Aktualności
rok szkolny 2023/2024
Przeczytaj i zapamiętaj
Dnia 21.06 2024 r. odbyło się w naszej szkole zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
Uroczystość rozpoczęła się od przekazania sztandaru przez uczniów klasy VIII. Następnie Pani Dyrektor Ewa Pałucka przedstawiła osiągnięcia uczniów w konkursach i zawodach.
Wręczyła świadectwa i nagrody wyróżnionym uczniom.
Na zakończenie uczniowie klasy VIII przygotowali krótki, wzruszający program artystyczny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Zapraszamy na filmik
Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024, które odbędzie się
21 czerwca 2024 r. o godz. 830 w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Tadeusza Kościuszki w Suskowoli.
Miło nam poinformować, że dwoje uczniów naszej szkoły:
Laura Jurek kl. VIII
Bartosz Marchewka kl. VII
zostali stypendystami "Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka" organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Opiekunem uczniów jest pani Iwona Sutkowska.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 2024
Jest nam bardzo miło poinformować o sukcesach naszych uczniów w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2024.
W tym roku wyróżnienie, co oznacza znalezienie się wśród 10 % najlepszych w swojej kategorii wiekowej, otrzymali:
- Aleksandra Rzeszut kl. IV,
- Nikola Mazur kl. IV,
- Ewa Zielińska kl. IV,
- Liliana Kowalska kl. V,
- Bartosz Marchewka kl. VII,
- Aleksander Szcześniak kl. VII,
- Nataniel Inglot kl. VII.
Ogromnie się cieszymy i gratulujemy.
Dyrekcja szkoły składa gorące podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w udział w konkursie "Mistrz Recyklingu" organizowanym przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych ATK Recykling Tomasz Kucharczyk.
Szczególne podziękowania kieruję do: Rodziców, Uczniów, Nauczycieli, Pracowników Administracji i Obsługi PZS w Suskowoli.
15.06.2024 r. uczniowie Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli uświetnili swoimi występami Festyn Rodzinny organizowany przez sołectwa: Suskowola, Płachty.
Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z przedszkola przygotowane przez panią Alicję Tęczę. Następnie wystąpili uczestnicy pozalekcyjnych zajęć tanecznych pod kierunkiem pani Lidii Żuchowskiej, realizujący w naszej szkole Program "Wytańcz to" finansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W trakcie festynu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Mistrz recyklingu" i wręczenie nagrody. Miło nam poinformować, że nasza szkoła zajęła I miejsce. Nagrodę - bon w wysokości 1500 zł - odebrała pani dyrektor Ewa Pałucka.
W dniach 10-12 czerwca uczniowie klas 5-8 pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej - Pragi.
Uczestnicy pierwszego dnia odwiedzili byłą kopalnię złota "Złoty Stok".
Drugi dzień zarezerwowany był na zwiedzanie zabytków Pragi: Most Karola, Rynek Staromiejski, Zamek Praski, Katedrę św. Wita to tylko niektóre z miejsc, które były punktem programu.
Ostatniego dnia uczestnicy odwiedzili Skalne Miasto w Adrspach.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Nasza placówka współorganizowała Ogólnopolskie Wybory Książek.
W maju i czerwcu 2024 r. biblioteki i szkoły z całej Polski zorganizowały masową akcję, w trakcie której setki tysięcy uczniów zagłosowało na najciekawsze książki przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat.
To największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych. Autentyczne, oddolne, tworzone przez środowisko bibliotekarzy, bez możliwości manipulacji wynikami poprzez internet.
A jednocześnie świetna okazja do promowania czytania bez przymusu, dla przyjemności, takich książek, na jakie mamy ochotę.
Więcej informacji
Wielki sukces Nadii Bojek
Uczennica klasy VIII Nadia Bojek uzyskała tytuł laureata w konkursie wiedzy o społeczeństwie „Społeczeństwo obywatelskie” , którego organizatorem jest Mazowiecki Kurator Oświaty. Celem konkursu jest: popularyzacja wiedzy z zakresu wiedzy o społeczeństwie, promowanie wśród uczniów postaw patriotycznych i proobywatelskich. Należy nadmienić, że Nadia znalazła się w gronie tylko 25 uczniów z województwa mazowieckiego , którzy wzięli udział w etapie finałowy.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 7.06.2023r uczniowie naszej szkoły brali udział w 27 Crosie Rowerowym po Puszczy Kozienickiej w składzie:
Laura Jurek, Klaudia Miękus, Nataniel Inglot, Bartosz Marchewka, Adam Połeć.
W imprezie brały udział szkoły podstawowe z miasta i gminy Pionki. Liczyła się nie tylko jazda na rowerze ale również wiedza z zakresu pierwszej pomocy, geografii, biologii i sportu. Nasi uczniowie ukończyli zmagania na 1 miejscu. Gratulacje.
Opiekunem grupy był p. Karol Śmietanka.
FESTYN RODZINNY
Dnia 6.06.2024 r. w Publicznym Zespole Szkół w Suskowoli odbył się Festyn Rodzinny.
Pani dyrektor Ewa Pałucka powitała wszystkich zgromadzonych i życzyła udanej zabawy.
Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji: były występy artystyczne przygotowane przez najmłodszych, "dmuchaniec", malowanie twarzy, tatuaże, warkoczyki, pokazy strażackie, warsztaty kreatywne, zajęcia sportowe, ognisko z kiełbaskami, słodki stół.
Podczas imprezy cała społeczność wzięła udział w akcji wsparcia Stasia Zielińskiego potrzebującego pieniędzy na bardzo drogi lek.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Zapraszamy na film
Spotkanie z alpakami
W dniu 5 czerwca 2024r. przedszkolaki i dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, które przeprowadziła opiekunka alpak z Rancza Emocji w Myśliszewicach.
Podczas spotkania z alpakami dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych niezwykłych zwierząt. Sam widok alpak wzbudził sympatię dzieci, dlatego delikatnie je głaskały, przytulały, karmiły marchewkami oraz chętnie zabrały na spacer po ogrodzie przedszkolnym. Przebywając w towarzystwie alpak przekonały się, że są to bardzo przyjazne zwierzęta i ochoczo przebywają w gronie najmłodszych.
Dzieci były zachwycone wizytą alpak w naszej placówce.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji spotkania z alpakami.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniu 4.06.2024r. uczniowie klas VII i VI wzięli udział w imprezie edukacyjnej pod tytułem "Zemsta" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia, która odbyła się w kinie Świt w Zwoleniu. Po blisko 1,5 godzinnej uczcie teatralnej uczniowie udali się na posiłek do MAHI KEBAB, gdzie kebabie i tortilli wymieniali opinie nt. spektaklu. Opiekunem uczniów był wychowawca klasy VII p.
Dariusz Czyżewski.
W dn. 3.06.2024 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Policji panią dzielnicową mł. asp. Justyną Adamską, która przeprowadziła pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji.
Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego
Compare yourself to who you were yesterday, not to who someone else is today.
Porównuj siebie z tym, kim byłeś wczoraj, nie z tym, kim ktoś inny jest dzisiaj
Uczniowie klas IV-VIII przystąpili do wiosennej edycji konkursu „Forget-me-not” pod patronatem czasopisma „Języki obce w szkole”. Miło nam zakomunikować, że aż 4 uczniów uzyskało bardzo wysokie wyniki i otrzymało wyróżnienie. Są to:
Laura Jurek kl.8
Kacper Gotkiewicz kl. 4
Alicja Patyna kl. 6
Nikola Mazur kl.4
Wysokie wyniki i dyplom uznania uzyskali:
Natalia Baran kl. 8
Jakub Kępczyk kl. 6
Wiktor Mróz kl.6
Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim, podniesienie umiejętności językowych, promowanie czytelnictwa oraz podniesienie samooceny uczniów.
Zadania konkursowe sprawdzały znajomość treści opowiadań, sentencji i piosenek w języku angielskim. Wymagały od uczestników znajomości treści utworów, umiejętności czytania ze zrozumieniem, doskonałej pamięci oraz wykazania się znajomością słownictwa i środków językowych.
Gratulujemy wyników i zachęcamy do zaangażowania w kolejnej edycji konkursu.
|
3 czerwca 2024r. przedszkolaki i dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do CAL w Pionkach na spektakl teatralny, pt.,,Smocze opowieści" zaprezentowany przez aktorów z Teatru Króla w Łodzi. Dzieci obejrzały pełną magii, śmieszną i pouczającą podróż smoka Heńka i jego przyjaciół. W trakcie spektaklu przedszkolaki poznały klasyczne polskie legendy i jednocześnie dobrze się bawiły.
|
W dniach 28, 29 maja uczniowie klas I, II, III i IV uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Łodzi. Pierwszy dzień w Łodzi rozpoczęliśmy od wizyty w Eksperymentarium, które mieści się w Manufakturze, olbrzymim centrum handlowo – usługowym powstałym na terenie dawnej fabryki włókienniczej. Eksperymentarium to interaktywna wystawa pozwalająca zrozumieć zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Zanim jednak dotarliśmy na miejsce, musieliśmy pokonać tunel kosmiczny, w którym odnosiło się wrażenie obcowania z przestrzenią kosmiczną. W Eksperymentarium uczniowie uczestniczyli w pokazach profesora Einsteina, przyswajając sobie podstawowe terminy z zakresu chemii. Następnie udaliśmy się do ZOO – Orientarium, które jest najnowocześniejszym w Europie pawilonem poświęconym faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Dzieci miały okazję obejrzeć mnóstwo gatunków zwierząt i ptaków w warunkach stworzonych na wzór tych naturalnych. Główną atrakcją był podwodny tunel o długości 26 metrów, w którym podziwiać można było 1300 gatunków zwierząt i roślin morskich, w tym ryb, rekinów, płaszczek i rafę koralową. W ZOO mieliśmy też czas na zakupy pysznych lodów i pamiątek.
Dzień drugi naszej wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Kinematografii, gdzie uczestniczyliśmy w magicznym seansie z kliszy oraz zwiedziliśmy wystawę pt. "Pałac pełen bajek", znanych i lubianych bohaterów animowanych filmów dla dzieci: Uszatek, Pingwina Pik-Poka, misia Colargola, Muminki, Reksia, Bolka i Lolka, Smoka Wawelskiego oraz wróbelka Ćwierka. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Włókiennictwa, gdzie zwiedzaliśmy wystawy pt. "Miasto - moda - tkaniny", "Tak pracuje tkanina" oraz uczestniczyliśmy w warsztatach. W Muzeum Włókiennictwa obserwowaliśmy pokaz pracy naszych włókienniczych, które wywarły na dzieciach duże wrażenie. Przenieśliśmy się również w czasie do lat 60, 70 i 80 zwiedzając wyposażenie ówczesnych domów. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w restauracji McDonald.
Dzieci wróciły z wycieczki bardzo zadowolone. Przede wszystkim bogatsze o wiele cennych informacji i niezapomniane wrażenia.
Opiekę nad uczniami sprawowały: Monika Marchewka, Małgorzata Niemirska, Izabela Grzybowska oraz Agnieszka Mazur.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Jednym z etapów konkursu "Mistrz recyklingu" organizowanego przez Przedsiębiorstwo ATK Recykling Tomasz Kucharczyk jest aktywne zaangażowanie dzieci oraz całych rodzin do wspólnego porządkowania swojej najbliższej okolicy. W naszej szkole odbyły się 3 wyjścia zorganizowane
28.05.2024 r. - kl. V pod opieką p. B. Bartkiewicz i p. J. Jaska
29.05.2024 r. - kl. IV pod opieką p. K. Grabowskiej-Adamiec i p. M. Sobienieckiej-Grosiak
29.05.2024 r. - kl. VI pod opieką p. K. Grabowskiej-Adamiec
Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami zebrali duże ilości śmieci. Dominowały butelki szklane i plastikowe. Wszystkie odpady przewieziono na miejsce wyznaczone na ten cel na placu szkolnym. Wspólna aktywność na rzecz czystego terenu wokół szkoły kształtuje nie tylko prawidłowe nawyki wśród młodzieży, ale jednocześnie jednoczy mieszkańców gminy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniu 28 maja klasa VII wzięła udział w grach terenowych paintball na terenie należących do Paintball Snajper Club w Łuczynowie /k. Zwolenia. Walki były bardzo zacięte, raz wygrywał zespół "czerwonych" a raz zespół "żółtych". Wszyscy bawili się bardzo dobrze, nawet Ci, którzy zaliczyli kilka trafień kulkami z farbą. W przerwie między podchodami, uczniowie zjedli kiełbaski z grilla. Podczas konsumpcji, wszyscy opowiadali swoje przeżycia, jak uniknęli trafienia, jak się kryli przed przeciwnikiem, czy bardzo bolało. Wracaliśmy w doskonałych humorach, planując kolejny wyjazd na plac painball'owy. Opiekę nad drużyną sprawował wychowawca p. Dariusz Czyżewski.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR uczniowie klas IV-VIII w dn. 13 maja wzięli udział w webinarium "Cyberprzestępcy w świecie finansów". Celem webinarium było zwiększenie poziomu świadomości odnośnie do działań cyberoszustów w internecie, a także zaprezentowanie dobrych praktyk mogących, uchronić przed kradzieżą środków i włamaniami na konto.
Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszych, działań związanych z konkursem
„Mistrz Recyklingu” organizowanym przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych ATK Recykling Tomasz Kucharczyk.
Konkurs odbywa się w trzech etapach.
Prosimy Państwa o aktywne włączenie się w pierwszy etap – zbiórkę elektroodpadów oraz makulatury. Każdy przyniesiony do szkoły kilogram makulatury lub elektroodpadów to 10 pkt konkursowych.
Zbiórka prowadzona będzie do 5.06.2024 r.
O kolejnych działaniach w ramach konkursu będziemy informować na stronie internetowej.
Prosimy o wsparcie w podejmowanych działaniach. Zwycięska szkoła otrzyma atrakcyjną nagrodę.
Recytatorzy
9 maja w PSP im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko odbyła się XXII edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie, Nikodem Wieczorek z kl. III oraz Piotr Marchewka z kl. IV. Dla obu chłopców udział w konkursie zakończył się sukcesem.
Nikodem w swojej grupie wiekowej (kl. 1-3) zajął III miejsce.
Piotr debiutował w konkursie recytatorskim i od razu znalazł się w grupie (kl. 4-6), w której - według przewodniczącej jury - poziom był niebotyczny.
Gratulujemy obu chłopcom świetnych występów.
Sukcesy w VII Miejsko-Gminnym Konkursie Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
W dniu 9 maja troje uczniów naszej szkoły brało udział w II etapie konkursu zorganizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Pionkach. Celem konkursu było:
- Poszerzenie wiedzy uczniów na temat Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, historii, kultury i tradycji oraz życia codziennego mieszkańców;
- Rozwijanie motywacji do nauki języka angielskiego;
- Zachęcenie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy na temat angielskiego obszaru językowego, w tym nauka korzystania ze źródeł informacji;
- Kształtowanie tolerancji i szacunku dla dziedzictwa kulturowego innych narodów;
- Integracja środowiska nauczycieli – anglistów i propagowanie idei zdrowej rywalizacji między szkołami;
- Stworzenie uczniom klas VI i VII możliwości wykazania się wiedzą kulturową na temat Wielkiej Brytanii;
Wśród wszystkich uczestników ze szkół z miasta i gminy Pionki najlepsi okazali się uczniowie klasy VII PSP w Suskowoli:
I miejsce zdobył Michał Łukasiewicz, II miejsce zajął Jan Trybuła.
Nasi laureaci wykazali się wysokim poziomem wiadomości i umiejętności w zakresie wiedzy kulturowej o Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, tradycji i zwyczajów jej mieszkańców, najistotniejszych wydarzeń historycznych i elementów geografii. Chłopcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe przydatne w nauce języka angielskiego. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach językowych.
WIWAT MAJ, TRZECI MAJ!
30 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uczniowie klasy IV i V przygotowali montaż słowno-muzyczny, by przybliżyć wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej uroczystym polonezem podkreśliły doniosłość i piękno tej wspaniałej karty w dziejach Polski.
Uczniowie przypomnieli także sylwetkę patrona naszej szkoły - Tadeusza Kościuszki. Zachęcili do świętowania Dnia Flagi.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniu 23 kwietnia reprezentacja U-12 naszej szkoły wzięła udział w I etapie Ogólnopolskiego Turnieju o Puchar Tymbarku. Na Orliku w Pionkach o jedno premiowane awansem miejsce walczyło 7 zespołów podzielonych na dwie grupy. Nasza drużyna w składzie: Lena Kępczyk, Filip Depa, Wojciech Dziedzic, Gabriel Marzec, Kacper Pytlak, Stanisław Bator, Ksawery Baran, Kacper Wdowski, Franciszek Wziątek i Szymon Wdowski w pierwszym spotkaniu uległa PSP Iłża. W drugim meczu z PSP nr 5 w Pionkach był remis 1:1 co dało awans Iłży do gry w finale grup.
Opiekunem zespołu był p. Dariusz Czyżewski.
Podczas odbywającego się w miniony weekend Międzynarodowego Turnieju Tang Soo Do w Wołominie, uczennica naszej szkoły Ola Włodarska zdobyła dwa złote medale w konkurencjach: "Formy Tradycyjne ' i "Formy z Bronią ". To kolejne osiągnięcie naszej uczennicy w turniejach sztuk walki. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!
W dniu 22 marca 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Radomiu odbyło się uroczyste rozdanie nagród laureatom Konkursu Wiedzy Pożarniczej pn. "Test wiedzy - praca Straży Pożarnej". Nasi uczniowie:
- Natasza Maksym ucz. kl. V zajęła I miejsce w kat. kl. V-VI,
- Aleksander Szcześniak ucz. kl. VII zajął I miejsca w kat. kl. VII - VIII.
Dziękujemy i gratulujemy sukcesów.
Kolejny sukces w pływaniu naszego ucznia Wojciecha Jończyka z kl. VI. Tym razem III miejsce w konkurencji na 50 m w stylu motylkowym mężczyzn w kategorii wiekowej 13 lat. Serdecznie gratulujemy.
21 marca 2024 r. uczniowie klas i –III i dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały pierwszy dzień wiosny. Na sali gimnastycznej każda klasa namalowała na dużych arkuszach portrety wiosny. Wszystkie dzieci śpiewając i grając pożegnały zimę, wyprowadzając zrobioną wspólnie Marzannę ze szkoły. Pogoda dopisała, więc na parkingu szkolnym zostały namalowane kolorową kredą wiosenne obrazki. Dzień był kolorowy, radosny i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.21 marca 2024 r. uczniowie klas i –III i dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały pierwszy dzień wiosny. Na sali gimnastycznej każda klasa namalowała na dużych arkuszach portrety wiosny. Wszystkie dzieci śpiewając i grając pożegnały zimę, wyprowadzając zrobioną wspólnie Marzannę ze szkoły. Pogoda dopisała, więc na parkingu szkolnym zostały namalowane kolorową kredą wiosenne obrazki. Dzień był kolorowy, radosny i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniu 21 marca w naszej szkole odbył się kiermasz wielkanocny, z którego dochód przeznaczono na cele charytatywne.
Wykonane przez dzieci, rodziców i nauczycieli ozdoby sprzedawali uczniowie kl. 5 i 6 - członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniach 16-17 marca 2024 roku odbyły się w Pionkach Otwarte Mistrzostwa Polski Tang Soo Do. W zawodach wzięła udział uczennica klasy 4 naszej szkoły Aleksandra Włodarska. Ola wystąpiła z powodzeniem w kilku kategoriach:
II miejsce w technikach specjalnych, tzw. dosiężnych (po dogrywce),
II miejsce w układach tradycyjnych (formy),
III miejsce w układach tradycyjnych z bronią - nunchaku.
To kolejny tak udany występ naszej uczennicy w zawodach sztuk walki.
Życzymy dalszych sukcesów i uporu w dążeniu do wyznaczonego sobie sportowego celu.
W dniu 15 marca 2024 roku 16 uczniów klasy IV oraz 4 uczniów z klasy V wzięło udział w warsztatach kulinarnych pt. "MOJA PIZZA", które odbyły się w pizzerni Rozmaryn w Zwoleniu. Każdy z uczniów przygotował swoją własną pizzę, skomponował dodatki oraz pomagał w umieszczeniu ciasta w piecu. Gotowe pizze były ochoczo pałaszowane przez twórców wypieków. Na zakończenie warsztatów każdy z uczniów otrzymał dyplom "Małego Pizzermana".
Po odbytych warsztatach grupa udała się na zwoleński rynek, gdzie chętni zrobili sobie pamiątkową fotografię na fotelu mistrza Jana Kochanowskiego wraz z rzeźbą jego córki Urszulki.
Na zakończenie wyjazdu do Zwolenia dzieci miały możliwość spotkania z Miss Polonia 2016 Pauliną Maziarz. Spotkanie miało miejsce w Urzędzie Miasta, gdzie obecnie pracuje p. Paulina. Uczniów wraz z opiekunami przywitał wice burmistrz Zwolenia p. Grzegorz Molendowski, który w kilku zdaniach przedstawił historię Zwolenia. Paulina Maziarz opowiadała dzieciom o swojej przygodzie z konkursem Miss Polonia, rozdała swoje zdjęcia z pokazu, pokazała uczniom zdobyte szarfy z różnych etapów konkursu. Na zakończenie spotkania każdy mógł zrobić zdjęcie z Miss. Opiekunami dzieci byli: p. Agnieszka Olejarz, p. Magdalena Sobieniecka - Grosiak oraz p. Dariusz Czyżewski.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniu 15.03.2024 r. w Domu Kultury w Pionkach odbył się etap parkowy XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". W tym roku szkolnym do konkursu zgłosiło się 10 szkół z 4 gmin. Były to: PSP W Jaroszkach, ZSP W Jedlni, PSP w Suskowoli, PSP w Garbatce-Letnisko, PSP w Głowaczowie, PSP nr 1 w Kozienicach, PSP nr 2 w Kozienicach, PSP nr 3 w Kozienicach, PSP w Wólce Tyrzyńskiej i PSP w Janikowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7 w składzie: Bartosz Marchewka, Nataniel Inglot, Jan Trybuła, którzy zajęli bardzo dobre II miejsce. Drużynę do konkursu przygotowywała pani Katarzyna Grabowska-Adamiec. Serdecznie gratulujemy.
W dniu 14.03.2024r. uczniowie klasy VI i V z PSP w Suskowoli wzięli udział w Międzypowiatowym Turnieju Piłki Halowej Chłopców o puchar Starosty Radomskiego, który odbył się na hali sportowej w Pionkach. Nasza reprezentacja w składzie Jakub Kępczyk, Wiktor Mróz, Bartosz Tarnowski - klasa VI, Ksawery Baran, Stanisław Bator, Wojciech Dziedzic, Lena Kępczyk, Gabriel Marzec i Kacper Wdowski zajęła V miejsce. W swoim ostatnim meczu chłopcy pokonali gospodarzy turnieju z PSP nr 1 w Pionkach. Opiekunem zespołu był p. Dariusz Czyżewski.
13 marca 2024 r. pięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach miejskich XLI Małego Konkursu Recytatorskiego i 47. Konkursu Warszawska Syrenka zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach:
Liliana Wdowska kl. I
Alicja Dziedzic kl. III
Aleksandra Rzeszut kl. IV
Bartosz Marchewka kl. VII
Agata Zielińska kl. VIII
Z każdej kategorii jury wyłoniło po jednym reprezentancie.
Wyróżnienia otrzymali:
Bartosz Marchewka kl. VII i Agata Zielińska kl. VIII.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczestników, tym bardziej, że frekwencja i poziom artystyczny konkursu były ogromne.
W dniu 9 marca 2024 r. w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. A. Zalewskiego w Jedlni-Letnisku odbyły się eliminacje powiatowe OTWP pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". Reprezentant naszej gminy i szkoły Aleksander Szcześniak uczeń klasy VIII zdobył III miejsce w drugiej grupie wiekowej. Ucznia przygotowała p. Beata Kęska.
Dziękujemy i gratulujemy sukcesu.
5.03.2024 r. uczniowie klasy 5 wraz z wychowawcą wyjechali na integracyjne zajęcia w kręgielni Split w Radomiu.
Wspaniale spędzili czas na rywalizacji zabawie i rozmowach. To był udany wyjazd.
4 marca uczniowie naszej szkoły z klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wybrali się wycieczkę do tematycznego parku rozrywki –Mandoria w Rzgowie.
Znaleźliśmy tam ponad 20 atrakcji pod dachem, w tym roller-coastery, karuzele, zjeżdżalnie, łódki na wodzie, labirynty i wiele innych. W „Mieście Przygód” atrakcje są naturalną częścią całego miejsca, czyli miasta ze swoją historią i stylem. To tutaj renesansowa Europa łączy się z nowoczesnością, a XVI-wieczne miasto handlowe zmienia się w park rozrywki, dzięki czemu poczuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie. W „Mieście Przygód” wszyscy bawili się znakomicie i nie mieli czasu na nudę. Dali się porwać przygodzie, korzystając z mnóstwa atrakcji. Czas spędzony w tym fantastycznym miejscu pozostanie wyjątkowym wspomnieniem.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
28 lutego 2024 r. dzieci z klas I - III i oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach z panią Magdaleną Chołuj – bibliotekarką z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach. Przez cztery godziny kolejne klasy aktywnie doświadczały tego co można robić z książką. Wszystkim podobał się taniec z lekturą, wiele emocji wzbudziło wąchanie nowych książeczek. Nie zabrakło słuchania śmiesznych historyjek i mądrych opowiadań. Dzieci świetnie się bawiły, a na pamiątkę otrzymały zakładki do książek i pamiątkowe plakietki. Nasz gość został uhonorowany dyplomem i czarodziejskim długopisem.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Władze powiatu radomskiego po raz 15 zorganizowały Galę Mistrzów Sportu. Nagrodzono wychowawców, trenerów i sportowców z 13 gmin. Gwiazdą wieczoru, który odbył się 23 lutego 2024 roku w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu był Adam Kszczot lekkoatleta. W tym roku nagrodzeni zostali sportowcy w kategoriach – rocznik 2008 i starsi oraz rocznik 2009 i młodsi.
Wśród laureatów gali była również uczennica naszej szkoły oraz zawodniczka Tang Soo Do i Taekwondo Aleksandra Włodarska, której na uroczystości towarzyszyli rodzice.
Gwiazdą gali był Adam Kszczot, lekkoatleta, specjalizujący się w biegu na 800 metrów. Dwukrotny wicemistrz świata, halowy mistrz świata, trzykrotny (z rzędu) mistrz Europy oraz trzykrotny halowy mistrz Europy. Wielokrotny mistrz kraju. Rekordzista Polski w biegu na 600 m (stadion i hala) oraz na 800 m (hala). Olimpijczyk z Londynu i Rio de Janeiro.
Na koniec gali odbył się pokaz zapaśniczo – akrobatyczny zawodników Orlika Wierzbica oraz degustacja specjalnie przygotowanego na tą okazję tortu.
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego przypomnieliśmy o tym, jakie wydarzenia upamiętnia Dzień Języka Ojczystego. Posłuchaliśmy również piosenek mówiących o języku polskim.
Po raz kolejny z okazji obchodów tego ważnego dla polszczyzny święta odbył się szkolny konkurs MISTRZ NAJPIĘKNIEJSZEJ WYMOWY JĘZYKA OJCZYSTEGO.
W tym roku uczestnicy konkursu czytali fragment wybranej przez siebie książki. Mieli to zrobić tak, by zachęcić innych do jej przeczytania. Ocenie podlegała płynność czytania, wyrazistość, dykcja oraz interpretacja czytanego utworu. Poza tym jury zwracało uwagę na sposób zaprezentowania książki przez uczestnika.
Wyniki konkursu
Mistrz Najpiękniejszej Wymowy Języka Ojczystego
w roku szkolnym 2023/2024
Kategoria I (kl. I-II)
MISTRZOWIE
Jakub Samuś (kl. I) Kacper Mróz (kl. II)
WICEMISTRZOWIE
Lena Warchoł (kl. II) Adam Abramowicz (kl. II)
Kategoria II (kl. III-VI)
MISTRZ
Nikodem Wieczorek (kl. III)
WICEMISTRZ
Kacper Pytlak (kl. IV)
Kategoria III (kl. VII-VIII)
MISTRZYNI
Natalia Baran (kl. VIII)
Wyróżnienia: Rzeszut Aleksandra, Zofia Łukaszewska, Maja Przybyś,
Kornelia Chołuj, Ignacy Leśniewski, Tymon Iwanowski.
W dniu 22.02.2024r. klasy VII i VIII PSP w Suskowoli udały się do pionkowskiego Centrum Aktywności Lokalnej na spektakl wrocławskiego teatru "Artenes" pt. Dziady cz. II - Adama Mickiewicza. Spektakl oglądały wszystkie starsze klasy ze szkół pionkowskich. Aktorzy z Wrocławia w sposób bardzo obrazowy i plastyczny pokazali twórczość Adama Mickiewicza. Opiekę nad grupą z Suskowoli sprawował wychowawca klasy VII p. Dariusz Czyżewski
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole
19 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Rozpoczęła ją Pani Dyrektor Ewa Pałucka, która powitała wszystkich gości i złożyła serdeczne życzenia babciom i dziadkom.
Dzieci z przedszkola, oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej zaprezentowały program artystyczny, w którym poprzez wiersz, piosenkę i taniec mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.
Z ust dzieci wybrzmiało gromkie "Sto lat", a następnie obdarowały dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami "Serduszkami".
Życzenia babciom i dziadkom złożyli również Pan Wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek i Pani Sekretarz Gminy Pionki Katarzyna Konopska.
Na koniec był słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców dzieci oraz czas na wspomnienia.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Zapraszamy na film
Spotkanie z Misjonarką - Panią Renatą Łęcką
Na początku Wielkiego Postu 15.02.2024r. do PZS w Suskowoli przybyła misjonarka - wolontariuszka Pani Renata Łęcka (na zaproszenie naucz. religii Aliny Lenarcik-Jurek), która opowiedziała o swoich doświadczeniach misyjnych na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Dzieci i młodzież w dwóch grupach, uczestniczyły z wielkim zainteresowaniem w tym spotkaniu, którego nadrzędnym celem jest zachęcanie do wolontariatu misyjnego. Warto zapamiętać słowa:
"Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" (Dz 20,35).
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
14 lutego 2024r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jedlni odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę w reprezentował uczeń klasy VIII Aleksander Szcześniak, który zajął I miejsce w II grupie wiekowej i będzie reprezentował naszą gminę i szkołę na eliminacjach powiatowych. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 12.02 w poniedziałek uczniowie kl. 5 wzięli udział w prelekcji i zajęciach warsztatowych pt. "Gleba i jej tajemnice".
Spotkanie poprowadziła Aleksandra Kołacz pracownik Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
Dziękujemy za ciekawe zajęcia.
W tym samym dniu uczniowie kl. 7 i 8 wzięli udział w wydarzeniu, które zostało przygotowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Była to lekcja online pt. "Mój (nie)widzialny cyfrowy ślad". Lekcja ta została przygotowana w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, a poprowadzili ją Ewa Domańska i Paweł Ogrodzki (NASK–PIB). Uczniowie podczas zajęć utrwalili sobie wiadomości z dziedziny bezpieczeństwa w sieci, które podejmowane są podczas lekcji i stanowią ważny element "Programu Wychowawczo-Profilaktycznego" szkoły.
BAL KARNAWAŁOWY
8 lutego odbył się Bal Karnawałowy dla uczniów kl. IV-VIII. Samorząd Uczniowski przygotował piękną scenografię i poprowadził zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników. Tradycyjnie wybrano Króla i Królową Balu. Przebojem tegorocznej imprezy był integracyjny taniec belgijka do którego przyłączyli się również nauczyciele.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
6 lutego 2024 r. obchodzimy kolejną już 20 edycję Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest:
,,Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.
Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Świętowany jest na całym świecie. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystania Internetu.
Materiały edukacyjne opracowane przez instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę dostępne są .
Najlepsza sportsmenka powiatu radomskiego!
W 30. Plebiscycie Sportowym Echa Dnia Radomskiego uczennica naszej szkoły Aleksandra Włodarska, trenująca Tang Soo Do i Taekwondo, zwyciężyła w kategorii najlepsza sportsmenka powiatu radomskiego.
Gala wręczania nagród odbyła się w dniu 2 lutego w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Dyplom oraz pamiątkowy medal wręczył Oli Redaktor Naczelny Echa Dnia Stanisław Wróbel oraz Dyrektor Radomskiego Oddziału Echa Dnia Sławomir Boćkowski.
Nad oprawą muzyczną gali czuwał zespół Arturo & Humi Accordion pod dyrekcją Artura Miedzianowskiego. Obecni na gali byli również rodzice Aleksandry Włodarskiej.
Dzisiaj 31.01.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III bawiły się na balu karnawałowym. Pomysłowe przebrania przygotowane przez rodziców, pięknie udekorowana sala i zabawy zorganizowane przez wychowawczynie i animatorki zapewniły dzieciom wspaniałą rozrywkę. Pyszności przygotowane przez mamy pomogły odpocząć i zregenerować siły. Czas zabawy szybko minął. Zostały zdjęcia i miłe wspomnienia.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Ferie na sportowo
Tak spędzamy czas wolny od nauki:
„BEZPIECZNE FERIE”
W dniu 12.01.2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Suskowoli z uczniami spotkał się przedstawiciel Komisariatu Policji w Pionkach asp. Konrad Prygiel.
Podczas prelekcji uczniowie zostali zapoznani z najistotniejszymi zagadnieniami odnoszącymi się do bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Omawiano zasady bezpiecznego korzystania ze stoków i lodowisk. Wskazywano niebezpieczeństwa związane z nieodpowiedzialnym zachowaniem podczas zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegano przed wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne i nieodpowiedzialnym korzystaniem z dróg. Utrwalano alarmowe numery telefonów oraz właściwe sposoby reagowania w sytuacji zagrożenia. Nie zabrakło również informacji odnoszących się do bezpiecznego i zrównoważonego korzystania z internetu.
Kilka informacji dla rodziców
Zima to także czas ferii zimowych, spędzania wolnego czasu na śniegu i lodzie. „BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE FERII ZIMOWYCH, NIEBEZPIECZNY LÓD - BEZPIECZNE LODOWISKA”
to temat pierwszej części spotkania z uczniami. Pan Wiesław Cybulski nauczyciel PSP w Suskowoli a także strażak OSP w CZARNEJ zwrócił dzieciom uwagę, że ślizganie się na zamarzniętych sadzawkach, stawach nie zawsze jest bezpieczne, gdyż niesie ze sobą zagrożenie załamania się lodu. Poinstruował co zrobić w przypadku załamania się lodu pod nami, a także jak się zachować, gdy jesteśmy świadkami załamania się lodu pod kimś innym. Jak udzielić pierwszej pomocy. Jakie służby trzeba zawiadomić. Ponadto przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.
W drugiej części spotkania dzieci dowiedziały się dlaczego tlenek węgla jest tak groźny i co robić, żeby się ustrzec przed zatruciem. W jaki sposób pomóc tym, którzy zetknęli się z tym cichym zabójcą. Następnie Pan Cybulski zwrócili uwagę na kolejne zagrożenie jakim jest ogień. Dzieci dowiedziały się co należy zrobić w przypadku zauważenia pożaru oraz kogo i jakie służby należy poinformować o takim zdarzeniu.
W trosce o bezpieczeństwo ważne jest, by każdy już od najmłodszych lat był świadom zagrożeń jakie niesie ze sobą ogień, „czad” czy korzystanie z dzikich ślizgawek. Przeprowadzone spotkanie z pewnością podniosło poziom wiedzy uczniów na tematy omawianych zagrożeń.
W dniu 8 stycznia 2024 r. uczniowie klas IV-VI pod opieką nauczycieli wzięli udział w spektaklu "Teatralne ABC" przygotowanym przez PSE Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza.
Jasełka 2023
Radosną nowinę w PZS w Suskowoli przedstawili uczniowie kl. 6 i kl. 5 oraz oddział "0" i kl. 1-3 w jasełkach na Boże Narodzenie pt. "Europo, nie możesz żyć bez Boga". W zestawieniu dwóch światów: Unii Europejskiej i Szopy Betlejemskiej, uczniowie przypomnieli, że przed laty nie było miejsca dla Jezusa w gospodzie i nie został przyjęty w swym narodzie. Młodzi artyści zaapelowali, by świat nie trwał dalej w nieładzie i w rozterce, by zaprosił Boga do swojego życia. Po obejrzeniu przedstawienia radośnie zabiły serca: Ks. Proboszcza Krzysztofa Pająka, Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców, Uczniów. (ALJ)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Zapraszamy do obejrzenia filmu
W naszej szkole panuje już świąteczna atmosfera. W dniu 18 grudnia najmłodsi uczniowie klas 0 - 3 uczestniczyli w warsztatach świątecznych z Akademią Małego Kuchcika. Tym razem mali kucharze piekli i ozdabiali pyszne pierniczki oraz własnoręcznie wykonały ozdobę świąteczną w kształcie bombki akrylowej. Było kolorowo, smacznie, wesoło i świątecznie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Nasze Szkolne Koło Wolontariatu działa bardzo prężnie i angażuje się w pomoc potrzebującym.
Akcje charytatywne są doskonałą okazją do uwrażliwienia na potrzeby innych, kształtowania empatii wobec cierpiących.
Jak każdego roku zebraliśmy dary, które przekazane zostały dla Rodaków na Kresach. Paczki z żywnością pojadą wraz z delegacją harcerzy z ZHR Szczep Czarna Jedynka do Równego na Ukrainie.
Nasi wolontariusze zebrali również kilkadziesiąt kilogramów suchej karmy, przysmaków i batonów dla psów i kotów z "Przytuliska dla zwierząt" w Pionkach.
Wszystkie dary zostały odwiezione i przekazane potrzebującym.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniu 14 grudnia 2023r. w Zespole Szkół w Pionkach odbył się I Świąteczny Turniej Piłki Nożnej Halowej dla szkół podstawowych. W rozgrywkach wzięły udział cztery drużyny, jedna z miasta Pionek i trzy z gminy Pionki (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jedlni. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Pionkach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Laskach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Suskowoli).
Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, a wszyscy piłkarze z zaangażowaniem walczyli w każdym spotkaniu.
Reprezentacja Suskowoli grająca w składzie: Lena Kępczyk (klasa 5), Jarosław Mularski, Antoni Jurek, Nataniel Inglot, Nikodem Jurek, Bartosz Marchewka, Adam Połeć , Aleksander Szcześniak – wszyscy klasa 7, pokonała drużyny z Lasek i Jedlni i uległa zespołowi z Pionek. Ostatecznie po meczu o miejsca zajęła III miejsce.
Na ręce kapitanów nagrody i dyplomy wręczył dyrektor Zespołu Szkół w Pionkach p. Rafał Kącki, gratulując wszystkim uczestnikom.
Na koniec turnieju na zawodników czekał słodki poczęstunek ufundowany przez piekarnię państwa Agnieszki i Pawła Woźniaków oraz pizza z Pizzerii Duet.
Czekamy na kolejne rozgrywki w przyszłym roku.
Maria Leśniewska z kl. IV zdobyła nagrodę w konkursie literacko-plastycznym "List do św. Mikołaja" organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach. 10 grudnia odebrała upominek, a jej list znalazł się w paczce wysłanej do św. Mikołaja stacjonującego w Laponii.
zdjęcie ze strony: https://mok.pionki.pl/galerie-zdjec/poranek-z-teatrem-dla-najmlodszych-wreczenie-nagrod-w-konkursu-list-do-swietego-mikolaja/
W środę 6 grudnia w naszej szkole królował czerwony kolor z korytarze zaroiły się od Mikołajów, Mikołajek i Elfów.
Wszyscy musieli być bardzo grzeczni, bo otrzymali prezenty, a niektórzy mieli nawet możliwość porozmawiać ze Świętym Mikołajem, który wraz z panią Sekretarz Katarzyną Konopską, kierownikiem GZOiS Alicją Olszewską i panem Rafałem Molendą odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły i dzieci z naszego przedszkola. Wszyscy otrzymali słodkie upominki.
Ten dzień jest wspaniałym pretekstem do uwrażliwienia, kształtowania umiejętności obdarowywania i szerzenia radości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Miło nam poinformować, że Pani Iwona Sutkowska została laureatem konkursu, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie "Opiekun Stypendysty Roku 2022/2023" realizowanego w ramach projektu "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka".
Pani Iwona Sutkowska była opiekunem stypendystki Laury Jurek, która realizowała projekt badawczy "Za głośno, za energetycznie".
ANDRZEJKI
Samorząd Uczniowski w dniu 30 listopada przygotował "Spotkanie z tradycją" dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Organizatorzy zapoznali ze zwyczajami katarzynkowymi i andrzejkowymi, które obchodzono w dawnych czasach. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się co spotka ich w przyszłości i zintegrować się podczas zabawy andrzejkowej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Sukces w ogólnopolskim konkursie czytelniczym z języka angielskiego
W dn. 17 listopada 3 uczniów naszej szkoły przystąpiło do III Ogólnopolskiego Konkursu czytelniczego z języka angielskiego „Reading brings us unknown friends” pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Celem konkursu jest promowanie nauki języka angielskiego, zachęcenie uczniów do czytania książek w języku obcym, rozwijanie i doskonalenie kompetencji językowych, informatycznych, rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz kreatywności.
Zadaniem na etapie szkolnym było przeczytanie lektury „Pinocchio” w wersji oryginalnej, a następnie rozwiązanie zadań sprawdzających znajomość treści, zagadnień leksykalno-gramatycznych zawartych w książce. Pytania wymagały wysokich umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem, doskonałej pamięci i spostrzegawczości.
Okazało się, że uczennice klasy 8 Laura Jurek i Agata Zielińska znalazły się w gronie najlepszych spośród ponad 1400 uczestników i awansowały do kolejnego etapu na szczeblu wojewódzkim. Przed nimi kolejne 2 lektury i jeszcze wyższy próg wymagań. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.
Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej.
Dnia 28 listopada mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Pana prof. dr hab. Marka Wierzbickiego - profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Oddział Radom. Pan profesor w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawił naszej młodzieży sytuację w jakiej znaleźli się Polacy i ludność żydowska w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i sowiecką. Głód, cierpienie, prześladowanie, łapanki na ulicach, wywózki do obozów koncentracyjnych, getta i rozstrzelania były codziennością na okupowanych ziemiach polskich. W szczególności to Żydów Niemcy traktowali jak podludzi niemających żadnych praw. Polacy w tym czasie byli poddawani ciężkim wyborom. Pomagać Żydom, choć groziła za to śmierć całej rodziny i zachować człowieczeństwo czy być obojętnym na cierpienie drugiego człowieka i chronić w ten sposób swoją rodzinę. Pomimo strachu tysiące Polaków niosło pomoc ludności żydowskiej. Takim jaskrawym przykładem bezinteresownej pomocy była rodzina Ulmów. Ukrywali oni w swoim domu znajomych Żydów. Konsekwencją tego jakże bohaterskiego czynu była śmierć całej rodziny Ulmów i ukrywających się u nich Żydów. Bo tylko w Polsce i Jugosławi za każdą pomoc Żydom groziła kara śmierci.
W 1995 r. Józefa i Wiktorię zaliczono do grona Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2023 r. Kościół katolicki beatyfikował rodzinę Ulmów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Dzień Pluszowego Misia
Z okazji Dnia Pluszowego Misia 24 listopada uczniowie naszej szkoły przynieśli ze sobą swoich pluszowych przyjaciół, którzy towarzyszyli im w czasie zajęć.
Pluszowy miś to symbol ciepła, miłości i poczucia bezpieczeństwa.
Dzień ten był okazją do wzruszających wspomnień.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Nikola Mazur wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Magia szachów" organizowanym przez Centrum Kreatywności TALENT we Wrocławiu. Jej praca została zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej. To piękne osiągnięcie. Na konkurs wpłynęło 516 prac uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do wystawy zakwalifikowano 45, w tym pracę Nikoli. Bardzo się cieszymy! |
|
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
W dniu 21.11.2023r. cała społeczność szkoły wraz z nauczycielami włączyła się w obchody Dnia Życzliwości i ubrała się na żółto lub zielono. Dzień wcześniej uczniowie oraz dzieci z przedszkola otrzymały pamiątkowe zakładki do książek, które będą im przypominać o tym dniu. Podczas rozdawania zakładek, poruszono temat bycia życzliwym każdego dnia, bo jak mówi cytat “Zawsze, zawsze możesz coś dać, nawet jeśli jest to tylko życzliwość! ”Anne Frank.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Podobnie jak w poprzednich latach nasza szkoła w dniu 17 listopada 2023 roku wzięła udział w akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie w zabawny i jednocześnie ciekawy sposób nauczania matematyki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na tabliczkę mnożenia.
Uczniowie pod kierunkiem p. Iwony Sutkowskiej przygotowali szereg konkursów, ćwiczeń i zabaw związanych ze sprawnym posługiwaniem się tabliczką mnożenia. Najwięcej jednak radości sprawił, zarówno „egzaminatorom” jak i uczestnikom egzamin Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Akcja zorganizowana była podczas dużych przerw, cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów klas starszych jak również tych najmłodszych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z logicznym matematycznym myśleniem.
Pomocą pani Iwonie służyli koledzy informatycy: p. Beata Kęska i p. Dariusz Czyżewski.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę talenciaków w ramach akcji Lidla "Szkoły Pełne Talenciaków". W tym roku udało się pozyskać:
- Pakiet 6 gier integracyjnych,
- Pakiet 5 gier klasycznych,
- Zestaw 30 chust do żonglowania,
- Chustę animacyjną.
“Oj Szanty 2023”
15 listopada reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w 20. Małym Przeglądzie Piosenki Żeglarskiej organizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej “Ogród Jordanowski” w Kozienicach. W kategorii “Soliści klasy IV” Aleksandra Rzeszut zdobyła II miejsce za wykonanie piosenki “Bitwa”. W kategorii “Zespoły klas V-VII" zespół z klasy piątej w składzie: Ksawery Baran, Wojciech Dziedzic, Malwina Dziewit, Liliana Kowalska, Julia Miękus i Antonina Wasiak, za zaśpiewanie piosenki “Żeglarski Czardasz” zdobył II miejsce. Do konkursu uczniów przygotowała Magdalena Sobieniecka – Grosiak.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniu 13 listopada dziewczęta reprezentujące naszą szkołę, wzięły udział w finałach międzypowiatowych w badmintonie w ramach XXVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. Zawody odbyły się w Radomiu w PSP nr 6.
W kategorii Dzieci szkołę reprezentowały uczennice: Lena Kępczyk (kl.5), Natalia Węgrzynowska (kl. 6) i Weronika Bąk (kl. 6). W kategorii Młodzież grały dziewczęta z klasy 7: Lena Ząbek, Oliwia Chylińska oraz Emilia Młynarska.
Oba zespoły zajęły w swoich kategoriach II miejsca. Zawody przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, do czego bardzo przyczyniła się główna organizatorka p. Luiza Kalbarczyk oraz profesjonalni sędziowie.
Opiekunem zespołów był p. Dariusz Czyżewski
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
10.11 w naszej szkole odbyło się widowisko upamiętniające 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Spektakl pt. "Róża-Polska" inspirowany dramatem Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" w wykonaniu uczniów naszej szkoły wprowadził w trudną tematykę rozbiorów, powstań narodowych i odzyskania niepodległości.
O godz. 1111 uczniowie odśpiewali hymn w ramach akcji "Szkoła do hymnu".
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Zapraszamy na film
7 listopada 2023 r. w naszej szkole uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w pokazie - szkoleniu z pierwszej pomocy.
Zajęcia zostały zainicjowane przez Starostwo Powiatowe w Radomiu. Treści teoretyczne zostały wzbogacone o praktyczne ćwiczenia i konkursy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniu 7.11.2023 r. reprezentacje dziewcząt i chłopców w kategorii dzieci – rocznik 2011 i młodsi wzięły udział w finałach powiatowych XXVI MIMSz SZS w Jedlińsku. W turnieju poza naszymi zespołami uczestniczyły zespoły z Jedlińska, Jedlanki, Iłży oraz Przytyka.
Chłopcy po wygraniu jednego meczu i porażkach w dwóch kolejnych zajęli ostatecznie III miejsce, z kolei dziewczęta uległy nieznacznie jedynie zespołowi z Jedlińska i zajęły II miejsce.
W reprezentacji chłopców wystąpili: z klasy V: Wojciech Dziedzic, Gabriel Marzec, Ksawery Baran i Bartosz Furga, z klasy VI: Jakub Kępczyk, Wiktor Mróz i Bartosz Tarnowski.
W drużynie dziewcząt: z klasy V: Lena Kępczyk, z klasy VI: Natalia Węgrzynowska, Klara Mularska, Wiktoria Szlachcic, Weronika Bąk i Alicja Patyna. Opiekunem zespołów był p. Dariusz Czyżewski.
Nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoły Pełne Talentów".
Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Uczniom za zaangażowanie i przekazane Talenciaki.
W ramach akcji otrzymaliśmy:
- chustę animacyjną,
- zestaw gier integracyjnych.
Obecnie zbieramy na zestaw 30 chust do żonglowania.
#Szkoła pamięta
Nasza szkoła, jak każdego roku bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta". W klasach odbyły się pogadanki na temat upamiętnienia osób związanych z naszą szkołą i regionem. Uczniowie odwiedzili groby i zapalili znicze.
Nasz dyplom
Uczennica klasy 4 Publicznej Szkoły Podstawowej w Suskowoli Aleksandra Włodarska sporty walki zaczęła uprawiać w 2019 roku, gdy miała zaledwie 4 lata. Pierwszym jej klubem był Klub Okinawa Shorin Ryu Karate Pionki a treningi prowadził sensei Marek Łagoda.
Po kilku latach zmieniła klub i przeszła do klubu UKS Okinawa Shorin Ryu Karate w Żelechowie i trenowała pod okiem snsei Marka Rosa i sensei Mateusza Kurka. Obecnie jest posiadaczką 6 kyu, tzn. zielony pas z karate. W 2022 zaczęła trenować w Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do w Pionkach, który prowadzi trener Dariusz Sułek.
Klub ma wiele trenerów, którzy prowadzą kilka grup wiekowych i trenują oprócz koreańskiej sztuki walki Tang Soo Do, również Taekwondo oraz Kickboxing.
Od 2019 Ola z powodzeniem uczestniczyła w 7 turniejach i zawodach. Na swoim koncie zgromadziła niebagatelną liczbę medali – 14, z czego 8 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe. Ponadto wywalczyła 3 miejsce oraz puchar klubowy najlepszego zawodnika 2022/2023 roku w grupie wiekowej dzieci starsze.
Na ostatnim międzynarodowym turnieju Taekwondo Polish Open Cup w Opolu zdobyła 2 złote i jeden brązowy medal w kategoriach: układy formalne, soft stick oraz techniki specjalnie. Gratulujemy wytrwałości w treningach i dalszych równie wspaniałych sukcesów sportowych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
W dniu 26.10.2023 r. na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej odbył się Gminny Turniej Unihokeja chłopców i dziewcząt w ramach Mazowieckich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej.
Nasze reprezentacje zarówno w kat. dzieci jak też młodzież szkolna walczyły dzielnie o zwycięstwo gwarantujące udział w turnieju powiatowym.
W kategorii dzieci nasze dziewczynki wygrały 4 : 3, chłopcy zaś 4 : 2. Chłopcy starsi niestety nie zdołali nawiązać równej walki z chłopcami z Czarnej i ulegli 6 : 0. Starsze dziewczęta z Suskowoli nie brały udziału w rywalizacji.
W drużynie chłopców starszych wystąpili: Nataniel Inglot, Bartosz Marchewka, Antoni Jurek, Nikodem Jurek, Adam Połeć, Aleksander Szcześniak (wszyscy klasa 7) oraz Jakub Woszczyk z klasy 8.
Miło nam poinformować, że nasza uczennica kl. VIII Laura Jurek została stypendystką "Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka". Laura realizowała projekt "Za głośno, za energetycznie"
Opiekun - Iwona Sutkowska
Zapraszamy do prezentacji
Pasowanie na ucznia to dla pierwszoklasistów jeden z najważniejszych momentów związanych z edukacją. 24 października 2023 roku dla wychowanków naszej szkoły również nadszedł ten wielki dzień – zostali uroczyście przyjęci do grona uczniów. W tym doniosłym wydarzeniu towarzyszyli im licznie przybyli rodzice i bliscy, którzy ze wzruszeniem obserwowali swoje pociechy, prezentujące swoje talenty. Program artystyczny rozpoczął tradycyjny polonez. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę a Pani Dyrektor, wielkim ołówkiem, oficjalnie pasowała każde dziecko na ucznia. Na koniec wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy upamiętniające tę chwilę oraz słodkie upominki od rodziców. Naszym najmłodszym wychowankom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Zapraszamy na film
Witaminki, witaminki ... 🍎🍇🍓🍒🥕
20 października dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Owoców i Warzyw.
Przedszkolaki rozpoznawały smaki i zapachy owoców i warzyw. Dowiedziały się jak ważne w codziennej diecie jest ich spożywanie.
Na zakończenie dzieci zrobiły sałatkę owocową, którą wspólnie z dużym apetytem degustowały.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
9.10.2023 r. uczniowie klas I-III byli na wycieczce w MCSW Elektrownia w Radomiu w ramach programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu", którego inicjatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dzieci wraz z przewodnikiem zwiedziły wystawę Ryszarda Grzyba " W samym środku życia jest malarstwo" i wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Podczas spaceru po wystawie edukator rozmawiał z dziećmi o sztuce. Zdobyte informacje zostały wykorzystane podczas zabaw plastycznych.
Mnóstwo wzruszeń dostarczył wszystkim film pt. "O psie, który jeździł koleją". Był to bardzo udany wyjazd.
Opiekę nad uczniami sprawowali: Małgorzata Niemirska, Monika Marchewka, Izabela Grzybowska i Jakub Jasek.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
XXIII Dzień Papieski
Na tydzień przed XXIII Dniem Papieskim w PSP w Suskowoli została przygotowana ekspozycja dedykowana św. Janowi Pawłowi II. Pani Alina Lenarcik-Jurek zainicjowała akcję “Podziękowanie dla św. Jana Pawła II”. Uczniowie i nauczyciele mogli wyrazić słowa wdzięczności i uznania dla Wielkiego Polaka na własnoręcznie zaprojektowanych kartkach. Wśród podziękowań znalazły się takie oto słowa:
Dziękujemy
-
Za niezłomną wiarę i miłość,
-
Za wysiłki na rzecz pokoju i jedności na świecie,
-
Za podróże i pomoc potrzebującym,
-
Za opiekę nad rodzinami,
-
Za umiejętność przebaczania,
-
Za przyjaźń z Bogiem i ludźmi,
-
Za pozytywne myślenie i mądre działanie,
Św. Janie Pawle II dziękujemy za Twoje piękne i owocne życie!
13 października uczniowie klasy III, klasy II oraz dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły program artystyczny dedykowany wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi. Dzieci uświetniły ten dzień inscenizacją teatralną, wierszem, piosenką, tańcem i życzeniami.
Miłym akcentem był prezent dla pracowników szkoły - tort, który uczniowie klasy V złożyli na ręce p. dyrektor.
Uczniów do występu przygotowały p. Dorota Jasiuk, p. Małgorzata Niemirska, p. Monika Marchewka.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Zapraszamy na film
W dniu 11 października klasy VI, VII i VIII wraz z wychowawcami udała się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy, której tematem przewodnim była książka "Kamienie na Szaniec" autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Wycieczka rozpoczęła się od przejazdu na szlaku życia i działalności harcerzy z batalionu ZOŚKA, tj. "Rudego", "Zośki" oraz "Anody" - zobaczyliśmy miejsca pamięci związane z Al. Niepodległości, Placem Unii Lubelskiej oraz Aleją Szucha.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie uczniowie mogli wysłuchać listów pisanych przez więźniów i więźniarki do swoich rodzin oraz zobaczyć cele gdzie więźniowie byli przetrzymywani.
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN. Dwugodzinne wizyta w Muzeum dostarczyła uczniom wielu emocji, a multimedialne i bardzo nowoczesne techniki prezentacji uatrakcyjniały zwiedzanie. Każdy mógł zakupić pamiątki lub też samodzielnie je wydrukować w prasie ręcznej.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na Cmentarzy Powązkowskim - część wojskowa. Uczniowie zobaczyli mogiły bohaterów "Kamieni na Szaniec" oraz wiele innych grobów znanych polityków, pisarzy czy sportowców. Pamiątkowe zdjęcie wykonaliśmy pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonalda, gdzie uczniowie mogli uzupełnić kalorie. Opiekunami wycieczki byli p. Iwona Sutkowska, p. Katarzyna Grabowska-Adamiec i p. Dariusz Czyżewski.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Z okazji tego święta uczniowie klasy 4 i dzieci z oddziału przedszkolnego rozmawiali z psychologiem szkolnym oraz wychowawcą na temat emocji. Dzieci chętnie się zgłaszały i odpowiadały na zadawane pytania. Zwieńczeniem spotkania były pokolorowane prace, które będą dzieciom przypominać o tym dniu. J
Starsi uczniowie klasy 4 na lekcji profilaktycznej przeprowadzonej przez psychologa szkolnego, rozmawiali o tym jak ważne jest dobre samopoczucie oraz o tym jak spędzać czas wolny. Uczniowie podczas zajęć kolorowali mandale oraz rozkodowywali hasło mówiące, że zdrowie psychiczne jest ważne. Dla wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców/opiekunów odwiedzających szkołę przygotowano gazetkę mówiącą jak dbać o zdrowie psychiczne, którą można obejrzeć przy wejściu do szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Dnia 10 października uczniowie kl. 4-5 uczestniczyli w wycieczce do Nowej Słupi - Krajna.
Opiekę nad 40 osobową grupą sprawowali: p. B. Bartkiewicz, p. A. Olejarz, p. I. Sutkowska i M. Sobieniecka-Grosiak.
Bogaty program zakładał zwiedzanie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, warsztaty "Ogień i żelazo" oraz garncarstwo w Nowej Słupi.
W Krajnie zwiedzaliśmy Aleję Miniatur, a największą atrakcją była wizyta w parku linowym.
Dzieci świetnie się bawiły i pokonywały trasy dostosowane do ich możliwości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
3 października 2023 r. z okazji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Warszawski Instytut Bankowości rozpoczął cykl webinarów składający się z 3 lekcji online, w których będzie poruszać różne zagadnienia ważne dla zachowania bezpieczeństwa uczniów w przestrzeni wirtualnej. Do tego wydarzenia włączyli się uczniowie kl. VI-VIII naszej szkoły pod opieką nauczycieli.
Pierwszy werbinal poprowadził Pan Jakub Sabała - ekspert ds. bezpieczeństwa w Polskim Standardzie Płatności Sp. z o.o. (Blik) przekazał wiele cennych informacji np.:
- jak rozpoznawać ataki phishing-owe skierowane do młodych osób - czyli jak wyłapać oszustwo internetowe, które ma na celu pozyskanie danych osobowych oraz danych wykorzystywanych przy płatnościach, w tym z wykorzystaniem tak popularnych wśród młodzieży kodów Blik;
- w jaki sposób cyberprzestępcy wykradają dane, jakie są ich najnowsze metody;
- jak weryfikować informacje na stronach internetowych oraz np. autentyczność SMS-ów przy płatnościach elektronicznych;
- jakie są rodzaje wirusów internetowych, które mogą im zagrozić i jak się przed nimi zabezpieczyć.
Sukcesy w konkursie z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych
26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych, który ma na celu promowanie i zachęcanie do nauki i poznawania innych kultur. Z tej okazji uczniowie klasy VII wzięli udział w konkursie językowo-plastycznym zorganizowanym przez Zespół Szkół w Pionkach. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu promującego elementy kultury i słownictwa wybranego kraju obcojęzycznego.
Miło nam zakomunikować, że aż dwie nasze uczennice znalazły się w gronie laureatek: II miejsce zajęła Lena Ząbek, a miejsce III przyznano Emilii Młynarskiej. Jurorzy docenili pomysłowość, kreatywność i zawartość merytoryczną prac. W dniu 2 października odbyło się wręczenie nagród i dyplomów. Nagrodzeni uczniowie otrzymali materiały i gadżety przydatne w nauce języków obcych oraz pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy sukcesu i zachęcamy wszystkich aby przygoda z nauką języków trwała jak najdłużej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Dzień Chłopaka dzieci z oddziału przedszkolnego uczciły uroczyście w szkole. Dziewczynki wręczyły chłopcom upominki i złożyły życzenia. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabaw integracyjnych dla przedszkolaków.
28 września obchodziliśmy to święto w Publicznym Przedszkolu w Suskowoli oraz oddziale przedszkolnym przy PSP w Suskowoli.
Wszystkie przedszkolaki chętnie wzięły udział w przygotowanych przez Panią Alicję Tęczę i Panią Dorotę Jasiuk wspaniałych zabawach ruchowych, które sprawiły im wiele radości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Z okazji zbliżającego się dnia chłopaka na naszą pierwszą wycieczkę, w nowym roku szkolnym udaliśmy się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Uczniowie klas I –III poznali wyposażenie wozów bojowych, z dużym zainteresowaniem obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm. Nasi wychowankowie mieli możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Uczniowie uczestniczyli w lekcji dydaktycznej w „Bezpiecznym domku”, gdzie poznały przyczyny powstawania pożarów, istniejących zagrożeń wynikających z zaprószonego ognia, a także miały możliwość zadzwonić pod numer 112 i wezwać pomoc. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do restauracji McDonalds.
Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas I-III: Izabela Grzybowska, Małgorzata Niemirska, Monika Marchewka oraz Jakub Jasek.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
22.09.2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie rekrutacyjne zorganizowane przez harcerzy
z 41 Pionkowskiej Drużyny Harcerzy "Zarzewie" im. Andrzeja Małkowskiego.
Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w ciekawych zajęciach i grach zespołowych.
Mamy nadzieję, że spotkanie to zachęci naszych uczniów do rozwijania swoich zainteresowań
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności. Tradycyjnie obchodzimy go 15 września.
W tym roku uczniowie pod kierunkiem nauczycieli, wykonywali ciekawe zadania, których celem było poznanie mocnych stron rozwijania talentów i pobudzania wyobraźni.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Do Dnia Kropki przyłączyły się również dzieci z oddziału przedszkolnego. Przedszkolaki uważanie wysłuchały opowiadania o historii Kropki, następnie wykonały piękne prace kolorowymi kropkami.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
15 września przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej im Tadeusza Kościuszki w Suskowoli wziął udział w uroczystości patriotycznej na terenie miasta Pionki. Przy bramie głównej ZTS „ Pronit” odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci więźniów i ofiar obozu pracy przymusowej dla ludności żydowskiej w Pionkach w latach 1942 – 1944. Prelekcję poświęconą historii obozu pracy przymusowej w Pionkach przedstawił prof. Marek Wierzbicki. Uczestnicy uroczystości odmówili modlitwę w intencji ofiar obozu.
Naszą szkołę reprezentowali, poczet sztandarowy w składzie: Laura Jurek, Klaudia Miękus i Aleksander Szcześniak oraz Dyrektor PZS w Suskowoli Pani Ewa Pałucka i opiekun SU Pan Wiesław Cybulski.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który obchodzony jest w drugą sobotę września, został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża w 2000 roku. Ma on na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Z tej okazji 13 września zostało zorganizowane spotkanie z uczniami klas 0-III, którego celem było zwrócenie uwagi dzieciom, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy zagrożone jest ludzkie życie. Uczniowie w czasie prelekcji zdobyli praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy w różnych stanach zagrożenia życia, m.in. wykonywali ćwiczenia praktyczne, ćwiczyli resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomach. Wszystkie działania podjęte tego dnia mają nam wszystkim przypominać, że to nasza wspólna odpowiedzialność, więc od najmłodszych lat: ratujemy i uczymy ratować!
Zajęcia dla najmłodszych uczniów przeprowadzili: pan Wiesław Cybulski oraz pan Karol Śmietanka.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
NARODOWE CZYTANIE "NAD NIEMNEM" JUŻ ZA NAMI
Było to w starych czasach, w sto lat albo może jeszcze i mniej potem, jak litewski naród przyjął świętą Chrześcijańską wiarę, kiedy w te strony przyszła para ludzi. Niewiadomego oni byli nazwiska, niewiadomej kondycji, i to tylko można było poznać i z mówienia ich, i z ubioru, że przyszli z Polszczy . Dla jakiej przyczyny porzucili oni swój kraj rodzony i aż tu przywędrowali, zarówno niewiadomym było. Kiedy spotykający ich podczas ludzie pytali ich o nazwisko, odpowiadali, że przy chrzcie świętym nadano im imiona: Jan i Cecylia........
Historię Jana i Cecylii oraz piękne opisy nadniemeńskiego krajobrazu przeczytali szkolnej społeczności chłopcy z kl. VII - Michał Łukasiewicz i Bartosz Marchewka. Było niesamowicie, a nawet trochę tajemniczo, ponieważ słowa z powieści Elizy Orzeszkowej po prostu otoczyły uczniów. Dopiero po chwili zrozumieli (zwłaszcza ci młodsi), że chłopcy wykorzystali szkolny radiowęzeł.
Wysłuchaliśmy nie tylko fragmentów powieści. Chłopcy podali również najważniejsze informacje dotyczące utworu "Nad Niemnem". Nie zapomnieli o przedstawieniu autorki tego dzieła.
Rok szkolny 2023/2024
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbyło się w naszej szkole 4 września o godz. 915. Wszystkich zgormadzonych powitała Pani Dyrektor Ewa Pałucka i zapoznała z organizacją roku szkolnego i wychowawcami. Szczególnie powitała nauczycieli, którzy rozpoczynają w naszej szkole pracę oraz uczniów rozpoczynających naukę.
Po uroczystym rozpoczęciu uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Zapraszamy do galerii
|