GIMNAZJUM.......GIMNAZJUM.........GIMNAZJUM...........GIMNAZJUM...  
           
           
 

Aktualności

Dokumenty

Plan lekcji

Nauczyciele

Samorząd

Egzamin gimnazjalny

Doradca zawodowy

Osiągnięcia uczniów

Teatr Maska

Grupa literacka

Sport

Biblioteka

Galeria

Dla Rodziców

 

   

Aktualności 2014/2015UWAGA

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
1 września (wtorek) o godz. 8.30

 

Informacja dla rodziców i uczniów klasy I gimnazjum
w roku szkolnym 2015/2016

            Uprzejmie  informuję , że od 1 września 2015 r. uczniowie klasy I gimnazjum otrzymają komplet nowych darmowych podręczników do obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz materiały ćwiczeniowe zakupione przez szkołę ze środków dotacyjnych.
Darmowe podręczniki zostaną uczniom wypożyczone a materiały ćwiczeniowe przekazane przez bibliotekę szkolną we wrześniu 2015 r.

mgr Ewa Pałucka
Dyrektor PZS w Suskowoli

 

wykaz obowiązujących w roku szkolnym 2015/2016 podręczników dla pozostałycjh klas w zakładce dokumenty


 

W piątek 26.06 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015. Pani dyrektor Ewa Pałucka podsumowała kończący się rok szkolny i pogratulowała uczniom uzyskanych wyników. Następnie wręczone zostały nagrody i świadectwa dla wyróżniających się uczniów oraz listy gratulacyjne dla rodziców najlepszych absolwentów. Nie zabrakło też informacji o licznych osiągnięciach w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Uroczystość zakończyła część artystyczna przygotowana przez absolwentów naszej szkoły, czyli uczniów klas trzecich. Wiele ciepłych słów i podziękowań skierowali oni do całego grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły za trud i poświęcenie w ciągu wszystkich lat nauki. Przed nami zasłużone wakacje!

WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO

Tabela przedstawia średnie wyniki procentowe

  j. polski historia
i wos
matemat.

przedmioty
przyrodnicze

j. angielski podst. j. angielski rozsz. j. niemiecki podst.
klasa 3A 66,2 58,1 58,6 50,6 62,8 45,4 ----
klasa 3B 65,6 59,5 48,3 41,5 51,1 33,6 60,0
klasa 3C 55,6 55,8 51,0 46,4 54,2 32,9 53,7
klasa 3D 59,5 54,1 45,7 38,9 56,7 36,5 42,6
średnia szkoły 61,9 56,8 51,1 44,4 56,6 37,8 47,2
średnia gminy 61,9 58,1 50,7 45,9 57,1 37,5 47,2
powiat 60,9 60,6 45,7 47,0 58,9 36,1 48,3
mazowieckie 64,7 65,9 51,2 52,1 69,8 51,2 55,5
kraj 62 64 48 50 67 48 57

Twórcze co nieco

W ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy Ic mieli przygotować plakat teatralny  do przedstawienia pt. "Antygona". Wszystkim podobała się realizacja Izy Zawadzkiej. Dawid Marek i Kuba Łukaszewski również przygotowali interesującą pracę. Wśród najlepszych znalazł się także plakat zespołu w składzie: Oliawia Misalska, Kuba Malinowski, Eryk Smal. Przed pierwszakami Pani Agnieszka Olejarz postawiał jeszcze jedno wyzwanie, a mianowicie oryginalne zaprezentowanie bohaterów komedii Moliera pt. "Skąpiec". Lirycznie zaprezetowała się Oliwia Misalska. Zuzanna Towarek także napisała wiersz! Iza Zawadzka zaskoczyła wszystkich. Lalka z dzieciństwa w roli Marianny, a głos... oczywiście Izy.
Uczniowie kl. IIb i IIc przygotowywali plan wycieczki "Śladami Balladyny Julisza Słowackiego". Oryginalą pracę Weroniki Glimasińskiej i Kariny Knieć możemy ogladać w sali nr 9. Ponadto świetnie poradziły sobie z zadaniem: Wiktoria Iwańska, Monika Jurek, Natalia Jurek i Julia Łukasiewicz.
Uczniowie kl. IId przygotowywali słuchowisko na podstawie fragm. "Milionerów" Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Kilku uczniów spisało się znakomicie, m.in. Julia Duda, Weronika Kustra, Oliwia Sekuła, Franek Bojek, Kamil Mazur, Kasia Jaworska, Ania Zawadzka, Jeśli zechcą, znajdą kiedyś pracę w radiu.

zobacz prace...

posłuchaj słuchowiska


fotorelacja Weroniki Kustry prawie na żywo
z "zielonej szkoły"

 


 W dniu 12 czerwca 2015 r. zakończono w PZS w Suskowoli akcję zbierania korków pod hasłem "Koreczek dla Wiktorka".
Łącznie w roku szkolnym 2014/15 uczniowie obu szkół zebrali 1542 kg korków. Najwięcej zebrała klasa II c - 910 kg, następnie klasa III d - 156 kg i klasa III c - 89 kg. Uczniowie Szkoły Podstawowej łącznie zebrali 193 kg korków.
Koordynatorem akcji były panie: Iwona Sutkowska i Alicja Rutkowska - Struzik.
           Na apelu podsumowującym akcję wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodyczami. Szczególne podziękowania należą się Monice Jurek, Natalii Jurek,  Julii Łukasiewicz i Paulinie Jaworskiej, uczennicom klasy II c, które w ciągu całego roku szkolnego brały czynny udział w organizowaniu zbiórki korków. Porządkowały korki przyniesione przez uczniów, ważąc i segregując, w celu utrzymania czystości. Ich aktywne zaangażowanie sprawiło, że akcja przebiegała profesjonalnie i bardzo sprawnie. Serdecznie im dziękujemy, licząc na współpracę w przyszłym roku.   

kilka zdjęć


12 czerwca w naszej szkole miała miejsce piękna uroczystość jubileuszu dziesięciolecia Amatorskiego  Teatru Młodzieżowego "Maska'', na którą  przybyło wielu gości na czele z panem wójtem Mirosławem Ziółkiem, panią skarbnik Marianną Dzikowską, panią kierownik Małgorzatą Warchoł. Przybyli rodzice, absolwenci  i uczniowie naszej szkoły.Ważnym punktem wieczoru był spektakl "Światło nadziei" w wykonaniu członków teatru.Wywołał on wiele emocji i wzruszeń. Kolejnym punktem wieczoru była prezentacja przedstawiająca fragmenty widowisk i zdjęcia z wyjazdów, prób i imprez.Pani Beata Bartkiewicz- opiekunka teatru otrzymała piękne kwiaty od władz gminy, absolwentów teatru oraz statuetkę od pani dyrektor. Uroczystość uświetnił tort w kształcie masek teatralnych.

 

zdjęcia

 


 

Najlepsze I miejsce zajęli gimnazjaliści z województwa małopolskiego. Miejsce II drużyna reprezentująca województwo łódzkiego, miejsce III drużyna z województwa warmińsko-mazurskiego.

W dniu 26 maja br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze odbył się, połączony z pobytem na "zielonej szkole", ogólnopolski finał konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Uczestniczyły w nim najlepsze drużyny z 16 województw, które przebrnęły przez wcześniejsze, czterostopniowe eliminacje. W finale ogólnopolskim województwo mazowieckie reprezentowała drużyna z naszej szkoły w składzie: Weronika Glimasińska, Sylwia Czarnecka,Wiktoria Krawczyk, Patrycja Baran, opiekun drużyny: Pani Katarzyna Grabowska – Adamiec. 

Pomimo tego, że uczniowie z naszej szkoły nie stanęli na podium jesteśmy z nich bardzo dumni, ponieważ poziom wiedzy uczestników był imponujący. Serdecznie dziękujemy uczniom i  życzymy sukcesów w kolejnych zmaganiach konkursowych.


PG Suskowola wystąpiło w składzie (zdjęcie):Kamil Jaworski, Dawid Szewczyk, Kamil Trzos, Jakub Wojtyś, Daniel Warzecha, Damian Zygliński, Filip Miękus, Adrian Pachlerski, Jakub Jędra, Szymon Oko i Kamil Wargacki. Trenerem brązowych medalistów jest p. Karol Śmietanka.

W dniach 22-23.05. reprezentacja chłopców w unihokeju z PG Suskowola wystąpiła w finale wojewódzkim XVII MIMS SZS w Łochowie. Nasi chłopcy po przegranej z PG Warszawa nr 21, remisie z PG Zielonka oraz zwycięstwie (4:1) z PG Wiśniewo awansowali do najlepszej czwórki turnieju. Niestety w półfinale nieznacznie ulegli drużynie z Józefiny. W meczu o trzecie miejsce nasi reprezentanci nie dali szans drużynie gospodarzy - Łochowa, pokonując ich 5 : 2.W dniach 20-21.05. dziewczęta z naszego gimnazjum brały udział w finale wojewódzkim XVII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Łochowie (powiat Siedlce). Po wyczerpującym turnieju i zwycięstwie w ostatnim spotkaniu nad reprezentacją PG Warszawa, nasze dziewczęta zajęły VI miejsce. Opiekunem zespołu jest p. Adrian Pachocki. Dziewczęta grały w składzie (zdjęcie): Karolina Mąkosa, Anna Łuczyńska, Oliwia Misalska, Natalia Szczur, Wiktoria Krawczyk, Monika Rydz, Paulina Tarnowska, Katarzyna Lenarczyk, Paulina Jaworska i Anna Zawadzka.

SZKOLNY FESTIWAL TALENTÓW JUŻ ZA NAMI !

            Talent – jak czytamy w słowniku języka polskiego – to niezwykła, nieprzeciętna zdolność twórcza i wybitne uzdolnienie do czegoś. Opierając się na tej definicji, możemy stwierdzić, że do naszej szkoły uczęszcza wielu utalentowanych uczniów. To piękne mieć talent, a jeszcze piękniejsze jest mieć odwagę, żeby się nim z kimś podzielić. Utalentowani i odważni mieli okazję zaprezentować swoje zainteresowania, umiejętności i pasje na Szkolnym Festiwalu Talentów, który odbył się 19 maja. Na szkolnej scenie zaprezentowali się zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum...

czytaj dalej


Ogłoszono wyniki III Wojewódzkiego konkursu fotograficznego "Krajobrazy polskie", edycja "Magia krajobrazu"organizowanego przez Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu Agata Kustra z kl II B zdobyła I miejsce w kategorii gimnazja. Uczennicę do konkursu przygotowała P Katarzyna Bujnowska

Gra miejska „Pionki – nasze miasto” autorstwa Aleksandry Krakowiak, Weroniki Kustry oraz Agaty Kustry (kl. IIb i IId), pod opieką Pani Urszuli Wojciechowskiej z Publicznego Gimnazjum w Suskowoli otrzymała wyróżnienie specjalne w ogólnopolskim konkursie "Matematyka na faktach" zorganizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe!
Warto nadmienić, że na konkurs wpłynęło około tysiąca prac uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. Wkrótce na stronie www.gwo.pl będzie można obejrzeć przygotowany przez dziewczyny film z przebiegu gry.

Serdecznie gratulujemy!


8 maja o godz. 17.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Pionkach odbyło się spotkanie autorskie z młodą artystką Blanką Kuchtą, która jest uczennicą klasy 3b naszego gimnazjum. Na początku spotkania Blanka odczytała kilka stron ze swojej powstającej właśnie książki. Po prezentacji twórczości opowiedziała jak rozpoczęła pisanie, jak wspólnie z koleżanką Dominiką Jarosz wymyślały różne fantastyczne historie, które z czasem nabrały bardziej namacalnego kształtu. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni na sali mieli możliwość zadawania pytań młodej autorce, na które Blanka odpowiadała bardzo chętnie i szczerze. Na ścianach biblioteki zostały wyeksponowane prace autorki, które w przyszłości staną się ilustracjami do powstającej książki. W spotkaniu wzięli udział m.in. p. Dyrektor Ewa Pałucka, p. Katarzyna Bujnowska oraz wychowawca Blanki p. Dariusz Czyżewski i jej koleżanki z klasy.

kilka zdjęć


6.05.2015r. - znamy już wyniki tegorocznego międzynarodowego konkursu Kangur Matematyczny!

Nasi uczniowie zdobyli trzy wróżnienia. Kacper Gregorczyk i Ania Zawadzka w kategorii Kadet 2, zaś Michał Szcześniak w kategorii Kadet 1. Wyróżnienia oznaczają, że Kacper, Ania i Michał znaleźli się wśród 10 procent najlepszych uczestników konkursu.

Gratulujemy serdecznie!


zdjęcia

Obchody rocznic historycznych i świąt państwowych są wspaniałą okazją do uświadomienia tożsamości i dumy narodowej. Dlatego dziś, w przeddzień  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w naszej szkole zorganizowano konkurs pt. ,,Myśląc Ojczyzna" w kategorii poezja patriotyczna, pieśń patriotyczna oraz konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział ponad 70 osób. Nagrody w gimnazjum otrzymali :
w kategorii pieśń: Monika Rydz, Furga Edyta, Julia Duda ;
w kategorii poezja: Anna Łuczyńska, Hubert Nagrocki, Wiktoria Zawadzka ;
w kategorii plastyka: Donata Mikusek i Monika Jurek.

Bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom!


Katarzyna Lenartowicz z klasy Ic została laureatką Konkursu "Bogactwo Puszczy Kozienickiej" w kategorii literackiej.  Na uroczystym podsumowaniu konkursu zorganizowanego już po raz czwarty przez Nadleśnictwo Kozienice i Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach zostały odczytane fragmenty dziennika Kasi, gdyż taką formę wypowiedzi wybrała, by zrealizować hasło tegorocznej edycji, które brzmiało: Puszcza Kozienicka. Dlaczego najpiękniejsza? Cieszymy się niezmiernie z sukcesu Kasi i czekamy na kolejne jej prace.

 

zobacz wyniki wyborów
i zdjęcia

 

W dniu 3 marca 2015 roku odbyły się w naszej szkole „Ogólnopolskie Wybory Książek”, których organizatorem była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.  W konkursie wzięło udział 285 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Pieczę nad całym przedsięwzięciem trzymały Pani mgr Alicja Rutkowska-Struzik, Pani mgr Agnieszka Olejarz i Pani Mariola Gębczyk. Celem działań prowadzonych przez bibliotekarki było przede wszystkim poznanie i upowszechnianie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów oraz promocja czytelnictwa wśród uczniów szkoły podstawowej i młodzieży gimnazjalnej. Po zakończeniu wyborów nauczycielki wraz z uczniami sporządziły szkolny wykaz najciekawszych książek według uczniów klas I-III, klas IV-VI i klas gimnazjalnych. Sporządzono sprawozdanie, które wraz wykazem najciekawszych książek i fotografiami z Wyborów przesłano do redakcji miesięcznika.


W dniu 29 kwietnia czterech chłopców z klas drugich: Krzysztof Chołuj, Hubert Dziadura, Kacper Gregorczyk i Mateusz Amanowicz wzięło udział w drużynowym konkursie w rozwiazywaniu łamigłówek IQ-LOgic zorganizowanym w LO im. M.Dąbrowskiej w Pionkach. Chłopcy godnie reprezentowali naszą szkołę zajmując drugie i trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej.

W dniu 25.04. reprezenacja PG w Suskowoli w unihokeju uczestniczyła w
I Międzymiastowym Turnieju Unihokeja Dziewcząt o puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Szydłowcu.

Dziewczęta grające w składzie: Karolina Mąkosa, Jaworska Paulina, Łuczyńska Anna, Szczur Natalia, Lenarczyk Katarzyna, Tarnowska Patrycja i Zawadzka Anna, wygrały wszystkie spotkania turnieju i zajęły I miejsce. Opiekunem zespołu jest p. Adrian Pachocki.


Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy start reprezentantek naszej szkoły w biegach przełajowych. Wcześniej Ola i Oliwia wygrały eliminacje międzygminne, powiatowe i międzypowiatowe. Dziewczyny do startu przygotował i wspierał na zawodach p. Karol Śmietanka

Aleksandra Krakowiak oraz Oliwia Misalska po wygraniu eliminacji międzypowiatowych wzięły udział w finałach wojewódzkich XII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS w indywidualnych biegach przełajowych, które w tym roku odbyły się na terenach lotniska Wsola w gminie Jedlińsk w dniu 24.04.
Dziewczęta zaprezentowały się bardzo dobrze i na 96 uczestników w każdej kategorii Ola Krakowiak zajęła 11 miejsce (rocznik 2000), a Oliwia Misalska miejsce 17 (kategoria 2001).


W dniu 24.04. klasy III PG w Suskowoli uczestniczyły w dniu otwartym zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, bardziej znanym jako Technikum "Czerwone" w Pionkach.


Uczniowie pod opieką wychowawców zapoznani zostali z bogatą ofertą szkoły oraz uczestniczyli w licznych pokazach i prezentacjach ciekawych a niekiedy mało znanych zawodów. Wszyscy przybyli gimnazjaliści otrzymali pamiątkowe foldery, długopisy i druki reklamowe.


23.04.2015r.

 

Za nami trzy dni zmagań trzecioklasistów z zadaniami egzaminu gimnazjalnego. Teraz pozostaje tylko czekać na wyniki...

Uczniowie PZS w Suskowoli uczestniczyli w dniu 17.04. w uroczystościach przyjęcia symboli ŚDM 2016 w parafiach  dekanatu pionkowskiego. Gimnazjaliści podczas uroczystej procesji nieśli krzyż oraz ikonę Matki Boskiej.  opiekę nad uczniami sprawowała p. Maria Czyżewska


Dnia 14 kwietnia odbył się w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach Konkurs pieśni i poezji patriotycznej "Kocham moją ojczyznę" organizowany przez Akcję Katolicką i MSCDN oddział w Radomiu. Uczennice naszej szkoły pięknie się na nim zaprezentowały. Zostały docenione i nagrodzone.
Recytacja: Anna Łuczyńska (IIIc) - II nagroda, Wiktoria Zawadzka (IIc) - wyróżnienie; pieśń: Paulina Tarnowska (IIb) - II nagroda, Edyta Furga (IId) - wyróżnienie.

Gratulujemy!W dniu 10. 04 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Pionkach odbył się III Międzygimnazjalny Konkurs z Przedsiębiorczości i Języków Obcych „Mój wymarzony zawód”. Celem tego konkursu było m.in. zainteresowanie młodzieży tematyką współczesnej gospodarki rynkowej oraz popularyzacja zawodów zgodnie z najnowszymi trendami szkolnictwa zawodowego.
Zespoły zgłoszone do konkursu miały za zadanie przygotować prezentację multimedialną na temat wybranego przez siebie zawodu. 

Najlepiej z tego zadania wywiązały się dwie uczennice klasy III z naszej szkoły: Blanka Kuchta oraz Dominika Jarosz, które zajęły I miejsce w kategorii języka niemieckiego. Dziewczęta zaprezentowały przed komisją konkursową zawód strażaka. W swojej prezentacji zarówno od strony merytorycznej jak i językowej wykazały się wysokim poziomem umiejętności, co zostało docenione przez jurorów. W skład komisji oceniającej weszli nie tylko nauczyciele języków obcych, przedsiębiorczości ale także przedstawiciel PUP w Pionkach. Opiekunem zwycięskiego zespołu była p. Maria Mickiewicz.
Gratulujemy laureatkom i mamy nadzieję, iż taki konkurs to nie tylko okazja do zdobycia atrakcyjnych nagród ale tez i szansa na lepsze przygotowanie uczniów do świadomego podejmowania decyzji na temat dalszego kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.


W dniu 10 kwietnia odbyła się XVIII edycja Miejsko-Gminnego Konkursu Ortograficznego. Wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Teksty dyktanda okazały się nie lada wyzwaniem.

W kategorii gimnazjum najlepszymi okazali się:
I miejsce Paulina Jaworska - PG w Suskowoli,
II miejsce Igor Galant - PG nr 1 w Pionkach,
III miejsce Mieszko Grodzicki - PG nr 2 w Pionkach;

w szkole podstawowej:
I miejsce Wiktoria Wróbel - PSP w Jedlni,
II miejsce Marta Szafrańska - PSP w Jedlni,
III miejsce Martyna Łożycka - PSP w Laskach.

Gratulujemy!


9 kwietnia
Za nami już zawody międzypowiatowe w biegach przełajowych.
Biegi odbywały się w kilku kategoriach wiekowych. W każdym biegu eliminacyjnym startowało około 65 osób a do mistrzostw Mazowsza awansowało pierwsze 12 osób.

Nasi reprezentanci zajęli następujące miejsca:
5 miejsce Oliwia Misalska,
5 miejsce Aleksandra Krakowiak
,
15 była Ilona Baran,
22 był Kamil Trzos,
34 Jakub Jurek,
35 Glimasiński Kacper,
39 Oko Szymon.

Do finałów Mazowsza, które odbędą się 24 kwietnia w Piastowie awansowały więc Oliwia i Ola. Gratulujemy i trzymamy kciuki


Oprócz Oli do zawodów międzypowiatowych zakwalifikowali się: Oliwia Misalska, Ilona Baran, Kacper Glimasiński, Szymon Oko, Kuba Jurek i Kamil Trzos. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Dnia 30.03.2015r. odbyły się w Domaniowie Powiatowe Zawody w Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów. Najlepszy wynik osiągnęła Aleksandra Krakowiak, która zajęła II miejsce i tym samym zakwalifikowała sie do zawodów międzypowiatowych, które odbęda się w Piastowie 9 kwietnia.


Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom” , zostały przeprowadzone w sobotę 28 marca w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Reprezentacja PG w składzie: Izabella Zawadzka, Oliwia Misalska, i Szymon Oko spisała się zajmując w drugiej grupie wiekowej – gimnazja następujące miejsca:
Izabella Zawadzka - II miejsce,
Oliwia Misalska - III miejsce,
Szymon Oko – IV miejsce.

W dniu 27 marca 2015 r. w miejscowości Osieck przeprowadzony został wojewódzki etap XIV edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W tym roku jak i poprzednim wygrała drużyna z Publicznego Gimnazjum w Suskowoli. Drużyna w składzie: Weronika Glimasińska, Sylwia Czarnecka, Wiktoria Krawczyk, Patrycja Baran reprezentująca Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby weźmie udział w zielonej szkole na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, gdzie odbędzie się finał ogólnopolski,a uczennice z naszej szkoły wraz z opiekunką panią Katarzyną Grabowską -Adamiec reprezentować będą województwo mazowieckie. Życzymy sukcesów w finale ogólnopolskim!


W dniu 26.03.2015r. dziewczęta z PG w Suskowoli zwyciężyły w pierwszej eliminacji ogólnopolskiego turnieju piłki nożnej Cocacolacup. Turniej odbywał się na zwoleńsim "Orliku". Brało udział 5 zespołów dziewcząt reprezentujących szkoły gimnazjalne z Suskowoli, Zwolenia, Przyłęka, Tczowa i Kazanowa. Turniej rozgrywany był systemem "każdy z każdym". Nasze dziewczęta wygrały trzy mecze, jeden przegrały. Pozwoliło to na zwycięstwo i awans do drugiej tury rozgrywek. Opiekunem zespołu był p. Adrian Pachocki

25 marca w ramach XVII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbyły się w Głowaczowie zawody międzypowiatowe w tenisie stołowym. Agata Kustra i Aleksandra Krakowiak zajęły tam IX miejsce.

24 marca 2015r. chłopcy z PG w Suskowoli zwyciężyli w pierwszej eliminacji ogólnopolskiego turnieju piłki nożnej Cocacolacup. Turniej odbywał sie na Orliku przy
PG w Pionkach. Turniej rozegrany był systemem "każdy z każdym". Nasi reprezentanci wygrali wszystkie mecze, co pozwoliło im na awans do drugiej tury rozgrywek. Opiekunem zespołu był p. Adrian Pachocki .

Reprezentacja Gimnazjum z Suskowoli wygrała w środę trzynastą już edycję Międzypowiatowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Starosty Radomskiego. Imprezę zorganizowały wspólnie Publiczne Gimnazjum nr 2 i Miejski Zarząd Oświaty i Sportu. W turnieju zagrało sześć piłkarskich reprezentacji gimnazjów z Pionek, Wolanowa, Przytyka, Zakrzewa, Suskowoli i Iłży. Rozgrywki prowadzone były systemem każdy z każdym. Po zsumowaniu punktów trzeba było jeszcze liczyć bramki, bo Suskowola i Iłża szły ramie w ramię. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło naszym gimnazjalistom.


Dla wszystkich drużyn były pamiątkowe dyplomy i piłki, a dla najlepszych dodatkowo medale i puchary. Młodym piłkarzom gratulowali dyrektor PG nr 2 Grzegorz Siek i burmistrz Romuald Zawodnik. Statuetkę dla najlepszego strzelca turnieju odebrał Kamil Trzos z Suskowoli.

Reprezentacja Gimnazjum w Suskowoli grała w składzie: Szymon Oko – Mateusz Dziewit, Adrian Pachlerski, Kamil Trzos, Bartłomiej Muniak, Hubert Jakubowski, Szymon Kobacki, Konrad Krajowski. Opiekunem zespołu był Adrian Pachocki.


W turnieju uczestniczyło 8 zespołów reprezentujących gimnazja ze Zwolenia, Policznej, Wólki Zamojskiej, Sydołu, Strykowic i Suskowoli, a także dwa zespoły klas pierwszych LO Zwoleń i Zespołu Szkół Rolniczych ze Zwolenia. Reprezentacja chłopców naszej szkoły wywalczyła III miejsce pokonując w decydującym meczu PG Strykowice Górne 9 : 2. Najlepszym strzelcem turnieju został Dawid Szewczyk. Turniej odbywał się w nowej hali zwoleńskiej "rolniczówki". Opiekunem reprezentacji PG Suskowola był p. Adrian Pachocki.

W dniu 21.03.2015r. reprezentacja PG w Suskowoli uczestniczyła w zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie "Dziedzictwo i Rozwój" działające na terenie Zwolenia, zawodach piłki halowej chłopców o puchar prezesa LGD Zwoleń.


W dniach 1 - 12.03.2015r. Szkolne Koło Caritas działające przy PZS w Suskowoli przeprowadziło zbiórkę żywności i materiałów opatrunkowych w ramach diecezjalnej akcji Caritas "Pomoc Ukrainie". Zebrane materiały i produkty przekazano do centrali Caritas w Radomiu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz członkom szkolnego Caritas.

W dniu 19.03.2015 r. w Czarnej odbyły się XVIII eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali :
ucz. klasy Ic - Oliwia Misalska,
ucz. klasy Ic - Izabella Zawadzka,
ucz. klasy Ia -Szymon Oko

Zajęli drużynowo I miejsce w kategorii gimnazja i będą reprezentować szkołę i gminę w eliminacjach powiatowych.

Indywidualnie zwyciężył Szymon Oko, II miejsce Oliwia Misalska, a III Izabella Zawadzka.

W konkursie plastycznym udział wzięły Natalia Sepioł, Emilia Bujnowska i Aleksandra Mirowska. Aleksandra Mirowska zajęła I miejsce w grupie wiekowej – gimnazja.


W Miejskim Centrum Kultury i Bibliotece odbyły się 12 marca eliminacje do ogólnopolskich konkursów recytatorskich. Anna Łuczyńska z III c wywalczyła kwalifikację do finału w Małym Konkursie Recytatorskim, a Wiktoria Zawadzka z II c została wyróżniona w eliminacjach do "Warszawskiej Syrenki". Cieszymy się z sukcesów!


Anna Zawadzka z klasy IId została laureatką VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "To, co ważne. Mój głos w sprawie wartości" organizowanego pod patronatem ks. prof. Jerzego Szymika i honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Ania zdobyła I nagrodę w kategorii utworów prozatorskich. Co dla Ani okazało się wartością? Po prostu nasza Mała Ojczyzna, ta na wyciągnięcie ręki, jej historia. Jest to już kolejny literacki sukces Ani.

Gratulujemy zarówno Ani, jak i pani Agnieszce Olejarz, która zachęca ją do podejmowania literackich wyzwań.


26 lutego uczniowie klas II obejrzeli w Multikinie w Radomiu film pt. "Tajemnice lasu". Opinie na temat filmu były różne. Jedno jest pewne. Wszyscy zrozumieli zawartą w nim przestrogę.

W dniu 24.02.2015r. reprezentacja dziewcząt i chłopców z PG Suskowola uczestniczyła w finałach powiatowych w tenisie stołowym w ramach eliminacji XVII MIMS SZS. Dziewczyny grające w składzie: Aleksandra Krakowiak, Agata Kustra oraz Anna Łuczyńska, wygrały swoją grupę, by w półfinale pokonać 3:2 PG z Jedlni. W finale uległy jedynie utytułowanemu zespołowi z Wsoli, lecz drugie miejsce pozwoliło im awansować do finału międzypowiatowego.
Reprezentacji chłopców, w której grają: Adam Jakubowski, Hubert Jakubowski oraz Szymon Mularski, niestety nie udało się awansować. W swojej grupie eliminacyjnej nieznacznie ulegli 2:3 zespołom z Jedlińska i Przytyka. Opiekunem zespołów tenisowym z naszej szkoły jest p. Karol Śmietanka.

 


A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

M. Rej

DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka szkolna zaproponowała uczniom udział w nietypowym konkursie recytatorskim LUBIMY POLSKI.

więcej szczegółów


20 lutego odbyły się z inicjatywy uczniów klas drugich Pierwsze szkolne zawody w układaniu kostki Rubika. Profesjonalnie zorganizowane przez Mateusza, Kacpra i Krzysztofa zawody odbywały sie w dwóch kategoriach. Wystartowało w nich 11 uczniów, w tym dwóch ze szkoły podstawowej. W kategorii kostki 2x2x2 zwycięzcą został Mateusz Amanowicz z kl. IId, drugie miejsce zajął Jacek Smolarz z kl VI, a trzecie Kacper Gregorczyk z klasy IIa, w najbardziej typowej konkurencji kostki 3x3x3 miejsca na podium zajęli: 1. Mateusz Amanowicz (IId), 2.Sebastian Iwanowski (IIIc), 3.Jacek Smolarz (VI). Nagrody w konkursie (kostki Rubika) zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

kilka zdjęć


Reprezentacja PG Suskowola dziewcząt w unihokeju wywalczyła awans do finału wojewódzkiego XVII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. Zawody odbywały się w PG nr 10. Nasze dziewczęta zagrały bardzo dobrze, szczególnie, że w swojej grupie miały rywalki z Szydłowca oraz z Jedlińska.
Wyniki meczy w grupie z PG Jedlińsk 1:1, PG Szydłowiec 1:0, w półfinale dziewczyny pokonały reprezentację PG Goszczyn 3:0, by w finale wygrać mecz z PG nr 13 Radom 4:0
Reprezentacja grała w składzie: Mąkosa Karolina, Misalska Oliwia , Noga Natalia, Jaworska Paulina, Lenarczyk Katarzyna, Zawadzka Anna, Rydz Monika , Zawadzka Wiktoria, Krawczyk Wiktoria, Łuczyńska Anna, Szczur Natalia, Tarnowska Patrycja
Opiekunem zespołu jest p. Adrian Pachocki

zdjęcia


kilka zdjęć
W dniu 21.02.2015r. reprezentacja PG Suskowola wywalczyła w znakomitym stylu awans do finału wojewódzkiego XVII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. Podczas turnieju międzypowiatowego, który odbył się w PG nr 10 w Radomiu nasi chłopcy wygrali wszystkie mecze, w grupie z PG Belsk Duży 2:0, PG Stromiec 2:0, PG nr 4 Radom 3:0, w półfinale z PG nr 14 Radom 1:0 (po rzutach karnych) i w finale z Jedlińskiem 2:0.
Reprezentacja chłopców grała w składzie: Warzecha Daniel, Jędra Jakub, Wojtyś Jakub, Szewczyk Dawid, Wargacki Kamil, Zygliński Damian, Jaworski Kamil , Trzos Kamil , Oko Szymon , Pachlerski Adrian i Miękus Filip . Trenerem zespołu jest p. Karol Śmietanka.

jak i chłopcy: Jakubowski Hubert, Mularski Szymon (kl. 2) oraz Jakubowski Adam (klasa 1), zwyciężyli w zawodach. W pokonanym polu zostawili wszystkie grające zespoły, jednocześnie uzyskali awans z pierwszego miejsca do finału powiatowego, który odbędzie się w dniu 24.02.2015r. w Jedlińsku. Opiekunem zespołów tenisowych jest p. Karol Śmietanka.

W dniu 20.02.2015 r. reprezentacje naszego gimnazjum uczestniczyły w silnie obsadzonym turnieju międzygminnym w tenisie stołowym w ramach XII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS Radom, który odbył się w Jedlni. Zarówno nasze dziewczęta, grające w składzie: Agata Kustra i Aleksandra Krakowiak (obie klasa 2)

,


Walentynki
Przez cały tydzień, poprzedzający 14 lutego, działała w naszej szkole poczta Walentynowa. Samorząd szkolny zebrał wielkie pudło kartek i upominków, które rozdano adresatom w piątek 13 lutego. Było wiele radości i zabawy.

 

kilka zdjęć


Bal walentynkowy
12 lutego 2015 r. gimnazjaliści bawili się na „Balu walentynkowym”. We wspaniałą zabawę wprowadził uczniów samorząd szkolny, który przygotował dekorację sali oraz kotyliony w kształcie serduszek. Taniec przepleciono różnorodnymi konkursami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Kulminacyjnym punktem zabawy był wybór króla i królowej balu. Zostali nimi: Hubert Jakubowski uczeń kl. II B oraz Oliwia Janas uczennica kl. III D. Odtańczyli wspólny taniec i zostali ukoronowani.

kilka zdjęć


kilka zdjęć

W dniu 12.022015r. uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci, laureaci VI edycji konkursu na najlepszego sportowca Starostwa Radomskiego, zostali zaproszeni przez Wójta Gminy Pionki Mirosława Ziółka na uroczyste wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów. Najlepszymi sportowcami z gminy Pionki w kategorii gimnazjów zostały Ania Łuczyńska oraz Paulina Szymańska, wielokrotne reprezentantki szkoły w grach zespołowych. W kategorii szkół średnich nagrody otrzymały absolwentki naszej szkoły: Ola Zając oraz Kinga Sałek. Po głównej ceremonii, Wójt poczęstował wszystkich laureatów "wielkim" pączkiem oraz podziękował za godne reprezentowanie gminy na forum powiatu i województwa.

Uczniowie naszej szkoły namalowali ilustracje do wierszy ks. Jana Twardowskiego. Natalia Jurek z IIc zilustrowała wiersz pt. "Szczęście", Monika Jurek (IIc) utwór pt. "Wigilia", Agata Kustra (IIb) - "Bałem się", a Dawid Marek (Ic) - "Życie".  Prace wezmą udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym pod patronatem lubelskiego kuratora oświaty.

Szkolne koło Caritas działające przy Publicznym Zespole Szkół w Suskowoli zorganizowało w dniu 12.02.2015r. (Tłusty Czwartek) akcję charytatywną na rzecz pomocy dzieciom z domu dziecka.
Przepyszne słodkie wypieki sprzedawano podczas przerw uczniom i nauczycielom. W przygotowanie akcji bardzo aktywnie zaangażowały się mamy i babcie uczniów należących do szkolnego koła Caritas oraz panie nauczycielki.
Za pomoc i wsparcie dziękują uczniowie i opiekun szkolnego koła Caritas.

kilka zdjęć


10.02.2015
Mateusz Amanowicz uczeń klasy IId został zakwalifikowany do drugiego etapu Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów! Cieszymy się, że Mateusz rozwija swoje zdolności nie tylko w szkole, ale też chętnie uczestniczy w zajęciach koła matematycznego prowadzonego dla gimnazjalistów w LO w Pionkach.

Kolejny etap już 7 marca. Trzymajcie kciuki.

 


Władze powiatu radomskiego już po raz szósty zorganizowały Galę Mistrzów Sportu. Gwiazdą wieczoru podczas tej imprezy była pani Irena Szewińska, multimedalistka i wybitna w przeszłości lekkoatletka.
Naszą szkołę i gminę Pionki reprezentowały uczennice gimnazjum: Anna Łuczyńska i Paulina Szymańska oraz absolwentki: Aleksandra Zając i Kinga Sałek. Nasze dziewczęta wybrane zostały najlepszymi sportowcami z terenu gminy Pionki.
W części głównej nagrodzono wszystkich laureatów, ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Pamiątkowe dyplomy otrzymali także trenerzy i działacze powiatu radomskiego. 
W części artystycznej licznie zgromadzoną widownię zabawiał Ludowy Zespół Pieśni i Tańca “Wolanianki” z Wolanowa, a temperaturę na sali podniosły cztery piękne kobiety z kwartetu smyczkowego Obsession.
Na zakończenie wszystkich zgromadzonych czekał bogato zastawiony "słodki stół".

16.01.2015r. w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach odbył się III etap konkursu o parkach krajobrazowych.  Z terenu Kozienickiego Parku Krajobrazowego do konkursu przystąpiło pięć drużyn reprezentujących następujące szkoły: PG nr 1 w Pionkach, PG w Świerżach-Górnych, PG w Garbatce-Letnisko, PG w Suskowoli, PG w Brzózie. Najlepszą drużyną etapu parkowego okazała się drużyna z PG w Suskowoli w składzie:
Weronika Glimasińska,
Wiktoria Krawczyk,
Sylwia Czarnecka,
Patrycja Baran.

To te uczennice będą reprezentowały Kozienicki Park Krajobrazowy na etapie wojewódzkim.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Prace naszych uczniów pofrunęły na kolejne konkursy literackie. Do Moniki i Natalii Jurek dołączyli w tym roku uczniowie z klasy Ic - Dawid Marek i Zuzanna Towarek.  Życzymy sukcesów!
Pani Agnieszka Olejarz czeka na tych, którzy chcieliby dołączyć do grupy literackiej.

19 grudnia uczniowie i nauczyciele spotkali się - tradycyjnie już - na klasowych wigiliach. Kolędowanie, łamanie się opłatkiem i życzenia wprowadziły całą społeczność szkolną w świąteczny nastrój.


Obejrzyjcie zdjęcia!

Tradycyjnie w Zespole Szkół w Suskowoli odbył się 17 grudnia spektakl bożonarodzeniowy przygotowany przez Amatorski Teatr Młodzieżowy "Maska" i uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli.

Spektakl obejrzeli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Wśród nich pan Wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek, ks. proboszcz parafii Sucha Edward Mosioł, pani kierownik GZOiW Małgorzata Warchoł, pani doktor Emilia Wilczyńska, pani Grażyna Rojek, przewodnicząca i zastępca Rady Rodziców -panie Anna Janas i Aneta Karaś.

Spektakl nosił tytuł "Nawet anioły mają swoje doły" i był współczesną interpretacją odwiecznej walki dobra ze złem, która toczy się na świecie, osadzoną w atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie wzruszało dzięki sugestywnej treści i pięknej oprawie muzycznej, zachwycało efektownym tańcami, precyzyjną grą aktorską. Mamy nadzieję, że wprowadzało w atmosferę tych najpiękniejszych świąt w roku.


Paulina i Paulina wyśpiewały nagrody po angielsku.

W dniu 16 grudnia w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Pionkach odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczestnicy zaprezentowali swoje wykonania w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja...

Czytaj dalej

 

W dniu 13 grudnia dwie reprezentacje uczennic i absolwentek naszej szkoły uczestniczyły w zorganizowanym po raz pierwszy turnieju unihokeja dla dziewcząt 13+ pod nazwą
"I Białobrzeski Sabat Czarownic". W tym mocno obsadzonym turnieju absolwentki naszej szkoły w składzie: Monika Żyła, Patrycja Szmit, Monika Rydz i Wiktoria Zawadzka (obie PG Suskowola kl. III), Magdalena Dziewit, Kinga Sałek, Joanna Kobylas i Dominika Jamka wywalczyły II miejsce, zaś dziewczęta reprezentujące szkolny klub sportowy "Gryf Suskowola" w składzie: Paulina Jaworska, Natalia Noga, Julia Płachta, Katarzyna Lenarczyk, Anna Zawadzka, Patrycja Rokita, Wiktoria Krawczyk, Anna Łuczyńska, Natalia Szczur i Patrycja Tarnowska, zajęły VI miejsce.

Oba zespoły reprezentowały już po raz trzeci gminę Pionki w zawodach rangi międzypowiatowej w Białobrzegach. Opiekunem i trenerem obu zespołów był p. Dariusz Czyżewski, nauczyciel w PZS Suskowola. Doskonale z roli asystenta trenera wywiązywała się Ania Łuczyńska, która przyjechała z groźną kontuzją stopy.
W dniu 12 grudnia w Jedlińsku odbył się eliminacyjny turniej unihokeja dziewcząt i chłopców PG. Reprezentacja dziewcząt w składzie: Paulina Jaworska, Natalia Noga, Julia Płachta, Katarzyna Lenarczyk, Anna Zawadzka, Wiktoria Zawadzka, Monika Rydz, Patrycja Rokita, Wiktoria Krawczyk, Anna Łuczyńska, Natalia Szczur i Patrycja Tarnowska zajęła II miejsce. Opiekunem zespołu jest p. Dariusz Czyżewski. Lepiej zaprezentowali się chłopcy z naszej szkoły wygrywając cały turniej. Chłopcy grali w składzie: Warzecha Daniel, Jędra Jakub, Wojtyś Jakub, Szewczyk Dawid, Wargacki Kamil, Zygliński Damian, Jaworski Kamil, Oko Szymon, Pachlerski Adrian, Miękus Filip. Drużyną chłopców opiekuje się p. Karol Śmietanka. Oba zespoły wystąpią w finałach międzypowiatowych w Radomiu na początku przyszłego roku. Gratulujemy !

W dniach 9-11 grudnia, tak jak w wielu gimnazjach w Polsce, trzecioklasiści wzięli udział w próbnym egzaminie gimnazjalnym przygotowanym przez wydawnictwo Operon. Był on okazją do sprawdzenia poziomu przygotowania do właściwego egzaminu i zapoznania z procedurami jego przebiegu.

Pamiętajcie - trening czyni mistrza!


Uczniowie klas pierwszych zrobili sobie typowo mikołajkowy prezent i wybrali się 10 grudnia na film pt. "Uwolnić Mikołaja". Poloniści mają nadzieję, że świąteczna historia uwolni w pierwszakach olbrzymie pokłady wyobraźni i zachęci do pisania równie śmiesznych, absurdalnych i sympatycznych opowieści.

 Monika Jurek (IIc), Weronika Glimasińska (IIb), Natalia Jurek (IIc), Karina Knieć (IIb) i Ania Zawadzka (IId) wysłały wiadomości do Pana Cogito - kronikarza codzienności. Pan Cogito jest bohaterem wierszy Zbigniewa Herberta. Dziewczęta napisały wiadomości inspirowane wierszem "Pan Cogito czyta gazetę". Takie niecodzienne zadanie postawiła przed czytelnikami Fundacja im. Zbigniewa Herberta. Dziewczyny wspaniale poradziły sobie z zadaniem, zgodnie z wymogami ich wypowiedzi liczyły nie więcej niż 150 znaków (wraz ze spacjami i znakami interpunkcyjnymi). Uwierzycie, że to niełatwe, jeśli przeczytacie wiersz.

9 grudnia klasy II obejrzały w kinie pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji pierwszą część "Kosogłosa". Jennifer Lawrence stworzyła popisową kreację aktorską, a twórcy filmu umiejętnie podsycili ciekawość widzów, budując emocjonalną atmosferę. Kolejna część filmu dopiero za rok, więc pewnie wszyscy, którzy nie czytali "Igrzysk śmierci", sięgną po książkę i przedyskutują ważne tematy poruszane w tej niełatwej opowieści.
 

8 grudnia uczniowie klas trzecich uczestniczyli we wspaniałej lekcji historii. Wraz z opiekunami obejrzeli w CAL-u w Pionkach spektakl zatytułowany "Kolumbowie" przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji. Opowiada on o młodym pokoleniu skazanym przez okrutny los na stracenie. "Kolumbowie" to historia czworga przyjaciół, których poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej, przerywającej błogie, radosne i beztroskie życie. Spektakl uświadamia współczesnej młodzieży, że jej rówieśnicy żyjący w czasie wojny byli do niej bardzo podobni.


Szkolny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział. Dzięki fotografiom powstała piękna jesienna wystawa na korytarzu szkolnym. Każde zdjęcie miało swój urok - praca jury nie była łatwa.  Wybrane zostały trzy najlepsze zdjęcia
1 miejsce dla uczennicy kl IID   Weroniki Kustry
2 miejsce dla uczennicy kl IIA  Klaudii Zygmunt
3 miejsce dla uczennicy kl IB Edyty Kiragi

Gratulujemy serdecznie i życzymy kolejnych sukcesów!

Obejrzyjcie nagrodzone zdjęcia!


W środę 3 grudnia w naszej szkole odbył się koncert profilaktyczny, sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pt. „Kuszenie śmierci”, który prowadził znany aktor Lech Dyblik. W tym nietypowym spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z Czarnej, Lasek i Suskowoli oraz klas I-III naszego gimnazjum.

Tematem wystąpienia Pana Dyblika były nałogi, a zwłaszcza alkoholizm. Aktor szczerze opowiadał o swoim trudnym dzieciństwie, o tym, że chcąc uciec od trudności, z jakimi zmagali się jego rodzice, wyprowadził się z domu. Nie uniknął jednak błędów – nadużywał alkoholu. Aktorowi udało się przezwyciężyć nałóg. Obecnie, spotykając się z młodzieżą, próbuje jej uświadomić, że nie warto marnować sobie życia, sięgając po alkohol, narkotyki i dopalcze. Lepiej czytać, uczyć się języków obcych, by zaskakiwać swoich kolegów i realizować marzenia. Niesamowita opowieść Pana Dyblika, czasami poważna, czasami humorystyczna, uzmysławiała, że imprezy, które tak lubią młodzi ludzie, zakrapiane alkoholem mogą stać się początkiem wielu problemów, a przede wszystkim mogą odebrać  radość wynikającą z przebywania z rodziną. Pan Lech Dyblik nie tylko opowiadał. Zaśpiewał po rosyjsku i zagrał na gitarze, a przy okazji powiedział, jak uczył się języków obcych.

Ten trudny, ale i piękny koncert wywarł na zebranych duże wrażenie. Trzeba mieć talent, by o poważnych sprawach mówić do dzieci i młodzieży pięknie, zrozumiale i przekonująco.

Pan Lech Dyblik pozostawił nam wiele spraw do przemyślenia, wiarę, że jesteśmy silni, by walczyć z przeciwnościami i … wpis w Kronice Szkolnej, specjalnie dla nas.


Spotkania z Elmerem

W pierwszym tygodniu grudnia uczennice gimnazjum znów spotkały się z młodszymi kolegami ze szkoły podstawowej, by czytać o kolejnych przygodach Elmera i jego przyjaciół. Dzieci wykonywały piękne przestrzenne motyle, które zdobią klasę, ponieważ bohaterami kolejnej przygody Elmera są właśnie motyle.

zdjęcia


Projekt "Historyjka obrazkowa"

Na ostatnich lekcjach zajęć artystycznych uczniowie klas trzecich otrzymali za zadanie z wylosowanych wyrazów sporządzić twórczą pracę plastyczną, ułożyć i opowiedzieć historyjkę, a następnie zinscenizować ją. Te prace miały na celu rozwijać twórczość i pomysłowość naszych uczniów. Każdy z nich brał udział w zadaniu. Wszyscy spisali się bardzo dobrze i mieli wiele ciekawych pomysłów. Oglądający byli rozbawieni i ogromnie zaciekawieni. Realizacja projektu udowodniła, że uczniowie potrafią pracować w grupie i są bardzo kreatywni.

Obejrzyjcie zdjęcia!


27 listopada 2014r. w Miejskim Centrum Kultury i Bibliotece w Pionkach odbył się finał XXIV edycji konkursu "Moje spotkania z puszczą".
W "teście wiedzy" nagrodę zdobyła Weronika Glimasińska (IIb), natomiast wyróżnienie Kornelia Malinowska (IIIb). W kategorii "prezentacja multimedialna"wyróżnienie otrzymała Natalia Sepioł z klasy IIa za pracę pod hasłem "Z kart historii I wojny światowej w regionie Puszczy Kozienickiej".


 

zdjęcia

Na zajęciach koła teatralnego pracują 2 grupy , w których skład wchodzą uczennice klas trzecich : Dominika Jarosz, Sylwia Czarnecka, Khrystyna Dashutina, Patrycja Smal, Julita Sekuła, Wiktoria Bednarczuk, Wiktoria Krawczyk i Dominika Kwaśnik. Przygotowują one zajęcia kreatywnego czytania z dziećmi z klas młodszych szkoły podstawowej. Najpierw wspólnie czytają książki z serii Elmer - słoń w kratkę - ulubieniec przedszkolaków na całym świecie. Razem z Elmerem dzieci odkrywają swoje indywidualne talenty, budują poczucie własnej wartości, uczą się tolerancji i otwartości oraz przekonują się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół. Uczennice odwiedziły już dwa razy klasy 0 oraz 1,2 i 3. Spotkania zaowocowały ogromnym zainteresowaniem słoniem Elmerem. Do biblioteki zakupiono 10 pozycji tej serii, które są stale wypożyczane.

W Powiatowym Konkursie Poezji Patriotycznej (zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej – Szczep Drużyn Środowiskowych "Puszcza" oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach) reprezentowała naszą szkołę Anna Łuczyńska, a także Hubert Nagrocki. Ania została wyróżniona, a Hubert wyrecytował II miejsce. Składamy gratulacje.

 13 listopada uczniowie kl. IIIa i IIIb przeszli w Warszawie szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec". Takie spotkanie z historią, jak twierdzą, pozwoli im głębiej spojrzeć na różne historyczno-literackie zagadnienia dotyczące czasów wojny i okupacji.

Wiktoria Zawadzka (IIc) i Julia Duda (IId) zmierzą się pod koniec listopada z poezją polskich romantyków. Wiktoria recytować będzie m.in. fragment "Balladyny", a Julia "Pana Tadeusza". 

6 listopada 2014 roku uczniowie klas III d i III c wraz z wychowawczyniami byli na wycieczce w Warszawie. Temat wycieczki brzmiał: "Szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec". Uczniowie odwiedzili Liceum Batorego, do którego przed wojną uczęszczalił m. in. Kamil Baczyński, Janek Bytnar. Zwiedzili Pawiak, Wojskowe Powązki. Zapalili znicze w kwaterze Batalionu Zośka, na grobie Janka Bytnara. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Z wycieczki wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Poszerzyli swoją wiedzę na temat Powstania Warszawskiego i bohaterów biorących w nim udział.

 

zdjęcia


W piątek 7 listopada odbył się w naszej szkole koncert słowno-muzyczny pt. „Wolność kocham i rozumiem” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Znów mogliśmy zadumać się nad ważnymi wydarzeniami z polskiej historii oraz posłuchać przepięknych pieśni, piosenek i wierszy oraz refleksji uczniów związanych z ich pojmowaniem polskości, patriotyzmu, tożsamości narodowej. Koncert był wyjątkowy, gdyż przygotowali go wspólnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Znakomicie wywiązali się z zadania. Wszyscy słuchali oczarowani. Dziękujemy za tę lekcję historii artystom z klasy, IV, VI, IIa i IIIa, niesamowitemu chórowi i czuwającym nad całością przedsięwzięcia nauczycielkom.

 

zdjęcia


6 listopada w Miejskim Centrum Kultury odbył się konkurs recytacji i pieśni "11 listopada w wyobraźni dzieci i młodzieży". Uczniowie naszej szkoły wrócili z niego z tarczą. Hubert Nagrocki z Ib (I miejsce), Ania Łuczyńska z IIIc (II miejsce), Wiktoria Zawadzka z IIc (wyróżnienie). Gratulujemy i podziwiamy talent recytatorów.

Monika i Natalia Jurek z klasy IIc, łącząc zainteresowania literacko-plastyczne, przygotowały - w ramach pracy koła polonistycznego - projekty plakatów propagujących czytelnictwo i odważyły się wziąć udział w ogólnopolskim konkursie "Nastoletnie wyzwanie a książkowe wspomaganie". Cieszymy się, że wśród nas są uczennice, które nie tylko rozwijają swoje umiejętności, ale także pięknie reprezentują naszą szkołę.

 

 29 października klasy II obejrzały w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu „Zemstę" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Uczniowie podziwiali znakomite kreacje aktorskie oraz piękny i dowcipny język komedii.

 

28 października został przeprowadzony szkolny etap kuratoryjnego konkursu polonistycznego. Do tego trudnego zadania przystąpiły następujące osoby: Urszula Wrześniak (IIIB), Weronika Glimasińska (IIb), Karina Knieć (IIb), Julia Łukasiewicz (IIc), Paulina Jaworska (IIc), Anna Zawadzka (IId), Mateusz Amanowicz (IId). Uczniowie pokazali, że mają dużą wiedzę polonistyczną i umiejętności, gdyż dobrze poradzili sobie z bardzo trudnymi zadaniami. Najwięcej punktów zdobyły Weronika Glimasińska i Julia Łukasiewicz. Byłoby nam miło, gdyby uczniowie klas II spróbowali swoich sił w tym konkursie w następnym roku szkolnym.

Otrzęsiny klas pierwszych

zdjęcia


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 

zdjęcia


8 października uczniowie klas III byli w kinie na filmie fabularnym Jana Komasy "Miasto 44". Nikt nie pozostał obojętny na tę trudną lekcję historii...

W dniach 25-26 września klasy trzecie udały się na wycieczkę do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie gdzie zrealizowany został projekt w ramach zajęć artystycznych. Opiekę sprawowały pani Beata Bartkiewicz i pani Jadwiga Górska. Młodzież omawiała życie oraz twórczość Jana Kochanowskiego. Podczas zajęć w parku oraz salach muzeum w Czarnolesie zostały zaprezentowane efekty pracy uczniów.

zdjęcia

 
Archiwum:

Zobacz co się działo w szkole w roku szkolnym 2013/2014

Zobacz co się działo w szkole w roku szkolnym 2012/2013

Zobacz co się działo w szkole w roku szkolnym 2011/2012

Zobacz co się działo w szkole w roku szkolnym 2010/2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ę