powrót na stronę szkoły

regulamin

aktualności


2019/2020


ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI  I OPOWIEŚĆ                  O ZABAWKACH

11 grudnia odbyły się zajęcia biblioteczne w przedszkolu. Laura z klasy IV zaproponowała swoim młodszym kolegom nietypową zabawę, która miała im przypomnieć, że zanim rozpakują świąteczne prezenty, powinni pomóc w domowych porządkach. Okazało się, że maluchy świetnie wykonują różne czynności, ponieważ – jak powiedziały – chętnie pomagają na co dzień w domu. Za swoją pracę dzieci otrzymały nagrodę. Wysłuchały opowieści o Beatce i jej zabawkach, a następnie bez problemu odnalazły jej bohaterów na ilustracjach. 


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO

11  grudnia  19 uczniów z kl. II i III zmierzyło się z pytaniami dotyczącymi treści utworu M.Krüger pt. „Karolcia”.

Wszyscy do ostatniej chwili szukali w zakamarkach pamięci informacji - czasem niezwykle szczegółowych - o przygodach bohaterów.

Oto laureaci konkursu:

I miejsce - Milena Mazur (kl. III)

II miejsce – Natalia Chołuj (kl. II)

III miejsce ex aequo – Patryk Babula (kl. III)

                                   Michał Łukasiewicz (kl. III)

                                  Jan Trybuła (kl. III)

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.


karolcia.jpg

UWAGA!

KONKURS

1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.

2. Konkurs adresowany jest do uczniów klasy II i III.

3. Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa oraz popularyzacja wartościowej literatury wśród najmłodszych czytelników.

4. Uczestnicy powinni się wykazać znajomością treści książki M. Krüger pt. „Karolcia”.

5. Konkurs odbędzie się  11 grudnia 2019 r. i będzie miał formę testu składającego się z pytań zamkniętych  i otwartych.

6. Chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się w bibliotece szkolnej do końca listopada 2019 r.

7. Laureaci zostaną nagrodzeni, między innymi oceną „A”.

Biblioteka zaprasza do udziału w konkursie.

Książki M. Krüger czekają na czytelników.


PAŹDZIERNIKOWA BIBLIOTEKA

Październik jest MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH, dlatego nasza szkolna biblioteka marzyła o tym, by odwiedziło ją jak najwięcej uczniów. Najaktywniejsi byli uczniowie zerówki oraz klasy III i IV.  Do ich rąk trafiły już nowiuteńkie książki, o które wzbogaciła się biblioteka.

W październiku książki miały wyjątkową okazję, by posłuchać, jak do czytania zachęcają czwartoklasiści. Laura, Agata, Nadia, Bogusia, Wiktoria, Klaudia, Szymon przygotowali interesujące wypowiedzi  zachęcające do przeczytania konkretnych książek. I… udało się! Książki Brandona Mulla z cyklu „Baśniobór” powędrowały do czytelników.

Uczniowie kl. IV dowiedzieli się kilku ważnych rzeczy o księgozbiorze oraz o pracy bibliotekarza.

Drugoklasiści również zachwycili październikową bibliotekę. Opowiadali o tym, jaki zawód chcieliby wykonywać w przyszłości, a także odgadywali zagadki (uwielbiają je) dotyczące zawodów. Wysłuchali kilku wierszy na ten temat.  Rozwiązując zagadki logiczne i detektywistyczne, pokazali, że ich wyobraźnia ma się całkiem dobrze.

I jeszcze jedna informacja! Dziewczyny z kl. V, Marysia, Daria i Nikola, uczą się różnych czynności bibliotecznych, by w przyszłości Wam, Czytelnicy, pomagać.

Biblioteka nie tylko w październiku, lecz przez cały rok, prosi o bardzo ważną rzecz: SZANUJCIE KSIĄŻKI! One tak jak Wy nie lubią być brudne i pomięte.


TANIEC Z WĘŻEM, CZYLI NIETYPOWE ZAPROSZENIE DO BIBLIOTEKI

24 września uczniowie zerówki po raz pierwszy wypożyczyli książki ze szkolnej biblioteki.

Będą je czytać wspólnie z dorosłymi.

Okazją do nietypowego zaproszenia najmłodszych do biblioteki był Dzień Głośnego Czytania, który w tym roku przypadał w niedzielę. By każdy zerówkowicz miał w tym dniu coś ciekawego do przeczytania, musiał stać się czytelnikiem.

Wizytę w bibliotece poprzedziły zajęcia, których bohaterem był WĄŻ, ale naprawdę niegroźny, gdyż zamieszkujący wiersze.

Bardzo sympatycznego i dddłłłuuugggiiieegooooo węża stworzyli także w trakcie zabawy ruchowej mali czytelnicy.

Książki bardzo cieszą się z tego, że po raz kolejny maluchy zdecydowały się odwiedzać bibliotekę i czytać wspólnie z dorosłymi. Znów CZYTAMY RAZEM!


   

KTÓRĘDY? PRZEZ POLSKIE BAŚNIE I LEGENDY.

Dzień Głośnego Czytania był okazją do odwiedzin w klasie III, której uczniowie są wspaniałymi czytelnikami, a na dodatek nie boją się grubych książek.

Trzecioklasiści wysłuchali opowieści z książki Z. Gierały „Baśnie i legendy ziemi radomskiej” oraz B. Tylickiej „O krakowskich psach i kleparskich kotach”.

Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, kim był Oskar Kolberg. Odgadywali utrwalone przez niego zagadki i oczywiście śpiewali ludowe piosenki.

Na koniec sprawdzili, czy są dokładni, wytrwali i czy potrafią współpracować z innymi, gdyż między innymi takimi cechami powinien – według nich – wyróżniać się etnograf.2018/2019


CZYTANIE TO WSPANIAŁA ZABAWA

W tym roku szkolnym po raz drugi wzięliśmy udział w akacji czytelniczej - Jak nie czytam, jak czytam, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Temperatura powietrza w dniu akcji poszybowała w górę, a dzieci w czasie zabawy czytelniczej jeszcze ją podwyższyły. Na szczęście wszystkie działania przebiegały bezpiecznie i zgodnie z planem. Zdając sobie sprawę   z tego, jak ważna jest dbałość o środowisko  o czym przypominał upał i hektolitry wypitej wody  czytaliśmy bajkę "O uwięzionej żabie" z książki "Bajki w zielonych sukienkach" autorstwa A. Mikity i rozmawialiśmy o ochronie przyrody. Poza tym wymyślaliśmy kreatywne opowieści o rekwizytach i bawiliśmy się w literacki głuchy telefon. Zabawy wywołały wiele śmiechu i pozwoliły na szaleństwa wyobraźni. Przy okazji zerówkowicze zwrócili uwagę na to, jak czują i zachowują się dzieci, które czytają, a jak te, które za często zapominają o czytaniu. Wynik można zobaczyć na zdjęciu.
O akcji nie zapomniały również uczennice, które były na wycieczce w Bieszczadach, a także wszyscy czytający nauczyciele, którzy w tym dniu nie tylko o 10.00, ale przez cały dzień zarażali czytaniem.
W organizacji akcji pomagali uczniowie kl. III gimnazjum: Marysia, Angelika, Ola, Wiktoria, Weronika, Kacper, Julia, Olek, Błażej, Kuba, Amelia i Angelika.


Dziękuję wszystkim wspaniałym młodym literatom z gimnazjum, którzy mi zaufali i rozwijali swój talent, a dodatkowo przez prawie 10 lat promowali szkołę w różnych konkursach literackich na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.
Dziękuję również młodym adeptom fotografii za zdjęcia związane z twórczością Jana Kochanowskiego i z czytelnictwem, i oczywiście za promowanie szkoły. Już mi Was, Drodzy Utalentowani, brakuje.

Suskowola, czerwiec 2019 r.
Agnieszka Olejar
z5 czerwca Światowy Dzień Środowiska
Światowy Dzień Środowiska stał się kolejną okazją do przypomnienia o tym,        że musimy dbać o książki, także o podręczniki.
Amelka i Kacper z IIIc pokazali wszystkim, jak wyglądają podręczniki, które miały pecha i dostały się w ręce uczniów niepotrafiących zadbać o książki. Gimnazjaliści podkreślili, że musimy zapobiegać degradacji środowiska, jeżeli chcemy uchronić przyrodę przed zniszczeniem, przyrodę, ale  i siebie samych, bo przecież jesteśmy integralną częścią natury.
Od czego zacząć? Pomyśl! Już wiesz.

https://www.youtube.com/watch?v=A8PP5gFF2o8


PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA

Wakacje tuż-tuż! Już czujemy zew przygody. Co przeżyjemy? Kogo spotkamy? Co zobaczymy? Tego          na razie nie wie nikt
Wie natomiast klasa III, jakie przygody miał Koziołek Matołek.

Uczniowie przeczytali I księgę przygód koziołka, który wędrował do Pacanowa, i wzięli udział w konkursie. Pytania dla młodszych kolegów przygotowała Karolina z IIIc.
Uczniowie świetnie odpowiadali na bardzo szczegółowe pytania. Walka konkursowa była wyrównana. W celu wyłonienia laureatów pierwszych trzech miejsc konieczna była dogrywka.
Wszyscy uczestnicy, czyli Bogusia, Klaudia, Natalka, Laura, Agata, Kuba i Szymon, bardzo dobrze się zaprezentowali. Na podium stanęły dziewczyny:
I miejsce - Laura,
II miejsce - Agata,
III miejsce - Klaudia.
Laureatki otrzymały symboliczne nagrody rzeczowe, a pozostali zakładki do książek ze szkolną ściągawką.
Nagrodę przygotowała również wychowawczyni, Pani M. Samela-Grabiec, która zmotywowała uczniów do przeczytania książeczki.

PRZEBOJE STANISŁAWA MONIUSZKI

10 maja uczniowie kl. IIIb rozmawiali o twórczości Stanisława Moniuszki. Słuchali m.in. arii Skołuby z opery "Straszny dwór" i wybranych pieśni kompozytora nazywanego ojcem polskiej opery narodowej. Poza tym wszyscy świetnie się bawili, śpiewając Prząśniczkę. Przy okazji uczniowie przyjrzeli się dokładniej treści utworu i - mimo że niektórzy go już znali- dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy z nim związanych.

https://obcyjezykpolski.pl/przasniczka/


QUIZ PRZYRODNICZY

Kwiecień zdominowały w bibliotece pierwszaki i zagadki.
Dzieci wzięły udział w quizie, który składał się z trzech rund pytań. Rozgrywka była wyrównana. Różnica między 1. a 2. miejscem to zaledwie 1 punkt.

I miejsce
dwie Natalki i Ania
II miejsce
Alicja, Klara, Weronika, Roksana, Wiktoria, Kuba, Wiktor, Szymon i Wojtek

Wszyscy uczestnicy dostali drobne upominki.


       NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ
21 marca to oczywiście pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Celem tego święta, ustanowionego przez UNESCO w 1999, jest promowanie poezji na całym świecie.
W tym dniu - ŚWIĘTA POEZJI - pierwszaki zdawały egzamin, by otrzymać specjalne prawo jazdy. Na egzaminie należało powiedzieć lub przeczytać ulubiony wierszyk albo zaśpiewać piosenkę. Wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu, otrzymali wierszykowe prawo jazdy, które jest ważne 100 lat.
Rozrabiaki z "0" przygotowały wiosenną prezentację wiersza J. Brzechwy pt. "Dzik".
Chłopcy z IIIb gimnazjum recytowali fraszkę J. Kochanowskiego "Na zdrowie". Julia natomiast zaproponowała poezję śpiewaną - utwór "Wyczaruję ci bajkę" w wykonaniu Elżbiety Adamiak.

Naprawdę poetycko było w IIIc. Karolina czytała m.in. wiersz Szymborskiej "Nic dwa razy", Amelka opowiedziała o ruchu Loesje i zachęciła do wysłuchania piosenki M. Bajora "Nie chcę  więcej", a Mateusz przeczyta - "Lokomotywę", przypominając tym samym, że J. Tuwim jest poetą nieśmiertelnym. Druga Amelka recytowała wiersze, które bardzo lubiła, gdy była mała, a mianowicie Pięką i Dziwną zwrotkę Ludwika Jerzego Kerna.

EKSPERYMENTY MAŁYCH NAUKOWCÓW
Uczniowie klasy I chcą bardzo dużo wiedzieć, umieć i rozumieć. Po podróży na Księżyc nabrali ochoty na eksperymenty, więc 15 marca wspólnie z Laurą z klasy III pokazałyśmy im kilka prostych doświadczeń. Przy okazji pierwszaki posłuchały opowieści o wielkich naukowcach, a mianowicie          Marii Skłodowskiej Curie i Albercie Einsteinie. Dzieci dowiedziały się również, że doświadczenia można wykonywać tylko pod opieką dorosłych i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Po spotkaniu (jak zawsze) z biblioteki zostały wypożyczone książki związane z tematyką zajęć.


TEATRZYK KAMISHIBAI

1 marca uczniowie zerówki obejrzeli przedstawienie teatrzyku obrazkowego kamishibai pt. "Szukając Marudka". Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści, pomagały w tworzeniu nastroju historii o Leosiu i jego piesku oraz chętnie komentowały zdarzenia. Zanim jednak obejrzały przedstawienie, zastanawiały się, do czego służy tajemniczy drewniany przedmiot, który przyniosła pani. Dowiedziały się również, czym jest teatr kamishibai i gdzie powstał.

Wywodzący się z Japonii teatr ilustracji stał się punktem wyjścia ciekawej rozmowy z dziewczętami z kl. VIII, które obejrzały historię pt. "Trzeba będzie ?". Zakończenie tej samej opowieści zaskoczyło uczniów klasy III gimnazjum. 


Za nami kolejna edycja szkolnego konkursu MISTRZ NAJWSPANIALSZEJ WYMOWY JĘZYKA OJCZYSTEGO.
                                      Do konkursu stanęło 15 wspaniałych mówców.

Mistrz Najpiękniejszej Wymowy Języka Ojczystego
w roku szkolnym 2018/2019
MICHAŁ ŁUKASIEWICZ KL. II
Wicemistrzowie
ALICJA PATYNA KL. I
JAN TRYBUŁA KL. II


Wspaniale zaprezentowali się i zostali bohaterami konkursu następujący uczniowie:
LAURA JUREK KL. III
MILENA MAZUR KL. II
EMILKA MŁYNARSKA KL. II
OLIWIA CHYLIŃSKA KL. II
TOBIASZ BELOWSKI KL. II
NATANIEL INGLOT KL. II
ANTONI JUREK KL. II
NIKODEM JUREK KL. II
BARTOSZ MARCHEWKA KL. II
JAROSŁAW MULARSKI KL. II
ADAM POŁEĆ KL. II
JAROSŁAW SZEWCZYK "0"

Jury pragnie zaznaczyć, że jest pod ogromnym wrażeniem wypowiedzi oraz postawy wszystkich uczniów.


DZIEŃ KOTA W PRZEDSZKOLU

Laura, Gabrysia, Angelika, Marysia i Julia przygotowały dla przedszkolaków zabawy z okazji Dnia Kota. Przedszkolaki chętnie zaangażowały się we wszystkie działania. Było po prostu kocio.

zdjęcia


STARSI ZACHĘCAJĄ MŁODSZYCH DO CZYTANIA

Zachęcił innych do czytania to nie lada sztuka. Uczniowie klasy IIIc gimnazjum podjęli takie wyzwanie. Zachęcali swoich młodszych kolegów z kl. IV szkoły podstawowej do czytania książek i oczywiście odwiedzania biblioteki.

Spotkanie rozpoczął Mateusz Kacperczyk, który zastanawiał  się wspólnie z uczniami  dlaczego niektóre dzieci nie czytają. Następnie starsi czytelnicy mówili młodszym o wybranych książkach. Ola Czerska zaprezentowała "Drzewo do samego nieba" M. Terlikowskiej, Amelia Marczewska - zbiór opowiadań A. Onichimowskiej Najwyższa góra świata, Amelia Belowska -Dziennik Tońki. Marzec A. -Kelsey.

Kacper Trzos mówił o książce "Dziadek i niedźwiadek"   Wierzbickiego, a Mikołaj Płachta o Afryce Kazika tego samego autora. Do prezentacji przyłączył się Filip z kl. IV. Entuzjastycznie opowiedział o książkach, które bardzo mu się podobały, a mianowicie o cyklu Baśniobór B. Mulla oraz o książkach   z serii Kroniki smokologii D. A. Steera.

Na zakończenie Angelika Mucha powiedziała o tym, dlaczego warto czytać.

Klasa IV dostała plakat - wykonany przez Wiktorię i Weronikę Muniak  który ma przypominał o tym, że trzeba czytać.


Dziewczyny, które zaprzyjaźniły się       z wyobraźnią

Dziewczynki z kl. III spróbowały swoich się w niełatwej dziedzinie, jaką jest twórczość literacka. Napisane przez nie prace są ciekawe i pokazują, że dziewczęta dbają o swoją wyobraźnię. Wszystkie autorki zostały wyróżnione dyplomami ZA PIERWSZY KROK KU TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ. Mamy nadzieję, że dziewczęta będą za pan brat z fantazją i w przyszłości nieraz podzielą się z nami oryginalnymi opowieściami.


PODRÓŻ NA KSIĘŻYC
11 stycznia 2019 r. o godzinie 9.10 uczniowie klasy pierwszej wylądowali na Księżycu.
Zanim się to stało, pierwszaki zapoznały się z informacjami dotyczącymi misji kosmicznej Apollo 11. Źródłem wiadomości była książka Ewy Nowak - Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc i strona internetowa agencji NASA.
Przed podróżą uczniowie przyjrzeli się także budowie skafandra kosmonauty i statku kosmicznego. Dowiedzieli się, jak przebiega start rakiety, która wynosi statek kosmiczny poza atmosferę Ziemi.

Podróż kosmiczna obfitowała w wiele ciekawych zdarzeń. Pierwszaki widziały m.in. mgławice, słuchały muzyki kosmosu, zbliżyły się do komety. Na Srebrnym Globie dzieci wykonały rysunki jego powierzchni i oczywiście odcisnęły swój ślad.       Na orbicie czekały na uczniów Panie Dorota Jasiuk i Agnieszka Olejarz, by bezpiecznie sprowadził ich na Ziemię.
Wiedza uczniów na temat kosmosu jest ogromna. Być może w przyszłości które z dzieci zostanie kosmonautą

Odpowiedź Angeliki Muchy z kl. IIIc gimnazjum - była najlepsza w kategorii wypowiedzi starszych uczniów. Angelika napisała dłuższą wypowiedź. Zauważyła, że nieczytające bałwany mają negatywny wpływ na młodych ludzi. Należy więc takich bałwanów unikać. Do Angeliki trafiła nagroda książkowa.
Odpowiedzi Ani Zielińskiej z kl. I, Emilki Młynarskiej z kl. II i Milenki Mazur z kl. II również były ciekawe, a na dodatek wzbogacone graficznie, więc także zostały słodko nagrodzone.
Pozostali uczestnicy otrzymali zakładki do książek.

DLACZEGO BAŁWAN NIE CZYTA?   akcja promująca czytelnictwo

Uczniowie, którzy czynnie zaangażowali się  w akcję i odpowiedzieli na pytani, mieli wiele pomysłów.
Najciekawszej odpowiedzi - wśród najmłodszych - udzieliła Ala Patyna z kl. I: "Bałwan nie czyta, bo kapelusz mu zasłaniał". Ala otrzymała słodkie co nieco        i legitymację, która uprawnia ją do wypożyczania książek ze szkolnej biblioteki bez kolejki  do końca roku szkolnego!W szkolnej bibliotece nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Przyłapani na czytaniu". Mogli wziąć w nim udział uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz III klas gimnazjum.

Głównym celem konkursu była popularyzacja i promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z nawiązaniem do obchodów Stulecia Niepodległości Polski.

Tematyka zdjęć była dowolna, jednak fotografie musiały pokazać, że czytanie zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu i oczywiście przyjemność. Każdy uczestnik konkursu mógł zgłosić dwie prace fotograficzne swojego autorstwa.

    Fotografia na Niepodległość była to dodatkowa kategoria konkursowa. By wziął w niej udział, należało zgłosić jedną fotografię.

Konkursem zainteresowali się uczniowie gimnazjum i oni zostali laureatami.

PRZYŁAPANI NA CZYTANIU

Julia Żarłok (kl. IIIb)
Mateusz Piszcz (kl. IIIb)

FOTOGRAFIA NA NIEPODLEGŁOŚĆ

Tomasz Zawodnik (kl. IIIb)

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Serdeczne gratulacje!


Tuwim.jpg

JAK ZOSTAĆ PISARZEM?
Na zajęciach bibliotecznych odpowiedzi na powyższe pytanie szukali uczniowie kl. III. Pretekstem do rozważań były wiersze Juliana Tuwima i Agnieszki Frączek oraz jej książka pt. "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą:. Spostrzeżenia dzieci okazały się ciekawe i trafne. 
Żeby był pisarzem, trzeba nie tylko umieć pisać i czytać, ale również dbać o rozwój wyobraźni, dlatego też Wiktoria, Bogusia, Klaudia, Laura, Natalia, Agata, Magda, Szymon i Kuba chętnie wzięli udział w zabawach, w których wykorzystana została opowieść z książki pt. "Bajki w zielonych sukienkach oraz gra Story Cubes." Uczniowie wymyślili dwie oryginalne historie. Pojawiły się w nich wydarzenia mrożące krew w żyłach, a także tak zabawne, że wywoływały niepohamowany śmiech.

Dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności, biorąc udział  w klasowym konkursie literackim. bajki.jpg
     

-Arka_Czasu-_cover.jpg                     Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie.
Najmądrzejszą rzecz  książkę i najgłupszą wojnę

    M. Kotarbiński

WAŻNE KSIĄŻKI
16 listopada uczniowie kl. VI rozmawiali w bibliotece o ważnych książkach. Z uwagą wysłuchali fragmentów z książek, które zwracają uwagę czytelnika na sprawy dotyczące niepełnosprawności, utraty bliskich osób, terroryzmu. Szóstoklasiści posłuchali również krótkich recenzji książek przenoszących czytelnika w przeszłość w czasy II wojny światowej  i opowiadających historie o niezwykłych ludziach i wydarzeniach, z których można wsnuć niejedną mądrość o prawach rządzących światem.
Rozmowa z uczniami była również okazją do przeanalizowania kilku spostrzeżeń na temat książek i czytania zawartych w aforyzmach.
Spotkanie było udane, o czym świadczy fakt, że kolejne nowości ze szkolnej biblioteki znalazły swoich czytelników. Jakie książki wypożyczyli uczniowie? Odpowiedź na pytanie każdy czytelnik znajdzie w bibliotece.


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH


Pole tekstowe: Książka to najlepszy przyjaciel człowieka. CZYTAMY RAZEM!
KOCI ŚWIAT
Tylko w tak ważnym dla bibliotek szkolnych miesiącu mogło się odbyć ważne spotkanie z zerówkowiczami. Na zajęciach pt. "Po prostu koci świat" dzieci mówiły o swoich zwierzątkach, ale głównie rozmawiały o kotach. Próbowały odpowiadań na trudne pytania dotyczące tych zwierząt.  Pomocą służyły książki pani Doroty Sumńskiej "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" oraz "Dlaczego hipopotam jest gruby?". Laura z klasy III pokazała młodszym kolegom i koleżankom, jak można narysować kota, a Marysia i Julia z kl. IIIb zaprosiły dzieci do zabawy, oczywiście związanej z kotami. Zajęcia zakończyły się niezwykle ważnym wydarzeniem. Maluchy po raz pierwszy wypożyczyły książeczki ze szkolnej biblioteki. Witamy nowych czytelników: Ksawerego, Stanisława, Tomasza, Wojciecha, Agatę, Malwinę, Bartosza, trzech Kacprów, Franciszka, Lenę, Amelię, Weronikę, Gabriela, Julię, Natana, Jarosława, Dominikę i Ewę.
Dzieci będą czytać książki razem ze swoimi rodzicami, starszym rodzeństwem, dziadkami. O tym, jak troszczył się o książki i kiedy pójść do biblioteki będzie przypominać nowiutkim czytelnikom ich Pani, która sama uwielbia czytać oraz bardzo lubi czytać dzieciom.

DYCZKOWSKA.JPG           KSIĄŻKI W DUŻYCH ROZMIARACH
W klasie II odbyło się spotkanie pt. "Nie bójmy się grubych książek". Do zajrzenia do dużych, szerokich, wysokich, pękatych itd. książek swoich koleżanek i kolegów zachęcały 3 książki, a mianowicie "Mapy dla dzieci. Miasta Polski, Kłopoty i.. chomik, czyli kolejna część "Dziennika Tońki Marzec", oraz "Afryka Kazika". Wymienione książki stały się inspiracją do ciekawej rozmowy na temat wyobraźni. Nie zabrakło również piosenki, która świetnie pasowała do rozmowy. Nieocenione przyjaciółki biblioteki, Angelika, Julia i Marysia z klasy IIIb gimnazjum, nauczyć drugoklasistów refrenu piosenki pt. "Fantazja".   Następnie dziewczęta zaśpiewały piosenkę wspólnie z dziećmi. Ponieważ uczniowie klasy II są znakomitymi czytelnikami, otrzymali medale: CZYTELNIK NA MEDAL. Czytelnicy na medal mają wspaniałą Panią, która przypomina o tym, jak ważne jest czytanie książek, zawsze pozwala uczniom pobiec do biblioteki, by wymienili książki i sama bardzo, bardzo dużo czyta, a czyta grubaśne książki.

ZACZNIJ ZNÓW CZYTAĆ KSIĄŻKI!

krol-w-iext43264213.jpgPonieważ marzeniem książek jest, by wszyscy je czytali i nie przestawali czytać,konieczne było porozmawianie o tym, jak zachęcił do czytania tych uczniów, którzy czytać przestali. Rozwiązania poszukiwali uczniowie kl. IIIa i IIIb gimnazjum. Zanim podzielili się swoimi spostrzeżeniami, przeglądali książki zakupione w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Obie klasy  niezależnie od siebie podzieliły się spostrzeżeniem, że starsi powinni zachęcać młodszych do czytania. Czekamy więc na ciekawą akcję.

CHARLES PERRAULT  

NIE TYLKO DLA NAJMŁODSZYCH

perrault.jpgCzytanie ma wiele zalet, miedzy innymi wzbogaca słownictwo, którym się posługujemy. Na ten temat rozmawiali uczniowie kl. VII. Baśń pt. "Wróżki" stała się punktem wyjścia do rozmowy na temat wulgaryzmów, które niestety słyszymy wokół zbyt często.


Dzień Głośnego Czytania wypadł w sobotę, dlatego jego świętowanie zaczęliśmy wcześniej. W piątkowy poranek dzieci (ziewające jeszcze i czekające na świetlicy na rozpoczęcie zajęć) obudziła historia Zezi i Gilera, bohaterów książki o tym samym tytule. Zerówkowiczów wiersz pt. "Szafę" zachęcił do opowiedzenia o tym, co kryje się w ich domowych szafach. Co się kryje? Na przykład PORZĄDEK :) 

Dziewczęta z gimnazjum: Angelika, Julia i Marysia przeczytały przedszkolakom wiersz Juliana Tuwima pt. "Słoń Trąbalski" i zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy.
Książki z wierszami Tuwima oraz "Zezię i Gilera" można już wypożyczyć.


RYCERZE KSIĄŻKI

19 września miało miejsce w bibliotece nadzwyczajne wydarzenie. Uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na RYCERZY KSIĄŻKI. Zanim jednak nastąpił ten ważny moment, pierwszaki porozmawiały o miejscu, jakim jest biblioteka, oraz o zaletach czytania książek z Najwspanialszą Panią Bibliotekarką - Panią Alicją Rutkowską-Struzik. Dodatkowo dzieci dowiedziały się, jakie prośby kieruje do nich książka.

Następnie uzbrojone w zakładki do książek przeszły do biblioteki, złożyły uroczyste przyrzeczenie i po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyły wybrane przez siebie książeczki. Pani Alicja miała dla nowych czytelników jeszcze niespodziankę. Opowiedziała o tym, że są wyrazy, które mają wiele znaczeń, a potem przeczytała wierszyk pana Michała Rusinka pt. "Zamek" i zachęciła do sięgnięcia po całość zbioru wierszy, który już wkrótce będzie można wypożyczyć. "Rycerze włożyli zakładki do książek, wzięli listy skierowane do rodziców i wrócili do swojej sali. Pani Alicja na pewno rzuciła książkowy czar na dzieci, ponieważ przychodząc do biblioteki systematycznie.


Kochani Czytelnicy!
Pamiętajcie, że 29 WRZEŚNIA świętujemy DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.
W tym roku ten dzień wypada w sobotę. Zaskoczcie swoich kolegów, rodziców, wychowawców i w szkole poczytajcie wcześniej!!!
Piosenka o czytaniu książek


2017/2018


A na fanpageu Biblioteki Raczyńskich pojawiła się piosenka....;)

zdjęcia

Jak nie czytam, jak czytam
Ponieważ czytamy, przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam", której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". W zeszłym roku akcja zgromadziła 459 409 uczestników. Mamy nadzieję, że nasz udział przyczyni się do ustanowienia nowego rekordu i pokazania, że czytanie to świetna rzecz.

Czytali najlepsi:
uczniowie kl. I na czele z p. B. Dyczkowską
uczniowie kl. II z p. M. Samel-Grabiec
uczniowie kl. III z p. M. Niemirską

Najmłodszym pożeraczom książek, czyli przedszkolakom, także tym starszym - z zeróweczki - czytała Ola Sobol z kl. IIIB. Małych czytelników na spotkanie z czytaniem przyprowadziła p. A. Tęcza oraz D. Jasiuk.
 
Na lekcji matematyki u p. U. Wojciechowskiej do czytania próbował zachęcić starszych uczniów jeden z kolegów. Może przyłączą się do akcji za rok. Na pewno jednak kilku sięgnie po książkę "My, dzieci z dworca Zoo".
Do udziału w akcji zachęcały Bibliotekarki, p. A. Olejarz i p. A. Rutkowska-Struzik.

Zbrodnia to niesłychana, książka została porwana!

Zakończyła się - zorganizowana przez bibliotekarki - zabawa czytelnicza dla klas I-III. Uczniowie, którzy wykazali się spostrzegawczością, umiejętnością zdobywania informacji i kojarzenia faktów, odkryli (a o to chodziło w zabawie), kto dokonał niecnego czynu, porywając książkę, oraz poznali tożsamość ofiary. W naszej zabawie sprawcą była Pchła Szachrajka, która porwała książkę M. Kownackiej pt. "Kajtkowe przygody". 

Jedenastu uczniów, którzy rozwiązali zagadkę, otrzymało licencję BIBLIOTECZNEGO DETEKTYWA. Wszystkie książki w szkolnej bibliotece czują już, że są naprawdę bezpieczne!

Bibliotekę szkolną w realizacji zabawy wspierały pożeraczki książek, czyli Panie: B. Dyczkowska, M. Niemirska, M. Samela-Grabiec i D. Jasiuk.

BIBLIOTECZNI  DETEKTYWI

Oliwia Marzec kl. III, Bartosz Marchewka kl. I, Filip Korycki kl. III, Oliwia Chylińska kl. I,
Jan Trybuła kl. I, Emilka Młynarska kl. I, Antoni Jurek kl. I, Milena Mazur kl.I,
Aleksander Szcześniak kl. I, Nataniel Inglot kl. I, Michał Łukasiewicz kl. I


LEGALNA KULTURA

KAMPANIA SPOŁECZNA "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"Ogłoszenie wyników zorganizowanego przez bibliotekę szkolnego konkursu "Malowane Poezją" odbyło się 8 grudnia. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu spełniły regulaminowe wymogi i pokazały talent interpretacyjny oraz plastyczny uczestników, dlatego jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników.

                                  

Grupa starsza

I miejsce - Julia Sobol (kl. IIa)

II miejsce - Wiktoria Prygiel (kl. IIIc)

III miejsce - Katarzyna Kwaśnik (kl. IIc)

Grupa młodsza

I miejsce ex aequo

                               Filip Korycki (kl. III)

                               Agata Dziekan (zeróweczka)

II miejsce ex aequo

                                Wiktor Mróz (zeróweczka)

                                Bartosz Marchewka (kl. I)

                                Melania Marek (kl. III)

III miejsce ex aequo

                                Oliwia Marzec (kl. III)

                                Michał Abramowicz (kl. III)

IV miejsce ex aequo

                                 Emila Kozłowska (kl. VI)

                                 Nikola Gazda (kl. III)

                                 Maria Adamczyk (kl. III)

                                 Oliwia Depa (kl. III)

                                  Konrad Brodowski (kl. VI)

Dziękujemy wychowawcom, którzy wspierali bibliotekarki w przeprowadzeniu konkursu.


 UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

Na dolnym korytarzu obok sali, w której uczy się i bawi zeróweczka, jest specjalna półka, a nad nią napis -   "Uwalniamy książkę."

CZYTELNIKU!

Uczniu! Rodzicu! Nauczycielu!

Jeżeli przeczytałeś już książkę i możesz się z nią rozstać, pozostaw ją na półce. Być może ta książka znajdzie kolejnego czytelnika.

Może Ty również zobaczysz tam któregoś dnia książkę dla siebie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, czym jest bookcrossing, zajrzyj na strony :

https://bookcrossing.pl/

https://www.facebook.com/BookCrossingPl/font>

Zaczynamy się uczyć UWALNIANIA. Mamy nadzieję, że przynajmniej kilku książkom znajdziemy nowych czytelników.


WYNIKI KONKURSU

Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece odbył się konkurs pt. "Skąd ten cytat?". Przez trzy kolejne tygodnie na tablicy przy wejściu do biblioteki pojawiały się cytaty  ze znanych książek(jeden dla kl. IV-VI, drugi dla kl. VII, II i III gimnazjum). Zadanie polegało na podaniu tytułu i autora książki, z której pochodził cytat.

Miło nam poinformować, że w grupie I najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielił Filip Jarząbek z kl. VI i został zwycięzcą   w tej kategorii wiekowej. Drugie miejsce zajęli ex aequo: Wiktoria Abramowicz, Amelia Kozłowska, Patryk Szlachcic (wszyscy z kl. VI).  Amelia Gazda również z kl. VI  zajęła trzecie miejsce.

W drugiej grupie najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielił Jakub Gadomski z kl. IIb. Drugie miejsce zajęła jego koleżanka z klasy Maria Tarnowska. Trzeciego miejsca nie przyznano.

Gratulujemy uczestnikom. Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych.


WARSZTATY LITERACKIE
28 października w Domu Kultury w Kozienicach odbyły się otwarte warsztaty literackie. Zajęcia poprowadził poeta Łukasz Małczyk - absolwent scenariopisarstwa Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz podyplomowych studiów literackich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W warsztatach wzięła udział Julia Byszewska. Zaprezentowała ona swoje teksty literackie, które następnie były publicznie omawiane. Nie lada odwagi wymaga nie tylko przeczytanie utworów przed innymi piszącymi, ale również wysłuchanie opinii na temat własnej twórczości. Będziemy pytać Julię o wrażenia.

Do szkolnej biblioteki trafiła nowa książka  całkiem świeżutka. Nosi tytuł "Świat według Zmorka". Książka jest zbiorem najlepszych prac, które wpłynęły na konkurs organizowany przez wydawnictwo dlaczemu. Przypominamy, że konkurs wygrała Julia Byszewska i wróżnione jej opowiadanie umieszczone zostało w książce jako pierwsze. Julia swoją pracę zilustrowała. Zachęcamy do czytania i oglądania.

Rozpiera nas duma mamy pisarkę!


22 października zakończyła się akcja i konkurs Empiku TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ. Wzięło w niej udział jak informują organizatorzy  pół tysiąca szkół z całej Polski, w tym nasza szkoła. 26 października poznamy zwycięzców akcji, czyli szkoły, które dostaną po tysiąc książek. Aby wziąć udział w konkursie, należało przygotować pracę konkursową, zdjęcie, na którym uczniowie prezentują scenki bądź ilustrację wybranej przez siebie książki. Ponadto trzeba było napisać krótką wypowiedź zawierającą uzasadnienie wyboru danej książki oraz opis przygotować do realizacji sesji zdjęciowej. Potem odbywało się internetowe głosowanie.

Naszą szkołę reprezentowało zdjęcie wykonane przez drużynę z klasy VII. Serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy również WSZYSTKIM, którzy codziennie oddawali głos na naszą szkołę.


GŁOSUJ RAZEM Z NAMI! http://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Do działań włączyło się wielu uczniów i nauczycieli.

Wychowawczyni klasy II, Pani Magdalena Samela - Grabiec, czarowała głosem, czytając utwór J. Papuzińskiej pt. "Agnieszka opowiada bajkę". Klasa III wysłuchała opowieści G. Knutssona pt. "Przygody Filonka Bezogonka". Następny utwór swojej drużynie przeczytała Pani Małgorzata Niemirska. Obie klasy narysowały ilustracje do wysłuchanych tekstów. W klasie IIa gimnazjum swoje opowiadanie przeczytała Julia Byszewska, Szymon Kwaśnik zapoznał z fragmentem "Wiedźmina". Pani Urszula Wojciechowska wybrała książkę Kosika Felix, Net i Nika i przeczytała uczniom fragmenty z matematyczną precyzją.Gimnazjalistom z klasy IIc Pani Agnieszka Olejarz powiedziała o zaletach głośnego czytania, a Karolina Bukowska przeczytała kolegom mit o Dedalu i Ikarze, by przypomnieć o tym, jak ważne w życiu są marzenia. Teksty geograficzne czytała Pani Alicja Rutkowska- Struzik. Wszak czytać można różne publikacje.

WITAJCIE PO WAKACJACH!
Jesteśmy pewne, że w czasie wakacji sięgnęliście po książki i będziecie sięgać nadal, ponieważ warto.2016/2017


W czwartek 16.03.2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Pionkach odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy - "Mistrz Pięknego Czytania" . Wzięło w nim udział 17 najlepiej czytających uczniów z klas III i IV szkół podstawowych, z terenu miasta i gminy Pionki. Uczestnicy mieli za zadanie pięknie przeczytać przygotowany wcześniej fragment książki (klasy III - O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów Elżbiety Zubrzyckiej; klasy IV - "Momo" Michaela Ende lub "Emil ze Smalandii" Astrid Lindgren) oraz już bez przygotowania przeczytać fragment innej, wskazanej przez komisję konkursową, powieści dla dzieci.

        Naszą szkołę reprezentowali:              Tomasz Kobylas z klasy IV oraz Gabriela Chmielewska i Monika Byszewska z klasy III. Po obradach jury okazało się, że mistrzynie pięknego czytania to trzecioklasistki z naszej szkoły.

I miejsce zajęła Gabrysia Chmielewska,      a II miejsce Monika Byszewska.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki


CZYTAMY!

Szóstego i siódmego marca szkolną bibliotekę zdobyli szturmem uczniowie kl. Ic, którzy opowiadali o książkach i zachęcali kolegów do ich przeczytania. Swoje wypowiedzi wzbogacili plakatami i prezentacjami multimedialnymi.

Dziewczęta i chłopcy poradzili sobie        z tremą przed publicznym występem        i ciekawie przedstawili przeczytane przez siebie książki. 

zdjęcia

Amelia Belowska zachęcała do sięgnięcia po "Asa wywiadu i resztą świata", Karolina Bukowska i Mateusz Kacperczyk mówili o "Oskarze i pani Róży", Ola Czerska zwróciła uwagę na utwór z serii "Magiczne drzewo", Miłosz Dziewit wybrał serię "Szkoła przy cmentarzu", Kasia Kwaśnik omówiła "Opowieści o Ewie". Olek Malinowski zabrał kolegów i koleżanki w świat sportu, proponując książkę "Ronaldo. Obsesja doskonałości".

Amelia Marczewska zaintrygowała prezentację "Osobliwego domu pani Peregrine". Weronika Marzec przyciągnęła uwagę "Truskawkowymi polami". Angelica Mucha mówiła o Harrym Potterze i przeklętym dziecku.

Weronika Muniak z pasję opowiadała o "Smudze", a jej siostra Wiktoria o "Pamiętniku jedynaczki". Kacper Pyszczek przekonywał, że warto przeczytać "Piętnastoletniego kapitana", a Kacper Tarnowski przedstawił korzyści wynikające z przeczytania "Wyspy skarbów". Do Australii przeniósł kolegów Kacper Trzos, mówiąc o serii Alfreda Szklarskiego. Julia Sałek i Kasia Wasiak zachęcały do zwiedzania świata w 80 dni. Błażej Stan zaproponował "Wakacje z duchami".

Wszyscy zwrócili uwagę na zalety prezentowanych publikacji, informowali o filmowych adaptacjach, jeżeli takie powstały, przybliżali sylwetki autorów książek.

Na zakończenie Karolina dodatkowo zwróciła uwagę koleżanek i kolegów na utwory Anny Onichimowskiej.

Podczas spotkania p. Agnieszka Olejarz opowiedziała uczniom, na czym polega praca w bibliotece szkolnej, gdyż niektórzy myślą, że sprowadza się ona tylko do wypożyczania książek.

Paniom bibliotekarkom podobały się prezentacje. Ucieszył je fakt, że większość książek uczniowie wypożyczyli ze szkolnej biblioteki.


Posłuchaj

(proponuje przyjaciel biblioteki)


zdjęcia

Z książką w Nowy Rok

Dziewiątego stycznia uczniowie klasy IIIc zebrali się w szkolnej bibliotece, by pokazał, jak w ciekawy sposób zachęcić rówieśników i nie tylko do sięgnięcia po książkę. Wszyscy przezwyciężyli tremę przed publicznym występem i oryginalnie zaprezentowali jedną z przeczytanych przez siebie książek.   Gabrysia Stawarz, Ewelina Iwanowska i Kuba Malinowski wzbogacili swoje wystąpienia prezentację multimedialną. Dawid Marek i Kuba Łukaszewski przygotowali ilustracje. Zuzia Towarek i Kuba Jurek zrobili mapę myśli, a Patrycja Stróż, Adrian Karaś, Eryk Smal, Ernest Brodowski i Łukasz Hebdziński plakaty, oparte na różnych pomysłach. Oliwia Misalska narysowała plan wydarzeń. Iza Zawadzka miała ze sobą rekwizyt oraz przygotowała pytania dotyczące zagadnienia poruszonego w książce, o której mówiła. Zaskoczyła koleżanki i kolegów.

Jednak najważniejsze były słowa o książkach oraz sposób mówienia o nich, od rzeczowego zaprezentowania wartości utworu, poprzez logiczne wskazanie wad i zalet wybranej książki, aż do swobodnej, emocjonalnej, żywej opowieści wiązanej z autorem i treścią utworu. Nie zabrakło także porównania książki i jej ekranizacji. W takim zestawieniu wygrywała książka. Rozpiętość tematyczna utworów była duża. Pojawiły się "Papierowe miasta", "Magiczne drzewo", a nawet utwór z cyklu  Assassin's Creed. Czyli są książki dla każdego. Wystarczy po nie sięgnąć. Czy warto? Argumenty ZA przytoczyła pani Agnieszka Olejarz.

zdjęcia

W NIEZWYKŁYM  ŚWIECIE KSIĄŻEK

We wtorek w naszej bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Głośnego Czytania pod hasłem " W niezwykłym świecie książek". Wzięło w nim udział trzynastu uczniów z kl. II - VI. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie odczytali fragment wybranej przez siebie książki. Jury oceniło odczyty i do drugiego etapu zakwalifikowało pięcioro najpiękniej czytających uczestników. W etapie finałowym uczniowie odczytali tekst bez wcześniejszego przygotowania. Finaliści mieli trudne zadanie, lecz poradzili sobie znakomicie. Zaprezentowali doskonały poziom techniki czytania oraz trafne i ciekawe interpretacje tekstów. Wszyscy uczestnicy pięknie wystąpili, jednak jak to zwykle w konkursach bywa, jury nagrodziło tych, którzy szczególnie ich urzekli.                 W młodszej kategorii wiekowej nagrodę otrzymał Filip Korycki, w starszej Sandra Janas. Żaden z uczestników nie opuścił biblioteki szkolnej bez upominku, ponieważ wszyscy na niego zasłużyli. Dokonali bowiem rzeczy najcenniejszej: przenieśli się w niezwykły świat książek.


Julia Byszewska z klasy Ia odkryła przed swoimi nowymi koleżankami i kolegami talent poetycki.
W dniu
28 listopada odbyło się SPOTKANIE POETYCKIE poświęcone twórczości tej utalentowanej dziewczynki.

Informacje o Julii i jej osiągnięciach przybliżyła uczniom klas pierwszych Pani Alicja Rutkowska-Struzik, która prowadziła spotkanie. Julia także przedstawiła się publiczności - nietypowo czytając wiersz o sobie.
Koleżanki i jeden z kolegów prezentowali wybrane wiersze Julki. Poetka także czytała swoje teksty, ponieważ publiczność zawsze oczekuje tego od autora. Podzieliła się również spostrzeżeniami dotyczącymi okoliczności powstania niektórych utworów.

Po przepysznej dawce pięknych słów, wygłoszonych w nastrojowej atmosferze podkreślonej blaskiem świec, uczniowie mogli zadawać młodziutkiej poetce pytania, na które chętnie odpowiadała.
Spotkanie zakończyło się słodko wszyscy mogli poczęstować się słodyczami. Było to naprawdę przewrotne zakończenie tej chwili z poezją, gdyż autorka nie przepada za słodyczami. 


 9 XI 2016 r. uczniowie z klasy I i II byli w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlni, na kolejnym spotkaniu z pisarzem. Tym razem  z panem Pawłem Wakułą - autorem książek dla dzieci i młodzieży i rysownikiem. Nie ma się więc co dziwię, że w czasie barwnych opowieści o bohaterach swoich książek, spod ręki autora wyłaniały się ich rysunkowe postacie. Ilustracje dedykowane młodym uczestnikom spotkania będą zdobiły szkolną bibliotekę. Licznie zakupione przez dzieci książki autora również posiadają jego wpisy i wrysy.

zdjęcia


W piątek 28 października 2016 r. uczniowie klas II i III byli w Gminnej Bibliotece Publicznej     w Jedlni na spotkaniu z Panią Agnieszkę  Frączek - autorkę książek dla dzieci, znaną im dobrze z wierszyków w podręcznikach. Pisarka bardzo ciekawie opowiadała o sobie, swojej twórczości i cierpliwie odpowiadała na sypiące się lawinowo pytania dzieci - niekoniecznie dotyczące książek. Czytała również swoje wierszyki, które bardzo się podobały. Po spotkaniu było wielu chętnych, by kupić wybraną przez siebie książkę i otrzymał autograf pisarki.

zdjęcia


Czytamy dzieciom.
Październik to miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji na terenie szkoły organizowane są akcje promujące czytelnictwo i księgozbiór w naszej szkole. Samorząd Uczniowski przyłączył się do działań biblioteki i przeprowadził cykl spotkań "Czytamy dzieciom" w grupie "0". Raz w tygodniu najmłodsi uczniowie  słuchali jak starsi uczniowie czytają im jedną z popularniejszychszych pozycji literatury dziecięcej, serię "Franklin". Zerówkowicze z entuzjazmem czekali na odwiedziny koleżanki i kolegi z klasy V aby poznać kolejne przygody sympatycznego żółwika. Członkowie Samorządu zadawali dzieciom pytania aby sprawdzić czy dobrze zrozumiały one przeczytaną książeczkę, ponadto wykonywali prace plastyczne ilustrujące najciekawsze wydarzenia z danej pozycji. Zajęcia tak bardzo spodobały się najmłodszym, że z pewnością chętnie sięgną w przyszłości po kolejne książeczki z serii i jeszcze chętniej odwiedzą szkolną bibliotekę.


2015/2016

10 czerwca 2016 r. bibliotekę szkolną odwiedziły 4 i 5-cio latki. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, na czym polega wypożyczanie książek i wysłuchały opowiadania Wiesława Drabika "Beksa Ala". Przedszkolaki bardzo grzecznie wysłuchały opowiadania i z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na pytania Pani bibliotekarki. W nagrodę otrzymały zakładki do książek dla swoich Mam. Obiecały, że wkrótce znów odwiedzić bibliotekę.

zdjęcia


30 kwietnia 2016 roku zakończyła się XII edycja konkursu  ZBIÓRKA MAKULATURY, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Uczniowie naszej szkoły od stycznia do marca zebrali 1265 kg makulatury na kwotę 253 zł. Za uzyskane pieniądze bibliotekarki zakupiły do biblioteki szkolnej bajki dla uczniów szkoły podstawowej oraz książki o problemach współczesnej młodzieży dla uczniów gimnazjum. Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, za zaangażowanie w zbiórkę makulatury.

zdjęcia


21 lutego obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Drodzy Czytelnicy!
Za co lubicie język ojczysty? Jakie jest - według Was - najładniejsze polskie słowo? Kto najpiękniej mówi po polsku? Zapiszcie lub narysujcie swoje przemyślenia, a prace przynieście po feriach do biblioteki.

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE!

Nasza biblioteka uczestniczy w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej "Książki naszych marzeń". Dzięki udziałowi w tym programie biblioteka miała możliwość zakupienia wielu nowości wydawniczych, w tym książek wybranych przez uczniów podczas zorganizowanych w marcu 2015 r. Ogólnopolskich Wyborów Książek.

Zachęcamy wszystkich uczniów - MŁODSZYCH I STARSZYCH - do wypożyczania nowości! Wolny czas spędzony na czytaniu będzie na pewno atrakcyjny. Utwory dostarczyły niesamowitych przeżyć, a niektóre być może przyczynić się do rozwijania zainteresowań i talentów.

W ramach realizowanego programu przewidzianych jest dodatkowo wiele ciekawych imprez czytelniczych. Część z nich już się odbyła.

zdjęcia


PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Było u nas książkowo, czytelniczo, bajkowo, wesoło i kolorowo
 • "Witajcie w naszej bajce"               
 • "Nietypowe prezentacje"                


Sprawozdanie z Ogólnopolskich Wyborów Książek

Nazwa szkoły: Publiczny Zespół Szkół w Suskowoli (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum)

Data przeprowadzenia wyborów: 3 marca 2015 r.
Liczba uczestników: 285

Wykaz najciekawszych książek dla gimnazjum:

lp. Tytuł Autor Liczba oddanych głosów
1 Gwiazd naszych wina Green J.
39
2 Hobbit czyli tam i z powrotem Tolkien J.R.R.
31
3 Kamienie na szaniec Kamiński A.
24
4 Zostań jeśli kochasz Gayle Forman
18
5 Harry Potter Rowling J.K.
17
6 Igrzyska śmierci The Hunger Games
14
7 Mały Książę Saint-Exupery A.
13
8 Krzyżacy Sienkiewicz H.
12
9 Pamiętnik narkomanki Rosiek B.
11
10 Opowieści z Narnii Lewis C.S
10
11 Władca Pierścieni Tolkien J.R.R.
9
12 Zmierzch Meyer S.
9
13 Tam gdzie spadają anioły Terakowska D.
8
14 Zwiadowcy Flanagan J.
7
15 Trzy metry nad niebem Moccia F.
7


Wykaz najciekawszych książek dla klas I - III:

lp. Tytuł Autor Liczba oddanych głosów
1 Franklin Bourgeois P.
14
2 Dzieci z Bullerbyn Lingren A.
11
3 Elmer McKee D.
10
4 Magiczne drzewo Maleszka A.
10
5 Zaczarowana zagroda Centkiewiczowie A. i C.
10
6 Anaruk chłopiec z Grenlandii Centkiewicz C.
7
7 Kot w butach Perrault Ch.
5
8 Sto bajek Brzechwa J.
4
9 Nasza mama czarodziejka Papuzińska
4
10 Cudaczek wyśmiewaczek Duszyńska J.
4
11 Karolcia Kruger M.
3
12 Puc,Bursztyn i goście Grabowski J.
3
13 Brzydkie kaczątko Andersen H.
3
14 Zezia i Giler Chylińska A.
3
15 Akademia Pana Kleksa Brzechwa J.
2

Wykaz najciekawszych książek dla klas IV - VI:

lp. Tytuł Autor L. oddanych głosów
1 Nowe przygody Mikołajka Goscinny R., Sempe J.
17
2 Dynastia Miziołów Olech J.
13
3 Opowieści z Narnii Lewis C.S
13
4 Chłopcy z Placu Broni Molnar F.
8
5 Cel snajpera Chris Kyle , Jim F. Scott McEwen
8
6 Pinokio Collodi C.
7
7 Kwiat kalafiora Musierowicz M.
5
8 Dzieci z Bulerbyn Lingren A.
5
9 Harry Potter Rowling J.K.
4
10 Gwiazd naszych wina Green J.
4
11 Akademia Pana Kleksa Brzechwa J.
4
12 Ten obcy Jurgielewiczowa I.
4
13 Ania z Zielonego Wzgórza Montgomery L.M.
4
14 Pamiętnik jedynaczki Kowalska-Pamięta H.
4
15 Szatan z siódmej klasy Makuszyński K.
4
A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

M. Rej

DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka szkolna zaproponowała uczniom udział w nietypowym konkursie recytatorskim LUBIMY POLSKI.

Uczniowie szkoły podstawowej recytowali wiersze służące rozwijaniu dykcji i wymowy, czyli takie, na których można sobie połamać język. Wszyscy pięknie je zaprezentowali. Komisja, w skład której wchodziły m.in. uczennice gimnazjum ( Anna Łuczyńska i Wiktoria Zawadzka ), była pod ogromnym wrażeniem występów. Zaprezentowali się następujący uczniowie: Monika Byszewska, Gabriela Chmielewska, Julia Baran, Daria Marek, Zuzanna Bukowska, Wojciech Patyna, Szymon Gogacz, Tomasz Kobylas, Bartosz Maroń, Pachocki Krystian . Po burzliwych obradach, gdyż poziom recytacji był wysoki, komisja wyróżniła następujące osoby:

klasy I-III

I miejsce - Szymon Gogacz,

klasy IV - VI

I miejsce - Katarzyna Smolarz,

II miejsce -  Agata Smolarz,

III miejsce - Amelia Gogacz.

Uczniowie gimnazjum stanęli przed innym wyzwaniem. Ich zadaniem było wygłoszenie w sposób artystyczny piosenki. Utwory wybrali w drodze losowania. W tym zadaniu wyróżnili się: Anna Łuczyńska, Hubert Nagrocki, Paulina Tarnowska i Zuzanna Towarek.

Nie sposób nie wspomnieć o Wiktorii Zawadzkiej , która recytowała piosenkę Ukochana żegnam cię wykonywaną przez Janusza Radka. Aksamitna łagodność jest cechą wyróżniającą Wiktorię. Występy Julii Dudy i Blanki Kuchty okazały się lepsze niż wokalne wykonania. Dziewczęta naprawdę potrafią malować słowami.

Dopełnieniem akcji były gazetki tematyczne. Zawarte w nich informacje zwróciły uwagę całej społeczności szkolnej na piękno naszej mowy ojczystej i konieczność dbania o jej poprawność.


"Tobie została powierzona Ziemia jak ogród; rządź nią z mądrością"

        W roku szkolnym 2013/2014 już po raz jedenasty zorganizowaliśmy w bibliotece akcję pod hasłem "Zbierając makulaturę chronisz las".
Czy wiesz, że:

 • aby wyprodukować jedną tonę papieru należy ściąć 17 drzew, więc każda tona makulatury to zachowanie drzew w lesie,
 • makulatura to także zmniejszenie o około 30% ilości odpadów, które trafiają na wysypiska,
 • makulatura to obniżenie zanieczyszczenia powietrza przez papiernie o 75%,
 • zmniejszenie skażenia wody w procesie produkcyjnym o 35%,
 • ograniczenie zużycia wody o 40%.

Więc:

 • przy robieniu notatek i xero pamiętaj o tym, że kartki papieru maja dwie strony,
 • kupuj bloki listowe, notatniki wyprodukowane z makulatury,
 • nie kupuj wydawnictw, których koniecznie nie potrzebujesz - lepsze drzewo w lesie niż niepotrzebna książka na półce,
 • wymieniaj się książkami ze znajomymi, korzystaj z biblioteki.
 •                                     Organizator: Biblioteka Szkolna i Samorząd Uczniowski

© Suskowola 2011
administrator strony: pspsuskowola@onet.eu