE DRZEWO CZYTELNICZE

Zakończyliśmy akcję czytelniczą związaną z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Jesienne Drzewo Czytelnicze zapełniło się listkami. Każdy z nich to jedna przeczytana książka, która została wypożyczona ze szkolnej biblioteki. Na drzewie dominują żółte i zielone listki. W październiku najwięcej książek przeczytali więc Uczniowie kl. 1-3 (żółte listki) oraz Nauczyciele (zielone listki). I... nadal czytamy!
 


TROSZKĘ NOWOŚCI DLA NAJMŁODSZYCH

Nasz biblioteka  wzbogaciła się o kilkanaście nowości. Niektóre książeczki powędrowały do czytelników, zanim poznały swoje miejsce na półce. 
Dodatkowo kilkanaście zaczytanych lektur zastąpimy świeżutkimi.


KSIĄŻKA - DRZWI DO WYOBRAŹNI
Po raz kolejny rozpoczęła się akcja "Czytamy razem!" (z dorosłymi) skierowana do najmłodszych. Pierwszy raz książeczki z biblioteki szkolnej wypożyczyli zerówkowicze.
Wizytę w bibliotece poprzedziły zajęcia, na których przyszli czytelnicy poznali Pikotka - nieznane nauce małe zwierzątko, które można spotkać w książce T. Samojlika pt. "Pikotek chce być odkryty". Dzieci miały okazję uczestniczyć w odkryciu tego niezwykłego zwierzątka. 
Dla niektórych odkryciem był nie tylko Pikotek, ale również książka o nim... nietypowa. Przepiękna i długaśna!
Może w przyszłości nowiuteńcy czytelnicy odkryją twórczość T. Samojlika. 


ŚWIĘTO SZKOLNYCH BIBLIOTEK
Październik jest wielkim świętem szkolnych bibliotek. Międzynarodowe święto, które nosi nazwę
Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zostało zainicjowane w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie
Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL).
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na nieocenioną rolę bibliotek w życiu szkoły.
hasło tegorocznych obchodów
BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA
Program obchodów
Zaprojektuj logo naszej biblioteki - konkurs graficzny dla kl. 4-8.
Baśń lub legenda w pudełku - zabawa czytelniczo-plastyczna dla kl. 1-3.
CZYTAMY RAZEM, czyli zerówkowicze w bibliotece.
Czytelnicze drzewo - wyzwanie dla wszystkich czytelników.
Sięgnijmy po baśnie i legendy. Są dla wszystkich - niezależnie od wieku. Znamy oczywiście baśnie H.
Ch. Andersena, Ch. Perraulta, braci Grimm. Ale czy wszystkie? Znamy nasze polskie legendy. Czy na
pewno wszystkie? Może jednak któraś czeka na to, byśmy ją odkryli.
Biblioteka zaprasza do korzystania ze swoich zasobów i do czytania, ponieważ dzięki czytaniu
rozwijamy umysł,
uczymy się koncetracji,
dobrze się bawimy,
redukujemy stres,
rozwijamy wyobraźnię...
i
po prostu stajemy się szczęśliwsi.


200. rocznica urodzin poety Cypriana Kamila Norwida,
nazywanego czwartym wieszczem polskiego romantyzmu

Serwis poświęcony poecie https://norwid.polskieradio.pl


GALAKTYKA LEMA
Rok 2021 r. jest ROKIEM STANISŁAWA LEMA, autora m.in. "Opowieści o pilocie Pirxie", "Solaris", "Bajek robotów".
Polskie Radio przygotowało interaktywny przewodnik po planetach, na których odkryjemy biografię pisarza, informacje o jego warsztacie pisarskim, mnóstwo ciekawostek, a nawet... usłyszymy jego głos.
"Galaktyka Lema" zapewne skłoni tych, którzy nie czytali jeszcze książek tego genialnego pisarza, by po nie sięgnąć. Przecież to on wymyślił wiele lat temu...

https://galaktykalema.pl/pl/


2020/2021

Zapraszamy Was również na Facebooka

- Biblioteka szkolna i świetlica PSP w Suskowoli  


NIETYPOWE SPOTKANIE

Już po raz trzeci udało się nam zorganizować szkolną akcję CZYTAMY RAZEM!, która skierowana jest do uczniów zerówki i ich najbliższych.

22 października zerówkowicze po raz pierwszy wypożyczyli książeczki, by czytać je z rodziną. Mimo wielu przeciwności przeglądali, czytali i opowiadali na medal. Wspólnie wypożyczyli 445 książeczek.

12 maja zakończyliśmy akcję nietypowym spotkaniem... SPOTKANIEM Z KSIĄŻKĄ Z DZIURĄ W ŚRODKU. Było książkowo i zabawnie, ponieważ z taką książką i z takimi czytelnikami nie mogło być inaczej.

Mali oglądacze i czytacze otrzymali medale, które na pewno przez pewien czas będą im przypominać o tym, że książki są trwałe, ale w rękach niesympatycznych ludzi mogą ulec zniszczeniu.


CZYTAMY RAZEM!

Nietypowe święta, Dzień Ziemi oraz Dzień Książki i Praw Autorskich, stały się okazją do wspólnego, choć jeszcze z zachowaniem dystansu, czytania z uczniami zerówki.

Książka Elizy Piotrowskiej pt."Bajka o drzewie" - piękna, ciepła opowieść o otaczającym świecie i jego przemianach - spodobała się dzieciom i zachęciła do wypowiedzi na temat przyrody i ekologii.

Fakt, iż autorka nie tylko napisała tekst, ale również go zilustrowała, był punktem wyjścia do rozmowy na temat praw autorskich. Dzieci dowiedziały się, że każda książka, rysunek itd. ma swojego autora. Maluchy stwierdziły, że przypisanie sobie prac innych kolegów byłoby złe.

Zerówkowicze namalowali również rysunki - ulubione, wymarzone i inne drzewa.


Zachęcamy do:


ŁAMIGŁÓWKI

Klasa III słynie z zamiłowania do zagadek, quizów i łamigłówek.

Przez trzy tygodnie mroźnego lutego chętni uczniowie tej klasy łamali sobie głowy, rozwiązując łamigłówki.

Najlepsi z najlepszych to KUBA, SZYMON i BARTEK.


21 LUTEGO

MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 Kto zostanie

MISTRZEM NAJPIĘKNIEJSZEJ

WYMOWY JĘZYKA OJCZYSTEGO

w tym roku?

Wychowawczynie klas I-III oraz biblioteka szkolna zapraszają do udziału w konkursie zainteresowanych uczniów z klas I-VIII.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych.

Kategoria I - uczniowie kl. I – III.

Kategoria II - uczniowie kl. IV - VIII.

Uczestnicy konkursu przygotowują wypowiedź ustną na wskazany temat. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 5 minut. 

Zadanie dla uczniów kl. I-III

Opowiedz swoją ulubioną baśń.

Zadanie dla uczniów kl. IV-VIII

Zaprezentuj bohatera literackiego, który mógłby być Twoim przyjacielem.

Kryteria oceny wypowiedzi

- staranność,

- poprawność językowa,

- spójność,

- modulacja głosu,

- pomysłowość,

- ogólne wrażenie.

Przesłuchania uczniów z kl. I-III odbędą się 16 i 17 lutego.

Pozostali uczestnicy proszeni są o nagranie swojego wystąpienia i przesłanie go na adres bib.szk.sus@wp.pl do 16 lutego.

Szczegółowych informacji udzielają organizatorzy.

Zwycięzcy - oprócz zaszczytnego miana MISTRZA - otrzymają drobne upominki.


DZIEŃ SKŁADANKI I ŁAMIGŁOWKI - 29 stycznia

 

Uczniowie naszej szkoły zmierzyli w tym dniu z rożnymi zadaniami. Pierwszaki numerowały kostki domina według niełatwej instrukcji, uczniowie klasy II wyszukiwali przedmioty, które niezwykle sprytnie zostały ukryte na rysunku, a klasa III liczyła trójkąty. Każda klasa miała do odganięcia literacką zagadkę. Chłopcy i dziewczęta uczący się zdalnie mogli rozwiązywać zadania on line.

Zagadki - ukryte w różnych miejscach - czekały na uczniów również w świetlicy. Poza tym dzieci mogły się wykazać, składając origami.BIBLIOTECZNE ZAGADKI - ROZSTRZYGNIĘCIE
 Żeby móc, trzeba chcieć.

 Chciały i odgadywały dziewczyny.
 
 Najęcej dobrych odpowiedzi udzieliła Marysia z kl. I i do niej wędruje nagroda.

   


DLA DZIECI

 Po zabawie na podwórku albo po kolejnej rundzie w grze planszowej możemy zerknąć na filmy.

Na stronie https://vod.tvp.pl  dostępne są do obejrzenia ekranizacje popularnych bajek i baśni polskich, np. "Apolejka i jej osiołek", "Paweł i Gaweł", "Poznańskie koziołki", "Bazyliszek".

(https://vod.tvp.pl/website/basnie-i-bajki-polskie,20223824)

https://vod.tvp.pl/video/basnie-i-bajki-polskie,o-wezowej-wdziecznosci,40312122


Drodzy Rodzice!

Uczniowie starsi i młodsi wiele czasu spędzają w wirtualnym świecie. Rozmów na temat bezpiecznego poruszania się w Internecie nigdy za wiele. Warto systematycznie poruszać ten temat. Czasami trzeba się do takich rozmów przygotować. Punktem wyjścia mogą być materiały przygotowane w ramach kampanii realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury.

Materiały, w tym animacje, dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki


PRACE UCZNIÓW ZGŁOSZONE W KONKURSIE "ILUSTRACJA DO WIERSZA"  

Zachęcam do obejrzenia 


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTERAPII – CZYTANIE ŁĄCZY

14 listopada 2020 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Dzień ten został ustanowiony w 2016 roku w 19. rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. W tym roku hasłem Dnia Biblioterapii są słowa “Czytanie łączy”.

Etymologia wyrazu „biblioterapia” (gr. biblion – książka, therapeia – pomoc, leczenie, przywracanie zdrowia) wskazuje, że książka może wspomagać leczenie.

Czytelnicy potwierdzają, że książki potrafią naprawdę wiele. Nie pozostawiają czytającego obojętnym na zawarte w nich treści. Wiele książek “uzdrawia”, podpowiadając czytelnikom rozwiązania codziennych trudności, pozwalając spojrzeć na własne życie z dystansu, bo poprzez historię bohaterów, zwracając uwagę na drugiego człowieka. Czytanie książek łączy przyjaciół, koleżanki, kolegów, rodziny, pokolenia, ludzi…

Książki wywołują rozmaite uczucia i opowiadają o uczuciach, o uczuciach, które toczą w nas nieustanną walkę.

Indiańska przypowieść o dwóch wilkach

            Pewien stary Indianin Cherokee nauczał swoje wnuki. Powiedział im tak:                                                        - Wewnątrz mnie odbywa się walka. To straszna walka. Walczą dwa wilki: jeden reprezentuje strach, złość, zazdrość, smutek, żal, chciwość, arogancję, użalanie się nad sobą, poczucie winy, urazę, poczucie niższości, kłamstwa, fałszywą dumę i poczucie wyższości. Drugi to radość, zadowolenie, zgoda, pokój, miłość, nadzieja, akceptacja, chęć zrozumienia, hojność, prawda, życzliwość, współczucie i wiara.

            Taka sama walka odbywa się wewnątrz was i każdej innej osoby.                                                                                Dzieci myślały o tym przez chwilę, po czym jedno z nich zapytało:                                                                                           - Dziadku, a który wilk wygra?                                                     -Ten, którego nakarmisz.

NIEPODLEGŁA DO HYMNU

https://www.youtube.com/watch?v=ydxjYVwcKRQ&feature=emb_logo


WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ILUSTRACJA DO WIERSZA

Na konkurs wpłynęły przepiękne prace! Jury obradowało trzy dni, ale w końcu ustaliło werdykt. 

I miejsce Monika Kołodziejczyk
II miejsce Nikola Mazur
III miejsce ex aequo  Anna Zielińska, Agata Dziekan i Ewa Zielińska

Wyróżnienia:

Węgrzynowska Natalia                             
Amelia Lis
Maria Leśniewska
Kornelia Chołuj
Zofia Łukaszewska
Lena Cieślik
Wojciech Jończyk
Kacper Wdowski
Nikodem Chołuj
Szymon Wdowski

Jury zadbało o symboliczne nagrody dla uczestników.

Wkrótce prezentacja zawierająca wszystkie konkursowe prace.

Dzieci ilustrowały wiersze różnych autorów. Cieszy nas fakt, że oprócz Jana Brzechwy i Juliana Tuwima pojawiły się utwory innych autorów, m.in. Danuty Wawiłow. Tomik jej wierszy jest chętnie wypożyczany, a prawdziwą karierę zrobił w naszej szkole wiersz  “O Rupakach”.
 


Czytamy razem!

W październiku - Miesiącu Bibliotek Szkolnych - najmłodsi uczniowie stali się czytelnikami biblioteki. Zanim wypożyczyli książeczki, bardzo uważnie wysłuchali opowieści o tym, dlaczego Kici Kocia wybrała się  z mamą do biblioteki i o tym, kogo tam spotkała. Dzieci bezbłędnie odpowiedziały na wszystkie pytania dotyczące Kici Koci i jej wizyty w bibliotece. Sprawdziły również, czy  wymyślanie opowieści jest łatwym czy trudnym zadaniem. Żeby pierwsza wizyta  w bibliotece kojarzyła się maluchom sympatycznie, narysowały koty. Kici Kocia też jest kotką. Okazało się, że koty uczniowie rysują naprawdę sprawnie. Najmłodsi zaskoczyli Panią bibliotekarkę... Przygotowali album,  w którym znalazły się ich bajkowe rysunki.

Oczywiście dzieci będą na razie czytać książeczki z rodzicami i rodzeństwem. Już jednak można powiedzieć, że wśród maluchów są dobrzy czytelnicy.


Dzień Głośnego Czytania

Oczywiście pamiętaliśmy o nietypowym święcie. W akcję włączyły się dzieci ze świetlicy.

Już rankiem rozlegał się głos Pani czytającej bajkę pt. „Strach ma wielkie oczy”. Dzieci rozmawiały o problemie poruszonym w bajce. Powstały też rysunki związane z wysłuchaną opowieścią.

Zerówkowicze słuchali historii pt. „Spór o liście”, a nawet ją oglądali, ponieważ Pani zaprosiła ich do teatrzyku.

Pierwszakom wychowawczyni przeczytała bajkę pt. „Kózka, która często kłamie, traci innych zaufanie”. Uczniowie wyciągnęli z historii ciekawe wnioski.

Druga klasa słuchała przepięknej i mądrej opowieść o ciepłym i puchatym. Koniecznie trzeba poznać tę opowieść!

Trzecia klasa zauważyła przydatność słoików. Wystarczył wierszyk, by trzecioklasiści zaczęli opowiadać o tym, jakie skarby można zamknąć w słoiku! 

Głośne czytanie w wersji polsko-angielskiej zabrzmiało w klasie IV.

Drodzy Uczniowie!

Nie zapominajcie o czytaniu! Czytajcie - jak robi to niesamowita czytelniczka Tosia - młodszemu rodzeństwu. Czytajcie nie tylko od święta!


2019/2020

W błyskawicznym konkursie na PRZYJŚCIE LATA nagrody otrzymali:

„0”

Michalina Mularska

Kacper Pytlak

1-3

Lena Kępczyk, kl.1

Antonina Wasiak

Kacper Wdowski, kl.1

Igor Zawadzki, kl.1

Weronika Bąk, kl. 2

Szymon Hubisz, kl.2

Wojciech Jończyk, kl. 2

Jakub Kępczyk, kl.2

Klara Mularska, kl. 2

Alicja Patyna

Tobiasz Belowski, kl. 3

Nataniel Inglot, kl.3

Bartosz Marchewka, kl.3

Cieszcie się wakacjami!

Jeśli przeczytacie ciekawą książkę i będziecie chcieli polecić ją innym albo napiszecie wiersz, zrobicie niesamowite zdjęcie lub będziecie chcieli pokazać swój rysunek, wyślijcie prace do biblioteki.

Przyjście lata - prace uczniów 


Bezpieczne wakacje  


WŁASNA KSIĄŻKA

Szkolny konkurs na przygotowanie własnej książki wygrała Magdalena Paprocka z klasy IV.

Magda zaprojektowała książeczkę dotyczącą ortografii.

Gratulujemy!

Dyplom 


Urodziny! 

Więcej 


Facebook i ciekawe wywiady

Trwają właśnie Wirtualne Targi Książki Empiku

Na https://www.facebook.com/empikcom/ znajdziesz m.in. wywiad z Nelą Małą Reporterką (już nie taką małą), Rafałem Kosikiem i Adamem Wajrakiem.

O Neli więcej na

 https://pl-pl.facebook.com/podrozeneli/

MALUJ, RYSUJ...

 do filmu

https://www.facebook.c/pracowniaoko.krakow/videos/1446384335543045/

a pod spodem

Więcej inspiracji  https://www.facebook.com/pg/pracowniaoko.krakow/videos/


ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI!  


18 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

obejrzyj film  https://www.youtube.com/watch?v=3Mpjh3o2P_A i galerię zdjęć

  https://www.gazetaprawna.pl/galerie/507428,duze-zdjecie,1,jan-pawel-ii-zycie-i-pontyfikat-galeria-zdjec.html

Wirtualne zwiedzanie 

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

8 MAJA

DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK

 Taki dzień nie może się obejść bez sensacji! Informacje w prezentacji! Bingo!

Prezentacja               Warto czytać    

Drodzy Uczniowie!    

Nie spotkamy się w tym roku szkolnym w sali gimnastycznej na uroczystej akademii, żeby cieszyć się majowymi świętami i oczywiście poznawać historię.

Uśmiechajcie się majowo oraz przypomnijcie sobie kilka wiadomości na temat Święta Pracy, Dnia Flagi RP oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja.

 Posłuchaj   https://www.youtube.com/watch?v=hJ9SZzcOP_I

Majowe święta                                           Święto Narodowe  


WARTO WIEDZIEĆ  - FAKE NEWS  

 

Hejterom mówimy stanowcze NIE!

Zapoznaj się 


SŁYNNI PISARZE O KSIĄŻKACH   

 
 

DO POSŁUCHANIA

https://soundcloud.com/kulczykfoundation/sets/m-dre-bajki-z-ca-ego-wiata?fbclid=IwAR3V3pHAfQRLUZ746bpEu91Aa0x9sPQgabFq-hxt-zvTbdwJ-Z75XTfaSNo  Audiobooki dla dzieci

https://www.elfibajka.pl/audiobook.html?fbclid=IwAR3l2egju6zagN8Ib9plQQoUEhRWHmdIW3gM0RSMrI2pKO6WQSpiLz-728U Audiobooki dla dzieci, bajki

https://www.youtube.com/watch?v=xBDB26mKb20  Słuchowisko „Len” (www.bajkowisko.pl)

http://mlyn.org/portfolio/bolus-i-jez/  Słuchowisko dla dzieci „Boluś i Jeż”

https://www.youtube.com/watch?v=whXYu2TEeTo  Słuchowisko „Kot w butach”

Specjalnie dla Przedszkolaków

https://ninateka.pl/filmy/cala-polska-czyta-dzieciom Bajki czytane przez znane postaci


Drodzy Czytelnicy, Mali i Duzi!

Zachęcam do stworzenia książki on-line. Możecie wykorzystać dostępne strony, np.

https://www.writereader.com

www.storybird.com

Jeśli jednak macie dość komputera, po prostu napiszcie całkowicie własną książkę/książeczkę. Wystarczy zeszyt! Możecie też sami książkę zaprojektować.

https://inspiracjejakmalowane.wordpress.com/ 2017/04/01/ksiazka-diy/

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.


Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Wydawnictwo Nowa Era udostępniło elektroniczne wersje podręczników do klas I-VIII.

 Można z nich korzystać bezpłatnie na platformie ebooki.nowaera.

(https://ebooki.nowaera.pl/nowasp/?_ga=2.174158818.173305629.1585494410-207992986.1556119231 )

Aby skorzystać z podręczników, wystarczy zarejestrować się za pomocą Konta Moja Nowa Era. Rejestracji może dokonać nauczyciel i rodzic (w imieniu ucznia).

Uczniowie korzystający z wydawnictwa GWO dostali kody dostępu do podręczników na początku roku szkolnego.

Ćwiczeniówki mogą znaleźć tutaj

https://gwo.pl/strony/3205/seo_link:cwiczenia-jednozeszytowe-dla-klas-4-i-7

Inne wydawnictwa również udostępniają  - w różnej formie - swoje podręczniki.

W razie jakichkolwiek trudności należy skontaktować się z wychowawcą.


UWAGA!!!

Gdybyś zapomniał wypożyczyć lekturę, zajrzyj tutaj

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/ ( Trzeba się zarejestrować w serwisie Legimi i pobrać aplikację.)


ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI  I OPOWIEŚĆ                  O ZABAWKACH

11 grudnia odbyły się zajęcia biblioteczne w przedszkolu. Laura z klasy IV zaproponowała swoim młodszym kolegom nietypową zabawę, która miała im przypomnieć, że zanim rozpakują świąteczne prezenty, powinni pomóc w domowych porządkach. Okazało się, że maluchy świetnie wykonują różne czynności, ponieważ – jak powiedziały – chętnie pomagają na co dzień w domu. Za swoją pracę dzieci otrzymały nagrodę. Wysłuchały opowieści o Beatce i jej zabawkach, a następnie bez problemu odnalazły jej bohaterów na ilustracjach. 


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO

11  grudnia  19 uczniów z kl. II i III zmierzyło się z pytaniami dotyczącymi treści utworu M.Krüger pt. „Karolcia”.

Wszyscy do ostatniej chwili szukali w zakamarkach pamięci informacji - czasem niezwykle szczegółowych - o przygodach bohaterów.

Oto laureaci konkursu:

I miejsce - Milena Mazur (kl. III)

II miejsce – Natalia Chołuj (kl. II)

III miejsce ex aequo – Patryk Babula (kl. III)

                                   Michał Łukasiewicz (kl. III)

                                  Jan Trybuła (kl. III)

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.


karolcia.jpg

UWAGA!

KONKURS

1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.

2. Konkurs adresowany jest do uczniów klasy II i III.

3. Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa oraz popularyzacja wartościowej literatury wśród najmłodszych czytelników.

4. Uczestnicy powinni się wykazać znajomością treści książki M. Krüger pt. „Karolcia”.

5. Konkurs odbędzie się  11 grudnia 2019 r. i będzie miał formę testu składającego się z pytań zamkniętych  i otwartych.

6. Chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się w bibliotece szkolnej do końca listopada 2019 r.

7. Laureaci zostaną nagrodzeni, między innymi oceną „A”.

Biblioteka zaprasza do udziału w konkursie.

Książki M. Krüger czekają na czytelników.


PAŹDZIERNIKOWA BIBLIOTEKA

Październik jest MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH, dlatego nasza szkolna biblioteka marzyła o tym, by odwiedziło ją jak najwięcej uczniów. Najaktywniejsi byli uczniowie zerówki oraz klasy III i IV.  Do ich rąk trafiły już nowiuteńkie książki, o które wzbogaciła się biblioteka.

W październiku książki miały wyjątkową okazję, by posłuchać, jak do czytania zachęcają czwartoklasiści. Laura, Agata, Nadia, Bogusia, Wiktoria, Klaudia, Szymon przygotowali interesujące wypowiedzi  zachęcające do przeczytania konkretnych książek. I… udało się! Książki Brandona Mulla z cyklu „Baśniobór” powędrowały do czytelników.

Uczniowie kl. IV dowiedzieli się kilku ważnych rzeczy o księgozbiorze oraz o pracy bibliotekarza.

Drugoklasiści również zachwycili październikową bibliotekę. Opowiadali o tym, jaki zawód chcieliby wykonywać w przyszłości, a także odgadywali zagadki (uwielbiają je) dotyczące zawodów. Wysłuchali kilku wierszy na ten temat.  Rozwiązując zagadki logiczne i detektywistyczne, pokazali, że ich wyobraźnia ma się całkiem dobrze.

I jeszcze jedna informacja! Dziewczyny z kl. V, Marysia, Daria i Nikola, uczą się różnych czynności bibliotecznych, by w przyszłości Wam, Czytelnicy, pomagać.

Biblioteka nie tylko w październiku, lecz przez cały rok, prosi o bardzo ważną rzecz: SZANUJCIE KSIĄŻKI! One tak jak Wy nie lubią być brudne i pomięte.


TANIEC Z WĘŻEM, CZYLI NIETYPOWE ZAPROSZENIE DO BIBLIOTEKI

24 września uczniowie zerówki po raz pierwszy wypożyczyli książki ze szkolnej biblioteki.

Będą je czytać wspólnie z dorosłymi.

Okazją do nietypowego zaproszenia najmłodszych do biblioteki był Dzień Głośnego Czytania, który w tym roku przypadał w niedzielę. By każdy zerówkowicz miał w tym dniu coś ciekawego do przeczytania, musiał stać się czytelnikiem.

Wizytę w bibliotece poprzedziły zajęcia, których bohaterem był WĄŻ, ale naprawdę niegroźny, gdyż zamieszkujący wiersze.

Bardzo sympatycznego i dddłłłuuugggiiieegooooo węża stworzyli także w trakcie zabawy ruchowej mali czytelnicy.

Książki bardzo cieszą się z tego, że po raz kolejny maluchy zdecydowały się odwiedzać bibliotekę i czytać wspólnie z dorosłymi. Znów CZYTAMY RAZEM!


   

KTÓRĘDY? PRZEZ POLSKIE BAŚNIE I LEGENDY.

Dzień Głośnego Czytania był okazją do odwiedzin w klasie III, której uczniowie są wspaniałymi czytelnikami, a na dodatek nie boją się grubych książek.

Trzecioklasiści wysłuchali opowieści z książki Z. Gierały „Baśnie i legendy ziemi radomskiej” oraz B. Tylickiej „O krakowskich psach i kleparskich kotach”.

Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, kim był Oskar Kolberg. Odgadywali utrwalone przez niego zagadki i oczywiście śpiewali ludowe piosenki.

Na koniec sprawdzili, czy są dokładni, wytrwali i czy potrafią współpracować z innymi, gdyż między innymi takimi cechami powinien – według nich – wyróżniać się etnograf.2018/2019


CZYTANIE TO WSPANIAŁA ZABAWA

W tym roku szkolnym po raz drugi wzięliśmy udział w akacji czytelniczej - Jak nie czytam, jak czytam, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Temperatura powietrza w dniu akcji poszybowała w górę, a dzieci w czasie zabawy czytelniczej jeszcze ją podwyższyły. Na szczęście wszystkie działania przebiegały bezpiecznie i zgodnie z planem. Zdając sobie sprawę   z tego, jak ważna jest dbałość o środowisko  o czym przypominał upał i hektolitry wypitej wody  czytaliśmy bajkę "O uwięzionej żabie" z książki "Bajki w zielonych sukienkach" autorstwa A. Mikity i rozmawialiśmy o ochronie przyrody. Poza tym wymyślaliśmy kreatywne opowieści o rekwizytach i bawiliśmy się w literacki głuchy telefon. Zabawy wywołały wiele śmiechu i pozwoliły na szaleństwa wyobraźni. Przy okazji zerówkowicze zwrócili uwagę na to, jak czują i zachowują się dzieci, które czytają, a jak te, które za często zapominają o czytaniu. Wynik można zobaczyć na zdjęciu.
O akcji nie zapomniały również uczennice, które były na wycieczce w Bieszczadach, a także wszyscy czytający nauczyciele, którzy w tym dniu nie tylko o 10.00, ale przez cały dzień zarażali czytaniem.
W organizacji akcji pomagali uczniowie kl. III gimnazjum: Marysia, Angelika, Ola, Wiktoria, Weronika, Kacper, Julia, Olek, Błażej, Kuba, Amelia i Angelika.


Dziękuję wszystkim wspaniałym młodym literatom z gimnazjum, którzy mi zaufali i rozwijali swój talent, a dodatkowo przez prawie 10 lat promowali szkołę w różnych konkursach literackich na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.
Dziękuję również młodym adeptom fotografii za zdjęcia związane z twórczością Jana Kochanowskiego i z czytelnictwem, i oczywiście za promowanie szkoły. Już mi Was, Drodzy Utalentowani, brakuje.

Suskowola, czerwiec 2019 r.
Agnieszka Olejar
z5 czerwca Światowy Dzień Środowiska
Światowy Dzień Środowiska stał się kolejną okazją do przypomnienia o tym,        że musimy dbać o książki, także o podręczniki.
Amelka i Kacper z IIIc pokazali wszystkim, jak wyglądają podręczniki, które miały pecha i dostały się w ręce uczniów niepotrafiących zadbać o książki. Gimnazjaliści podkreślili, że musimy zapobiegać degradacji środowiska, jeżeli chcemy uchronić przyrodę przed zniszczeniem, przyrodę, ale  i siebie samych, bo przecież jesteśmy integralną częścią natury.
Od czego zacząć? Pomyśl! Już wiesz.

https://www.youtube.com/watch?v=A8PP5gFF2o8


PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA

Wakacje tuż-tuż! Już czujemy zew przygody. Co przeżyjemy? Kogo spotkamy? Co zobaczymy? Tego          na razie nie wie nikt
Wie natomiast klasa III, jakie przygody miał Koziołek Matołek.

Uczniowie przeczytali I księgę przygód koziołka, który wędrował do Pacanowa, i wzięli udział w konkursie. Pytania dla młodszych kolegów przygotowała Karolina z IIIc.
Uczniowie świetnie odpowiadali na bardzo szczegółowe pytania. Walka konkursowa była wyrównana. W celu wyłonienia laureatów pierwszych trzech miejsc konieczna była dogrywka.
Wszyscy uczestnicy, czyli Bogusia, Klaudia, Natalka, Laura, Agata, Kuba i Szymon, bardzo dobrze się zaprezentowali. Na podium stanęły dziewczyny:
I miejsce - Laura,
II miejsce - Agata,
III miejsce - Klaudia.
Laureatki otrzymały symboliczne nagrody rzeczowe, a pozostali zakładki do książek ze szkolną ściągawką.
Nagrodę przygotowała również wychowawczyni, Pani M. Samela-Grabiec, która zmotywowała uczniów do przeczytania książeczki.

PRZEBOJE STANISŁAWA MONIUSZKI

10 maja uczniowie kl. IIIb rozmawiali o twórczości Stanisława Moniuszki. Słuchali m.in. arii Skołuby z opery "Straszny dwór" i wybranych pieśni kompozytora nazywanego ojcem polskiej opery narodowej. Poza tym wszyscy świetnie się bawili, śpiewając Prząśniczkę. Przy okazji uczniowie przyjrzeli się dokładniej treści utworu i - mimo że niektórzy go już znali- dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy z nim związanych.

https://obcyjezykpolski.pl/przasniczka/


QUIZ PRZYRODNICZY

Kwiecień zdominowały w bibliotece pierwszaki i zagadki.
Dzieci wzięły udział w quizie, który składał się z trzech rund pytań. Rozgrywka była wyrównana. Różnica między 1. a 2. miejscem to zaledwie 1 punkt.

I miejsce
dwie Natalki i Ania
II miejsce
Alicja, Klara, Weronika, Roksana, Wiktoria, Kuba, Wiktor, Szymon i Wojtek

Wszyscy uczestnicy dostali drobne upominki.


       NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ
21 marca to oczywiście pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Celem tego święta, ustanowionego przez UNESCO w 1999, jest promowanie poezji na całym świecie.
W tym dniu - ŚWIĘTA POEZJI - pierwszaki zdawały egzamin, by otrzymać specjalne prawo jazdy. Na egzaminie należało powiedzieć lub przeczytać ulubiony wierszyk albo zaśpiewać piosenkę. Wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu, otrzymali wierszykowe prawo jazdy, które jest ważne 100 lat.
Rozrabiaki z "0" przygotowały wiosenną prezentację wiersza J. Brzechwy pt. "Dzik".
Chłopcy z IIIb gimnazjum recytowali fraszkę J. Kochanowskiego "Na zdrowie". Julia natomiast zaproponowała poezję śpiewaną - utwór "Wyczaruję ci bajkę" w wykonaniu Elżbiety Adamiak.

Naprawdę poetycko było w IIIc. Karolina czytała m.in. wiersz Szymborskiej "Nic dwa razy", Amelka opowiedziała o ruchu Loesje i zachęciła do wysłuchania piosenki M. Bajora "Nie chcę  więcej", a Mateusz przeczyta - "Lokomotywę", przypominając tym samym, że J. Tuwim jest poetą nieśmiertelnym. Druga Amelka recytowała wiersze, które bardzo lubiła, gdy była mała, a mianowicie Pięką i Dziwną zwrotkę Ludwika Jerzego Kerna.

EKSPERYMENTY MAŁYCH NAUKOWCÓW
Uczniowie klasy I chcą bardzo dużo wiedzieć, umieć i rozumieć. Po podróży na Księżyc nabrali ochoty na eksperymenty, więc 15 marca wspólnie z Laurą z klasy III pokazałyśmy im kilka prostych doświadczeń. Przy okazji pierwszaki posłuchały opowieści o wielkich naukowcach, a mianowicie          Marii Skłodowskiej Curie i Albercie Einsteinie. Dzieci dowiedziały się również, że doświadczenia można wykonywać tylko pod opieką dorosłych i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Po spotkaniu (jak zawsze) z biblioteki zostały wypożyczone książki związane z tematyką zajęć.


TEATRZYK KAMISHIBAI

1 marca uczniowie zerówki obejrzeli przedstawienie teatrzyku obrazkowego kamishibai pt. "Szukając Marudka". Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści, pomagały w tworzeniu nastroju historii o Leosiu i jego piesku oraz chętnie komentowały zdarzenia. Zanim jednak obejrzały przedstawienie, zastanawiały się, do czego służy tajemniczy drewniany przedmiot, który przyniosła pani. Dowiedziały się również, czym jest teatr kamishibai i gdzie powstał.

Wywodzący się z Japonii teatr ilustracji stał się punktem wyjścia ciekawej rozmowy z dziewczętami z kl. VIII, które obejrzały historię pt. "Trzeba będzie ?". Zakończenie tej samej opowieści zaskoczyło uczniów klasy III gimnazjum. 


Za nami kolejna edycja szkolnego konkursu MISTRZ NAJWSPANIALSZEJ WYMOWY JĘZYKA OJCZYSTEGO.
                                      Do konkursu stanęło 15 wspaniałych mówców.

Mistrz Najpiękniejszej Wymowy Języka Ojczystego
w roku szkolnym 2018/2019
MICHAŁ ŁUKASIEWICZ KL. II
Wicemistrzowie
ALICJA PATYNA KL. I
JAN TRYBUŁA KL. II


Wspaniale zaprezentowali się i zostali bohaterami konkursu następujący uczniowie:
LAURA JUREK KL. III
MILENA MAZUR KL. II
EMILKA MŁYNARSKA KL. II
OLIWIA CHYLIŃSKA KL. II
TOBIASZ BELOWSKI KL. II
NATANIEL INGLOT KL. II
ANTONI JUREK KL. II
NIKODEM JUREK KL. II
BARTOSZ MARCHEWKA KL. II
JAROSŁAW MULARSKI KL. II
ADAM POŁEĆ KL. II
JAROSŁAW SZEWCZYK "0"

Jury pragnie zaznaczyć, że jest pod ogromnym wrażeniem wypowiedzi oraz postawy wszystkich uczniów.


DZIEŃ KOTA W PRZEDSZKOLU

Laura, Gabrysia, Angelika, Marysia i Julia przygotowały dla przedszkolaków zabawy z okazji Dnia Kota. Przedszkolaki chętnie zaangażowały się we wszystkie działania. Było po prostu kocio.

zdjęcia


STARSI ZACHĘCAJĄ MŁODSZYCH DO CZYTANIA

Zachęcił innych do czytania to nie lada sztuka. Uczniowie klasy IIIc gimnazjum podjęli takie wyzwanie. Zachęcali swoich młodszych kolegów z kl. IV szkoły podstawowej do czytania książek i oczywiście odwiedzania biblioteki.

Spotkanie rozpoczął Mateusz Kacperczyk, który zastanawiał  się wspólnie z uczniami  dlaczego niektóre dzieci nie czytają. Następnie starsi czytelnicy mówili młodszym o wybranych książkach. Ola Czerska zaprezentowała "Drzewo do samego nieba" M. Terlikowskiej, Amelia Marczewska - zbiór opowiadań A. Onichimowskiej Najwyższa góra świata, Amelia Belowska -Dziennik Tońki. Marzec A. -Kelsey.

Kacper Trzos mówił o książce "Dziadek i niedźwiadek"   Wierzbickiego, a Mikołaj Płachta o Afryce Kazika tego samego autora. Do prezentacji przyłączył się Filip z kl. IV. Entuzjastycznie opowiedział o książkach, które bardzo mu się podobały, a mianowicie o cyklu Baśniobór B. Mulla oraz o książkach   z serii Kroniki smokologii D. A. Steera.

Na zakończenie Angelika Mucha powiedziała o tym, dlaczego warto czytać.

Klasa IV dostała plakat - wykonany przez Wiktorię i Weronikę Muniak  który ma przypominał o tym, że trzeba czytać.


Dziewczyny, które zaprzyjaźniły się       z wyobraźnią

Dziewczynki z kl. III spróbowały swoich się w niełatwej dziedzinie, jaką jest twórczość literacka. Napisane przez nie prace są ciekawe i pokazują, że dziewczęta dbają o swoją wyobraźnię. Wszystkie autorki zostały wyróżnione dyplomami ZA PIERWSZY KROK KU TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ. Mamy nadzieję, że dziewczęta będą za pan brat z fantazją i w przyszłości nieraz podzielą się z nami oryginalnymi opowieściami.


PODRÓŻ NA KSIĘŻYC
11 stycznia 2019 r. o godzinie 9.10 uczniowie klasy pierwszej wylądowali na Księżycu.
Zanim się to stało, pierwszaki zapoznały się z informacjami dotyczącymi misji kosmicznej Apollo 11. Źródłem wiadomości była książka Ewy Nowak - Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc i strona internetowa agencji NASA.
Przed podróżą uczniowie przyjrzeli się także budowie skafandra kosmonauty i statku kosmicznego. Dowiedzieli się, jak przebiega start rakiety, która wynosi statek kosmiczny poza atmosferę Ziemi.

Podróż kosmiczna obfitowała w wiele ciekawych zdarzeń. Pierwszaki widziały m.in. mgławice, słuchały muzyki kosmosu, zbliżyły się do komety. Na Srebrnym Globie dzieci wykonały rysunki jego powierzchni i oczywiście odcisnęły swój ślad.       Na orbicie czekały na uczniów Panie Dorota Jasiuk i Agnieszka Olejarz, by bezpiecznie sprowadził ich na Ziemię.
Wiedza uczniów na temat kosmosu jest ogromna. Być może w przyszłości które z dzieci zostanie kosmonautą

Odpowiedź Angeliki Muchy z kl. IIIc gimnazjum - była najlepsza w kategorii wypowiedzi starszych uczniów. Angelika napisała dłuższą wypowiedź. Zauważyła, że nieczytające bałwany mają negatywny wpływ na młodych ludzi. Należy więc takich bałwanów unikać. Do Angeliki trafiła nagroda książkowa.
Odpowiedzi Ani Zielińskiej z kl. I, Emilki Młynarskiej z kl. II i Milenki Mazur z kl. II również były ciekawe, a na dodatek wzbogacone graficznie, więc także zostały słodko nagrodzone.
Pozostali uczestnicy otrzymali zakładki do książek.

DLACZEGO BAŁWAN NIE CZYTA?   akcja promująca czytelnictwo

Uczniowie, którzy czynnie zaangażowali się  w akcję i odpowiedzieli na pytani, mieli wiele pomysłów.
Najciekawszej odpowiedzi - wśród najmłodszych - udzieliła Ala Patyna z kl. I: "Bałwan nie czyta, bo kapelusz mu zasłaniał". Ala otrzymała słodkie co nieco        i legitymację, która uprawnia ją do wypożyczania książek ze szkolnej biblioteki bez kolejki  do końca roku szkolnego!W szkolnej bibliotece nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Przyłapani na czytaniu". Mogli wziąć w nim udział uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz III klas gimnazjum.

Głównym celem konkursu była popularyzacja i promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z nawiązaniem do obchodów Stulecia Niepodległości Polski.

Tematyka zdjęć była dowolna, jednak fotografie musiały pokazać, że czytanie zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu i oczywiście przyjemność. Każdy uczestnik konkursu mógł zgłosić dwie prace fotograficzne swojego autorstwa.

    Fotografia na Niepodległość była to dodatkowa kategoria konkursowa. By wziął w niej udział, należało zgłosić jedną fotografię.

Konkursem zainteresowali się uczniowie gimnazjum i oni zostali laureatami.

PRZYŁAPANI NA CZYTANIU

Julia Żarłok (kl. IIIb)
Mateusz Piszcz (kl. IIIb)

FOTOGRAFIA NA NIEPODLEGŁOŚĆ

Tomasz Zawodnik (kl. IIIb)

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Serdeczne gratulacje!


Tuwim.jpg

JAK ZOSTAĆ PISARZEM?
Na zajęciach bibliotecznych odpowiedzi na powyższe pytanie szukali uczniowie kl. III. Pretekstem do rozważań były wiersze Juliana Tuwima i Agnieszki Frączek oraz jej książka pt. "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą:. Spostrzeżenia dzieci okazały się ciekawe i trafne. 
Żeby był pisarzem, trzeba nie tylko umieć pisać i czytać, ale również dbać o rozwój wyobraźni, dlatego też Wiktoria, Bogusia, Klaudia, Laura, Natalia, Agata, Magda, Szymon i Kuba chętnie wzięli udział w zabawach, w których wykorzystana została opowieść z książki pt. "Bajki w zielonych sukienkach oraz gra Story Cubes." Uczniowie wymyślili dwie oryginalne historie. Pojawiły się w nich wydarzenia mrożące krew w żyłach, a także tak zabawne, że wywoływały niepohamowany śmiech.

Dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności, biorąc udział  w klasowym konkursie literackim. bajki.jpg
     

-Arka_Czasu-_cover.jpg                     Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie.
Najmądrzejszą rzecz  książkę i najgłupszą wojnę

    M. Kotarbiński

WAŻNE KSIĄŻKI
16 listopada uczniowie kl. VI rozmawiali w bibliotece o ważnych książkach. Z uwagą wysłuchali fragmentów z książek, które zwracają uwagę czytelnika na sprawy dotyczące niepełnosprawności, utraty bliskich osób, terroryzmu. Szóstoklasiści posłuchali również krótkich recenzji książek przenoszących czytelnika w przeszłość w czasy II wojny światowej  i opowiadających historie o niezwykłych ludziach i wydarzeniach, z których można wsnuć niejedną mądrość o prawach rządzących światem.
Rozmowa z uczniami była również okazją do przeanalizowania kilku spostrzeżeń na temat książek i czytania zawartych w aforyzmach.
Spotkanie było udane, o czym świadczy fakt, że kolejne nowości ze szkolnej biblioteki znalazły swoich czytelników. Jakie książki wypożyczyli uczniowie? Odpowiedź na pytanie każdy czytelnik znajdzie w bibliotece.


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH


Pole tekstowe: Książka to najlepszy przyjaciel człowieka.  CZYTAMY RAZEM!
KOCI ŚWIAT
Tylko w tak ważnym dla bibliotek szkolnych miesiącu mogło się odbyć ważne spotkanie z zerówkowiczami. Na zajęciach pt. "Po prostu koci świat" dzieci mówiły o swoich zwierzątkach, ale głównie rozmawiały o kotach. Próbowały odpowiadań na trudne pytania dotyczące tych zwierząt.  Pomocą służyły książki pani Doroty Sumńskiej "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" oraz "Dlaczego hipopotam jest gruby?". Laura z klasy III pokazała młodszym kolegom i koleżankom, jak można narysować kota, a Marysia i Julia z kl. IIIb zaprosiły dzieci do zabawy, oczywiście związanej z kotami. Zajęcia zakończyły się niezwykle ważnym wydarzeniem. Maluchy po raz pierwszy wypożyczyły książeczki ze szkolnej biblioteki. Witamy nowych czytelników: Ksawerego, Stanisława, Tomasza, Wojciecha, Agatę, Malwinę, Bartosza, trzech Kacprów, Franciszka, Lenę, Amelię, Weronikę, Gabriela, Julię, Natana, Jarosława, Dominikę i Ewę.
Dzieci będą czytać książki razem ze swoimi rodzicami, starszym rodzeństwem, dziadkami. O tym, jak troszczył się o książki i kiedy pójść do biblioteki będzie przypominać nowiutkim czytelnikom ich Pani, która sama uwielbia czytać oraz bardzo lubi czytać dzieciom.

DYCZKOWSKA.JPG           KSIĄŻKI W DUŻYCH ROZMIARACH
W klasie II odbyło się spotkanie pt. "Nie bójmy się grubych książek". Do zajrzenia do dużych, szerokich, wysokich, pękatych itd. książek swoich koleżanek i kolegów zachęcały 3 książki, a mianowicie "Mapy dla dzieci. Miasta Polski, Kłopoty i.. chomik, czyli kolejna część "Dziennika Tońki Marzec", oraz "Afryka Kazika". Wymienione książki stały się inspiracją do ciekawej rozmowy na temat wyobraźni. Nie zabrakło również piosenki, która świetnie pasowała do rozmowy. Nieocenione przyjaciółki biblioteki, Angelika, Julia i Marysia z klasy IIIb gimnazjum, nauczyć drugoklasistów refrenu piosenki pt. "Fantazja".   Następnie dziewczęta zaśpiewały piosenkę wspólnie z dziećmi. Ponieważ uczniowie klasy II są znakomitymi czytelnikami, otrzymali medale: CZYTELNIK NA MEDAL. Czytelnicy na medal mają wspaniałą Panią, która przypomina o tym, jak ważne jest czytanie książek, zawsze pozwala uczniom pobiec do biblioteki, by wymienili książki i sama bardzo, bardzo dużo czyta, a czyta grubaśne książki.

ZACZNIJ ZNÓW CZYTAĆ KSIĄŻKI!

krol-w-iext43264213.jpgPonieważ marzeniem książek jest, by wszyscy je czytali i nie przestawali czytać,konieczne było porozmawianie o tym, jak zachęcił do czytania tych uczniów, którzy czytać przestali. Rozwiązania poszukiwali uczniowie kl. IIIa i IIIb gimnazjum. Zanim podzielili się swoimi spostrzeżeniami, przeglądali książki zakupione w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Obie klasy  niezależnie od siebie podzieliły się spostrzeżeniem, że starsi powinni zachęcać młodszych do czytania. Czekamy więc na ciekawą akcję.

CHARLES PERRAULT  

NIE TYLKO DLA NAJMŁODSZYCH

perrault.jpgCzytanie ma wiele zalet, miedzy innymi wzbogaca słownictwo, którym się posługujemy. Na ten temat rozmawiali uczniowie kl. VII. Baśń pt. "Wróżki" stała się punktem wyjścia do rozmowy na temat wulgaryzmów, które niestety słyszymy wokół zbyt często.


Dzień Głośnego Czytania wypadł w sobotę, dlatego jego świętowanie zaczęliśmy wcześniej. W piątkowy poranek dzieci (ziewające jeszcze i czekające na świetlicy na rozpoczęcie zajęć) obudziła historia Zezi i Gilera, bohaterów książki o tym samym tytule. Zerówkowiczów wiersz pt. "Szafę" zachęcił do opowiedzenia o tym, co kryje się w ich domowych szafach. Co się kryje? Na przykład PORZĄDEK :) 

Dziewczęta z gimnazjum: Angelika, Julia i Marysia przeczytały przedszkolakom wiersz Juliana Tuwima pt. "Słoń Trąbalski" i zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy.
Książki z wierszami Tuwima oraz "Zezię i Gilera" można już wypożyczyć.


RYCERZE KSIĄŻKI

19 września miało miejsce w bibliotece nadzwyczajne wydarzenie. Uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na RYCERZY KSIĄŻKI. Zanim jednak nastąpił ten ważny moment, pierwszaki porozmawiały o miejscu, jakim jest biblioteka, oraz o zaletach czytania książek z Najwspanialszą Panią Bibliotekarką - Panią Alicją Rutkowską-Struzik. Dodatkowo dzieci dowiedziały się, jakie prośby kieruje do nich książka.

Następnie uzbrojone w zakładki do książek przeszły do biblioteki, złożyły uroczyste przyrzeczenie i po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyły wybrane przez siebie książeczki. Pani Alicja miała dla nowych czytelników jeszcze niespodziankę. Opowiedziała o tym, że są wyrazy, które mają wiele znaczeń, a potem przeczytała wierszyk pana Michała Rusinka pt. "Zamek" i zachęciła do sięgnięcia po całość zbioru wierszy, który już wkrótce będzie można wypożyczyć. "Rycerze włożyli zakładki do książek, wzięli listy skierowane do rodziców i wrócili do swojej sali. Pani Alicja na pewno rzuciła książkowy czar na dzieci, ponieważ przychodząc do biblioteki systematycznie.


Kochani Czytelnicy!
Pamiętajcie, że 29 WRZEŚNIA świętujemy DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.
W tym roku ten dzień wypada w sobotę. Zaskoczcie swoich kolegów, rodziców, wychowawców i w szkole poczytajcie wcześniej!!!
Piosenka o czytaniu książek


2017/2018


A na fanpageu Biblioteki Raczyńskich pojawiła się piosenka....;)

zdjęcia

Jak nie czytam, jak czytam
Ponieważ czytamy, przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam", której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". W zeszłym roku akcja zgromadziła 459 409 uczestników. Mamy nadzieję, że nasz udział przyczyni się do ustanowienia nowego rekordu i pokazania, że czytanie to świetna rzecz.

Czytali najlepsi:
uczniowie kl. I na czele z p. B. Dyczkowską
uczniowie kl. II z p. M. Samel-Grabiec
uczniowie kl. III z p. M. Niemirską

Najmłodszym pożeraczom książek, czyli przedszkolakom, także tym starszym - z zeróweczki - czytała Ola Sobol z kl. IIIB. Małych czytelników na spotkanie z czytaniem przyprowadziła p. A. Tęcza oraz D. Jasiuk.
 
Na lekcji matematyki u p. U. Wojciechowskiej do czytania próbował zachęcić starszych uczniów jeden z kolegów. Może przyłączą się do akcji za rok. Na pewno jednak kilku sięgnie po książkę "My, dzieci z dworca Zoo".
Do udziału w akcji zachęcały Bibliotekarki, p. A. Olejarz i p. A. Rutkowska-Struzik.

Zbrodnia to niesłychana, książka została porwana!

Zakończyła się - zorganizowana przez bibliotekarki - zabawa czytelnicza dla klas I-III. Uczniowie, którzy wykazali się spostrzegawczością, umiejętnością zdobywania informacji i kojarzenia faktów, odkryli (a o to chodziło w zabawie), kto dokonał niecnego czynu, porywając książkę, oraz poznali tożsamość ofiary. W naszej zabawie sprawcą była Pchła Szachrajka, która porwała książkę M. Kownackiej pt. "Kajtkowe przygody". 

Jedenastu uczniów, którzy rozwiązali zagadkę, otrzymało licencję BIBLIOTECZNEGO DETEKTYWA. Wszystkie książki w szkolnej bibliotece czują już, że są naprawdę bezpieczne!

Bibliotekę szkolną w realizacji zabawy wspierały pożeraczki książek, czyli Panie: B. Dyczkowska, M. Niemirska, M. Samela-Grabiec i D. Jasiuk.

BIBLIOTECZNI  DETEKTYWI

Oliwia Marzec kl. III, Bartosz Marchewka kl. I, Filip Korycki kl. III, Oliwia Chylińska kl. I,
Jan Trybuła kl. I, Emilka Młynarska kl. I, Antoni Jurek kl. I, Milena Mazur kl.I,
Aleksander Szcześniak kl. I, Nataniel Inglot kl. I, Michał Łukasiewicz kl. I


LEGALNA KULTURA

KAMPANIA SPOŁECZNA "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"Ogłoszenie wyników zorganizowanego przez bibliotekę szkolnego konkursu "Malowane Poezją" odbyło się 8 grudnia. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu spełniły regulaminowe wymogi i pokazały talent interpretacyjny oraz plastyczny uczestników, dlatego jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników.

                                  

Grupa starsza

I miejsce - Julia Sobol (kl. IIa)

II miejsce - Wiktoria Prygiel (kl. IIIc)

III miejsce - Katarzyna Kwaśnik (kl. IIc)

Grupa młodsza

I miejsce ex aequo

                               Filip Korycki (kl. III)

                               Agata Dziekan (zeróweczka)

II miejsce ex aequo

                                Wiktor Mróz (zeróweczka)

                                Bartosz Marchewka (kl. I)

                                Melania Marek (kl. III)

III miejsce ex aequo

                                Oliwia Marzec (kl. III)

                                Michał Abramowicz (kl. III)

IV miejsce ex aequo

                                 Emila Kozłowska (kl. VI)

                                 Nikola Gazda (kl. III)

                                 Maria Adamczyk (kl. III)

                                 Oliwia Depa (kl. III)

                                  Konrad Brodowski (kl. VI)

Dziękujemy wychowawcom, którzy wspierali bibliotekarki w przeprowadzeniu konkursu.


 UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

Na dolnym korytarzu obok sali, w której uczy się i bawi zeróweczka, jest specjalna półka, a nad nią napis -   "Uwalniamy książkę."

CZYTELNIKU!

Uczniu! Rodzicu! Nauczycielu!

Jeżeli przeczytałeś już książkę i możesz się z nią rozstać, pozostaw ją na półce. Być może ta książka znajdzie kolejnego czytelnika.

Może Ty również zobaczysz tam któregoś dnia książkę dla siebie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, czym jest bookcrossing, zajrzyj na strony :

https://bookcrossing.pl/

https://www.facebook.com/BookCrossingPl/font>

Zaczynamy się uczyć UWALNIANIA. Mamy nadzieję, że przynajmniej kilku książkom znajdziemy nowych czytelników.


WYNIKI KONKURSU

Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece odbył się konkurs pt. "Skąd ten cytat?". Przez trzy kolejne tygodnie na tablicy przy wejściu do biblioteki pojawiały się cytaty  ze znanych książek(jeden dla kl. IV-VI, drugi dla kl. VII, II i III gimnazjum). Zadanie polegało na podaniu tytułu i autora książki, z której pochodził cytat.

Miło nam poinformować, że w grupie I najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielił Filip Jarząbek z kl. VI i został zwycięzcą   w tej kategorii wiekowej. Drugie miejsce zajęli ex aequo: Wiktoria Abramowicz, Amelia Kozłowska, Patryk Szlachcic (wszyscy z kl. VI).  Amelia Gazda również z kl. VI  zajęła trzecie miejsce.

W drugiej grupie najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielił Jakub Gadomski z kl. IIb. Drugie miejsce zajęła jego koleżanka z klasy Maria Tarnowska. Trzeciego miejsca nie przyznano.

Gratulujemy uczestnikom. Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych.


WARSZTATY LITERACKIE
28 października w Domu Kultury w Kozienicach odbyły się otwarte warsztaty literackie. Zajęcia poprowadził poeta Łukasz Małczyk - absolwent scenariopisarstwa Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz podyplomowych studiów literackich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W warsztatach wzięła udział Julia Byszewska. Zaprezentowała ona swoje teksty literackie, które następnie były publicznie omawiane. Nie lada odwagi wymaga nie tylko przeczytanie utworów przed innymi piszącymi, ale również wysłuchanie opinii na temat własnej twórczości. Będziemy pytać Julię o wrażenia.

Do szkolnej biblioteki trafiła nowa książka  całkiem świeżutka. Nosi tytuł "Świat według Zmorka". Książka jest zbiorem najlepszych prac, które wpłynęły na konkurs organizowany przez wydawnictwo dlaczemu. Przypominamy, że konkurs wygrała Julia Byszewska i wróżnione jej opowiadanie umieszczone zostało w książce jako pierwsze. Julia swoją pracę zilustrowała. Zachęcamy do czytania i oglądania.

Rozpiera nas duma mamy pisarkę!


22 października zakończyła się akcja i konkurs Empiku TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ. Wzięło w niej udział jak informują organizatorzy  pół tysiąca szkół z całej Polski, w tym nasza szkoła. 26 października poznamy zwycięzców akcji, czyli szkoły, które dostaną po tysiąc książek. Aby wziąć udział w konkursie, należało przygotować pracę konkursową, zdjęcie, na którym uczniowie prezentują scenki bądź ilustrację wybranej przez siebie książki. Ponadto trzeba było napisać krótką wypowiedź zawierającą uzasadnienie wyboru danej książki oraz opis przygotować do realizacji sesji zdjęciowej. Potem odbywało się internetowe głosowanie.

Naszą szkołę reprezentowało zdjęcie wykonane przez drużynę z klasy VII. Serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy również WSZYSTKIM, którzy codziennie oddawali głos na naszą szkołę.


GŁOSUJ RAZEM Z NAMI! http://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Do działań włączyło się wielu uczniów i nauczycieli.

Wychowawczyni klasy II, Pani Magdalena Samela - Grabiec, czarowała głosem, czytając utwór J. Papuzińskiej pt. "Agnieszka opowiada bajkę". Klasa III wysłuchała opowieści G. Knutssona pt. "Przygody Filonka Bezogonka". Następny utwór swojej drużynie przeczytała Pani Małgorzata Niemirska. Obie klasy narysowały ilustracje do wysłuchanych tekstów. W klasie IIa gimnazjum swoje opowiadanie przeczytała Julia Byszewska, Szymon Kwaśnik zapoznał z fragmentem "Wiedźmina". Pani Urszula Wojciechowska wybrała książkę Kosika Felix, Net i Nika i przeczytała uczniom fragmenty z matematyczną precyzją.Gimnazjalistom z klasy IIc Pani Agnieszka Olejarz powiedziała o zaletach głośnego czytania, a Karolina Bukowska przeczytała kolegom mit o Dedalu i Ikarze, by przypomnieć o tym, jak ważne w życiu są marzenia. Teksty geograficzne czytała Pani Alicja Rutkowska- Struzik. Wszak czytać można różne publikacje.

WITAJCIE PO WAKACJACH!
Jesteśmy pewne, że w czasie wakacji sięgnęliście po książki i będziecie sięgać nadal, ponieważ warto.2016/2017


W czwartek 16.03.2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Pionkach odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy - "Mistrz Pięknego Czytania" . Wzięło w nim udział 17 najlepiej czytających uczniów z klas III i IV szkół podstawowych, z terenu miasta i gminy Pionki. Uczestnicy mieli za zadanie pięknie przeczytać przygotowany wcześniej fragment książki (klasy III - O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów Elżbiety Zubrzyckiej; klasy IV - "Momo" Michaela Ende lub "Emil ze Smalandii" Astrid Lindgren) oraz już bez przygotowania przeczytać fragment innej, wskazanej przez komisję konkursową, powieści dla dzieci.

        Naszą szkołę reprezentowali:              Tomasz Kobylas z klasy IV oraz Gabriela Chmielewska i Monika Byszewska z klasy III. Po obradach jury okazało się, że mistrzynie pięknego czytania to trzecioklasistki z naszej szkoły.

I miejsce zajęła Gabrysia Chmielewska,      a II miejsce Monika Byszewska.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki


CZYTAMY!

Szóstego i siódmego marca szkolną bibliotekę zdobyli szturmem uczniowie kl. Ic, którzy opowiadali o książkach i zachęcali kolegów do ich przeczytania. Swoje wypowiedzi wzbogacili plakatami i prezentacjami multimedialnymi.

Dziewczęta i chłopcy poradzili sobie        z tremą przed publicznym występem        i ciekawie przedstawili przeczytane przez siebie książki. 

zdjęcia

Amelia Belowska zachęcała do sięgnięcia po "Asa wywiadu i resztą świata", Karolina Bukowska i Mateusz Kacperczyk mówili o "Oskarze i pani Róży", Ola Czerska zwróciła uwagę na utwór z serii "Magiczne drzewo", Miłosz Dziewit wybrał serię "Szkoła przy cmentarzu", Kasia Kwaśnik omówiła "Opowieści o Ewie". Olek Malinowski zabrał kolegów i koleżanki w świat sportu, proponując książkę "Ronaldo. Obsesja doskonałości".

Amelia Marczewska zaintrygowała prezentację "Osobliwego domu pani Peregrine". Weronika Marzec przyciągnęła uwagę "Truskawkowymi polami". Angelica Mucha mówiła o Harrym Potterze i przeklętym dziecku.

Weronika Muniak z pasję opowiadała o "Smudze", a jej siostra Wiktoria o "Pamiętniku jedynaczki". Kacper Pyszczek przekonywał, że warto przeczytać "Piętnastoletniego kapitana", a Kacper Tarnowski przedstawił korzyści wynikające z przeczytania "Wyspy skarbów". Do Australii przeniósł kolegów Kacper Trzos, mówiąc o serii Alfreda Szklarskiego. Julia Sałek i Kasia Wasiak zachęcały do zwiedzania świata w 80 dni. Błażej Stan zaproponował "Wakacje z duchami".

Wszyscy zwrócili uwagę na zalety prezentowanych publikacji, informowali o filmowych adaptacjach, jeżeli takie powstały, przybliżali sylwetki autorów książek.

Na zakończenie Karolina dodatkowo zwróciła uwagę koleżanek i kolegów na utwory Anny Onichimowskiej.

Podczas spotkania p. Agnieszka Olejarz opowiedziała uczniom, na czym polega praca w bibliotece szkolnej, gdyż niektórzy myślą, że sprowadza się ona tylko do wypożyczania książek.

Paniom bibliotekarkom podobały się prezentacje. Ucieszył je fakt, że większość książek uczniowie wypożyczyli ze szkolnej biblioteki.


Posłuchaj

(proponuje przyjaciel biblioteki)


zdjęcia

Z książką w Nowy Rok

Dziewiątego stycznia uczniowie klasy IIIc zebrali się w szkolnej bibliotece, by pokazał%