SZKOŁA PODSTAWOWA.......SZKOŁA PODSTAWOWA......  
           
           
 

Dokumenty

Nauczyciele

Samorząd

Osiągnięcia uczniów

Galeria

Hymn szkoły

Biblioteka

Dla Rodziców

Rekrutacja

Logopeda

Tu znajdziesz pomoc

 

 

   

Aktualności

rok szkolny 2015/2016


UWAGA

 


rusza II edycja projektu Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2016/2017

szczegóły programu i regulamin

Informacja dla rodziców i uczniów klasy I, II, III, IV, V i VI
szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017


Uprzejmie informuję, że uczniowie klas I, II i III szkoły podstawowej otrzymają bezpłatny podręcznik przygotowany przez MEN oraz podręcznik do języka obcego i materiały ćwiczeniowe zakupione przez szkołę ze środków dotacyjnych.
Uczniowie klasy IV i V szkoły podstawowej otrzymają komplet bezpłatnych podręczników oraz materiały ćwiczeniowe do niektórych zajęć edukacyjnych zakupione przez szkołę ze środków dotacyjnych.
Bezpłatne podręczniki zostaną uczniom wypożyczone, a materiały ćwiczeniowe przekazane przez bibliotekę szkolną we wrześniu 2016 r.
Uczniowie klasy VI zakupują podręczniki we własnym zakresie i mogą je odkupić od uczniów kl. VI w r. szk. 2015/2016.

Dyrektor PZS w Suskowoli
Mgr Ewa Pałucka

Wykaz wszystkich obowiązujących w roku szkolnym 2016/2017 podręczników znajduje się w zakładce Dokumenty

Coś się kończy, coś zaczyna…
W ostatni wtorek roku szkolnego uczniowie klasy VI bawili się na przygotowanym przez rodziców wieczorku pożegnalnym. Zanim rozpoczęła się zabawa odbyła się część oficjalna, podczas której wypowiedziano piękne słowa wdzięczności i pożegnania. Nie obyło się bez łez wzruszenia. I choć tak naprawdę, nasi absolwenci nie wybierają się daleko… to i tak żal, że odchodzą.

kilka zdjęć


Wyniki sprawdzianu po klasie szóstej

w roku szkolnym 2015/2016

Tabela przedstawia średnie wyniki procentowe

 

Dla szkoły

Dla gminy

Dla powiatu

Dla wojew.

Dla kraju

Część I

63,9

57,1

61,5

66,1

62,5

j.polski

71,9

68,7

70,8

73,3

71

matematyka

55,4

57,1

51,7

58,4

54

Cz. II – j. ang

70,0

61,4

65,6

75,0

71


20 czerwca 2016 roku zakończyliśmy akcję zbiórki plastikowych nakrętek dla Kajetana Krygrowskiego. W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie gimnazjum, szkoły podstawowej oraz przedszkolaki zebrali 1110 kg nakrętek. Najwięcej, jak co roku, zebrała klasa III c 681,6 kg, II miejsce zajęła klasa III a - 104,7 kg, III miejsce przedszkolaki - 50 kg. Koordynatorem akcji były: Iwona Sutkowska i Alicja Rutkowska - Struzik. Dziękujemy bardzo uczennicom klasy III c: Julii Łukasiewicz, Monice i Natalii Jurek, które przez cały okres zbiórki były bardzo zaangażowane przy ważeniu, porządkowaniu i podliczaniu nakrętek. Akcja została posumowana na zakończeniu roku szkolnego, a wszyscy uczniowie nagrodzeni słodyczami. Wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły życzą Kajtusiowi szybkiej poprawy zdrowia.

W wiosennej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Synapsik MEN, po raz kolejny uczestniczyli chętni uczniowie z klasy II  (4 osoby) i po raz pierwszy uczniowie z klasy I (5 osób). Wśród startujących z naszej szkoły w klasie II najwyższy wynik osiągnął Wojtek Patyna, a w klasie I Michał Abramowicz i Mela Marek. Wszyscy otrzymali zasłużone, pamiątkowe dyplomy.


 


  

W dniu 20 czerwca w CAL w Pionkach uczennica klasy 6 Karolina Bukowska odebrała dyplom i nagrodę za zajęcie III miejsca w konkursie plastycznym "Eko- roślina" w kategorii uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych. Konkurencja była ogromna, na wystawie w Centrum Aktywności Lokalnej  możemy obejrzeć bardzo ciekawe prace uczniów naszej szkoły jak i  szkół z najbliższej okolicy. Gratulujemy pomysłowości!


Spotkanie poetyckie
W czwartek 16 czerwca w bibliotece szkolnej uczniowie kl. IV – VI uczestniczyli w spotkaniu poetyckim poświęconym twórczości Julii Byszewskiej. Zgromadzeni usłyszeli najnowsze utwory naszej szkolnej poetki, w interpretacji uczniów kl. VI.  Spotkanie okazało się cenna lekcją poetyki. Utwory Julii skłoniły zebranych do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem.
Julia za kilka dni opuści mury szkoły podstawowej. Gratulujemy jej talentu i  życzymy  sukcesów literackich w gimnazjum.

kilka zdjęć

 


 

W czwartek 16 czerwca 2016 r. odbył się drużynowy konkurs matematyczny „Raz, dwa, trzy, czyli zabierz matematykę na wakacje" zorganizowany w PG nr 2 w Pionkach. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy 6 w składzie: Karolina Bukowska, Julia Żarłok i Szymon Kwaśnik, zajmując I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


Paulina Bąk najlepsza w konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii
W maju b.r uczniowie szkół w mieście i gminie Pionki przystąpili do IV edycji Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii organizowanego przez nauczycieli PSP nr 1  w Pionkach.  
Uczestnicy musieli wykazać się wiadomościami w  zakresie wiedzy kulturowej o Wielkiej Brytanii, tradycji i zwyczajów jej mieszkańców, najistotniejszych wydarzeń historycznych i elementów geografii.
W wyniku eliminacji szkolnych przeprowadzonych 10 maja wśród uczniów klasy VI naszą szkołę reprezentowali: Bąk Paulina, Gogacz Amelia, Kwaśnik Szymon, Sekuła Oliwer. 24 maja w zmaganiach konkursowych uczennica PSP Suskowola Paulina Bąk zajęła I miejsce.
Zdobyte wiadomości i umiejętności z pewnością poszerzą horyzonty Pauliny a sukces i wkład pracy włożony w przygotowanie do konkursu pomogą jej rozwijać się w przyszłości.



Wycieczka do Zawoi
W minioną sobotę tj. 11.06. 2016r. uczniowie klas III – VI wrócili z pięciodniowej wycieczki do Zawoi, podczas której zwiedzili okolicę babiogórską. Poznali tamtejszą florę i faunę, odwiedzili skansen przodków pod Babia Górą. Podziwiali hodowlę danieli, saren oraz kóz w gospodarstwie  eko – turystycznym: Park Czarnego Daniela. Uczestniczyli w warsztatach plastycznych  w Parku Zabawki Ludowej w Stryszewie.

 Uczestnicy wycieczki zwiedzili także  Kraków: Stare Miasto, Zamek i Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki oraz smocza jamę. Odbyli również wycieczkę do Zakopanego. Tam wędrowali  Doliną Białego. Wjechali  kolejką linowo - terenową na Gubałówkę. Dużą atrakcją okazał się zjazd kolejką krzesełkową z  Polany Szymoszkowej. Wiele radości sprawiły uczestnikom warsztaty manualne: malowanie drewnianych zabawek, malowanie na szkle, wykonywanie figurek zwierząt z eko-siana. Wszystkie przygotowane przez siebie prace uczniowie zabrali do domów.  Ogromną dawkę humoru dostarczył dzieciom występ gawędziarzy zawojskich.   Największą atrakcją wycieczki okazał się całodniowy pobyt w parku rozrywki Energylandia. Dzieci mogły korzystać ze wszystkich dostosowanych do ich wieku atrakcji. Każdy znalazł coś dla siebie.  Wycieczka do Zawoi sprawiła wszystkim uczestnikom wiele radości. To było pięć niezwykłych dni.  Dzieci wróciły szczęśliwe i pełne wrażeń.

zdjęcia

i film!


zdjęcia

W czwartek 9 czerwca 2016 roku dzieci z klas O - II były na wycieczce w Warszawie. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie zoo. Największą atrakcją okazały się słonie. Inne zwierzęta też budziły ogromne zainteresowanie. Pogoda była idealna na spacerowanie. Stare Miasto, ale i nowoczesną stolicę zwiedzaliśmy z okien autokaru, bo niestety nie było  wolnych miejsc na parkingach. Jednak jadąc zobaczyliśmy więcej i mogliśmy trochę odpocząć. Ostatnim punktem programu było lotnisko. Na nowoczesny taras widokowy wjeżdżaliśmy windą - większość po raz pierwszy w życiu. Stęsknieni rodzice czekali na nasz wesoły autobus prawie do dwudziestej.

Talent literacki Julii znowu doceniony !
Z ogromną radością informujemy, że Julia Byszewska ucz. Kl. VI została laureatką XXI edycji konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży Małe Krajobrazy Słowa, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie – Koźlu.
Serdecznie gratulujemy naszej poetce i życzymy kolejnych sukcesów.


We wtorek 17 maja 2016 r. uczniowie klas 0 -II byli w CAL w Pionkach na spektaklu pt. "Alicja po drugiej stronie'' w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia.
Dzieci z zapartym tchem śledziły podróż Alicji do magicznej krainy, pełną śmieszno - strasznych przygód. Dowiedziały się, dlaczego warto mieć przyjaciół i jak pokonać nudę.

Już czekamy na kolejny spektakl.

kilka zdjęć


18 maja 2016 r. klasa IV była na lekcji przyrody  w rezerwacie Królewskie Źródło w Kozienickim Parku Krajobrazowym.  Wędrując po ścieżce „Królewskie Źródła” uczniowie doznawali wielu estetycznych wrażeń, poznawali gatunki roślin i zwierząt żyjących w rzece i w lesie. Obserwowali ślady bytowania i żerowania bobrów oraz pili wodę z Królewskiego Źródła. Uczniowie kształtowali w sobie nawyk poszanowania przyrody i dbania o środowisko.

kilka zdjęć


Znamy już wyniki tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur 2016.
W naszej szkole brało w nim udział 18 uczniów.

Wynik „bardzo dobry”, który jest przyznawany tylko 1% najlepszych uczestników otrzymał Wojciech Patyna z klasy drugiej.

Aż czworo uczniów otrzymało wyróżnienie - co oznacza, że znaleźli się wśród 10% najlepszych w swoich kategoriach wiekowych. Są to: Szymon Marczak  i Zuzanna Chylińska  z klasy 3, Wiktoria Jurek z kl. 5 i Julia Byszewska z kl. 6

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a w szczególności najmłodszemu z nich Wojtkowi.
Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego.


W dniu 11.05.2016r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbył się Diecezjalny Konkurs pt. "Święta Faustyna - Apostołka Bożego Miłosierdzia dla uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział ponad 160 uczniów ze szkół naszej diecezji. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 6 Julia Byszewska, która znalazła się w gronie 10 wyróżnionych uczniów. W przygotowaniach pomagała Julii p. Maria Czyżewska, nauczyciel religii w naszej szkole

3 maja minęła 225 rocznica uchwalenia Konstytucji.

W dniu 6 maja uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum postanowili przypomnieć to tak ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenie. W nietypowy sposób przypomniano i rozważono trzy ważne w historii naszego kraju wartosci:BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory napisane i skomponowane przez Polaków, którzy rozsławili imię naszego kraju. Publiczność wysłuchała prezentacji konkursowych w kategorii poezja, pieśń oraz obejrzała prace plastyczne pod wspólnym tytułem "Historyczne inspiracje". Wśród uczniów szkoły podstawowej wyróżniono w kategorii recytacja: Michała Łukasiewicza, Oliwię Chylińską i Bartosza Marchewkę z oddziału "0" oraz Filipa Koryckiego, Tomasza Kobylasa, Sandrę Janas i Wiktorię Abramowicz , w kategoii pieśń - Zuzannę Chylińską i Rokasanę Nowocień, a w kategorii plastycznej Laurę Jurek i Julię Byszewską.

 

 

zdjęcia


Konkurs Junior Master of English
W kwietniu uczniowie naszej szkoły przystąpili do I edycji konkursu z języka angielskiego „Junior Master of English” organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 w Pionkach. Celem konkursu było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania językiem angielskim a także wyłanianie talentów i poszerzanie umiejętności językowych.  W drodze eliminacji szkolnych wyłoniono 3 najlepszych z klas V i VI. Byli to uczniowie klasy VI – Byszewska Julia, Gogacz Amelia i  Kwaśnik Szymon.

W dniu 26 kwietnia przystąpili oni do rywalizacji na etapie miejsko – gminnym. W zmaganiach konkursowych rozwiązywali test, który sprawdzał m.in. umiejętność rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych oraz tworzenie wypowiedzi pisemnej.
Serdecznie gratulujemy Julii Byszewskiej, która otrzymała wyróżnienie.
Dla wszystkich uczestników konkursu organizatorzy przygotowali ciekawe upominki przydatne w nauce języka angielskiego.



Sukces naszych uczennic w konkursie ortograficznym
28.04. 2016 r w naszej szkole odbyła się XIX edycja Miejsko – Gminnego Konkursu Ortograficznego.  Uczniowie zmierzyli się z bardzo trudnym tekstem. Konkurencja była duża. Najlepsze okazały się uczennice PSP w Suskowoli :
Julia Byszewska, która zajęła I miejsce
oraz
Karolina Bukowska, która zajęła  II  miejsce.
Naszą szkołę reprezentowała także Katarzyna Smolarz, która również wykazała się znajomością zasad ortografii.

Serdecznie gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów.

Nasze zwyciężczynie zawodów powiatowych w piłkę nożną w Iłży znów były świetne.

Dzisiaj tj. 25.04.2016 r. w Szydłowcu odbyły się międzypowiatowe zawody w piłkę nożną dziewcząt w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasze reprezentantki w składzie: Karolina Bukowska z kl.VI,  Zuzanna Bukowska z kl. IV,  Julia Żarlok z kl.VI,  Weronika Muniak z kl. VI,  Wiktora Muniak z kl. VI,  Julia Dzik-Bator z kl. VI, Sandra Janas z kl. V, Katarzyna Smolarz z kl. V, Amelia Gogacz z kl. VI zajęły wspaniałe II miejsce.


W dniu 22.04.2016r reprezentanci naszego gimnazjum i szkoły podstawowej  uczestniczyli w finałach wojewódzkich XVIII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS w indywidualnych biegach przełajowych. Zawody odbyły się w Ostrołęce. Naszą szkołę reprezentowała Karolina Bukowska. Każdy z uczniów brał udział w biegu w swojej kategorii wiekowej. W każdym biegu brało udział około 100 zawodników reprezentujących szkoły z Mazowsza. W tej trudnej stawce Karolina zajęła 45 miejsce. Warto zaznaczyć że jest to najlepsze miejsce wśród uczniów szkól podstawowych z rejonu miasta i gminy Pionki. Gratulujemy Karolinie oraz jej trenerowi p. Karolowi Śmietance.

 

 

13.04.2016 r. w CAL  w Pionkach odbył się XIII konkurs pieśni i poezji patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę", którego organizatorem był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej oraz Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej. Konkurs cieszy się dużą popularnością. W tym roku wystąpiło w nim ponad stu uczestników. Naszą szkołę reprezentowali: Monika Byszewska z klasy II, Zuzanna Chylińska z klasy III, Weronika Muniak z klasy VI, Julia Żarłok z klasy VI (kategoria pieśń) oraz Tomasz Kobylas z klasy III, Wiktoria Abramowicz z klasy IV, Sandra Janas z klasy V, Wiktoria Muniak z klasy VI (kategoria poezja).

 

W młodszej grupie wiekowej, w kategorii pieśń, Zuzia Chylińska zajęła II miejsce, a Monika Byszewska III miejsce.

W grupie starszej Julia Żarłok zdobyła wyróżnienie.

W kategorii poezja, Tomek Kobylas zajął II miejsce w młodszej grupie wiekowej, a Sandra Janas II miejsce w starszej grupie wiekowej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

 


14.04.2016 odbyły się zawody międzypowiatowe w indywidualnych biegach przełajowych w Jedlińsku. Naszą szkołę reprezentowały dwie dziewczyny Julia Żarłok i Karolina Bukowska Uczestnicy walczyli o jak najlepsze miejsca i awans na mistrzostwa Mazowsza . Do zawodów Wojewódzkich awansowała Karolina Bukowska zajmując 8 miejsce.  Wszystkim składamy gratulacje za udane zawody, a Karolinie życzymy powodzenia w Ostrołęce 22 kwietnia w zawodach wojewódzkich.

Wiktoria Muniak z klasy 6 zajęła III miejsce  w II grupie wiekowej w Eliminacjach Miejsko-Powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego w ramach  XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Radomiu. Gratulujemy!


Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Tego dnia szczególnie pamiętamy o tym, że zdrowie jest największą wartością w życiu każdego człowieka, a właściwe nawyki ukształtowane już od najmłodszych lat pozwolą nam się nim cieszyć jak najdłużej.
Dzień wcześniej, 6 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sportu.
W myśl zasady „W zdrowym ciele zdrowy duch” Samorząd Uczniowski przygotował dwa zadania, które każda z klas musiała wykonać w tym dniu.

  1. Klasa przynosi i wspólnie zjada owoc (wcześniej wybrany w drodze losowania).
  2. Zmagania sportowe w klasach I-III, mini turniej klas IV-VI.

 

zdjęcia

Zdrowe owoce smakują jeszcze lepiej gdy spożywamy je w towarzystwie kolegów i koleżanek, wyglądają bardzo kolorowo i apetycznie. Wszystkie klasy 0-VI bardzo sumiennie wywiązały się z tego zadania.
W konkurencjach sportowych dla  starszych uczniów odbyły się:
- bieg w woreczkiem na głowie,
- strzał na bramkę do unihokeja,
- przeciąganie liny
W zmaganiach zwyciężyła klasa VI – zapaleni sportowcy.
Pamiętajmy, że ruch i aktywność fizyczna to istotny element zdrowego trybu życia a gdy dołączymy do tego sportową rywalizację otrzymamy doskonały przepis na zdrowie.
zdjęcia W piątek 1.04.2016 r.  uczniowie klas O – II w atrakcyjny sposób zdobywali wiedzę.  Byli w Multikinie w Radomiu na lekcji multimedialnej pt. „Uwaga! Reklamy!”. Dowiedzieli się, czym są towarzyszące nam w codziennym życiu reklamy i dlaczego występują w nich znane osoby. Odkryli, że reklama może być źródłem ważnych informacji, ale też, że  świat w niej przedstawiony  różni się od rzeczywistego. Wspólnie tworzyli reklamę pluszowego misia.  Po krótkiej przerwie z przyjemnością obejrzeli pełen przygód film pt. „Kot w butach”.      

1.04.2016 r. w Jedlińsku odbyły się powiatowe zawody w indywidualnych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowali: Łucja Zawadzka, Anna Włodarska i  Marcel Kobacki z klasy V oraz Weronika Muniak, Wiktoria Muniak, Julia Żarłok i Karolina Bukowska z klasy VI.
Julia i Karolina awansowały do międzypowiatowych finałów, które odbędą się za dwa tygodnie, również w Jedlińsku.


Powitanie Wiosny

To już za nami – oficjalnie w dniu 21 marca powitaliśmy kalendarzową wiosnę.
Z okazji tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował obchody dla uczniów klas 0-VI. Głównym punktem programu był II Szkolny Festiwal Talentów. To naprawdę doskonała okazja aby pokazać swoje umiejętności i zaprezentować się przed kolegami i nauczycielami. Każda klasa mogła wystawić najwięcej dwa występy, więc w sumie podziwialiśmy na scenie ponad 20 artystów.

zdjęcia

Kolejno zaprezentowali się publiczności:
- oddział „O” (występ wokalno-instrumentalny)
- Mela Marek, kl. I (śpiew)
- Daria Tatar, kl. I (śpiew)
- Monika Byszewska, kl. II (gra na skrzypcach)
- Filip Korycki, kl. II (recytacja)
- Szymon Gogacz i Amelia Sąpór, kl. III (taniec)
- Julia Baran, Zuzanna Chylińska, Daria Marek, kl. III (śpiew)
- Wiktoria Abramowicz,  Zuzanna Bukowska, kl. IV (recytacja)
- Flip Jarząbek i Patryk Szlachcic  (pokaz sztuczek)
- Sandra Janas, kl. V (śpiew)
- Sandra Janas,  Wiktoria Jurek,  Łucja Zawadzka,  kl. V (taniec)
- Wiktoria Muniak, Weronika Muniak,  Julia Żarłok, kl. VI (taniec)
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i skromny upominek. Nie było wygranych ani przegranych – liczy się przecież dobra zabawa. Ponadto, każda klasa miała za zadanie przygotować plakat – rysunek przedstawiający wiosenny krajobraz. Prace uczniów stanowią teraz dekorację sal lekcyjnych. Punktem kulminacyjnym zabawy był pokaz osoby przebranej za wychowawcę poszczególnych klas. W rolę swoich nauczycieli mistrzowsko wcielili się: Tomek, Wiktoria, Roksana oraz Weronika. W galerii zdjęć można zobaczyć efekt tych przygotowań. Gratulujemy pomysłów i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

W dniu 22 marca 2016r. w PSP w Laskach odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom".
Naszą szkołereprezentowała drużyna w składzie:
1. Łucja Zawadzka kl.V
2. Paulina Bąk kl. VI
3. Szymon Kwaśnik kl.VI

Zajęli oni II miejsce w kategorii szkół podstawowych.
Eeliminacjom gminnym towarzyszył Konkurs Plastyczny pt. "Zapobiegamy pożarom" gdzie Wiktoria Muniak uczennica klasy VI zdobyła wyróżnienie.


15 marca w MCKiB w Pionkach odbyły się konkursy recytatorskie, w których wzięły udział uczennice naszej szkoły.  Monika Byszewska (kl. II),  reprezentowała naszą szkołę w Warszawskiej Syrence, Sandra Janas ( kl. V) uczestniczyła w XXXIII Małym Konkursie Recytatorskim, w którym zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy dziewczynkom pięknych występów.


W dniu 2 marca 2016r. odbył się II Gminny Konkurs j.angielskiego w PSP w Jedlni. Brały w nim udział dzieci z pięciu szkół podstawowych. PSP w Suskowoli reprezentowało troje uczniów klasy szóstej: Julia Byszewska, Katarzyna Tęcza i Szymon Kwaśnik. Drużynowo nasza szkoła zajęła II miejsce, a indywidualnie Julia Byszewska zajęła miejsce IV. Uczniowie, którzy zajęli pierwsze cztery miejsca otrzymali nagrody. Uczniów przygotowała nauczycielka j.angielskiego p.Aldona Podsiadła.

Gratulujemy serdecznie.


Cieszymy się z kolejnego sukcesu literackiego naszej uczennicy

            Julia Byszewska wzięła udział w XVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „PUDEŁKO MOICH MARZEŃ”, który odbył się w Powiatowym Centrum Kultury,  Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli . Na konkurs wpłynęło 49 prac w kategorii poezja. Jury, w skład którego wchodzili poeci oraz członkowie towarzystw literackich, dostrzegło talent poetycki Julii i przyznało jej I miejsce.
Serdecznie gratulujemy naszej szkolnej poetce i życzymy dalszych sukcesów literackich.


Poczta Walentynkowa
14 lutego czyli tradycyjne Walentynki to dzień wszystkim dobrze znany i oczekiwany. Tego dnia chcemy przesłać naszej sympatii lub przyjacielowi parę ciepłych słów.
Z powodu ferii trochę później niż zwykle,  Samorząd Uczniowski zorganizował Pocztę Walentynkową.  Przy okazji tej akcji, przy współpracy ze szkolnym kołem Caritas udało się przeprowadzić sprzedaż kartek Walentynkowych.  Członkowie koła przygotowali kilkadziesiąt kart a dochód uzyskany ze sprzedaży wspomoże działalność koła.
W tym roku pudło Walentynkowe wypełnione było po brzegi – niektóre z kartek to prawdziwe dzieła sztuki. W ramach całej akcji uczniowie przygotowali aż ponad 180 kartek z życzeniami! Już jutro Samorząd przekaże je adresatom.

kilka zdjęć


Rodzice i uczniowie!              
Zespół Szkół w Suskowoli przystąpił do XII edycji     „ Konkursu – zbiórka makulatury” dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Makulaturę prosimy przynosić do Biblioteki Szkolnej. 
Zbiórka prowadzona będzie do 31 marca 2016 r.


Harmonogram zajęć w czasie ferii dla uczniów PZS w Suskowoli

dzień
godzina
prowadzący
rodzaj zajeć
poniedziałek
1 lutego
900-1200 p.J.Górska
p.W.Cybulski
Gry planszowe
wtorek
2 lutego
900-1200 P.K.Grabowska-Adamiec
p.I.Sutkowska
Gry i zabawy naukowe. Mikroskopowanie
środa
3 lutego
900-1200 p.D.Czyżewski
p.A.Pachocki
Turniej piłki halowej, rozgrywki w tenisie stołowym, turniej darta (lotki)

czwartek
4 lutego

900-1200 p.A.Olejarz
p.U.Wojciechowska

Gry planszowe
warsztaty literackie

piątek
5 lutego
900-1200 p.K.Śmietanka
p.J.Jasek
Rozgrywki w unihokeja, piłkę nożną, tenisa stołowego

Kontynuujemy akcję zbierania nakrętek. Podobnie jak w latach ubiegłych każda klasa może pomóc choremu dziecku. W II semestrze  zbieramy nakrętki dla dziewięcioletniego  Kajetana Krygrowskiego, który cierpi na padaczkę lekooporną. Ostatnią szansą dla Kajetana jest operacja w Niemczech, która jest bardzo kosztowna.

W październiku 2015 r. 6 uczniów kl. II - Monika Byszewska, Gabriela Chmielewska, Kacper Dejniak, Filip Korycki, Wojciech Patyna i Wiktoria Tarnowska wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Synapsik MEN dla klas drugich.
Choć test okazał się trudny, wszyscy uczniowie osiągnęli wysokie wyniki.

Laureatem konkursu został Wojciech Patyna, który zajął III miejsce.

Gratulujemy uczniom kl. II i życzymy dalszych sukcesów.

 


zdjęcia

19 stycznia 2016 r. odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy I „Jesteśmy czytelnikami biblioteki szkolnej” na której zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej i po raz pierwszy wypożyczyli książki. Uczniowie wzbogacili swoje słownictwo o wyrazy dotyczące biblioteki, takie jak: biblioteka, bibliotekarka, wypożyczalnia, czytelnia, księgozbiór, karta książki, karta czytelnika oraz wysłuchali bajkę Izabeli Mańkowskiej „Bajka o tym, jak zaprzyjaźnić się z książką”. Uczennica kl. III c gimnazjum Julia Łukasiewicz odczytała tekst ślubowania i uczniowie zostali pasowani  na czytelnika biblioteki szkolnej. Każdy uczeń otrzymał dyplom mianowania na czytelnika, zakładkę do książki oraz list dla rodziców.

„ Bal karnawałowy 2016” już za nami.
Przy doskonałej muzyce bawili się uczniowie kl. I – VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Już drugi rok z rzędu atrakcją balu były gry, zabawy oraz konkursy zorganizowane przez animatorów kultury, państwa: Malwinę i Kamila Sowa oraz panią Justynę Ostrowską, którym nie zabrakło pomysłów oraz zapału do zabawy. Wszyscy z zapałem zatańczyli gorącą „macarenę”, był też taniec na gazecie, szybkie zjadanie ciastka i inne ciekawe zabawy integracyjne. Samorząd Uczniowski zorganizował wybory króla i królowej balu. Królową została Zosia Połeć - uczennica klasy II, królem Dawid Tysiak -uczeń kl. I. Wszyscy uczestnicy młodsi i starsi bawili się doskonale. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację zabawy : animatorom, rodzicom, Samorządowi Uczniowskiemu oraz wychowawcom.

zdjęcia


zdjęcia

Kolorowe dni w naszej szkole.
Kalendarz szkolny obfituje w rożne uroczyste dni, święta i rocznice.  Zdarzają się dni nietypowe, kiedy z przymrużeniem oka świętujemy jakąś nietypową okazję. Samorząd Uczniowski wyszukał dwa kolorowe dni w styczniowym kalendarzu i ogłosił konkurs na najlepiej ubraną klasę. 12 stycznia obchodziliśmy Dzień Koszuli, a 18 stycznia Niebieski Poniedziałek. Wszyscy uczniowie klas 0-VI potraktowali zadanie bardzo poważnie.  Samorząd skrupulatnie sprawdził i policzył ile osób obecnych w danym dniu w każdej klasie ubrało się stosownie do okazji.  Po podliczeniu ostatecznych wyników okazało się, że z zadania najlepiej wywiązały się dwie klasy: klasa III i klasa V (prawie 100% ubranych uczniów).
W dniu zabawy choinkowej ogłoszono wyniki a dla zwycięskich klas czekały słodkie upominki. Mamy nadzieję, że takie kolorowe dni przyjmą się na stałe w naszym szkolnym kalendarzu.


XII Szkolny Konkurs Kolęd
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, Samorząd Uczniowski w styczniu organizuje Szkolny Konkurs Kolęd. W tym roku w dniu 14.01 odbyła się XII edycja tego konkursu. 20 uczestników z klas 0 – VI zaprezentowało publiczności wykonanie wcześniej wylosowanej kolędy. Jury w składzie: p. Mariola Gębczyk, p. Beata Kęska i p. Maria Czyżewska oceniało młodych wykonawców biorąc pod uwagę m.in. walory wokalne, pomysłowość, ogólny wyraz artystyczny oraz interpretację utworu. Publiczność usłyszała zarówno te najbardziej znane polskie kolędy jak i mniej popularne pieśni w wykonaniu dzieci. Wszystkie wykonania prezentowały wysoki poziom a na szczególne uznanie zasługuje występ najmłodszych uczestników z oddziału przedszkolnego.  Ostateczny werdykt komisji konkursowej przedstawia się następująco:

zdjęcia


KLASY I-III
I miejsce: Melania Marek  (kl. I)
II miejsce: Gabriela Chmielewska (kl. II)
III miejsce: Monika Byszewska (kl. II)
Wyróżnienia: Zuzanna Chylińska i Julia Baran (kl. III)

Klasy IV-VI
I miejsce: Julia Żarłok (kl. VI)
II miejsce: Wiktoria Jurek (kl. V)
III miejsce: Weronika Muniak (kl. VI)

Poza konkursem wystąpiły również starsze koleżanki z klasy Ic gimnazjum. Ponadto każda klasa zaprezentowała wybraną kolędę dzięki czemu wszystkim udzieliła się prawdziwie świąteczna atmosfera.
W imieniu SU gratulujemy wszystkim wykonawcom a laureatom życzymy dalszych sukcesów wokalnych.
W dniu13.01.2015 naszą szkołę odwiedzili szczególni goście, Wicestarosta Radomski, Pan Leszek Margas oraz Pan Marek Kowalik, którzy osobiście wręczyli wspaniałe nagrody laureatom eliminacji powiatowych XVII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem "Bezpieczeństwo i rozwaga - tego od Ciebie każdy wymaga“.
I miejsce w pierwszej grupie wiekowej zajął Bartłomiej Lentas z klasy II szkoły podstawowej, a
II miejsce zajęła Zofia Kustra z klasy III szkoły podstawowej;
III miejsce w drugiej grupie wiekowej zajęła Paulina Bąk z klasy VI szkoły podstawowej
I miejsce w trzeciej grupie wiekowej zajęła  Emilia Bujnowska z gimnazjum.
Głównym celem konkursu było zainteresowanie tematem bezpieczeństwa. Uczestnicy konkursu poprzez swoje prace plastyczne zwrócili uwagę na ważne zjawiska i nietypowe sytuacje, jakie mogą pojawiać się w codziennym życiu, na to jak unikać zagrożeń oraz kiedy prosić o pomoc służby ratunkowe.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych (podzielonych na dwie grupy wiekowe), gimnazjów oraz uczniów i wychowanków specjalnych orodków szkolno-wychowawczych, świetlic terapeutycznych i uczestników terapii zajęciowej (do 18 roku życia).




22 grudnia 2015 r. w naszej szkole panowała już świąteczna atmosfera. Cała społeczność szkolna obejrzała wspólnie Jasełka przygotowane przez młodzież z gimnazjum i szkoły podstawowej. Wszystkie klasy spotkały się również przy wigilijnych stołach, gdzie uczniowie wspólnie z wychowawcami podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i częstowali się przygotowanymi przysmakami.

zdjęcia


 

Dnia 21.12.2015 r. uczniowie klas 0 - III obejrzeli przedstawienie pt. "Ucieczka smoków", przygotowane przez dzieci z klasy II. Występ bardzo podobał się widowni, a mali artyści otrzymali dłuuugie brawa i obiecali, że powtórzą ten występ na zabawie choinkowej.

zdjęcia


NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE!

Nasza biblioteka uczestniczy w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Dzięki udziałowi w tym programie biblioteka miała możliwość zakupienia wielu nowości wydawniczych, w tym książek wybranych przez uczniów podczas zorganizowanych w marcu 2015 r. Ogólnopolskich Wyborów Książek.

Zachęcamy wszystkich uczniów - MŁODSZYCH I STARSZYCH - do wypożyczania nowości! Wolny czas spędzony na czytaniu będzie na pewno atrakcyjny. Utwory dostarczą niesamowitych przeżyć, a niektóre być może przyczynią się do rozwijania zainteresowań i talentów.

W ramach realizowanego programu przewidzianych jest dodatkowo wiele ciekawych imprez czytelniczych. Część z nich już się odbyła.

kilka zdjęć

 


W dniu 12.12.2015 roku w Publicznym Gimnazjum nr 10 w Radomiu odbyły się międzypowiatowe finały w unihokeja dziewcząt i chłopców w ramach XVIII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasze reprezentantki z klasy VI i V walczyły w składzie: Karolina Bukowska, Julia Dzik - Bator, Zuzanna Łukaszewska, Weronika Muniak, Wiktoria Muniak, Julia Żarłok, Sandra Janas, Katarzyna Smolarz.
Dziewczęta pokonały zawodniczki z Czarnej 2:0, zremisowały z drużyną z Lesznowoli 1:1, pokonały reprezentantki Głowaczowa 4:0 i awansowały do półfinału, gdzie 2:0 zwyciężyły z drużyną z Radomia. Grając w finale uległy zawodniczkom z Szydłowca 0:2, zajmując wysokie II miejsce. Gratulujemy

Spotkanie poetyckie
W czwartek 10.12. 2015 r. uczniowie kl. IV – VI uczestniczyli  w spotkaniu autorskim Julii Byszewskiej. Ta niecodzienna lekcja literatury odbyła się w zaciszu szkolnej biblioteki  i przebiegła w  niezwykle miłej atmosferze. Zgromadzeni  w skupieniu wysłuchali utworów młodej poetki. Dokonali analizy i interpretacji wybranych wierszy. Zwrócili uwagę na bogactwo środków poetyckich oraz  dydaktyczną funkcję utworów. Uczniowie mieli wiele pytań do Julii, na które ona chętnie odpowiadała. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że pisze już od przedszkola, najczęściej są to wiersze ciągłe,  rymy stosuje tylko w utworach o tematyce żartobliwej, kocha przyrodę i nie znosi szkolnego gwaru.
Spotkanie oceniam jako bardzo udane i niezwykle wartościowe. Dziękuję wszystkim uczestnikom za stworzenie magicznej  atmosfery, moim wychowankom za zaangażowanie w organizację spotkania oraz własne interpretacje tekstów, a Julii za wrażliwość przelaną na kartki papieru.

Organizatorka spotkania

kilka zdjęć

 

kilka zdjęć

Mikołajki to dzień bardzo miły i pełen niespodzianek. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły w czerwonych czapkach, a niektóre w całych strojach. Było radośnie i uroczyście. Tegoroczne Mikołajki wypadały w niedzielę, więc niektórzy dawali i przyjmowali prezenty już od piątku. W klasach też czekały upominki niewiadomego pochodzenia, bo Mikołaj nie chciał się w tym roku pokazać, więc był czy nie?

Szkolne Koło Caritas zorganizowało z tej okazji zbiórkę maskotek, które zostały wręczone wszystkim dziewczynkom z klas 0 - III. Chłopcy otrzymali samochodziki. Tajemniczy Mikołaj naprawdę spisał się na medal.


6 grudnia 2015 roku uczeń klasy III, Szymon Marczak zdobył wyróżnienie w konkursie literacko - plastycznym "List do świętego Mikołaja". Organizatorem konkursu było CAL w Pionkach. Praca Szymka została zauważona wśród prawie 200 innych, zgłoszonych na konkurs.


Zakończenie akcji „Pomoc dla przytuliska w Pionkach”
W czasie ubiegłotygodniowej wizyty Samorząd Uczniowski przekazał dary dla Pionkowskiego przytuliska dla zwierząt. Zgodnie z obietnicą nadszedł dzień losowania nagród dla wszystkich, którzy zdecydowali się pomóc zwierzętom i przynosili różne potrzebne artykuły. W dniu dzisiejszym odbyło się losowanie nagród wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. 
Nagrodę główną czyli bon zakupowy do jednego z lokalnych supermarketów wylosował uczeń klasy IV. Taka nagroda to z pewnością miła niespodzianka w okresie przedświątecznym. Sześcioro uczniów otrzymało nagrody pocieszenia – słodkie Mikołajkowe upominki. Ale pamiętajmy, że liczy się przede wszystkim sam gest pomocy potrzebującym, a nagroda jest tylko miłym dodatkiem. Gratulujemy zwycięzcy i pozostałym nagrodzonym a każdemu z osobna dziękujemy za udział w akcji.

kilka zdjęć


kilka zdjęć

3 grudnia 2015 r. odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny, zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas. Wszystkie ozdoby oraz wypieki świąteczne były wykonane przez uczniów. Do pomocy włączyli się też rodzice. Środki uzyskane ze sprzedaży, młodzież planuje przeznaczyć na formacyjny wyjazd do Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym.

Kolejny sukces Sandry w Konkursie Piosenki Angielskiej
W dniu 3 grudnia w  Publicznym Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi  nr 2 w Pionkach odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczestnicy zaprezentowali swoje wykonania w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe  i gimnazja. Każdy wykonawca śpiewał przygotowany przez siebie utwór w języku angielskim. Komisja konkursowa to zarówno  nauczyciele języków obcych jak i  zawodowi muzycy więc na kryteria oceny składały się następujące elementy:

  • walory głosowe
  • poprawność językowa
  • dykcja, interpretacja,
  • muzykalność
  • dobór repertuaru dostosowany do wieku uczestnika

Konkurs na poziomie szkoły podstawowej cieszył się ogromnym zainteresowaniem.. Publiczność obejrzała  20  wykonań, w tym solistów, duety i zespoły wokalno-taneczne. Ponieważ wszyscy oceniani byli w jednej kategorii wiekowej konkurencja była bardzo duża . Uczennica kl. V  naszej szkoły, Sandra Janas zdobyła wyróżnienie. Sandra wykonała piosenkę „Happy”, którą w oryginale śpiewa Pharell Williams. W zeszłorocznej edycji tego konkursu nasza wokalistka również została nagrodzona. Naszą szkołę reprezentowała także Julia Baran z klasy  III w wykonaniu piosenki „Underneath it all”. Gratulujemy występu obu solistkom .


2 grudnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły byli w Zwoleniu na spektaklach teatralnych przygotowanych przez aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. A.Mickiewicza z Wrocławia. Dzieci z klas 0 - III obejrzały przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek", natomiast uczniowie z klas IV - VI sztukę opartą na motywach lektury "Sposób na Alcybiadesa". Najmłodsi uczniowie, w pełnej dobrego humoru historii, otrzymali przestrogę, by nie zbaczać z wyznaczonej drogi, nie rozmawiać z nieznajomymi i oczywiście nie  wpuszczać ich do domu. Starsi uczniowie przekonali się, że szkoła może być miejscem, do którego chce się przychodzić. Najważniejsze, to znaleźć wspólny język, coś, co pomoże się porozumieć - i to jest właśnie sławetny sposób. Obydwa spektakle bardzo się widzom podobały.

zdjęcia


Z wizytą w przytulisku dla zwierząt w Pionkach

Zima to czas szczególnie trudny dla naszych czworonożnych przyjaciół. Z tego powodu Samorząd Uczniowski postanowił przeprowadzić akcję pomocy dla Pionkowskiego przytuliska dla zwierząt. Już w listopadzie uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum mogli przynosić do szkoły artykuły pierwszej potrzeby, takie jak: sucha karma dla psów, kasze, makarony, koce czy też naczynia. Dzięki sprawnie przeprowadzonej zbiórce udało się zgromadzić kilkadziesiąt kilogramów produktów spożywczych, były też kołdry, koce a nawet poduszki. Starsi koledzy z gimnazjum wykonali budy, dzięki którym zwierzęta bezpiecznie przetrwają zimę.

zdjęcia

5 bud zostanie przekazanych przytulisku w ciągu najbliższych dni specjalnym transportem.
W dniu dzisiejszym, tj. 2 grudnia wolontariuszki z  Samorząd Uczniowskiego udały się do siedziby przytuliska aby przekazać dary. Przemiła pani Marzena oprowadziła nas po schronisku, przedstawiła z imienia każdego ze swoich podopiecznych. Uczennice klasy V i VI miały okazję zobaczyć jaką troską otaczane są psy, które wycierpiały wiele. Dziewczynki szczególnie upodobały sobie dwa śliczne szczeniaczki i nie mogły się z nimi rozstać. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy przekonać się jak bardzo potrzebna jest pomoc w takim miejscu i z pewnością nie będzie to ostatnia tego typu akcja przeprowadzona w naszej szkole.
Wszystkim, którzy włączyli się do pomocy dziękujemy. Wkrótce los uśmiechnie się do jednego z Was bowiem na szczęśliwego ucznia czeka szczególna nagroda.

Opiekun SU, A.Siek


zdjęcia

30 listopada 2015 r. nasi uczniowie walczyli na  powiatowych zawodach w unihokeja w PSP w Czarnej, w ramach XVIII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Dziewczęta z klasy VI i V w składzie: Karolina Bukowska, Julia Żarłok, Weronika Muniak, Wiktoria Muniak, Zuzanna Łukaszewska, Julia Dzik - Bator i Sandra Janas zajęły I miejsce i awansowały do międzypowiatowego finału, który odbędzie się 12 grudnia w Radomiu.

Reprezentacja chłopców z klasy VI w składzie: Maksymilian Duda, Oliwer Sekuła, Bartłomiej Białkowski, Miłosz Dziewit, Szymon Kwaśnik, Szymon Molenda, Michał Gazda zajęła III miejsce.

 

27 listopada odbyło się podsumowanie XXV jubileuszowej edycji konkursu przyrodniczego z cyklu „Moje spotkanie z Puszczą” pod tytułem „Puszcza Kozienicka skarbnicą bioróżności”. Nasi uczniowei także zostali docenieni przez jury konkursu. Szymon Marczak z klasy trzeciej zdobył II miejsce w dziedzinie plastyki a Zuzanna Bukowska z klasy czwartej wyróżnienie w dziedzinie fotografii. Gratulujemy!


W środę 25 listopada 2015 r. uczniowie z klas I - III byli w Multikinie w Radomiu. Uczestniczyli w lekcji multimedialnej pt. "Sekrety filmu animowanego". Dowiedzieli się jakich postaw i wartości uczą nas bohaterowie filmów animowanych i za co są tak lubiani. Zobaczyli, jak wymyślono postać Shreka, jakie niespodzianki ukryte są w filmach i co powoduje, ich popularność. Odkryli , dlaczego Myszka Miki ma cztery palce i nosi białe rękawiczki. Dzieciom bardzo podobało się, że mogły próbować mówić jak Kaczor Donald i biec jak Struś Pędziwiatr. Z zaciekawieniem obejrzały również trzy baśnie braci Grimm: "Jaś i Małgosia", "Żabi Król", "Królewna Śnieżka".

 

zdjęcia


Julia Byszewska najlepsza w haiku.
Julia Byszewska wzięła udział w zorganizowanym przez Bałucki Ośrodek Kultury XI  Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "Nowe inspiracje" . Zmierzyła się z trudną formą poetycką,  jaką jest haiku. Jury bardzo wysoko  oceniło utwór  Julii  i przyznało jej I nagrodę.    
 Poniżej prezentujemy nagrodzony wiersz .

Wiewiórka ma spryt
złodziejka orzechowa
puściutkie drzewo.
                               

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

zdjęcia

Dyskoteka andrzejkowa klas IV- VI
Wtorek 24 listopada to dla uczniów klas starszych dzień pełen wrażeń. Najpierw pojechali na wycieczkę do Multikina w Radomiu a już późnym popołudniem stawili się gotowi na dyskotekę andrzejkową, którą przygotował Samorząd Uczniowski. Przy gorących rytmach muzyki bawili się wszyscy ale tak naprawdę każdy oczekiwał kiedy w końcu odbędą się tradycyjne wróżby. Przedstawiciele każdej klasy zaproponowali między innymi: przepowiednie z kart, losy szczęścia, tajemnicze serca czy też szukanie swojej „połówki”. Na zakończenie, na specjalne życzenie, wykonaliśmy symboliczny „wyścig” butów. Okazało się, że na ślubnym kobiercu najszybciej stanie Wiktoria z kl. V oraz Bartek z kl. VI. ;-)

Jako miły przerywnik między zabawą obejrzeliśmy dwa występy wokalno – taneczne. Sandra Janas z kl. V zaprezentowała się z piosenką „Happy”, a dziewczynki z kl. VI wykonały energetyczny pokaz tańca cygańskiego.
Czas na zabawie upłynął szybko. To był dzień pełen wrażeń, ale chyba nikt nie narzekał na zmęczenie czy bolące nogi. Tradycyjne święto Andrzeja wypada dopiero 30 listopada jednak przepowiednie z dzisiejszego wieczoru należy traktować poważnie  - niech wszystkie spełnią się jak najszybciej.

We wtorek 24 listopada uczniowie kl. IV - VI uczestniczyli w niecodziennej lekcji  w kinie, której tematem był język filmu. Uczniowie dowiedzieli się czym jest kadr , scena oraz sekwencja filmu. Mieli okazję poznać sposoby nagrywania scen, rodzaje i funkcję oświetlenia oraz rolę koloru w filmie.
Po tej interesującej lekcji dzieci obejrzały film pt. "Łapcie tę dziewczynę", który wzbudził  wiele emocji wśród oglądających i  zmusił do refleksji na temat przyjaźni i miłości rodzicielskiej.


Podobnie jak w ubiegłym roku dzieci z klas I - III oraz z oddziału 5 - latków odwiedziły uczennice gimnazjum, które przeprowadziły zajęcia z kreatywnego czytania. W każdej klasie przeczytały inną przygodę Elmera - słonia w kratkę, ale wszędzie spotkały się z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem dzieci przy wykonywaniu różnych zadań.

Przypominamy, że książki o przygodach przemiłego słonia są do wypożyczenia w naszej szkolnej bibliotece.

 

zdjęcia


W środę 18 listopada 2015 r. naszą szkołę odwiedziły panie z Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
Dzieci z klas I - III i przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się więcej o zwierzętach żyjących w pobliżu nas - jak wyglądają, co jedzą, jakie zostawiają ślady. Można było również rozpoznawać i naśladować ich głosy oraz sposób poruszania. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały też film przyrodniczy oraz liczne zdjęcia mieszkańców puszczy. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało naklejkę z wybranym zwierzątkiem.

Inspirowane spotkaniem 5- latki wykonały piękne prace dotyczące puszczy, które teraz zdodią korytarz.

zdjęcia


zdjęcia

We wtorek 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia pt. "Solidarność w walce o wolność" z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wiktoria Zawadzka i Kamil Jaworski przybliżyli nam fakty historyczne, a młodsi i starsi artyści wierszami i piosenkami opowiedzieli trudne dzieje naszej ojczyzny. Uczniowie deklamujący wiersze w niesamowity sposób skupili na sobie uwagę koleżanek, kolegów i nauczycieli. Soliści i chór natomiast zaśpiewali tak przejmująco, że w oczach niejednego widza dostrzec można było łzy.

Uczniowie zaśpiewali "Psalm stojących w kolejce" z repertuaru K. Prońko, "Solidarność" – M. Grechuty, "Czterdziesty czwarty" – L. Makowieckiego, "Mury" – J. Kaczmarskiego, "Pieśń powstańców 1863 r.". Koncert zakończył się występem Pani I.Tabor, która zaśpiewała utwór z repertuaru E. Geppert pt. "Nie żałuję". Akademię przygotowali wspólnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Dziękujemy za tę oryginalną lekcję historii wszystkim uczestniczącym w akademii uczniom i czuwającym nad całością przedsięwzięcia nauczycielom: p. M. Gębczyk, p. S. Osińskiej (soliści i chór), p. M. Sameli-Grabiec (przygotowanie recytatorów ze szkoły podstawowej), p. D. Jasiuk i p. B. Ociesie (najmłodsi soliści), p. K. Bujnowskiej (wzbogacenie oprawy plastycznej) oraz paniom J. Górskiej i A. Olejarz, które wymyśliły i opracowały przebieg uroczystości, a także p. W. Cybulskiemu, który wspólnie z uczniem kl. IIb K. Glimasińskim zadbał o sprawne działanie sprzętu nagłaśniającego.


Z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości, w czwartek 5 listopada 2015 r. w MCKiB w Pionkach odbyła się kolejna edycja powiatowego konkursu recytacji i pieśni pod hasłem "11 Listopada w wyobraźni dzieci i młodzieży". Naszą szkołę, po eliminacjach szkolnych reprezentowali: Monika Byszewska z klasy II, Tomasz Kobylas z klasy III, Sandra Janas z klasy V (w kategorii recytacja) i Zuzanna Chylińska z klasy III (w kategorii pieśń).

W trzech grupach wiekowych zaprezentowało się 37 wykonawców. Główne nagrody otrzymało 11 osób, w tym nasza Sandra Janas. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki.


zdjęcia

BIBLIOTEKI SZKOLNE RZĄDZĄ!

Najważniejszym miejscem w szkole jest BIBLIOTEKA. W niej zgromadzone są prawdziwe skarby, a mianowicie książki, w których zawarta jest wiedza oraz przepiękne opowieści. Te ostanie przenoszą nas w niesamowite krainy i pozwalają przeżywać niezapomniane przygody.
Żeby podkreślić ogromną rolę, jaką odgrywa w naszym życiu biblioteka i jej skarby, Panie Bibliotekarki oraz tajemniczy przyjaciel biblioteki zaprosili wszystkie klasy szkoły podstawowej, a także przedszkolaki do wspólnej zabawy. Każda klasa przygotowała nietypową prezentację. Uczniowie przebrali kolegę lub koleżankę za ulubionego bohatera literackiego. Przepiękne przebrania mogliśmy podziwiać 29 października na dużej przerwie. Wszyscy uczestnicy – dzięki swoim kolegom i koleżankom – zaprezentowali się wspaniale. Przebrania były tak urocze, że jury nie było w stanie uzgodnić wspólnego werdyktu… więc wyróżniło wszystkich. Uczestnicy wzięli udział w sesji fotograficznej (już wkrótce na stronie biblioteki).
Całe przedsięwzięcie wpisało się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku oficjalne hasło obchodów brzmiało: "Biblioteki szkolne rządzą".


zdjęcia

Hej, ho pierwsza klasa!

28.10.2015 r. nasi najmłodsi koledzy i koleżanki - pierwszoklasiści, zostali przyjeci do braci uczniowskiej. Pokazali licznie zgromadzonym gościom, że potrafią śpiewać, tańczyć i oczywiście recytować. Złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, że będą pilnie się uczyć i jak najlepiej zachowywać. Zostali przez Panią Dyrektor pasowani na uczniów, a na pamiątkę otrzymali dyplomy. Rodzice dumni ze swych pociech przygotowali dla nich słodką niespodziankę.


28.10.2015 r. uczennice klasy III: Julia Baran i Zuzanna Chylińska próbowały swoich sił i reprezentowały naszą szkołę w powiatowym konkursie wokalnym "Idolek 10", który odbył się w MCKiB w Pionkach.


I mamy następny sukces. We wtorek 27.10.2015 r. nasze dziewczyny rozegrały kolejny mecz w piłkę nożną i zajęły I miejsce w zawodach powiatowych w Iłży w ramach XVIII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz zdobyły awans do zawodów międzypowiatowych.

Dnia 16.10.2015 r. dzieci z oddziału 5 - latków i klasy II uczestniczyły w spotkaniu z żołnierzem zawodowym, który przygotował i przedstawił bardzo ciekawą prezentację multimedialną. Dzieci zadawały mnóstwo pytań dotyczących samolotów. Na zakończenie spotkania otrzymały plany lekcji i obietnicę kolejnej wizyty.

zdjęcia


8.10.2015 r. zgodnie z harmonogramem odbyły się u nas szkolne eliminacje Kuratoryjnego Konkursu Polonistycznego. Wzięły w nim udział trzy uczennice klasy VI: Julia Byszewska, Amelia Gogacz i Katarzyna Tęcza. Dziewczyny nie przeszły do kolejnego etapu, ale na pewno znacznie poszerzyły swoje wiadomości, przygotowując się do konkursu, który wymagał wiedzy pozalekcyjnej.
 


zdjęcia

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, w tym roku pod hasłem „Biblioteka Szkolna Rządzi”.
W dniach 27 i 28 października 2015 r. w bibliotece szkolnej zostały zorganizowane lekcje biblioteczne dla klas I, II i III szkoły podstawowej pod hasłem „Witajcie w naszej bajce”.
Uczennice klasy IIId Weronika Kustra i Monika Rydz jako królewny, w nastrojowej atmosferze, przy świecach, czytały uczniom bajki Krasickiego i Ezopa. Dzieciom bajki bardzo się podobały, z wielkim zaangażowaniem słuchały  i odpowiadały chętnie na  zadawane pytania. Na zakończenie każdy uczeń klas I-III otrzymał plan lekcji i zakładki do książek przekazane bibliotece przez Nadleśnictwo Kozienice.  


W piątek 16.10.2015 r. w Suskowoli odbyły się międzygminne zawody w piłce nożnej dziewcząt, w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W rozgrywkach wzięło udział trzy drużyny: Natolin, Kłonówek i Suskowola. Po rozegraniu trzech meczy okazało się, że zwycięzcą została drużyna dziewcząt z Suskowoli, w składzie: Zuzanna Bukowska, Julia Żarłok, Julia Dzik-Bator, Weronika Muniak, Wiktoria Muniak, Karolina Bukowska, Amelia Gogacz. Następnym sprawdzianem dla dziewcząt będą zawody powiatowe w Iłży, które odbędą się 27.10.2015 r.
Gratulujemy drużynie i życzymy kolejnych sukcesów.


W dniu 15 października 2015r. odbyła sie w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Pani dyrektor złożyła podziękowania i życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Uczniowie klasy Ib gimnazjum i klasy IV szkoły podstawowej pod kierunkiem wychowawców: p. K. Grabowskiej-Adamiec i A.Siek przygotowali część artystyczną akademii. Słowem i piosenką podziękowali nauczycielom za pracę, trud i cierpliwość. Występ zakończyli pięknym tańcem artyści z klasy trzeciej.

zdjęcia


12.10.2015 r. nasi najmłodsi uczniowie - pierwszoklasiści otrzymali znaczki odblaskowe. W okresie wcześnie zapadającego zmroku i późnych poranków noszenie odblasków sprawi, że   dzieci będą bezpieczniejsze, bo kierowcy zauważą je wcześniej. na drodze.


zdjęcia

W minioną środę, tj. 07 października Samorząd Uczniowski zorganizował trochę spóźnioną dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka. W zabawie brali udział uczniowie klas III – VI. Przy dźwiękach tanecznej muzyki przygotowanej przez absolwentów naszej szkoły bawiliśmy się doskonale. Dodatkową atrakcją był konkurs na Superchłopaka roku 2015 przygotowany przez nasze koleżanki z Samorządu. Chłopcy musieli wykazać się nie lada umiejętnościami żeby zdobyć ten tytuł. Przeprowadzono trzy konkurencje: pozycja równowagi, kapki piłką nożną oraz taniec w parach. Jurorki oceniające poczynania kandydatów przy pomocy publiczności dokonały wyboru. Superchłopakiem w roku 2015 został Miłosz Dziewit z klasy VI. Kolejną atrakcją wieczoru był występ- niespodzianka przygotowany przez uczennice klasy III. Dziewczynki zaprezentowały energiczny układ taneczny według swojego pomysłu. Mamy nadzieje, że wszyscy dobrze się bawili i kolejna dyskoteka w tym gronie odbędzie się już niedługo.


Wybory
do Samorządu Uczniowskiego

W dniu 2 października odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego działającego przy PSP w Suskowoli. Aż 13 uczniów zgłosiło swoje kandydatury i przez dwa ostatnie tygodnie prowadziło swoją kampanię wyborczą. Były plakaty, ulotki  i walka o każdy głos. W głosowaniu brali udział uczniowie klas 1-6 - najmłodszym przy wypełnianiu karty wyborczej pomagała wychowawczyni – a także nauczyciele.
Nad właściwym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza:
Szymon Gogacz i Szymon Kwaśnik, Wiktoria Abramowicz i Wiktoria Olszewska.

Po ostatecznym zliczeniu głosów wyniki przedstawiają się następująco:
Przewodnicząca SU
– Weronika Muniak (kl 6)  - 22 głosy

Członkowie:
Amelia Gogacz (kl 6),    18 głosów
Wiktoria
Jurek (kl.5)   18 głosów 
Zuzanna Bukowska (kl. 4)  10 głosów

zdjęcia


Gratulujemy wybranym i wszystkim pozostałym kandydatom.
Czekamy na ciekawe pomysły i działania nowego samorządu. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z obietnic wyborczych uda się zrealizować.


 Dzisiaj czyli 1.10.2015 r. po raz kolejny pokazaliśmy, że potrafimy szybko opuścić szkołę podczs ewakuacji - na szczęście tylko próbnej.

zdjęcia

DZIEŃ CHŁOPAKA W KL. VI
To było niezwykłe świętowanie. Takiego upominku chłopcy na pewno się nie spodziewali. Z inicjatywą wyszli rodzice. Zorganizowali niezwykłe spotkanie z tatą Julii Byszewskiej, który okazał się miłośnikiem psów i hodowcą owczarków niemieckich.  Nasz gość w  ciekawy sposób opowiadał o zasadach i metodach szkolenia tych uroczych czworonogów,  demonstrował akcesoria do ćwiczeń i zabawy z psem, w czym wspierała go mama Julii, czuwając nad przebiegiem całego spotkania.
Gościem specjalnym była Heca, niezwykle przyjazny owczarek niemiecki, która spisała się doskonale. Błyskawicznie reagowała na wszystkie komendy właściciela, przez co szybko zyskała sympatię dzieci, które przytulały ją jak maskotkę.
Spotkanie dostarczyło wszystkim wiele radości. Myślę, że dzieci wiele się nauczyły, a rady i wskazówki wykorzystają w pracy ze swoimi pupilami.
Dziękuję wszystkim rodzicom  zaangażowanym w zorganizowanie tego spotkana. Rodzicom Julii za przybycie i poświęcenie nam czasu.

Magdalena Samela - Grabiec

Młodsze dziewczynki też pamiętały o swoich kolegach. Z okazji Dnia Chłopaka w każdej klasie były prezenty, słodycze, a nawet występy. Dziewczynki z klasy III przygotowały dla swoich kolegów układ taneczny do śpiewanej przez siebie piosenki. Było bardzo miło.


Koło Caritas rozpoczyna pracę
Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego Koło Caritas przy PZS Suskowola wznowiło swoją działalność. Pierwszą akcją do której przystąpiliśmy był „Tornister Pełen Uśmiechu”. Od dnia 21 września wolontariusze prowadzili zbiórkę artykułów szkolnych wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Najbardziej potrzebne były zeszyty, ale do koszyków wolontariuszy  wkładano  też piórniki, ołówki, długopisy, kredki, farby, bloki, zabawki a nawet ubrania. Jednym słowem wszystko to, co powinno się znaleźć w tornistrze ucznia.

W dniu 27 września  podczas mszy świętej w parafii Sucha nastąpiło uroczyste złożenie wyprawek szkolnych w procesji z darami aby można było przekazać  je odpowiednio do Caritas Diecezji Radomskiej. Tam trafią już do najbardziej potrzebujących rodzin naszej diecezji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.


Zobacz zdjęcia

W czwartek 24 września 2015 roku uczniowie z klas I - III pojechali na wycieczkę do Królewskich Żródeł. Najpierw w ośrodku edukacyjno - muzealnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego odbyły się warsztaty ekologiczne. Dzieci zdobyły mnóstwo informacji o roślinach i zwierzętach, które można zobaczyć w Parku, obejrzały eksponaty taksydermiczne, usłyszały głosy oglądanych ptaków wydawane przez sympatyczne ptaki - pluszaki. Obejrzały też pouczającą bajkę "Dzik Ryjo" i skakały w dal sprawdzając, jakim mogłyby być zwierzątkiem według długości skoków. Żółwie nie były zbyt towarzyskie, bo można je było podejrzeć tylko w wodzie, ale za to drzewa można było oglądać i rozpoznawać do woli. Młodzi przyrodnicy byli zaopatrzeni w lornetki i lupy, z których chętnie korzystali. Każdy zmęczony spacerem do Królewskich Żródeł mógł skosztować wody z królewskiego źródełka, a na koniec oczywiście ognisko i pyszne, samodzielnie upieczone kiełbaski.

Kontynuujemy akcję zbierania nakrętek. Podobnie jak w latach ubiegłych każda klasa może pomóc choremu dziecku. W tym roku szkolnym zbieramy nakrętki dla czteroletniej Alicji Amanowicz.

Zobacz plakat


1 września o godzinie 8.30 uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Pani dyrektor powitała przybyłych uczniów, rodziców i nauczycieli i zapoznała z najważniejszymi elementami organizacjii pracy szkoły w tym roku. Szczególnie ciepłe słowa skierowane zostały do naszych najmłodszych uczniów:
pięciolatków, którymi będzie opiekować się pani mgr Beata Dyczkowska;
klasy pierwszej pod opieką pani mgr Małgorzaty Niemirskiej i zaczynających nowy etap edukacyjny uczniów klasy czwartej, której wychowawczynią będzie pani mgr Anna Siek. Wszyscy wysłuchaliśmy też krótkiego montażu słowno-muzycznego w rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Następnie uczniowie udali się na krótkie spotkania z wychowawcami.

kilka zdjęć

 

 




Archiwum:

Zobacz co działo się w szkole w roku szkolnym:

2014/2015

2013/2014

2012/2013

2011/2012

2010/2011