GIMNAZJUM.......GIMNAZJUM.........GIMNAZJUM...........GIMNAZJUM...  
           
           
 

Aktualności

Dokumenty

Zajęcia pozalekcyjne

Nauczyciele

Samorząd

Egzamin gimnazjalny

Doradca zawodowy

Osiągnięcia uczniów

Teatr Maska

Grupa literacka

Sport

Biblioteka

Galeria

Dla Rodziców

Rekrutacja

Tu znajdziesz pomoc

 

   

Aktualności

rok szkolny 2016/2017


UWAGA

Pamiętajmy o bezpiecznym wypoczynku podczas wakacji


Przed wakacjami – co warto wiedzieć? Bezpieczny wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży

MEN - poradnik bezpiecznego wypoczynku

 


 

 

zdjęcia

W piątek 23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Ewa Pałucka podsumowując kończący się rok szkolny i gratulując uczniom uzyskanych wyników. Wręczone zostały nagrody i świadectwa dla wyróżniających się uczniów oraz listy gratulacyjne dla rodziców najlepszych absolwentów. Nie zabrakło też informacji o licznych osiągnięciach w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Następnie odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez absolwentów naszej szkoły, czyli uczniów klas trzecich. Wiele ciepłych słów i podziękowań skierowali oni do całego grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły za trud i poświęcenie w ciągu wszystkich lat nauki.
Przed nami zasłużone wakacje!

WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO
w roku szkolnym 2016/2017

Tabela przedstawia średnie wyniki procentowe

  j. polski historia
i wos
matemat.

przedmioty
przyrodnicze

j. angielski podst. j. angielski rozsz. j. niemiecki podst.
średnia szkoły 72,6 53,5 54,5 50,7 59,4 40,9 45,7
średnia gminy 69,0 52,8 48,3 50,6 57,4 38,8 48,4
powiat 67,2 55,2 44,7 49,9 61,1 40,2 47,1
mazowieckie 72,4 61,8 50,9 54,9 71,1 53,2 54,3
kraj 69 59 47 52 67 49 54

Fotograficznie i literacko

            Miło nam poinformować, że w konkursie dla uczniów województwa mazowieckiego „Foto-Poetica”, którego celem jest promowanie twórczości fotograficznej inspirowanej twórczością Jana Kochanowskiego, Katarzyna Lenartowicz (IIIc)  i Oliwia Misalska (IIIc) zdobyły nagrody.

Kasia otrzymała nagrodę ufundowaną przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, a Oliwia -  przez Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia. Prace dziewcząt zostały opublikowane w pokonkursowym folderze. Można je było również zobaczyć na wystawie stanowiącej element części oficjalnej XXVI Czarnoleskich Spotkań Sobótkowych. Do wystawy fotograficznej zostało zakwalifikowane także zdjęcie Karoliny Bukowskiej (Ic). Prace oceniało jury w składzie: Leszek Jastrzębowski (AFRP, RTF), Stanisław Gąsior (AFRP, RTF). Organizatorem konkursu było m.in. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.


Znamy już wyniki tegorocznej edycji "Eco-kreacja" 2017, pt."Eco-zwierzę" organizowanej przez CAL Pionki.
Mimo ogromnej konkurencji nagrodzono prace uczennic naszego gimnazjum. 18 czerwca, w niedzielę na terenie Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach uroczyście wręczono nagrody zaproszonym zwycięzcom.
Gratulujemy!!

I miejsce zajęła Wiktoria Muniak

 

II miejsce zajęła Paulina Bąk

III miejsce zajęła Karolina Bukowska


 Szkolny konkurs fotograficzny dla uczniów gimnazjum, pt" Wiosna"rozstrzygnięty. Wśród licznych fotografii wyróżnione zostały prace Marii Łukaszewskiej z klasy IIB. Gratulujemy

 


zdjęcia W dniach 6 - 8 czerwca 2017 roku uczniowie PZS w Suskowoli, członkowie Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w wycieczce do Muszyny. W pierwszym dniu odwiedzili Sandomierz. Obejrzeli panoramę miasta z bramy Opatowskiej, spacerowali po Starym Rynku oraz zwiedzili kościół katedralny w Sandomierzu. Podczas pobytu w Muszynie, drugiego dnia, zwiedzili Ogrody Biblijne oraz Ogrody Sensoryczne. Wzięli udział w degustacji wód zdrowotnych w miejscowej pijalni wód. W drodze powrotnej zwiedzili kompleks klasztorny sióstr Klarysek w Starym Sączu. Opiekunami wyjazdu byli p. Maria Czyżewska, p. Bożena Ociesa oraz ks. Marcin Chebdowski.

4 miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski
W dniu 06.06.2017 r. w Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbył się połączony z pobytem na zielonej szkole finał XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Uczestniczyły w nim najlepsze drużyny z 16 województw, które przebrnęły przez wcześniejsze czterostopniowe eliminacje. W finale ogólnopolskim województwo mazowieckie reprezentowała drużyna z PG w Suskowoli w składzie: Oliwia Misalska, Izabella Zawadzka, Julia Węgrzynowska, Alicja Baran.
Zwycięską drużyną została drużyna z województwa podkarpackiego natomiast nasze dziewczyny zajęły bardzo dobre 4 miejsce. Po rozstrzygnięciu konkursu i wręczeniu nagród uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach: geologicznych, szlifowania skał w Geoparku Kielce. Mieli również okazję zobaczyć stadninę koni arabskich w Michałowie i pomnik przyrody Sosnę na Wełczu potocznie nazywaną "kroczącą sosną". Zwiedzili również zamek w Chęcinach, Jaskinię Raj, Rezerwat Wietrznia, Sanatorium "Marconii" w Busku-Zdroju- tam mogli spróbować leczniczych wód siarczkowych. Weszli również na Św. Krzyż, gdzie zwiedzili Klasztor, Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Gołoborze. 

zdjęcia


zdjęcia

W dnaich 30.05 - 2.06 uczniowie gimnazjum uczestniczyli w zielonej szkole. Odwiedzili Poronin, Zakopane, Liptowski Mikułasz. ogromną atrakcją by pobyt w energylandii w zatorze oraz pobyt w Tatralandii na basenach termalnych. Niesamowite wrażenia wywołał pobytw jaskini "Wolności" oraz spacery po górskich szlakach. opiekę sprawowali nauczyciele: B.Bartkiewicz, D.Czyżewski, B.Kęska i I.Sutkowska.

Prozatorski sukces

  Jury ogólnopolskiego konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży „MAŁE KRAJOBRAZY SŁOWA” ogłosiło wyniki XXII edycji konkursu. Z ogromną radością informujemy, że Julia Byszewska zdobyła nagrodę! Sukces jest tym bardziej wart podkreślenia, że Julka osiągnęła go w dziedzinie... prozy! Do tej pory znaliśmy ją z twórczości poetyckiej.

  Prace młodych twórców oceniały Panie Marta Fox (poetka, pisarka, autorka książek dla młodzieży) oraz Karolina Kusek ( poetka, autorka wierszy dla dzieci). 

Gratulujemy i prosimy o więcej!

30 maja 2017r. drużyna chłopców z gimnazjum w Suskowoli wzięła udział w Grze terenowej z okazji 80-lecia Centralnego Ośrodka Przemysłowego w Pionkach. Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Glimasinski, Michał Szcześniak i Jakub Gregorczyk wszyscy z klasy III b. Panowie świetnie się spisali kończąc zmagania na pierwszym miejscu. Otrzymali nagrody z rąk organizatora Pana Rafała Kąckiego nauczyciela historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach. Serdecznie gratulujemy chłopakom.


W maju odbyły się w naszej szkole I Mistrzostwa Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli o Puchar Dyrektora Szkoły w warcabach. W turnieju wzięło udział 68 uczestników reprezentujących zarówno szkołę podstawową jak również gimnazjum. Do finału dotarła czwórka uczestników, dwóch uczniów z Pg i dwóch z PSP. Finałowa rozgrywka była bardzo ciekawa i stała na wysokim poziomie sportowym. Konieczne było rozegranie dodatkowej rundy finałowej, dla trzech zawodników.

 

Ostatecznie turniej warcabowy wygrał uczeń klasy IIa Jacek Smolarz, sensacyjnie na drugim miejscu uplasował się uczeń klasy II szkoły podstawowej Kornel Warszakowski. Trzecie miejsce przypadło w udziale Patrykowi Zagożdżonowi z klasy IIb gimnazjum, a na czwartym nagradzanym miejscu zasiadł Mikołaj Kazberuk, również uczeń klasy II szkoły podstawowej. Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczała Pani Dyrektor Ewa Pałucka. Każdy zawodnik finałowej rozgrywki otrzymał również nagrodę rzeczową w postaci elektronicznych gadżetów. Turniej zorganizowany został przez opiekunów Szkolnego Koła Gier Logicznych p.Iwonę Sutkowską, p. Jakuba Jaska oraz p. Dariusza Czyżewskiego.

W dniu 18 maja członkowie Szkolnego Koła Caritas przy Publicznym Zespole Szkół w Suskowoli uczestniczyli w jubileuszu XXV-lecia Caritas Diecezji Radomskiej, który odbył się w Muzeum Wsi Radomskiej. Członkowie koła Caritas przedstawili krótki montaż słowno - muzyczny, pt. "Bóg jest Miłością" oraz uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem ks biskupa Henryka Tomasika, ordynariusza diecezji radomskiej.


W dniu 12 maja w PZS w Suskowoli, z inicjatywy dziewcząt oraz wychowawcy klasy IIa, w naszej szkole gościła obecna Miss Polski Paulina Maziarz. Wizyta w szkole rozpoczęła się od spotkania z najmłodszych uczniami z klas 0 - III. Dzieci były bardzo zainteresowana wysoką panią w białym stroju w koronie, dlatego też szybko uznały ją na postać z bajki "Kraina Lodu".

 

W drugiej części wizyty Paulina Maziarz spotkała się ze starszymi klasami szkoły podstawowej i gimnazjalistami na sali gimnastycznej.Po krótkiej prezentacji, uczniowie mieli możliwość zadawać Miss pytania, dotyczące zarówno wyborów, jak również sposobów utrzymywania dobrej kondycji i wyjątkowej urody. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową każdej z klas oraz indywidualnymi sesjami "selfie". Dziewczęta z klasy IIa wręczyły przemiłej Miss bukiet kwiatów oraz podziękowały za możliwość bliższego poznania najładniejszej Polki.


Dziewczęta grały w składzie:

Mąkosa Karolina, Misalska Oliwia, Zagożdżon Martyna, Lenarczyk Joanna, Zawadzka Weronika, Szewczyk Amelia, Korcz Zuzanna, Zawadzka Paulina, Mizerska Wiktoria, Żarłok Julia, Muniak Wiktoria i Muniak Weronika

Chłopcy zagrali w składzie:

Warzecha Michał, Molenda Kacper, Warchoł Wiktor, Brodowski Kacper, Rokita Kacper, Zagożdżon Patryk, Pachlerski Adrian, Miękus Filip, Korycki Wiktor, Brodowski Ernest i Oko Szymon


W dniach 4 - 6 oraz 6- maja 2017 roku reprezentacja dziewcząt i chłopców w unihokeju z Publicznego Gimnazjum w Suskowoli uczestniczyła w XIX wojewódzkich finałach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS w Ciechanowie. Dziewczęta po wygraniu 2 meczów i zremisowaniu jednego w grupie (4:0 z PG Józefina, 2:0 z PG Mniszewo oraz 1:1 z PG Piaseczno) awansowały z pierwszego miejsca do półfinałów, gdzie dopiero po rzutach karnych uległy 0:1 dziewczęta z PG Siedlce. Ostatecznie nasze reprezentantki zajęły IV miejsce w stawce najlepszych ośmiu drużyn Mazowsza. Trenerem zespołu dziewcząt był p. Adrian Pachocki.


6 maja do rozgrywek przystąpili chłopcy. Po trudnych spotkaniach grupowych (0:0 z PG Czerwin, 2:5 z PG Łochów, 1:5 z PG Zielonka) oraz trudnych grach w półfinałowych ostatecznie zajęli V lokatę, wygrywając dwa ostanie mecze 11:1 z PG Gąsocin oraz 2:1 z PG Czerwin. W rozgrywkach brała udział drużyna z PG Zielonka, która jest aktualnie mistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej. Trenerem zespołu jest p. Karol Śmietanka, a opiekunem podczas zawodów był p. Adrian Pachocki

.

 


Znamy już wyniki tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur 2017.

W naszym gimnazjum brało w nim udział 25 uczniów i czworo z nich otrzymało wyróżnienie - co oznacza, ze znaleźli się wśród 10% najlepszych w swoich kategoriach wiekowych. Są to:
Edyta Kiraga z klasy IIIb,
Michał Szcześniak
z klasy IIIb,
Szymon Oko
z klasy IIIa,
Julian Warchoł
z klasy Ia.
Kilku innym uczniom zabrakło do wyróżnienia naprawdę niewiele. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego.

 

5 maja uczniowie Zespołu szkół uczcili 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja wierszem i pieśnią patriotyczną. W zorganizowanym szkolnym konkursie zaprezentowali się uczniowie klas 0-VI i gimnazjum.
Jury wyróżniło: Oliwię Chylińską-"0", Agatę Zielińską - kl.I, Monikę Byszewską - kl.III, Darię Marek - kl.IV, Filipa Koryckiego - kl. II, Sandrę Janas- kl. VI, Miłosza Kazberuka- kl. Ia gimnazjum.


Zbliża się ku końcowi szkolny konkurs dla uczniów klas pierwszych Matematyczna Liga Mistrzów. Od października brało w nim udział 23 uczniów. Wielu z nich wykazało się dużą systematycznością i samodzielnością w poszerzaniu swojej wiedzy. Do siódmego, ostatniego etapu zakwalifikowani zostali: Julian Warchoł, Julia Byszewska, Katarzyna Tęcza, Julia Sobol, Mateusz Piszcz, Jakub Gadomski, Adam Kwaśnik, Angelika Osińska, Mateusz Kacperczyk, Julia Żarłok. Finał naszej ligi już w najbliższy czwartek 11 maja o godzinie 10.45. Powodzenia!

26 kwietnia odbyła się kolejna, już dwudziesta, edycja Miejsko-Gminnego Konkursu Ortograficznego. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum zmagali sie z trudnosciami ortograficznymi.
W kategorii szkoła podstawowa zwycieżyli:
Aniela Pyrzyk z PSP w Laskach- 1 miejsce,
Paula Robak
z PSP nr 5 W Pionkach - 2 miejsce,
Dominika Saniukiewicz
z PSP w Suchej.
Najlepszymi z gimnazjalistów okazali się:
Alicja Osińska z PG nr 2 - 1 miejsce,
Liwia Kutyła z PG nr 2 w Pionkach - 2 miejsce
Julia Sadecka z PG w Jedlni.

W dniu 2 maja 2017 roku najlepsi sportowcy z PZS w Suskowoli, razem z kolegami z PSP w Czarnej, wzięli udział w wyjeździe na finał Pucharu Polski w piłce nożnej pomiędzy drużynami Lecha Poznań a Arką Gdynia. Mecz odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jak można było się spodziewać mecz przyniósł spodziewane emocje, szczególnie dogrywka oraz ceremonia wręczenia pucharu dla zwycięskiej drużyny z Gdyni.

Wszyscy z zaciekawieniem oglądali nie tylko sam mecz ale również wspaniałą konstrukcję stadionu. Wrażenia pozostaną na długo. Wyjazd na finał Pucharu Polski był nagrodą dla najlepszych sportowców szkoły. Opiekunem uczniów był p. Karol Śmietanka.


zdjęcia

 

Ogólnopolski sukces uczniów PG w Suskowoli

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Suskowoli Aleksandra Sobol (IIB) i Jakub Malinowski (IIIC), pracujący pod opieką pana Wiesława Cybulskiego, po raz pierwszy w historii szkoły zasiądą w ławach poselskich Sejmu Dzieci i Młodzieży. To wielki sukces w skali ogólnopolskiej poprzedzony wieloma tygodniami ciężkiej pracy.
Kolejne sesje Sejmu Dzieci i Młodzieży odbywają się od roku 1994 w dniu 1 czerwca. To właśnie wtedy ławy poselskie na Wiejskiej zapełniają się młodymi posłami, których kadencja trwa jeden rok.

SDiM składa się tak jak Sejm RP z 460 posłów, każde z województw otrzymuje proporcjonalną liczbę mandatów. Walcząc o mandat poselski uczniowie wykonują zadanie przewidziane na daną sesję. Tytuł tegorocznej sesji to „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.
W ramach realizowanego projektu Aleksandra i Jakub od marca bieżącego roku podejmowali różnorodne działania mające na celu promowanie wśród społeczności lokalnej postaci Stefana Żywczyka ps. „Sokół” - bohatera walczącego o niepodległość państwa polskiego. Ich działania spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem społeczności lokalnej.
Osiągnięcie sukcesu nie byłoby możliwe bez wsparcia i przychylności okazanego nam przez wiele osób i instytucji – mówią Ola i Jakub. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Młodym posłom gratulujemy sukcesu, życzymy owocnych obrad i czekamy na relację z wizyty w sejmie.


Szanowni Rodzice

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w sieci zwracamy się do Państwa z prośbą o baczną kontrolę aktywności swoich dzieci w internecie. W zapobieganiu wszelkim sytuacjom niebezpiecznym ogromnie ważny jest dobry kontakt z dzieckiem, częste rozmowy na różnorakie tematy, również te odnoszące się do przeżyć i problemów. Należy zwracać uwagę na treści programów oglądanych przez dziecko oraz jego ogólny stan emocjonalny.
Zachęcamy do poszerzenia swoich wiadomości na temat zagrożeń w internecie.

- ulotka "zagrożenia w internecie"

- ulotka "cyberprzemoc"

- ulotka "gry komputerowe"

- film "Cyfrowobezpieczni - film dla rodziców"


W dniu 5.04.2017r. reprezentacja naszego gimnazjum w składzie Kacper Glimasiński, Szymon Oko i Kuba Gregorczyk uczestniczyła w 40. Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - eliminacje powiatowe. Zawodnicy ze szkół podstawowych i gimnazjów spotkali się w PG w Jedlińsku. Rywalizacja obejmowała test złożony z 35 pytań oraz rowerowy tor przeszkód. Organizatorem oraz opiekunem zawodów był Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk oraz Komendant Miejski Policji w Radomiu podinsp. Piotr Kostkiewicz. Nasza reprezentacja zdobyła trzecie miejsce. Opiekunem zespołu był p. Dariusz Czyżewski.


 

Równych sobie nie miała reprezentacja Suskowoli. Podopieczni pana Adriana Pachockiego wygrali wszystkie mecze i mieli bilans bramek 14:7.
Zwycięska drużyna zagrała w składzie: Kacper Brodowski, Jan Krakowiak, Mikołaj Kowal, Kacper Molenda, Mateusz Stępień, Kacper Rokita, Patryk Zagożdżon, Wiktor Warchoł.
Wszystkie zespoły odebrały piłki, a najlepsza trójka otrzymała medale i okazałe puchary. Nagrody indywidualne otrzymali Bartłomiej Mizerski z Przytyka (najlepszy bramkarz) oraz Mikołaj Kowal z Suskowoli (król strzelców).

Gratulujemy naszym chłopakom i życzymy powodzenia w rozgrywkach w ramach XIX MIMS SZS.

XIV Międzypowiatowy Turniej w Halowej Piłce Nożnej

W środę 29 marca 2017 roku rozegrany został  XIV Międzypowiatowy Turniej w Halowej Piłce Nożnej p puchar Starosty Radomskiego.W turnieju uczestniczyło pięć zespołów. Organizatorem jest PG nr 2 w Pionkach.
Zawody rozegrano w hali sportowej w Pionkach. Uczestniczyło w nich blisko 40 młodych piłkarzy. Byli to uczniowie klas pierwszych i drugich z gimnazjów w Jedlni, Przytyku, Suskowoli oraz dwa zespoły z PG nr 2 Pionki. Rywalizowano na zasadzie każdy z każdym.


25 marca 2017 r.  w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. A. Zalewskiego w Jedlni-Letnisko odbyły się eliminacje powiatowe do XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”, w których udział wzięli uczniowie z naszej szkoły. Eliminacje składały się z testu i części ustnej, do której po teście zakwalifikowano po trzech uczestników z każdej grupy wiekowej.  W II grupie wiekowej wśród trzech najlepszych znalazł się Michał Szcześniak ucz. kl. III b, który wylosował III zestaw pytań i udzielając odpowiedzi wywalczył sobie I miejsce i udział w eliminacjach etapu wojewódzkiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


kilka zdjęć

W dniu 27 marca 2017 roku klasy II Publicznego Gimnazjum w Suskowoli wzięły udział w wyjeździe do Warszawy. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Pałacu Prezydenckim. Uczniowie zwiedzili miejsce urzędowania i zamieszkania Prezydenta RP. Poznali historią oraz liczne zabytki Pałacu Prezydenckiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tzw. pokoje tematyczne, gdzie Pan Prezydent odbywa spotkania z głowami państw, ambasadorami, podejmuje swoich gości w jadalni, czy bierze udział w uroczystościach religijnych w prezydenckiej kaplicy.

Gimnazjaliści obserwowali także honorową zmianę wart przed bramą pałacową. W dalszej kolejności odbyli krótki spacer po mieście. Na trasie przemarszu znalazł się pomnik Adama Mickiewicza, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza. W miejscu odjazdu, na parkingu obok Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzili wystawione tam ikony polskiej motoryzacji, tj. Nysę, Syrenkę czy Warszawę "garbusa". Opiekunami naszych gimnazjalistów byli wychowawcy klas drugich: p. Beata Kęska, p. Katarzyna Grabowska-Adamiec i p. Dariusz Czyżewski.
W dniu 24.03.2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach w Galerii HALL, absolwentka naszego gimnazjum Blanka Kuchta, wystawiała swoje prace plastyczne. Prace plastyczne Blanki, to głównie rysunki wykonane kolorowymi cienkopisami oraz czarno-białe komiksy, tworzone w japońskim stylu "manga". Już będąc uczennicą gimnazjum tworzyła swoje fantastyczne postacie, które do dnia dzisiejszego są ozdobą pracowni komputerowej. Uczestnikami wystawy byli między innymi dawny wychowawca Blanki Kuchty p. Dariusz Czyżewski oraz stale wspierająca swoją koleżankę z gimnazjum Urszula Wrześniak, chociaż obie dziewczęta uczęszczają do dwóch radomskich liceów. Życzymy naszej absolwentce kolejnych sukcesów zarówno w dalszej nauce jak również w jej drodze artystycznej. Powodzenia.

kilka zdjęć


 

Drużyna z Publicznego Gimnazjum w Suskowoli po raz kolejny najlepsza w konkursie "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski".
 

24 marca 2017 r., w miejscowości Kaliska (powiat węgrowski) w siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego odbył się wojewódzki etap XVI edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Drużyna z Suskowoli w składzie: Oliwia Misalska, Izabella Zawadzka, Julia Węgrzynowska, Alicja Baran najlepiej poradziła sobie z rozwiązaniem testu i rozpoznawaniem gatunków roślin i zwierząt chronionych zdobywając pierwsze miejsce. Najlepszą uczestniczką konkursu została Oliwia Misalska zdobywając 76 punktów na 80 możliwych. Cała drużyna wraz z opiekunką panią Katarzyną Grabowską-Adamiec weźmie udział w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 6 czerwca 2017 r.,w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach i tam będzie reprezentować województwo mazowieckie. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!


W dniach 6 - 17 marca w Publicznym Gimnazjum w Suskowoli zorganizowany został I Turniej Szachowy o puchar Dyrektor PZS w Suskowoli. Turniej, w którym wzięło udział 38 zawodników klas 1 - 3 gimnazjum, rozgrywany był systemem pucharowym. Po rozegraniu rund eliminacyjnych na szachowym polu walki pozostało trzech najlepszych graczy, którzy rozegrali partie każdy z każdym. Pojedynki były bardzo wyrównane, dlatego też kilkukrotnie doszło do sytuacji patowej. Partie były rozgrywane aż do wyłonienia się końcowej klasyfikacji. Trzecie miejsce zdobył uczeń klasy 1a Adam Kwaśnik, drugim zawodnikiem turnieju został uczeń klasy 2a Adam Wróbel. zaś zwycięstwo wywalczył, również uczeń klasy 2a, Jacek Smolarz wygrywając wszystkie partie.

 

Adam Wróbel, Jacek Smolarz i Adam Kwaśnik

Na uwagę zasługuje postawa ucznia Błażeja Stana z klasy 1c, który w rundzie półfinałowej mógł wygrać swoją partię walkowerem, pod nieobecność Adama Wróbla, jednak podjął męską decyzję o odłożeniu partii do dnia następnego. Partię niestety przegrał ale zasłużył na miano Fair Play za sportowe i koleżeńskie zachowanie. Organizacją turnieju zajmowała się p. Iwona Sutkowska, a nad jego przebiegiem technicznym czuwał p. Dariusz Czyżewski.

W dniu 15 marca 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Augustowie.
Szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

  1. Weronika Wieczorek kl. III b
  2. Szymon Oko kl. III a
  3. Michał Szcześniak kl. III b

Drużyna zdobyła I miejsce, a uczniowie będą reprezentować naszą szkołę  i gminę  w eliminacjach powiatowych.


CZYTAMY!
Szóstego i siódmego marca szkolną bibliotekę zdobyli szturmem uczniowie kl. Ic, którzy opowiadali o książkach i zachęcali kolegów do ich przeczytania. Swoje wypowiedzi wzbogacili plakatami i prezentacjami multimedialnymi.
Dziewczęta i chłopcy poradzili sobie z tremą przed publicznym występem i ciekawie przedstawili przeczytane przez siebie książki.

 więcej szczegółow


7 marca 2017r. odbyły się zawody powiatowe w tenisie stołowym. Areną zmagań uczniów Publicznego Gimnazjum w Suskowoli była szkoła w Jedlińsku. Po 3 meczach w grupie i dwóch o miejsca chłopcy uplasowałi się na pierwszej pozycji, natomiast dziewczęta zajęły siódme miejsce. Pod koniec kwietnia odbędą się zawody międzypowiatowe gdzie naszą szkołę będą reprezentowali Adam Jakubowski i Jan Krakowiak.

Uczniowie klas trzecich PG w Suskowoli wzięli udział w organizowanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji konkursie pt. Czad i ogień. Obudź czujność. Uczniowie przygotowali spot filmowy pt. "Czad - cichy zabójca". W skład zespołu weszli uczniowie z klasy IIIa - Szewczyk Amelia, Oko Szymon, Pachlerski Adrian, Miękus Filip, z klasy IIIb - Gregorczyk Kuba i z klasy IIIc - Misalska Oliwia, Zawadzka Izabella i Malinowski Jakub. Opiekę nad zespołem sprawował p. Karol Śmietanka, wychowawca klasy IIIc. Gratulujemy udziału w konkursie.

W dniu 3.03.2017r odbyły się w Jedlnii zawody międzygminne w tenisie stołowym. Publiczne Gimnazjum w Suskowoli reprezentowały dwie drużyny - dziewcząt ( Emilia Krajewska,  Martyna Podsiadła, Alicja Baran) i chłopców ( Adam Jakubowski,  Jan Krakowiak). Po 4 godzinach rozgrywek dziewczęta uplasowały się na drugiej pozycji,  natomiast chłopcy zajęli pierwsze miejsce. Obie drużyny awansowały do finałów powiatowych, które odbędą się 7.03.2017r w Jedlińsku. Życzymy sukcesów!

Poezja i wartości

Co dwa lata w Gimnazjum w Brynku (woj. śląskie) odbywa się Ogólnopolski Konkurs Literacki „To, co ważne. Mój głos w sprawie wartości”. Patronem tego konkursu i przewodniczącym jury jest ks. prof. J. Szymik (teolog i poeta, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego). Honorowy patronat nad tym ważnym wydarzeniem sprawuje Śląski Kurator Oświaty.
Z radością informujemy, że dwie uczennice naszej szkoły – należące do grupy literackiej – odniosły w tymże konkursie – w kategorii poetyckiej – ogromny sukces, a mianowicie zdobyły wyróżnienia patrona konkursu -  prof. J. Szymika.
Dziewczęta, które łączą słowa w wiersze, to JULIA BYSZEWSKA i ANGELIKA MUCHA.

Gratulujemy ANGELICE i JULCE i życzymy dalszych sukcesów.


Od lutego 2017 roku w PG rozpoczęły się zajęcia sportowe programu SKS 2017, realizowane w ramach rozstrzygniętego konkursu Ministerstwa Sportu i Turystyki.Zajęcia odbywają się w dwóch grupach: chłopców i dziewcząt PG. Grupę chłopców prowadzi p. Dariusz Czyżewski, zaś z dziewczynkami trenował będzie p. Adrian Pachocki. Zajęcia odbywały się będą dwa razy w tygodniu dla każdej z grup, a dokładne terminy podane zostaną ma tablicy informacji sportowej. W zajęciach obu grup zapisanych jest blisko 50 uczniów.

Literacki sukces 

Miło nam poinformować, że Oliwia Misalska z IIIc zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie literacko-plastycznym (w kategorii literackiej) „Ludzie wśród zwierząt, zwierzęta wśród ludzi: inspiracje literackie”, zorganizowanym przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie, Dwór Czeczów oraz Stowarzyszenie Dog Rescue, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, Instytutu Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Katedry Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Uczniowie gimnazjum mieli napisać pracę literacką związaną z mottem konkursu (Zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.). Temat pracy musiał nawiązywać do literatury pięknej. Oliwia napisała list inspirowany wierszem W. Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu” i wygrała.

Pragniemy zaznaczyć, że konkursach literackich reprezentują naszą szkołę także inne utalentowane osoby, a mianowicie Izabella Zawadzka, Julia Byszewska, Angelika Mucha, Karolina Bukowska. Do grona piszących dołączyła Amelia Marczewska. Swój talent ujawnił także – jak pamiętamy – Jakub Malinowski. Nad piszącymi czuwa pani Agnieszka Olejarz.


Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych w PZS w Suskowoli uczniowie mieli możliwość skorzystania z zajęć na terenie szkoły. Mogli spędzić czas na grach i zabawach w świetlicy pod opieką p. Małgorzaty Niemirskiej i p. Doroty Jasiuk, rozwijać zainteresowania sportowe pod nadzorem nauczycieli - p. Jakuba Jaska, p.Adriana Pachockiego, p. Karola Śmietanki i p.Dariusza Czyżewskiego (piłka nożna, unihokej i tenis stołowy), poznać zasady prowadzenia badań z pomocą mikroskopu - pod opieką p. Katarzyny Grabowskiei-Adamiec, upiec super placek z p. Beatą Bartkiewicz na zajęciach kulinarnych, czy zagrać w szachy pod opieką p.Iwony Sutkowskiej. Uczniowie szkoły podstawowej pamiętali też o dokarmianiu ptaków. Na wszystkich uczestników zajęć czekała gorąca herbata i "ciacho".

zdjęcia


1 lutego 2017 roku, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Suskowoli, pod opieką p. Beaty Kęski i p. Dariusza Czyżewskiego, wzięli udział w pokazach ratownictwa podlodowego nad Stawem Górnym. Zostały one zorganizowane przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej nr 4 w Pionkach oraz Specjalistyczną Grupę Wodno-Nurkową nr 1 z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

 

Celem akcji było ostrzeżenie młodzieży przed niebezpieczeństwami grożącymi im w czasie zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz zapoznanie ze sposobami postępowania w czasie, gdy już dojdzie do tragicznego zdarzenia. Zaprezentowano również sprzęt służący do ratowania-sanie lodowe i katamaran woda-lód.Pierwszym punktem programu była pogadanka z policjantem na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych – zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, korzystania z lodowisk, jazdy na nartach i sankach.
Pokaz obejmował szereg akcji ratowniczych, podczas których pozorant znalazł się pod lodem. Do akcji przystąpiło kilku ratowników, którzy bardzo sprawnie wyciągnęli go z wody, a następnie przeprowadzili czynności ratujące życie i bezpiecznie przetransportowali do brzegu.

 

Pokazy te były dla uczniów bardzo przydatną i cenną lekcją, dzięki której poznali, często tragiczne, konsekwencje zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych

13.01.1017 r., w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach odbył się etap parkowy konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski (XVI edycja). Do konkursu przystąpiło 6 szkół (PG w Jedlni-Letnisko, PG nr. 1 w Pionkach, PG nr. 1 w Kozienicach, PG w Garbatce-Letnisko, PG w Suskowoli i PG w Brzózie). Młodzież musiała wykazać się znajomością podstawy programowej z przedmiotów biologia i geografia oraz wiedzą na temat Kozienickiego Parku Krajobrazowego. W konkursie zwyciężyła drużyna z Suskowoli w składzie: Oliwia Misalska, Alicja Baran, Julia Węgrzynowska, Izabella Zawadzka. Uczennice będą reprezentować Kozienicki Park Krajobrazowy w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 24 marca na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Uczennice do konkursu przygotowała pani Katarzyna Grabowska-Adamiec. Życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

zdjęcia

Z książką w Nowy Rok

Dziewiątego stycznia uczniowie klasy IIIc zebrali się w szkolnej bibliotece, by pokazać, jak w ciekawy sposób zachęcić rówieśników – i nie tylko – do sięgnięcia po książkę. Wszyscy przezwyciężyli tremę przed publicznym występem i oryginalnie zaprezentowali jedną z przeczytanych przez siebie książek.  Gabrysia Stawarz, Ewelina Iwanowska i Kuba Malinowski wzbogacili swoje wystąpienia prezentacją multimedialną. Dawid Marek i Kuba Łukaszewski przygotowali ilustracje. Zuzia Towarek i Kuba Jurek zrobili mapę myśli, a Patrycja Stróż, Adrian Karaś, Eryk Smal, Ernest Brodowski i Łukasz Habierski – plakaty, oparte na różnych pomysłach. Oliwia Misalska narysowała plan wydarzeń! Iza Zawadzka miała ze sobą rekwizyt oraz przygotowała pytania dotyczące zagadnienia poruszonego w książce, o której mówiła. Zaskoczyła koleżanki i kolegów.

Jednak najważniejsze były słowa o książkach oraz sposób mówienia o nich, od rzeczowego zaprezentowania wartości utworu, poprzez logiczne wskazanie wad i zalet wybranej książki, aż do swobodnej, emocjonalnej, żywej opowieści związanej z autorem i treścią utworu. Nie zabrakło także porównania książki i jej ekranizacji. W takim zestawieniu wygrywała książka.Rozpiętość tematyczna utworów była duża. Pojawiły się „Papierowe miasta”, „Magiczne drzewo”, a nawet utwór z cyklu „ Assassin’s Creed”. Czyli… są książki dla każdego. Wystarczy po nie sięgnąć. Czy warto?  Argumenty ZA przytoczyła pani Agnieszka Olejarz.

Mistrzowie pióra są wśród nas

Karolina Bukowska z kl. Ic odniosła sukces literacki. Została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Piórem Malowane". Temat tej edycji brzmiał "Podróże w myślach i w czasie". Karolina napisała opowiadanie pt. "Jaka prze(y)szłość". Sukces jest tym bardziej wart podkreślenia, że konkurs ma charakter otwarty i w literackie szranki stają uczestnicy do 25. roku życia. O dotarcie pracy Karoliny na czas do Krakowa zadbała pani Agnieszka Olejarz.

21 grudnia uczniowie gimnazjum, szkoły podstawoweji przedszkola wprowadzili nas w świąteczną atmosferę prezentując Jasełka. Program w ogromnym skupieniu obejrzeli zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Widzów zachwyciły dekoracje, kostiumy oraz talenty wokalne i aktorskie. Serdecznie dziękujemy.

zdjęcia

 


17.12.2016r. reprezentacje dziewcząt i chłopców PG w Suskowoli wzięły udział w finałach międzypowiatowych w unihokeju, które odbyły się w PG nr 10 w Radomiu. Zarówno w rywalizacji chłopców jak i dziewcząt udział brało po 7 reprezentacji z gimnazjów. U dziewcząt były  to gimnazja z Suskowoli, Radomia (nr 3 i 4), Goszczyna, Stromca, Jedlińska i Mirowa. Nasze dziewczęta w grupie pokonały drużyny z PG nr 3 w Radomiu (2:0) oraz PG Jedlińsk (1:0). W półfinale pewnie pokonały Goszczyn 2:0, by w finale ponownie spotkać się z drużyną z Jedlińska. Mecz nie przyniósł rezultatu, potrzebne były rzuty karne. Po długich dziewiętnastu kolejkach nasze dziewczęta wygrały całe zawody.

 

 

Chłopcy z Suskowoli również wygrali grupę (0:0 z PG nr 4 Radom i 3:0 z PG Radom nr 12), w półfinale trafili na mocny zespół z Goszczyna. Mimo ostrej gry wygrali 2:1. W finale, również po rzutach karnych pokonali PG nr 4 z Radomia 2:1. Obie reprezentacje unihokejowe z Suskowoli awansowały do finału wojewódzkiego, który na przełomie maja i czerwca odbędzie się w Ciechanowie. Trenerami zespołów są p. Karol Śmietanka - drużyna uh chłopców i p. Adrian Pachocki - drużyna uh dziewcząt. Powodzenia.


W dniu 14.12.2016r. reprezentacje PG w Suskowoli w unihokeju wzięły udział w finałach powiatowych w ramach eliminacji wojewódzkich XIX Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. Reprezentacja dziewcząt i chłopców wygrała te zawody i awansowała do sobotniegu turnieju międzypowiatowego, którego stawką będzie awans do finału wojewódzkiego. Trenerem zespołu dziewcząt jest p. Adrian Pachocki a drużynę chłopców trenuje p. Karol Śmietanka.

W dniach 12 - 13 grudnia 2016 roku w PZS w Suskowoli odbyły się I mistrzostwa szkoły w szachach. W turnieju wzięło udział 26 uczniów z klas 1 - 3 gimnazjum. Wszyscy uczestnicy mistrzostw to członkowie Szkolnego Klubu Szachowego "Hetman" Suskowola, którego opiekunami są p.Iwona Sutkowska i p.Dariusz Czyżewski. Do drugiej rundy zakwalifikowało się 6 uczniów posiadających najwięcej zwycięstw w rundzie zasadniczej. W fazie finałowej uczniowie grali systemem "każdy z każdym". Największą wiedzą szachową wykazał się uczeń klasy 2a Jacek Smolarz, który wygrał wszystkie swoje partie. Na kolejnych miejscach uplasowali się Julian Warchoł z kl. 1a - II miejsce i Wiktor Warchoł z kl. 2c. Wszystkim uczniom gratulujemy. Sekcja szachowa już zapowiada otwarty turniej dla rodziców uczniów oraz turniej dla najmłodszych adeptów tej trudnej dyscypliny.

kilka zdjęć


Michał Szcześniak z klasy IIIb został zakwalifikowany do zawodów II stopnia (wojewódzkich) Olimpiady Matematycznej Juniorów. Gratulujemy i życzymy dobrego wyniku w Warszawie.

Angelika Mucha z klasy Ic została nagrodzona w XIV edycji  Konkursu Ekologicznego „Czystym powietrzem oddychajmy, ŚMIECI NIE SPALAJMY”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.  W tej edycji gimnazjaliści musieli napisać wiersz nawiązujący do pojęcia „niskiej emisji”. Opiekunem literackim Angeliki była Pani Agnieszka Olejarz.

Wiktoria Prygiel zajęła I miejsce w dziedzinie  fotografia w III grupie wiekowej w XXVI edycji, Moje spotkania z Puszczą, pt. " Drzewa tętniące życiem". 
Obok nagrodzona fotografia Wiktorii

W dniu 29 listopada 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyło się uroczyste podsumowanie XXVI edycji konkursu "Moje Spotkania z Puszczą" pt: "Drzewa tętniące życiem". W dziedzinie test wiedzy laureatkami, które zdobyły dwa równorzędne pierwsze miejsca zostały Oliwia Misalska z klasy III c i Julia Węgrzynowska z klasy IIb, drugie miejsce natomiast przypadło Izabelli Zawadzkiej z klasy III c. Opiekunem przygotowującym uczennice do konkursu była pani Katarzyna Grabowska - Adamiec. Gratulujemy!!!

 

 

 

 

 

 

 

W naszej szkole już daje się poczuć mikołajkową i świąteczną atmosferę. Poza wspaniałymi dekoracjami nad frontowymi drzwiami w szkole pojawiły się "kucharze" z klasy 3b serwujący gofry własnego pomysłu. Podczas zajęć techniki uczniowie klas trzecich podjęli się samodzielnie sporządzić owocowe gofry, a surowymi jurorami zostali nauczyciele z panią dyrektor na czele. Ku uciesze klasy 3b stworzone przez nich "kulinarne dzieła" smakowały wszystkim. Ostatni dzień listopada w szkole w Suskowoli przypominał kulinarne potyczki kucharzy, wygrali wszyscy - gotujący i smakujący. Czekamy na "dokładkę" na Mikołajki


Julia Byszewska z klasy Ia odkryła przed swoimi nowymi koleżankami i kolegami talent poetycki.
W dniu 28 listopada odbyło się SPOTKANIE POETYCKIE poświęcone twórczości tej utalentowanej dziewczynki.

Informacje o Julii i jej osiągnięciach przybliżyła uczniom klas pierwszych Pani Alicja Rutkowska-Struzik, która prowadziła spotkanie. Julia także przedstawiła się publiczności – nietypowo – czytając wiersz o… sobie.
Koleżanki i jeden z kolegów prezentowali wybrane wiersze Julki. Poetka także czytała swoje teksty, ponieważ publiczność zawsze oczekuje tego od autora. Podzieliła się również spostrzeżeniami dotyczącymi okoliczności powstania niektórych utworów.


Po przepysznej dawce pięknych słów, wygłoszonych w nastrojowej atmosferze podkreślonej blaskiem świec, uczniowie mogli zadawać młodziutkiej poetce pytania, na które chętnie odpowiadała.
Spotkanie zakończyło się słodko – wszyscy mogli poczęstować się słodyczami. Było to naprawdę przewrotne zakończenie tej chwili z poezją, gdyż… autorka nie przepada za słodyczami.   


W listopadzie odbyły się eliminacje szkolne konkursów przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Wzięli w nich oczywiście udział ambitni uczniowie klas trzecich i drugich naszej szkoły. Do etapu rejonowego w Radomiu zakwalifikowali się: Michał Szcześniak z j.angielskiego i matematyki, Hubert Nagrocki z chemii, Izabella Zawadzka i Oliwia Misalska z biologii, Weronika Wieczorek, Jakub Malinowski i Aleksandra Sobol z historii.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych odsłonach konkursu już w grudniu.

 


25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony w 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki. Nasi uczniowie, choć już całkiem duzi, oczywiście o tym nie zapomnieli i trochę dla żartu przynieśli do szkoły ulubione pluszaki.

zdjęcia

 


10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Program słowno-muzyczny pt. „Jeszcze jeden listopad” przygotowali wspólnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Podczas występu chór oraz soliści pod kierunkiem Pani Marioli Gębczyk zaprezentowali nam patriotyczne piosenki i pieśni, m.in. „Przysięgę” i "Niebieskooką". Oczywiście zagrał też M. Kazberuk. Uczniowie klasy II PSP, wspierani przez Panią M. Niemirską, brawurowo zaśpiewali „Przybyli ułani pod okienko”, a uczniowie kl. III PSP odtańczyli uroczyście poloneza. Przygotowali go wspólnie z Panią D.Jasiuk i Panią M. Samelą-Grabiec. Mali i duzi uczniowie recytowali utwory poetyckie oraz przypominali społeczności szkolnej o wydarzeniach historycznych. Nad całością czuwały Panie J. Górska i A. Olejarz. Pan W. Cybulski zadbał o sprawne działanie sprzętu muzycznego.

zdjęcia


10 listopada uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wzięli udział w zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej lekcji pt. "Magia kina"w radomskim Multikinie. Uczniowie podczas lekcji poznali najważniejsze etapy tworzenia dzieła filmowego i dowiedzieli się, w jaki sposób najmniejszy element filmowego obrazu tworzy magię kina. Po lekcji obejrzeli bardzo wzruszający film "Gimnazjalisci nie płaczą". Pytani o wrażenia uczniowie powiedzieli, że chętnie wezmą udział w podobnym spotkaniu w przyszłości.

 


 W dniu 08. 11. 2016 r. w PG nr 2 w Pionkach odbył się test wiedzy - etap parkowy XXVI edycji konkursu "Moje spotkania z Puszczą " pt. "Drzewa tętniące życiem" ,dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W eliminacjach parkowych wzięło udział 14 placówek oświatowych z terenu i otuliny Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Spośród 37 uczniów piszących test najlepiej poradziły sobie uczennice z naszej szkoły zdobywając pierwsze i drugie miejsce. Najlepiej z testem poradziła sobie Oliwia Misalska z klasy IIIc, następnie Julia Węgrzynowska z klasy IIb i Izabella Zawadzka z IIIc. Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych zmaganiach konkursowych.

Od września 2016 roku rozpoczął swoją działalność Szkolny Klub Szachowy "Hetman" działający w Publiczny Zespole Szkół w Suskowoli. Do klubu należą zarówno uczniowie gimnazjum, jak również szkoły podstawowej. Działania klubu opierają się na pracy w dwóch sekcjach. Do pierwszej "szkoleniowej" należą uczniowie, którzy uczą się gry w szachy lub znają jedynie podstawy gry. Do drugiej "treningowej" należą uczniowie potrafiący grać w szachy, znający zasady taktyki szachowej.
Zajęcia poszczególnych sekcji odbywają się podczas zajęć pozalekcyjnych, zaś gry treningowe podczas długich przerw. Chętnych jest bardzo dużo, szczególnie uczniów chcących poznać zasady "królewskiej gry". Opiekunami koła szachowego są p. Iwona Sutkowska oraz p. Dariusz Czyżewski. Pierwszy szkolny turniej szachowy zaplanowano na grudzień 2016 roku- będzie to turniej mikołajkowy. Powodzenia
Święto Edukacji Narodowej to w naszej szkole tradycyjnie także dzień ślubowania i otrzęsin uczniów klas pierwszych. Również dzisiaj, podczas zabawy zorganizowanej przez samorząd szkolny, pierwszaki musiały wykazać się wieloma umiejętnościami i poczuciem humoru by zasłużyć na miano ucznia gimnazjum. Wszyscy znakomicie wywiązali się ze swoich zadań i dobrze się bawili. Pozostaje nam życzyć pierwszoklasistom by odkrywali i rozwijali w naszej szkole swoje talenty i wytrwali w złożonym ślubowaniu.

zdjęcia


 

zdjęcia

W dniu 13 października społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjna akademia to okazja do podziękowań i życzeń dla wszystkich pracowników szkoły. Na wstępie uroczystości p. dyrektor Ewa Pałucka powitała wszystkich zgromadzonych oraz wyraziła wdzięczność i słowa uznania dla tych, którzy swoją pracą szczególnie wyróżnili się w minionym roku szkolnym. Podziękowała nauczycielom za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Wręczyła również nagrody dla nauczycieli i pracowników obsługi szkoły.
Następnie obejrzeliśmy akademię przygotowaną przez uczniów klasy IIb, Ic gimnazjum oraz klasę 4 i 5 szkoły podstawowej. Słowa jednej z naszych recytatorek najlepiej podsumowują charakter występu:

Dziękujemy jak każdego roku!
Z każdym rokiem coraz bardziej i goręcej,
bo to dzięki Wam, Nauczyciele,
wiemy, rozumiemy z każdą lekcją więcej.”

Podczas inscenizacji mogliśmy też przyjrzeć się każdemu z przedmiotów szkolnych jakie nauczane są na etapie szkoły podstawowej i gimnazjum a także podziwialiśmy „idealnego ucznia” – niedościgniony wzór i obiekt marzeń każdego nauczyciela.


W dniach 11 i 12 października 2016 roku dziewczęta z Publicznego Gimnazjum w Suskowoli wzięły udział w zawodach piłki nożnej dziewcząt w ramach XIX Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. We wtorek rozgrywany był na boisku w Suskowoli turniej międzygminny, w którym nasze dziewczęta pokonały gimnazja z Jedlni Letnisko oraz Małęcznyna. W kolejnym dniu rozgrywany był finał powiatowy, gdzie startowało 5 zespołów z gimnazjów w Jedlińsku Przytyka, Suskowoli,  Skaryszewa i Parznic. Nasze dziewczęta wygrały dwa mecze, jeden przegrały. W meczu finałowym, by awansować do dalszych rozgrywek musiały wygrać różnicą dwóch bramek z gospodyniami z PG Przytyk. Gimnazjalistki z Suskowoli wygrały 2:0 i awansowały do finału międzypowiatowego w Szydłowcu. Opiekunem zespołu jest p. Adrian Pachocki.

zdjęcia


11 października uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami udali się z wizytą do LO im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach. Uczniowie obejrzeli prezentację pt. "Tradycja i nowoczesność" oraz wystawę prac absolwentów liceum zorganizowaną dla upamiętnienia 80 rocznicy
powstania szkoły
W dniu 07.10.2016 r. o godz. 10 odbył się etap szkolny XXVI edycji konkursu "Moje spotkania z Puszczą" - "Drzewa tętniące życiem". Do konkursu zgłosiło się 9 uczniów z klas II i III gimnazjum, którzy zmierzyli się z testem wiedzy o Kozienickim Parku Krajobrazowym. Najlepiej z testem poradziłły sobie Izabella Zawadzka, Oliwia Misalska i Julia Węgrzynowska i to one wezmą udział w kolejnym etapie - parkowym, który odbędzie się 08.11.2016 r. w PG nr 2 w Pionkach. Życzymy powodzenia!

7 października w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny, który przybliżył postać papieża i jego działalność. Całości dopełniła dekoracja i prezentacja multimedialna, która przypomniała ważne momenty z życia papieża Polaka. Ten sam program artystyczny był wystawiony 9 października, w niedzielę, przed dwoma mszami św. w kościele parafialnym w Suchej. Występ dzieci uświetnił XVI Dzień Papieski. Szkolne Koło Caritas prowadzone przez pania Marię Czyżewską przygotowało papieskie kremówki. Dochód z ich sprzedaży przeznaczono na cele charytatywne.

kilka zdjęć


29 września klasy trzecie podsumowały projekt "Plener czarnoleski" realizowany w ramach zajęć artystycnych w Czarnolesie. Uczniowie zwiedzali ekspozycję muzeum, omawiali realizacje zadań projektowych, wystawiali scenki. Opiekę sprawowali Beata Bartkiewicz ks. marcin chebdowski, Jakub Jasek.

kilka zdjęć


21 września uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią Beatą Bartkiewicz wzięli udział w akcji "Włącz historię. BohaterON" , polegającej na napisaniu listu do uczestników Powstania Warszawskiego. Akcję poprzedziła projekcja filmu "Miasto 44" w CAL w Pionkach.

Szkolny Związek Sportowy Warszawy i woj. mazowieckiego ogłosił końcową klasyfikację szkół biorących udział w finałach wojewódzkich XVIII Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnego Związku Sportowego. Uczniowie naszego Gimnazjum również reprezentowali gminę i powiat radomski w rozgrywkach unihokeja dziewcząt i chłopców oraz indywidualnych biegach przełajowych. Dzięki swojej postawie i zajmowanym wysokim pozycją nasza szkoła sklasyfikowana została na bardzo dobrym 14 miejscu na 247 startujące gimnazja. Z tej samej klasyfikacji wynika również, że nasza szkoła uzyskała 2 miejsce wśród wszystkich szkół gimnazjalnych z rejonu radomskiego (grodzkiego i miejskiego). Oby rozpoczynające się, w miesiącu październiku, gminne i międzygminne eliminacje XIX MIMS SZS okazały się równie udane jak zeszłoroczne. Powodzenia.

Na zdjęciach ubiegłoroczni reprezentanci naszej szkoły w finałach wojewódzkich

 


Jakub Malinowski z kl. IIIc wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwycieżony". Honorowy patronat nad tym konkursem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Cieszy nas fakt, ze Jakub podjął sie niełatwego zadania. Życzymy Jakubowi osiagnięcia jak najlepszego wyniku, choć już sam udział w konkursie uważamy za sukces.


Kontynuujemy akcję zbierania nakrętek. Podobnie jak w latach ubiegłych każda klasa może pomóc choremu dziecku. W tym roku szkolnym zbieramy nakrętki dla Kajetana Krygrowskiego, który cierpi na padaczkę lekooporną. Ostatnią szansą dla Kajetana jest operacja w Niemczech, która jest bardzo kosztowna.

Nie wyrzucajcie nakrętek do kosza - przynieście je do szkoły!


1 września o godzinie 8.30 uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017.
Pani dyrektor powitała przybyłych uczniów, rodziców i nauczycieli i zapoznała z najważniejszymi elementami organizacji pracy szkoły w tym roku. Szczególnie ciepłe słowa skierowane zostały do rozpoczynających naukę w naszej szkole uczniów klas pierwszych, którymi opiekować się będą wychowawcy:
kl.Ia-mgr Urszula Wojciechowska
Ib - mgr Wiesław Cybulski,
Ic - mgr Iwona Sutkowska.

Wszyscy wysłuchaliśmy też krótkiego montażu słowno-muzycznego w rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Następnie uczniowie udali się na krótkie spotkania z wychowawcami.

 

 


 

Uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się
1 września 2016r. (czwartek) o godzinie 8.30.

autobusy w dniu 1 września:

1. Bieliny - Sucha Poduchowna – Męciszów – Sucha - Mireń –Suskowola -  godz. 7.00  (wyjazd z  Bielin - krzyżówka)

2. Krasna Dąbrowa – Januszno – Pionki –Laski – Zalesie -  godz. 7.45 (wyjazd  z Krasnej Dąbrowy )

3. Helenów  - Czarna – Kościuszków – Marcelów – Tadeuszów - Suskowola 
-  I kurs o  godz. 6.50   (zakręt Sucha – Czarna) ,
-  II kurs  godz. 7.45  (wyjazd z Helenowa)

 

Informacja dla rodziców i uczniów klasy I, II i III gimnazjum
  w roku szkolnym 2016/2017



Uprzejmie informuję, że uczniowie klas I i II gimnazjum otrzymają komplet bezpłatnych podręczników do obowiązujących zajęć edukacyjnych oraz materiały ćwiczeniowe do niektórych zajęć edukacyjnych zakupione przez szkołę ze środków dotacyjnych.
Bezpłatne podręczniki zostaną uczniom wypożyczone a materiały ćwiczeniowe przekazane przez bibliotekę szkolną we wrześniu 2016 r.
Uczniowie klasy III gimnazjum zakupują podręczniki we własnym zakresie i mogą je odkupić od uczniów kl. III gimnazjum w r. szk. 2015/2016.

Dyrektor PZS w Suskowoli
mgr Ewa Pałucka

Wykaz wszystkich obowiązujących w roku szkolnym 2016/2017 podręczników znajduje się w zakładce Dokumenty

 

 



Archiwum:

Zobacz co się działo w szkole w roku szkolnym

2015/2016

2014/2015

2013/2014

2012/2013

2011/2012

2010/2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ę